Єдиний державний реєстр судових рішень копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 21 листопада 2011 р. Справа № 2а-16011/09/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБарановського Р. А. при секретаріБринзі О.В. за участю: представника відповідача Чикалюк О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Геліос ЛТД" до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі про визнання протиправним та скасування рішення ВСТАНОВИВ: Товариство з обмеженою відповідальністю "Геліос ЛТД"звернувся до суду з позовом до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розіпро визнання протиправним таскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003562303 від 10 вересня 2009 року. Позовні вимоги позивач мотивував тим, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є протиправним та необґрунтованими, оскільки встановлені в Акті перевірки порушення не відповідають фактичним обставинам справи, зазначачив, що при проведені перевірки позивачу були надані направлення № 774-23/3 від 07.09.2009р. та № 777-23/3 від 07.09.2009р. на проведення планової перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу ТОВ «Геліос», код 20262995, салон-магазин «Чиста вода», вул. Лєрмонтова, 18. Однак, проведення планової перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівково обігу суперечить вимогам вищезазначеної постанови КМУ, оскільки: по-перше, ТОВ «Геліос ЛТД» не відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику; планова перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівково обігу не є плановим заходом державного нагляду (контролю) за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів). Таким чином, проведення службовими особами Південної МДПІ у м. Кривому Розі вищезазначеної планової перевірки у період, коли проведення таких перевірок було припинено постановою Кабінету Міністрів України № 502 від 21.05.2009р., є неправомірним, а акт перевірки від 07.09.2009р., складений з порушенням вимог вищезазначеної постанови КМУ не може бути підставою для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій. Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, заперечив проти позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову з наступних підстав.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Геліос ЛТД" зареєстрований рішенням Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області та перебуває на обліку в Південній міжрайонній державній податковій інспекції у м. Кривому Розі як платник окремих видів податків.
Перевірка з питань здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання встановленого порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, проводяться відповідно до повноважень органів державної податкової служби визначених Законом України від 04.12.1990р. № 509 "Про державну податкову службу в Україні"
Зокрема, пунктом 2 статті 11 цього Закону встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи.
Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України від 06.07.95 №265 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" Так, статтями 15 та 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Слід зазначити, що статтею 11 Закону України від 04.12.1990 №509 "Про державну податкову службу в Україні" визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України "Про державну податкову службу в Україні" який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.
При здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), органи державної податкової служби керуються вимогами Закону України №265, яким контроль за проведенням готівкових розрахунків покладено на органи державної податкової служби, статтею 11 Закону України № 509, в частині дотримання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок та чинними наказами Державної податкової адміністрації України.
Таким чином, підстави та порядок проведення планових перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій, визначаються Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п.п. 3.1 -3.2 додатку 1 до наказу ДПА України від 27.05.08 №355 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків" (із змінами та доповненнями) та проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби, групою у складі не менше двох посадових осіб за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку.
Отже, на підставі викладеного вище та відповідно на підставі направлень на право проведення перевірки від 07.09.2009 року №774/23/3 та №777-23/3 працівниками Південної міжрайонної державної податкової інспекції в Дніпропетровській області було проведено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання - Товариством з обмеженою відповідальністю "Геліос ЛТД" порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, а саме проведено перевірку салону-магазину "Чиста вода" за адресою: вул.Лермонтова, 18, м.Кривий Ріг.
Перед початком перевірки перевіряючими було надано під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення строку дії направлення, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводили перевірку. Направлення на перевірку підписані керівником органу державної податкової служби, скріплені печаткою органу державної податкової служби. Перевірка проводилась в присутності продавця ОСОБА_4.
Перевіркою встановлено не відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (надлишок складає 916,11 грн.);
За результатами перевірки було складено Акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари(послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій №/04/82/23/20262995 від 07.09.2009 року, яким встановлено порушення відповідачем п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
За результатами розгляду акту перевірки Південною міжрайонною державною податковою інспекцією м.Кривого Рогу було винесене: рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10 вересня 2009 року №0003562303, на суму 4580,55 грн., відповідно до п.1 ст. 17, ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", розрахунковий документ це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Пунктами п .1, п. 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції., 13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 17, ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до позивача рішенням №0003562303 від 10 вересня 2009 року була застосована фінансова санкцій у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, а саме у розмірі 4580 грн. 55 коп. (916,11*5 = 4580,55 грн.).
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003562303 від 10 вересня 2009 року є обґрунтованим і повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
За таких обставин, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію постанови направити позивачу.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 28 листопада 2011 року
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили 28.11.11
СуддяР.А. Барановський
Р.А. Барановський