ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" лютого 2012 р. Справа № 2-а-150/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - Мкртчян Л.С.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м.Херсоні до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у м.Херсоні (далі -позивач) звернулася з позовом до приватного підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення 4500 грн. податкового боргу.
Свої вимоги мотивує тим, що згідно особових рахунків відповідача обліковується податковий борг з податку з доходів фізичних осіб, що є суб"єктами підприємницької діяльності, у сумі 4500 грн. Податковий борг виник в результаті несплати узгоджених податкових зобов"язань, нарахованих згідно акту "Про результати контролю за дотриманням податкового законодавства" від 15.07.2010 р. № 466, та податкового повідомлення-рішення від 28.07.2010 р. № 0004021702/0 на суму 4500 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, оскільки за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 4500 грн., який є узгодженим.
Відповідач у судовому засідання заперечувала проти задоволення позову, вказавши на те, що є платником єдиного податку, а тому не повинна вести облік товарних запасів, у зв"язку з чим прийняте позивачем рішення є безпідставним.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши наявні у справі докази суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 15.07.2010 р. посадовими особами державної податкової служби проведено перевірку контролю за дотриманням податкового законодавства ПП ОСОБА_2, за результатами якої складено акт № 466.
Під час перевірки встановлено порушення пп.4.2.1 п.4.2 ст.4, ст.7, пп.8.1.1, 8.1.4 п. 8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".
На підставі акту перевірки 28.07.2010 р. ДПІ у м.Херсоні прийняло податкове повідомлення-рішення № 00040221702/0 на суму 4500 грн., з яких: основний платіж - 1500 грн., штрафні санкції - 3000 грн.
Суд вважає таке рішення позивача правомірних з наступних підстав.
Відповідно до п.1.5 ст.1 Закону України від 22.05.2003 р. № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" ( який був чинним на час спірних правовідносин) (далі - Закон № 889) податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Податковим агентом, зокрема, є фізична особа, що є суб'єктом підприємницької діяльності чи здійснює незалежну професійну діяльність, яка використовує найману працю інших фізичних осіб, щодо виплати заробітної плати (інших виплат та винагород) таким іншим фізичним особам.
Згідно з вимогами пп.9.12.3 п.9.12 ст.9 Закону № 889 фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності або фізична особа, яка сплачує ринковий збір, вважається податковим агентом найманої нею особи або фізичної особи, що перебуває з нею у цивільно-правових відносинах, стосовно будь-яких оподатковуваних доходів, нарахованих на користь такої особи, включаючи будь-які доходи, які кінцево оподатковуються при їх виплаті.
Відповідно до пп.4.2.1 п.4.2 ст.4 Закону № 889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються: доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору
Пунктом 7.1 статті 7 Закону № 889 визначено, що ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.
Згідно з пп.8.1.1, пп.8.1.4 п.8.1 ст.8 Закону № 889 податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.
Як вбачається з акту перевірки від 15.07.2010 р., ОСОБА_2 в період червня 2010 року здійснювала закупівлю товару у фізичних осіб на території ринку "7-й кілометр" м.Одеса на загальну суму 10000 грн. без утримання податку з доходів фізичних осіб у джерела виплати.
Суд зазначає, що з урахуванням вищевказаних вимог законодавства, відповідач при здійсненні купівлі товару повинна була нараховувати та утримувати податок з доходів фізичних осіб, а саме: виконати обов"язок податкового агента по відношенню до продавця. Або, якщо він є платником податків, з метою уникнення подвійного оподаткування, відповідач повинен був отримувати від продавця документи, які це підтверджують, зокрема: копію свідоцтва про сплату єдиного податку, копію фіксованого патенту, копію повідомлення про нарахування авансових платежів.
У зв"язку з відсутністю підтвердження факту, що продавець товару є платником податків, та в порушення пп.8.1.1, 8.1.4 п.8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" ПП ОСОБА_2 не нараховано, не утримано податок до бюджету.
З урахуванням вимог п.7.1 ст.7 Закону № 889 податковим органом визначено суму основного платежу 1500 грн. (15 % від 10000 грн.).
Відповідно до пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (який був чинним на час спірних правовідносин) у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).
Таким чином, позивачем правомірно застосовано до відповідача штрафні санкції у розмірі 3000 грн.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ДПІ у м.Херсоні до ПП ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу в сумі 4500 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету (р/р 33215801700002, код 11010200, отримувач УДК код 24104230, Банк ГУДК МФО 852010) 4500 (чотири тисячі п"ятсот) грн. податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 лютого 2012 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.1.5