Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-835/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Басай О.В.
Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
У Х В А Л А
Іменем України
"19" січня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіКостюк Л.О.;
суддів:Бужак Н.П., Троян Н.М.;
за участю секретаря:Співак О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 24 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом ПАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»до Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Миронівська міська рада Миронівського району Київської області про визнання нечинним податкового повідомлення рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2011 року позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Миронівська міська рада Миронівського району Київської області про визнання нечинним податкового повідомлення рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року. Свої вимоги мотивує тим, що висновки відповідача викладені в акті від 25.01.2011 року №13/23-011/24219855 є необгрунтованими та безпідставними, а податкове повідомлення- рішення від 03.02.2011 року №0000042301/0 таке, що прийняте всупереч чинному законодавству. Зокрема зазначив, що рішення Миронівської міської ради від 21.05.2010 року за №1775-45-V «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівна»набуло чинності 26.05.2010 року, а не з 21.05.2010 року, як зазначає відповідач, і з цього моменту могло бути в поєднанні з рішенням Миронівської міської ради, яким затверджено нову грошову оцінку землі міста Миронівна, підставою для порушення радою, як заінтересованою особою, питання про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки. Обов'язок же позивача сплачувати новий розмір орендної плати з'явився лише після набуття чинності Договору від 25.08.2010 року про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року. Таким чином, позивач сплачував орендну плату на умовах та в порядку, передбаченому договором і законом та внесло зміни до податкової звітності з 25.08.2010 року згідно договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25.082010 року виключно в рамках та відповідно до чинного в Україні законодавства.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 24 травня 2011 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київській області №0000042301/0 від 03.02.2011 року.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду без змін з таких підстав.
Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задоволюючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач правомірно, в період з травня 2010 року по 25.08.2010 року, сплачував орендну плату в порядку та на умовах визначених в Договорі оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року. Отже, податкове повідомлення рішення є протиправним і тому його слід скасувати.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Миронівському районі Київської області з 06.12.2010 року по 18.01.2011 року було проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року. За результатами даної перевірки складений акт №13/23- 011/24219855 від 25.01.2011 року.
Як вбачається з акта перевірки, а саме п.3.5.6 «Перевірка правильності нарахування та своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності»за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року позивачем задекларовано орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 168801,53 грн. Перевіркою повноти визначення нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року встановлено його заниження у сумі 34176, 08 грн., в тому числі за травень місяць 2010 року в сумі 3675, 64 грн., за червень місяць 2010 року в сумі 10922, 25 грн., за липень місяць 2010 року в сумі 10922, 25 грн. та за серпень місяць 2010 року в сумі 8455, 94 грн. Даний висновок податкового органу ґрунтується на тому, що Миронівською міською радою прийнято рішення від 21.05.2010 року №1775-45-У «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка». Вказане рішення введено в дію з дати його прийняття рішення, а саме з 21.05.2010 року. Проте, позивач вніс зміни до податкової звітності з 25.08.2010 року згідно договору ВРА №789605 від 25.08.2010 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року чим занизив орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності. Таким чином, в порушення пункту 5 Порядку надання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА України від 26.10.2001 року №434 позивач занизив орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 34176, 08 грн.
На підставі вищенаведеного акта відповідачем прийнято податкове повідомлення- рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в сумі 42720, 10 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 34176, 08 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 8544, 02 грн.
Між Миронівською міською радою (орендодавець) та ВАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»(орендар) 19.09.2005 року укладено Договір оренди земельної ділянки ВСМ №490728. Згідно вказаного договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення виробничої діяльності, що знаходиться в межах території Миронівської міської ради, загальною площею 6, 13 га., в тому числі 1, 6901 га. забудованих земель під капітальними одноповерховими будівлями та 4, 4399 га. під площадками, проїздами, проходами, що належать ВАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»строком на 49 років. Орендна плата виплачується орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки землі, що становить 51841, 41 грн. в рік та 4320, 12 грн. в місяць.
Відповідно до п.11 вищенаведеного Договору розмір орендної плати переглядається один раз на початку року у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується відповідними документами, а також в інших випадках, передбачених законом та рішеннями органів місцевого самоврядування, згідно чинного законодавства.
Згідно п. 37 даного Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Будь-які спори щодо зміни умов договору, підлягаю врегулюванню сторонами шляхом переговорів.
Миронівською міською радою 25.02.2010 року прийнято рішення №1705-43-У «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м.Миронівка». Даним рішенням затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Миронівка Миронівського району Київської області виготовлену ТзОВ «Укрприватзем», а також введено в дію дану нормативно-грошову оцінку земель міста для землевласників та землекористувачів, як для юридичних так і для фізичних осіб з 01.03.2010 року.
Також, судом встановлено, що 21.05.2010 року Миронівською міською радою прийнято рішення №1775-45-У «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка»(а. с. 84). Згідно вказаного рішення, Миронівська міська рада, у зв'язку з прийняттям нею 25.02.2010 року рішення №1705-43-У «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Миронівка»затвердила ставки орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка у вигляді відсоткових показників від грошової оцінки. Дане рішення Миронівської міської ради оприлюднене 26.05.2010 року.
На виконання рішення Миронівської міської ради №1775-45-У «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка»Миронівською міською радою (орендодавець) та ВАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»(орендар) укладено Договір ВРА №789606 від 25.08.2010 року (а. с. 83). Даним Договором внесено зміни до договору оренди земельної ділянки, посвідченого Миронівською районною державною нотаріальною конторою Київської області 19.09.2005 року, а саме, пункт 3 викладено в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6612431 грн.; пункт 8 викладено в такій редакції: «Орендна плата виплачується орендарем у грошовій формі у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі, що становить 198372, 93 грн. на рік. Орендна плата вноситься щомісячно в розмірі 1/12 частини вартості річної орендної плати, що становить 16531, 08 грн. Згідно п.2 вказаного Договору решта умов договору залишається незмінними і сторони підтверджують свої зобов'язання по ним.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про оренду землі»№161-XIV від 06.10.1998 року відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі..
Згідно ст.13 Закону №161-ХІУ від 06.10.1998 року договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
В ч.1 та ч.2 ст.21 Закону №161-ХІУ від 06.10.1998 року (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Частиною першою статті 30 Закону №161-ХІУ від 06.10.1998 року передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч.2 ст.632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст.651 Цивільного кодексу України).
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що відносини, пов'язані з орендою землі мають договірний характер. Рішення суб'єкта владних повноважень, в даному випадку рішення Миронівської міської ради №1775-45-У від 21.05.2010 року «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка»є правовою підставою (передумовою) для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року в частині зміни розміру орендної плати.
Як уже зазначалося вище 25.08.2010 року набув чинності Договір про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року пунктом 3 якого збільшено нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Отже, податкове повідомлення-рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в сумі 42720, 10 грн. є протиправним.
Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим ухвалене судом на підставі повного та всебічного зясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 199, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київській області - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 24 травня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 24 січня 2012 року.
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Бужак Н.П. Троян Н.М.