Постанова № 21575139, 26.10.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2011
Номер справи
2а-0870/575/11
Номер документу
21575139
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2011 року 17:27 Справа № 2а-0870/575/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Садового І.В.

при секретарі судового засідання Гайдай А.В.

за участю:

представника позивача: Школової Ю.В.

відповідача: ОСОБА_2, представника відповідача: Никоненка О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя

до: Фізичної особи підприємця ОСОБА_2

про: стягнення 16 800 грн.

ВСТАНОВИВ:

27.01.2011 Державна податкова інспекція у Комунарському районі м.Запоріжжя звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення 16 800 грн. грошового зобовязання.

Ухвалою суду від 28.01.2011 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-0870/575/11, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 15.02.2011.

Ухвалою суду від 15.02.2011 провадження у справі зупинено до набрання законної сили постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2010 по справі №2а-3503/10/0870 за позовом субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222307 від 04.06.2010.

13.10.2011 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду. Розгляд справи відкладався до 26.10.2011 у звязку із неявкою позивача.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».

У судовому засіданні 26.10.2011 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Представник позивача підтримав позовні вимоги та просить стягнути з відповідача 16800 грн. заборгованості зі штрафних (фінансових) санкцій. Зазначає, що відповідач має непогашену заборгованість перед бюджетом у сумі 16 800 грн., а саме: заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих за наслідками позапланової перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Штрафні (фінансові) санкції нараховані рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» №0001222307 від 04.06.2010.

У судовому засіданні представник позивача надав усні пояснення. Зазначає, що штрафні (фінансові) санкції, що стягуються не є податковим боргом в розумінні норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, а тому податковою інспекцією податкові вимоги на адресу відповідача не надсилалися. Просить позов задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні усно заперечив проти позову. Зазначає, що відповідно до Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 заборгованість зі штрафних (фінансових) санкцій є грошовим зобовязанням платника податків. Відповідно до норм Податкового кодексу України податкова повинна надіслати на адресу платника податків податкову вимогу. Зазначена податкова вимога на адресу відповідача не надходила, а отже вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості є передчасними. Просить у задоволенні позову відмовити.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа підприємець 10.04.2001 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2.

ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя 21.05.2010 проведено перевірку відповідача за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складений акт від 21.05.2010 №0175/08/27/23-2229607280.

Перевіркою встановлені порушення п.п. 2.2., 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, та п. 1,5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2004, а саме не оприбуткування готівкових коштів в сумі 3360 грн. 00 коп.

На підставі матеріалів перевірки ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222307 від 04.06.2010, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16800 грн.

Зазначене рішення отримане відповідачем 09.06.2010, про що свідчить поштове повідомлення про вручення кореспонденції.

Відповідач оскаржив рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.06.2010 №0001222307 в судовому порядку.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2010 у справі №2а-3503/10/0870 за позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.06.2010 №0001222307 у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2011 по справі №2а-3503/10/0870 апеляційну скаргу субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 залишено без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2010 по справі №2а-3503/10/0870 без змін.

Згідно довідки ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя станом на 25.10.2011 у відповідача існує заборгованість зі штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16 800 грн.

Оцінивши представлені докази, вважаю що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного:

Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Згідно з ч.1 ст.238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Стаття 239 ГК України передбачає, що органи податкової служби як органи державної влади відповідно до своїх повноважень і в порядку, передбаченому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно господарські санкції.

Відповідно до ст.241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

Згідно з п.п.8,11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) податкові органи мають право вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Згідно з п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом…

Відповідно до ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ч.3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.

Перевіркою встановлені порушення п.п. 2.2., 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, та п. 1,5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою КМУ від 26.09.20014, а саме не оприбуткування готівкових коштів в сумі 3360 грн. 00 коп.

Судовими рішеннями встановлено, що ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя правомірно застосовані штрафні санкції, які передбачені ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95.

Доводи відповідача, що заявлені вимоги є передчасними, оскільки відповідно до Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 заборгованість зі штрафних (фінансових) санкцій є грошовим зобовязанням, а тому податкова повинна надіслати на адресу платника податків податкову вимогу не можуть бути прийняті судом, оскільки спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України.

Також, штрафні (фінансові) санкції не є податковим боргом в розумінні норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, а отже відсутній обовязок податкового органу щодо надіслання платнику податкових вимог.

Доказів повної сплати заборгованості зі штрафних санкцій відповідачем не надано.

Отже суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

За правилами частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення 16 800 грн. заборгованості зі штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету Комунарського району м.Запоріжжя (р/р 34128999700005, код платежу 99999999, призначення платежу «податкова застава», банк ГУДК у Запорізькій області, МФО 81305, одержувач Державний бюджет у Комунарському районі м.Запоріжжя, ЄДРПОУ 34677119) штрафні (фінансові) санкції у розмірі 16800 (шістнадцять тисяч вісімсот) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В.Садовий

Постанова складена у повному обсязі 28.10.2011