ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2012 р. Справа № 2-а-3762/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м.Херсоні до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція у м.Херсоні (далі - позивач) звернулася з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення 1544,40 грн. фінансових (штрафних) санкцій.
Свої вимоги мотивує тим, що під час проведення перевірки 03.08.2009 р. кафе, яке належить ПП ОСОБА_1, встановлено порушення вимог п.п.9, 12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". За виявлені порушення до відповідача застосовано фінансові (штрафні) санкції на загальну суму 1544,40 грн., які ПП ОСОБА_1 не сплачені.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження .
Відповідач у судове засідання не з"явилася, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомила.
Від відповідача надійшли заперечення на позовну заяву, в яких вказує на те, що п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" враховує особливості роботи реєстраторів розрахункових операцій, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожний робочий день. Відповідно до п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" усі режими роботи реєстратора (крім тих, що забезпечують усунення причин блокування) повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни. Тому, при заповненні та оприбуткуванні грошових коштів в КОРО у графі "Дата" зазначається час і дата початку і час і дата закінчення періоду для відповідного запису. Тобто, запис у КОРО відображає дані за період попереднього дня і частину наступного дня. Оскільки зміна РРО - період часу, не прив"язаний до календарної дати, то поширюється і на розрахунки із застосуванням РРО. Вказує на те, що на сьогодні відсутній закон, який встановлює ведення обліку товарних запасів підприємцями, тому наявність первинних документів, підтверджуючих купівлю товару для них, не є обов"язковим. Також жодним нормативним документом в оподаткуванні суб"єктів підприємницької діяльності не визначено поняття "залишок товару", а від так п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не відноситься до фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог виходячи з на ступного.
Судом встановлено, що 23.08.2009 р. працівниками податкової служби проведено перевірку дотримання суб"єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки в кафе, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що належить ПП ОСОБА_1
За результатами перевірки складено акт № 1046/21/22/23/НОМЕР_1 від 03.08.2009 р., в якому зафіксовані наступні порушення:
- п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - несвоєчасне друкування денних звітів РРО в книзі обліку розрахункових операцій;
- п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - порушення порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
На підставі акту перевірки від 03.08.2009 р. ДПІ у м.Херсоні прийнято рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій № 0009422307 від 02.09.2010 р. на загальну суму 1544,40 грн.
Пунктом 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Зазначена норма враховує особливості роботи реєстраторів, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожний робочий день.
Відповідно до п.4.6 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614 (зареєстровано в Мін'юсті України 05.02.2001 р. за № 105/5296) суб'єкт господарювання повинен забезпечити, зокрема, друкування X-звітів, Z-звітів та інших документів (крім розрахункових), що передбачено експлуатаційною документацією на РРО. При виконанні Z-звіту обнуляється інформація в оперативній пам'яті та заноситься до фіскальної пам'яті РРО.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 р. № 199 затверджено Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування (за текстом - Вимоги № 199). У п.2 цих вимог наведено визначення поняття зміни, під яким розуміють період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.
Водночас п.7 Вимог № 199 передбачено, що всі режими роботи реєстратора (крім тих, що забезпечують усунення причин блокування) повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни. При цьому максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 год., тобто від 0 год. 00 хв. до 24 год. 00 хв.
Отже, тривалість зміни РРО - це період часу від реєстрації першої за день розрахункової операції до виконання Z-звіту, яка обмежується 24 годинами. Цим і обумовлено вимогу виконувати Z-звіт щодня.
Як слідує з акту від 03.08.2009 р. під час перевірки встановлено незабезпечення щоденного роздрукування фіскальних Z-звітів, а саме Z-звіт № 66 роздруковано 25.07.2009 р. о 11.27 год., а попередній Z-звіт № 65 - 23.07.2009 р. о 22.50 год.; Z-звіт № 74 роздруковано 02.08.2009 р. о 09.48 год., а попередній Z-звіт № 73 - 31.07.2009 р. о 21.14 год.
Згідно з пунктом 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Оскільки позивачем встановлено незабезпечення щоденного друкування 2 фіскальних звітних чеків, до відповідача правомірно застосовано фінансову (штрафну) санкцію у розмірі 680 грн. (20 х 17 грн. = 680 грн.).
Відповідно до п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно ст.6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Під час перевірки встановлено, що відповідачем не забезпечено ведення у встановленому законодавством порядку облік товарних запасів за місцем їх реалізації, оскільки первинні бухгалтерські документи на алкогольні напої, які знаходилися в реалізації, були відсутні. Загальна вартість необлікованого товару зазначена у додатку № 3 і становить 432,20 грн.
При цьому суд зазначає, що під час проведення перевірки були відсутні як накладні, так і книга обліку доходів і витрат, згідно якої можливо було перевірити затрати на виробництво.
Статтями 20, 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, або які не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так як під час перевірки встановлено необлікований товар на суму 432,20 грн., то позивачем правомірно застосовано фінансову (штрафну) санкцію у сумі 864,40 грн. (432,20 грн. х 2 = 864,40 грн.).
При цьому суд виходить також і з того, що рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій від 02.09.2010 р. № 00009422307 не скасовано, є чинним, а тому позовні вимоги ДПІ у м.Херсоні щодо стягнення фінансових (штрафних) санкцій) підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 код НОМЕР_1) до державного бюджету (р/р 31118104700002, код платежу 21080900, Держказначейство у м.Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010) 1544 (одну тисячу п"ятсот сорок чотири) грн. 40 коп. фінансових (штрафних) санкцій).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.1.4