Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2012 р. № 2а-11977/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Мричко Н.І.
за участю секретаря судового засідання Якимець О.І.
представника позивача Легуцького І.І.,
представники відповідача Баранецької С.П., Дашинича І.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області до Самбірської Житлово-Експлуатаційної контори №2 про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника в сумі 768172,18 грн., -
встановив :
Державна податкова інспекція у Самбірському районі Львівської області (далі ДПІ у Самбірському районі Львівської області) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Самбірської Житлово-Експлуатаційної контори №2 (далі Самбірська ЖЕК №2), в якому просить стягнути з відповідача до бюджету заборгованість в сумі 768172,18 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у відповідача існує заборгованість перед бюджетом, внаслідок несплати податку на додану вартість в сумі 768172,18 грн. Враховуючи те, сума податкового зобовязання є узгодженою, однак, відповідачем тривалий час не вживаються заходи щодо ліквідації заборгованості самостійно, а тому вимога про стягнення є безспірною.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, з підстав, викладених у письмових запереченнях, пояснення надав аналогічні до викладеного у запереченнях, суть яких зводиться до наступного. У відповідності до платіжних доручень прийнятими до виконання банком відповідач сплатив 246838,84 грн., а відтак, зазначені у позовній заяві відомості про несплату не відповідають дійсності. Викривлення позивачем суми заборгованості відбулося внаслідок самовільної зміни ним призначення платежів, здійснених Самбірською ЖЕК №2 за вказаний період. Узагальнені відомості про платежі за податкові періоди з листопада 2009 р. по грудень 2010 р. включно, підтверджуються Розрахунком нарахування та сплачень і копіями платіжних доручень. З урахуванням викладеного, сума заборгованості по сплаті податку на додану вартість за період з листопада 2009 р. по грудень 2010 р. становить 74997,16 грн., а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Як вбачається з припису норми ст. 14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п.14.1.175. вищезазначеного Кодексу вбачається, що податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Самбірське ЖЕК №2 21.08.1998 року зареєстроване Самбірською районною державною адміністрацією, ідентифікаційний код 02128276, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності - юридичної особи.
Відповідач Самбірське ЖЕК №2, 09.02.1994 року узяте на облік у ДПІ Самбірському районної Львівської області, як платник податків за №73, що підтверджується довідкою від 19.10.2007 року №14028/7/29-007/2714 про взяття на облік платника податків.
Згідно п.1.2 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”(чинного на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державний цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими законами України
Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
У відповідності до п.5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
У п.п.5.3.1 ст.5.3 цього Закону зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п.5.4.1 ст.5 Закону - узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з поданих податкових декларації сума самостійно задекларованих податкових зобовязань за платежем податок на додану вартість за період з листопада 2009 року по серпень 2011 року становить 558957,22 грн. (податкові декларації від 28.12.2009 року, від 21.01.2009 року, від 13.03.2010 року, від 30.03.2010 року, від 28.04.2010року, від 26.05.2010 року, від 24.06.2010 року, від 26.07.2010 року, від 02.09.2010 року, від 23.09.2010 року, від 26.10.2010 року, від 24.11.2010 року, від 11.01.2011 року, від 03.02.2011 року, від 04.03.2011 року, від 01.04.2011 року, від 19.04.2011 року, від 19.05.2011 року, від 17.06.2011 року, від 18.07.2011 року, від 18.08.2011 року, від 19.09.2011 року ).
Факт несвоєчасної сплати самостійно визначених зобов'язань відповідачем у податкових деклараціях за період з листопада 2009 року по серпень 2011 року сторонами не заперечувався.
У звязку з несплатою узгодженої суми податкового зобовязання по податку на добавлену вартість на підставі п.п.17.1.7. п.17.1 ст.17 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинного на момент виникнення спірних правовідносин), згідно якої: у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи.
За несвоєчасну сплату самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання ДПІ у Самбірському районі Львівської області виставлені Самбірській ДЕК № 2 податкові повідомлення-рішення, якими нараховані відповідні штрафні санкції:
-№ 0000041520/0 від 08.12.2009 року, яким Самбірській ЖЕК № 2 нараховані
штрафні санкції в розмірі 48389,22 грн.;
-№ 0000731520/0 від 17.05.2010 року яким Самбірській ЖЕК № 2 нараховані
штрафні санкції в розмірі 23884,2 грн.
-№ 0001061520/0 від 30.06.2010 року яким Самбірській ЖЕК № 2 нараховані
штрафні санкції в розмірі 17610,08 грн.
-№ 0001141520/0 від 04.08.2010 року яким Самбірській ЖЕК № 2 нараховані
штрафні санкції в розмірі 17039,09 грн.
-№ 0001751520/0 від 08.12.2010 року яким Самбірській ЖЕК № 2 нараховані
штрафні санкції в розмірі 23809,62 грн.
Як пояснили представники відповідача винесені ДПІ у Самбірському районі Львівської області податкові повідомлення-рішення відповідачем отримані, однак процедура оскарження таких не порушувалась.
Згідно пп. 6.2.1, п. 6.2, ст. 6 цього ж Закону України, податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вимог ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»ДПІ у Самбірському районі Львівської області надіслано відповідачу першу податкову вимогу форми “Ю1” від 22.10.2001 року №1/29 на суму 404,80 грн. та другу податкову вимогу форми “Ю2” від 27.12.2001 року №2/417 на суму 3270,89 грн., які отримані відповідачем та у встановлені строки не оскаржені.
Як вбачається із довідки ДПІ Самбірському районі Львівської області від 24 жовтня 2011 року № 14331/10/24-009/1702, податковий борг Самбірською ЖЕК №2 з податку на додану станом на 24.10.2011 р., який виник з 15.12.2009 р. становить 768172,18 грн., з яких податковий борг за зобов'язаннями становить 510568,00 грн., податковий борг по пені 126871,97 грн., податковий борг по штрафних санкціях 130732,21 грн. Така заборгованість підтверджується долученими до матеріалів справи картками особових рахунків.
Положеннями пп. 16.1.4. п. 16.1 ст.16 Податкового Кодексу встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У відповідності до пп. 14.1.137 п.14.1 ст. 14 Кодексу, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п.5.41 ст.41 Кодексу, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Згідно з пп. 20.1.18. п.20.1 ст.20 Кодексу, органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Положеннями п. 95.3. ст. 95 Податкового Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно припису ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи те, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов висновку, що наведені у позовній заяві обставини, повністю підтверджуються наявними в справі доказами, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки у позивача наявні докази існування боргу у відповідача, натомість, відповідачем наявність податкового боргу не спростована.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Самбірської Житлово-Експлуатаційної контори №2 на користь бюджету суму податковий борг в розмірі 768172 (сімсот шістдесят вісім тисяч сто сімдесят дві) грн. 18 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 16 січня 2012 року.
Суддя Мричко Н.І.