ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2011 року (12 год. 13 хв.) Справа № 2а-0870/772/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Вітковській С.О.
за участю позивача: ОСОБА_1
представників позивача: ОСОБА_2
відповідача: не зявився
третьої особи: Ковтуна В.Г.
свідка: ОСОБА_4
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1
до: Василівської районної державної адміністрації
третя особа: Голова Садово-городнього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2»
про: визнання незаконною та скасування реєстрації
ВСТАНОВИВ:
04 лютого 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Василівської районної державної адміністрації, третя особа Голова садово-городнього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2» про визнання незаконною та скасування реєстрації Садово-городнього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2» у Василівській РДА 11.10.2005 на підставі сфальсифікованого протоколу № 11 від 26.06.2005 та інших документів керівництвом Садівничого товариства «Отрада-2».
Ухвалою суду від 07.02.2011 адміністративний позов було залишено без розгляду.
18.02.2011 на зазначену ухвалу було подано апеляційну скаргу.
21.06.2011 ухвалою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу було задоволено, ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2011 скасовано.
В адміністративному позові вказано, що 11.10.2005 Василівською районною державною адміністрацією зареєстровано Садово-городній обслуговуючий кооператив «Отрада-2».
Як вважає позивач, державна реєстрація Садово-городнього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2» відбулась із порушенням норм діючого законодавства.
Так, державним реєстратором Дупленко І.М. прийнято документи від казначея Садівничого товариства «Отрада» ОСОБА_4, яка не наділена повноваженнями щодо перереєстрації товариства.
ОСОБА_4 надала реєстратору, як зазначає позивач, сфальсифікований Протокол Загальних зборів № 11 від 26.06.2005 щодо реєстрації змін до статуту.
Отже, державний реєстратор, в порушення вимог чинного законодавства, на підставі Протоколу № 11 від 26.06.2005, в якому відсутні прізвища, ім'я та по батькові, паспортні дані та підписи осіб, які брали участь у Загальних зборах, провів реєстрацію юридичної особи.
Порушення закону знайшли своє вираження у тому, що Протокол № 11 від 26.06.2005 не міг бути документом, на підставі якого створювався Садово-городній обслуговуючий кооператив «Отрада-2» оскільки зміст самого Протоколу не відповідає вимогам Закону України «Про кооперацію», а отже не може бути створено юридичну особу на підставі такого документу.
Крім того, установчі збори Садово-городнього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2» взагалі не проводились. Протокол № 11 від 26.06.2005, в якому зазначено про присутність 68 з 88 членів товариства, які начебто мали намір створити нову юридичну особу, взагалі є сфальсифікованим. І на підставі цих документів було зареєстровано Садово-городній обслуговуючий кооператив «Отрада-2».
На підставі викладеного позивач вважає реєстрацію, проведену Василівською РДА незаконною і просить суд скасувати її.
30.08.2011 до суду від позивача надійшов уточнений адміністративний позов, у якому доповнено, що 17 вересня 1996 року Розпорядженням голови Василівської районної державної адміністрації № 768 зареєстроване Садівниче товариство «Отрада», засноване на добровільному обєднанні громадян, яке є юридичною особою та діє на підставі затвердженого Статуту.
Зміна організаційно-правової форми Садівничого товариства «Отрада» на Садово-городній обслуговуючий кооператив «Отрада-2» проведена з грубим порушенням норм діючого законодавства і тому позивач просить суд:
-визнати недійсною реєстрацію Садово-огороднього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2» (код ЄДРПОУ 24907928) від 11.10.2005;
-припинити юридичну особу Садово-огородній обслуговуючий кооператив «Отрада-2» (код ЄДРПОУ 24907928).
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав викладених в уточнюючому адміністративному позові. Позов просили задовольнити.
Представник відповідача надіслав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних документів, зазначивши, що у випадку визнання недійсною державної реєстрації СГОК «Отрада-2», районна державна адміністрація зобов'язується зареєструвати відповідні зміни у єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, тим самим виконавши вимоги вищевказаного Закону та рішення суду по зазначеній справі у встановлений законом строк.
Суд, вислухавши пояснення позивача та його представника, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання громадян», об'єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Об'єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією.
Відповідно до п. 1.6. Статуту Садового товариства «Отрада», тип товариства громадська організація, створена шляхом обєднання фізичних осіб та колективного членства, поєднання особистих колективних та державних інтересів господарчої самостійності, самоврядування, самофінансування, соціальної справедливості та додержання законності.
Статтею 3 Закону України «Про об'єднання громадян», встановлено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян, відповідно до ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян» є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи. Дані реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом внесення відповідного запису в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Згідно з п. 1.1. Статуту Садового товариства «Отрада» є правонаступником Обслуговуючого садівничого кооперативу «Отрада-2, зареєстрованого в Василівській райдержадміністрації від 06.10.2005 № 10801050001000213, який в свою чергу є правонаступником Садівничого Товариства «Отрада», зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Василівської районної державної адміністрації № 768 від 17.09.1996.
Матеріалами справи встановлено, що 11 жовтня 2005 року Садівниче товариство «Отрада» звернулось до державного реєстратора з рішенням Загальних зборів (Протокол від 26.06.2005 № 11) для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, а саме зміну повного найменування на Садово-городній обслуговуючий кооператив «Отрада-2» та реєстрацію Статуту в новій редакції. Але, як зясувалось, установчі збори Садово-городнього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2 не проводились, до суду надано Список членів СТ «Отрада», які не надавали згоди на вступ в СГОК «Отрада-2».
Також, позивач зазначав, що ніхто з членів товариства не писав заяву про вступ до кооперативу, не приймалось рішення про ліквідацію товариства, не призначалась ліквідаційна комісія.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про об'єднання громадян», припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного об'єднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом. Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Кооператив, згідно зі ст. 2 Закону України «Про кооперацію» це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Відповідно до ст. 7 зазначеного Закону, Кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах. Засновниками кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також юридичні особи України та іноземних держав, які беруть участь у діяльності кооперативів через своїх представників. Рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами. Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. У протоколі зазначаються особи, які брали участь в установчих зборах: для фізичної особи - прізвище, ім'я та по батькові, паспортні дані (для осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, - дані документа, який його замінює); для юридичної особи - прізвище, ім'я та по батькові уповноваженого представника юридичної особи, дані про державну реєстрацію, що підтверджуються випискою або витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, документ, що підтверджує його повноваження. Дані про фізичну особу засвідчуються її особистим підписом, а про юридичну особу - підписом її уповноваженого представника. Чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи. При створенні кооперативу складається список членів та асоційованих членів кооперативу, який затверджується загальними зборами.
Вступ до кооперативу, на підставі ст. 11 Закону України «Про кооперацію», здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.
Суд вважає, що державний реєстратор повинен був залишити без розгляду документи, які були подані для реєстрації.
Так, відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:
- документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;
- документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;
- документи подані не у повному обсязі;
- документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Так, державним реєстратором Дупленко І.М. прийнято документи від казначея Садівничого товариства «Отрада» ОСОБА_4, яка не наділена повноваженнями щодо перереєстрації товариства.
Згідно ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
- два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);
- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом;
- інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.
У разі утворення юридичної особи на підставі модельного статуту в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи проставляється відповідна відмітка з посиланням на типовий установчий документ.
Якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються особою, уповноваженою засновником (засновниками) юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється її паспорт та надається документ, що засвідчує її повноваження, або в разі подання електронних документів документ, що засвідчує повноваження цієї особи, в електронній формі залучається до документів, передбачених частинами першою - сьомою цієї статті.
Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо:
- документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;
- документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону;
- до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій;
- документи подані не в повному обсязі;
- документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинні подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;
- оригінал установчих документів;
- нотаріально посвідчену копію передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, або нотаріально посвідчену копію розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу;
- довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;
- документ про узгодження плану реорганізації з органом державної податкової служби (за наявності податкового боргу);
- довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах);
- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості.
З огляду на процесуальні принципи належності та допустимості доказів, встановлені статтею 70 КАС України, виходячи із правил державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, суд вважає, що в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор протиправно здійснив державну реєстрацію, оскільки не виявив недоліків та неповноти відомостей в установчих документах і не залишив без розгляду документи, які були подані.
Також, слід зазначити той факт, що відповідач не зявився у судове засідання та надіслав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних документів, зазначивши, що у випадку визнання недійсною державної реєстрації СГОК «Отрада-2», районна державна адміністрація зобов'язується зареєструвати відповідні зміни у єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, тим самим виконавши вимоги вищевказаного Закону та рішення суду по зазначеній справі у встановлений законом строк.
Відповідно до п. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ураховуючи вище викладене, суд вважає позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Василівської районної державної адміністрації, третя особа Голова садово-городнього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2» про визнання незаконною та скасування реєстрації задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсною реєстрацію Садово-огороднього обслуговуючого кооперативу «Отрада-2» (код ЄДРПОУ 24907928) від 11.10.2005.
Припинити юридичну особу Садово-огородній обслуговуючий кооператив «Отрада-2» (код ЄДРПОУ 24907928).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя/підпис/О.О. Артоуз