ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
15 листопада 2011 р. <Текст >Справа №2а-12657/11/0170/18 Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим ПапушаО.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Сакського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АРКрим
до Відкритого акціонерного товариства "Сакський комбікормовий завод"
про стягнення,
<Текст >
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 13.10.11року надійшов адміністративний позов Сакського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим до Відкритого акціонерного товариства "Сакський комбікормовий завод" про стягнення заборгованості у сумі 17000,00грн.
В обґрунтування поданого адміністративного позову прокурором в інтересах позивача зазначено про допущене відповідачем порушення положень статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", розділу І, пунктів 1 та 5 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", за приписами яких, регулярна річна звітність подається до Комісії з цінних паперів та фондового ринку, територіального управління, не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, внаслідок чого до нього застосовано штрафні санкції, яким ним у добровільному порядку не сплачено, у звязку із чим розмір заборгованості, що рахується за відповідачем, підлягає стягненню.
Ухвалою суду від 17.10.11р. відкрито провадження в адміністративній справі, розпочато підготовче провадження, відповідачу надано строк для надання суду та в копії позивачу заперечення проти позову та документів на підтвердження своїх доводів, які в нього є, зясовано питання про склад осіб які беруть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, прийнято рішення щодо відсутності необхідності проведення попереднього судового засідання, внаслідок чого закінчено підготовче провадження, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 15.11.11р.
В судовому засіданні представником позивача та прокурора підтримано позовні вимоги у повному обсязі за підстав, викладених в адміністративному позові, подану суду клопотання про подальший розгляд адміністративної справи в порядку письмового провадження (а.с.24).
Відповідач, повідомлений належним чином про місце, день і час судового розгляду (а.с.20), явку вповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про поважність причин неявки свого повноважного представника не повідомив, заперечення на адміністративний позов суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, клопотання позивача, зважаючи на приписи статті 122 КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті128 КАСУкраїни за наявними в ній матеріалами.
Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України. Із посиланням на статтю 121 Конституції України зазначав, що на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають, у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних, або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції.
Згідно статті 36-1 Закону України від 05.11.91р. №1789-XII "Про прокуратуру", представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.
Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АРКрим, є територіальним органом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, утвореним відповідно до Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, що є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України, до завдань якого за Законом віднесено здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні та надано право звернення до суду із позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
З огляду на викладене цей позов розглядається судом відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України як спір за зверненням субєкта владних повноважень у випадку прямо передбаченому законом, та, зважаючи на положення ст.ст.18,50 КАС України, оскільки однією зі сторін справи є орган державної влади, на цей спір поширюється компетенція адміністративних судів та справа підсудна окружному адміністративному суду.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України від 30.10.96р. 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", відповідно до частини першої статті 1 якого державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Зокрема, на вимоги частини першої статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" система реєстру власників іменних цінних паперів (система реєстру) - сукупність даних, що забезпечує ідентифікацію зареєстрованих у цій системі власників, номінальних утримувачів та емітента, а також іменних цінних паперів, зареєстрованих на їх ім'я, облік усіх змін інформації щодо вищевказаних осіб та цінних паперів, одержання та надання інформації цим особам і складання реєстру власників іменних цінних паперів.
Положеннями Закону України від 23.02.2006 №3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" врегульовано відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 вказаного Закону Фондовий ринок (ринок цінних паперів) - сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів). Учасники фондового ринку - емітенти, інвестори, саморегулівні організації та професійні учасники фондового ринку.
Так, під випуском цінних паперів відповідно до статті 1 названого Закону розуміється сукупність певного виду емісійних цінних паперів одного емітента, однієї номінальної вартості, які мають однакову форму випуску і міжнародний ідентифікаційний номер, забезпечують їх власникам однакові права незалежно від часу придбання і розміщення на фондовому ринку, а емісія це установлена законодавством послідовність дій емітента щодо випуску та розміщення емісійних цінних паперів.
За правилами стаття 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", положеннями якої встановлено вимоги до розкриття інформації емітентами, зобовязує емітентів, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про: фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством; будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.
Інформація про власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій подається Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку особою, яка веде облік права власності на акції емітента у депозитарній системі України, у строки, порядку та за формою, що встановлені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Інформація про власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій є відкритою і оприлюднюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
З положень частини першої статті 40 названого Закону регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Приписами частини третьої вказаної статті встановлено вимоги до річної інформації про емітента, та вичерпний перелік відомостей, що є обовязковими до висвітлення.
На вимогу частини четвертої статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до пункту 15 частини другої статті 7 та пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статей 15, 39 - 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку рішенням від 19.12.06р. №1591 затверджено "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", що регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія).
Відповідно до пункту 1 Глави 7 розділу V вказаного Положення, приписами якого визначено порядок розкриття регулярної річної інформації на фондовому ринку, встановлено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Встановлені судом з матеріалів справи фактичні обставини свідчать про те, що актом №90-АР про правопорушення на ринку цінних паперів від 01.07.11р. встановлено порушення вимог ст.40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" пункту 1 Глави 7 розділу V "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" затвердженого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку рішенням від 19.12.06р. №1591 в частині нерозміщення до 30 квітня 2011року регулярної річної інформації за 2010рік.
Також, Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів передбачена приписами статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", відповідно до п.6 якої нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів є підставою для застосування Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку фінансової санкції у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виявлені в акті перевірки порушення нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів стали підставою для прийняття Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим постанови від 08.07.11р. №92-АР про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1000 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян 1700,00грн. Розяснено про можливість оскарження постанови протягом десяти днів до Державної комісії з цінних паперів тв. Фондового ринку, або до відповідного суду у встановленому законом порядку (а.с.7).
Відповідно до статті 16 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" спори, що виникають у ході застосування цього Закону, вирішуються судом у встановленому порядку. Як вже зазначалось вище звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
На вимоги положень статей 69,71 КАСУкраїни, належних доказів на підтвердження сплати заборгованості по фінансовим санкціям чи оскарження їх розміру в судовому порядку, матеріали справи не містять.
Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що постанову про накладення штрафу не оскаржено, наявних доказів на спростування вказаного висновку суду не надано, а тому вона є чинною, ґрунтується на положеннях Законів України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про цінні папери та фондовий ринок", з огляду на що заявлені до стягнення фінансові санкції розміром 17000,00грн. підлягають стягненню.
Відповідно до ч.4ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями94,159,160,161,162,163,186,254 КАСУкраїни, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Сакський комбікормовий завод" штраф розміром 17 000,00грн., що підлягає зарахуванню до Державного бюджету України на р/р3119106700243 в ГУ ДКУ в АРКрим, м.Сімферополь, МФО824026, Код в ЄДРПОУ34740887, код платежу:21081100.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя <підпис >О.В. Папуша
<Текст >