Постанова № 21565319, 08.12.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.12.2011
Номер справи
2а-9375/10/17/0170
Номер документу
21565319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

<Текст >

08 грудня 2011 р. <Текст >Справа №2а-9375/10/17/0170 Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим ПапушаО.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим

до Відкритого акціонерного товариства "Європейський банк розвитку та заощаджень"

про стягнення 45229,22 грн. заборгованості,

<Текст >

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АРКрим звернулось до Окружного адміністративного суду АРКрим з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Європейський банк розвитку та заощаджень" про стягнення 45229,22 грн.

Ухвалою суду від 08.08.2008 року відкрито провадження в адміністративній справі №2-а-1579/08.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2009 року по справі №2-а-1579/08 Управлінню Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АРК відмовлено у задоволенні позову.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2009року по справі № 2-а-1579/08/0170 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2009 року по справі № 2-а-1579/08 - без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.07.2010 року касаційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АРКрим задоволена частково, постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2009 року та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2009 року скасовані, справу направлено на новий судовий розгляд до окружного адміністративного суду.

Скасовуючи постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.03.09р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23.11.09р., наголосив на порушенні судами норм матеріального та процесуального права, які не можуть бути перевірені та усунуті судом касаційної інстанції, а саме не встановлено чи має місце неперерахування відповідачем сплачених страхових платежів страхувальниками, чи дотримана позивачем процедура звернення до відповідача щодо сплати заборгованості, тобто, коли опубліковане оголошення про початок ліквідаційної процедури, коли звернувся позивач про сплату заборгованості, не перевірені підстави відмови ліквідатора та їх обґрунтованість і відповідність законодавчим нормам.

Матеріали адміністративної справи за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРКрим до Відкритого акціонерного товариства "Європейський банк розвитку та заощаджень" про стягнення 45229,22 грн. заборгованості 23.07.2010 року надійшли до Окружного адміністративного суду АР Крим, справі було привласнено номер 2а-9375/10/9/0170.

У звязку із зміною складу суду 28.10.2010р. протоколом розподілу справи між суддями розгляд адміністративного позову призначено судді ПапушіО.В. та привласнено справі №2а-9375/10/17/0170.

Ухвалою суду від 28.10.10р. прийнято справу до свого провадження суддею ПапушаО.В. та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 23.11.10р. У судове засідання призначене повноважний представник позивач не прибув, про причини неявки не повідомив. Представник відповідача на вимогу ухвали від 28.10.10р. надав суду документи та у судовому засіданні висловив свої заперечення проти позову. За таких підстав судом було відкладено розгляд справи до 16.12.10р.

Розглянувши матеріали справи, судом зясовано питання про склад осіб, які братимуть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, за результатами чого суд приходить до висновку про призначення справи до судового розгляду в судовому засіданні.

В судових засіданнях представником позивача підтримано позовні вимоги у повному обсязі. Заявляючи позовні вимоги щодо стягнення на користь Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим з Відкритого акціонерного товариства "Європейський банк розвитку та заощаджень" 45229,22грн. позивач послався що на вимогу п.3 ст.89 Закону України "Про банки і банківську діяльність" кредитори мають право заявити ліквідатору про свої вимоги протягом одного місяця з дня опублікування оголошення про відкриття ліквідаційної процедури, що і було зроблено позивачем 25.03.08р. Вимоги Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим не визнано ліквідатором Відкритого акціонерного товариства "Європейський банк розвитку та заощаджень" вимоги кредитора з підстав того, що 40400,41грн. за платіжним дорученнями клієнтів банку не були списані з їх рахунків, а вимоги сумою 4828,81грн. не визнано з підстав того, що штрафні санкції та пеня нараховані після відкриття ліквідаційної процедури та друку оголошення у засобах масової інформації, з огляду на що, заперечуючи проти підстав відмови позивачем обрано судових захист порушених прав.

Позивач зазначає, що відмітки банку на платіжних дорученнях становлять період з 04.01.08р. по 21.02.08р., процедуру ліквідації банку відповідно до постанови Правління НБУ від 22.02.08р. №39 розпочато з 25.02.08р., що вказує на виникнення заборгованості сумою 40400,41грн. перед Управлінням Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим до початку відкриття ліквідаційної процедури. Крім того, застосовані відповідно до п.1 ч.10 ст.106 Закону України від 09.07.03р. №1058-IV "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" фінансові санкції за рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим від 18.03.08р. №422; від 19.03.2008р. №431, №432, №433, №434, №436, №437; від 20.03.08р. №440, №441, №442, №443, №444, №445, №446, №447; від 21.03.08р. №455, через невиконання вимог пенсійного законодавства щодо своєчасності перерахування на банківський рахунок Пенсійного фонду страхових внесків сумою 40400,41грн., проте вказані рішення відповідачем не оскаржено, а тому на вимогу ч.2 п.13 ст.106 КАС України є погодженими та підлягають сплаті.

Представник відповідача проти адміністративного позову заперечив. Не визнаючи вимоги, викладені в адміністративному позові, у письмових запереченнях відповідач зазначив про недотримання позивачем способу захисту свого права, оскільки відповідно до постанови Правління Національного банку України від 22.02.08р. №39 "Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації ВАТ "Європейський банк розвитку та заощаджень" з 25.02.08р. розпочата процедура ліквідації банку. Зокрема з положень Закону України "Про банки та банківську діяльність" процедура ліквідації банку передбачає певний порядок виявлення кредиторів банку та погашення їх вимог в ході ліквідаційної процедури і встановлений порядок ліквідації банку не припускає задоволення вимог до банку в індивідуальному порядку поза межами ліквідаційної процедури, а також з моменту відкриття процедури, на вимогу положень статті 91 Закону України "Про банки і банківську діяльність" припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку.

Крім того, за платіжними дорученнями, які були прийняті банком від платників та копії яких надані позивачем, списання грошових коштів з рахунків платників відповідачем здійснено не було, що підтверджується випискою банку по особовим рахункам цих платників, а платіжні доручення повернуті клієнтам без відмітки банку про здійснення операції.

Зазначені платіжні доручення не можна вважати належними доказами сплати страхових внесків, оскільки відповідно до ч. 9 ст. 20 Закону України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі, з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду днем сплати страхових внесків вважається день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

Зокрема, нарахування фінансових санкцій здійснено позивачем у період з 18.03.10р. по 21.03.10р., тобто у період коли вже відкликана ліцензія банку, а тому ліквідатором ВАТ "Європейський банк розвитку та заощаджень" правомірно та обґрунтовано відхилено вимоги позивача.

Судові засідання неодноразово відкладались за мотивованих клопотань сторін, у тому числі внаслідок неможливості забезпечити явку повноважних представників сторін.

08.12.11р. представником позивача суду, з огляду на неявку повноважного представника відповідача, надано письмове клопотання про розгляд адміністративної справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, клопотання позивача, зважаючи на приписи статті 122 КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті128 КАСУкраїни за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши зібрані по справі матеріали в їх сукупності, які сторони визнали достатніми для підтвердження своїх вимог та доводів, аналізуючи обставини, якими обґрунтовувались вимоги і заперечення, та докази, якими вони підтверджуються, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, зважаючи на звернення позивача до окружного адміністративного суду з підстав, передбачених п.5 ч.2 ст.17 КАС України, суд, зясовуючи фактичні обставини, оцінюючи докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.

Встановлені судом з матеріалів справи фактичні обставини свідчать про те, що платниками внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, зареєстрованими відповідно до ч.3 ст. 15 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в Управлінні Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АРКрим, на виконання п.6 ч.2 ст.17 вказаного Закону, ВАТ "Кримавтотранс-Експрес", ТОВ "Сетрол", ГСК-12, ТОВ "Мозаїка", ПСК "Стройторг", НИМП "Уніпром", Фірма "Новосел", Кримський республіканський комітет профспілок робітників освіти та науки, ТОВАК"Агротоекс", КРОВП робітників харчової та переробної промисловості, КТІЦ "Крим ТІЦ", СПД ОСОБА_1, СПД ОСОБА_2, Фірма "Азіз" подано до банку, що їх обслуговує відповідач, платіжні документи на загальну суму 40400,41грн. (т.1 а.с.27-51) на перерахування страхових внесків, нарахованих за відповідний базовий звітний період. З рахунків платників страхових внесків списані відповідні суми, але на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АРКрим банком не перераховані.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки позивачем прийнято рішення від 18.03.08р. №422; від 19.03.2008р. №431, №432, №433, №434, №436, №437; від 20.03.08р. №440, №441, №442, №443, №444, №445, №446, №447; від 21.03.08р. №455, якими застосовано фінансові санкції на загальну суму 4775,80грн. та нараховано пені сумою 57,51грн. (т.1 а.с.5-26).

Як встановлено з матеріалів справи, що не спростовувалось повноважним представником відповідача і не заперечувалось, вказані рішення Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АРКрим про застосування фінансових санкцій та нарахування пені відповідачем не оскаржувались.

25.02.08р. відповідно до постанови Правління Національного банку України від 22.02.08р. №39 "Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства "Європейський банк розвитку та заощаджень", розпочата процедура ліквідації ВАТ "Європейський банк розвитку та заощаджень" та призначено ліквідатора банку. Оголошення про відкриття ліквідаційної процедури ВАТ "Європейський банк розвитку та заощаджень" опубліковано у газеті "Голос України" від 01.03.08р. №4і (4291).

В межах, визначеного приписами статті ч.3 ст.89 Закону України від 07.12.00р. №2121-ІІІ "Про банки і банківську діяльність", що визначає структуру банківської системи, економічні, організаційні і правові засади створення, діяльності, реорганізації і ліквідації банків, позивачем, як кредитором, заявлено ліквідатору свої вимоги (подано заяву про визнання грошових вимог від 24.03.08р. №2654/09-5) загальною сумою 45229,22, про розмір яких, як свідчить відбиток штемпелю відповідача, йому стало відомо 15.03.08р. (т.1 а.с.74-75). Повідомленням про результати розгляду заяви кредитора від 04.07.08р. №1946, ліквідатором відмовлено у визнанні заявлених позивачем вимог (т.1 а.с.76).

Аналіз положень Закону України від 07.12.00р. №2121-ІІІ "Про банки і банківську діяльність", Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного Банку України від 21.01.04р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.04р. за №377/8976, відповідальність за зарахування переказаних коштів платником на відповідний рахунок відповідно до оформленого платником платіжного доручення, є персональною та покладається на банк.

Розглядаючи матеріали справи, доводи та заперечення сторін, аналізуючи обставини, якими обґрунтовувались вимоги і заперечення, та докази, якими вони підтверджуються, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин суд зазначає.

Розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закон України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зокрема, відповідно до частин першої та другої статті 5 названого Закону, його положення регулюють відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону, визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

За несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, сум інвестиційного доходу, одержаного від інвестування коштів Накопичувального фонду, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами виконавчих органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду, які використовуються на цілі, передбачені цим Законом, на вимогу пп.1 п.10 ст.106, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум.

Відповідно до положень пункту 1, 3 частини тринадцятої статті 106 Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.

Як зазначалось вище, позивачем, в межах наданих йому Законом повноважень, до відповідача особи, що припустилась порушень вимог пенсійного законодавства в частині несвоєчасного перерахування або несвоєчасного зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду, застосовано фінансові санкції та нараховано пеню про що свідчать відповідні рішення, які відповідачем не оскаржено.

Встановлені з наданих сторонами доказів та підтверджені матеріалами справи обставини з неперерахування відповідачем сплачених страхових платежів страхувальників, що обслуговувались у відповідача, відбулись у період з 04.01.08р. по 21.02.08р., а процедуру ліквідації банку відповідно до постанови Правління НБУ від 22.02.08р. №39 розпочато з 25.02.08р., що свідчить про недотримання відповідачем не тільки вимог пенсійного законодавства в частині своєчасності зарахування платежів на рахунки Пенсійного фонду України, а й недотримання вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність", Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, з огляду на що, зважаючи на виникнення спірних правовідносин до відкриття процедури ліквідації, застосовані фінансові санкції та нарахована пеня на суму недоїмки, що виникла до 25.02.08р. є обґрунтованими та заснованими на приписах Закону, що регулює відповідні правовідносини в частині порядку нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

Крім того, судом прийнято до уваги обставини того, що відповідачем не вчинено дій щодо оскарження рішень від 18.03.08р. №422; від 19.03.2008р. №431, №432, №433, №434, №436, №437; від 20.03.08р. №440, №441, №442, №443, №444, №445, №446, №447; від 21.03.08р. №455, а тому, зважаючи на їх чинність, на час розгляду справи, суд не вважає обґрунтованими посилання відповідача у своїх запереченнях та його повноважного представника у своїх доводах щодо незаконності вимог про стягнення фінансових санкцій та пені на підставі вказаних рішень.

Керуючись статтями94,159,160,161,162,163,186,254 КАСУкраїни, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Європейський банк розвитку та заощаджень", ідентифікаційний код юридичної особи 20685262, на користь Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим, заборгованість сумою 45229,22грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.

Суддя <підпис >О.В. Папуша

<Текст >