Постанова № 21496061, 18.01.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2012
Номер справи
2а/2370/8198/2011
Номер документу
21496061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2012 року Справа № 2а/2370/8198/2011

18.01.12

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чалої А.С.,

при секретарі Хатковому А.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю, представників відповідача Кочкарьова Ю.О. згідно наказу, ОСОБА_3 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаський Інженерно-Науковий центр»про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2009 року Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Черкаського госпрозрахункового інженерно-наукового центру Українського товариства інформатики та обчислювальної техніки про стягнення заборгованості по страхових внесках у розмірі 30733 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.02.2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2010 року, позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.10.2011 року касаційну скаргу відповідача задоволено, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 22.02.2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2010 року скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідачем, в порушення вимог статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», не було дотримано обовязку щодо нарахування та сплати до Фонду у визначені законом строки та в повному обсязі страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням за період з 01 жовтня 2002 року по 01 жовтня 2007 року.

Ухвалою суду від 14.12.2011 року провадження у справі було зупинено до 12 січня 2012 року на підставі заявленого сторонами клопотання про надання їм часу для примирення.

12 січня 2012 року провадження у справі поновлено для подальшого розгляду, оскільки сторони протягом наданого їм судом строку примирення не досягли.

В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримала в повному обємі, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 12.01.2012 року, згідно якої позивач зменшив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача 25315 грн. 52 коп.

Представники відповідача проти задоволення позову заперечували та зазначили, що страхові внески за вказаний період відповідачем сплачувалися до належного страховика - Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини», а відтак підстав для стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в примусовому порядку позивач не має. Відповідач вважає, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не є тим органом, до компетенції якого віднесено керівництво та управління загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності. Крім того представники відповідача вказували, що позивач неправомірно не зараховує у відшкодування понесені відповідачем за спірний період витрати на оплату лікарняних листів та витрат на санаторно-курортне лікування.

Заслухавши доводи сторін по справі, розглянувши матеріали та дослідивши докази, суд прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.01.2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «Черкаський Інженерно-Науковий центр»зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 06.01.2006 року, ідентифікаційний код 14182016 та є правонаступником Черкаського госпрозрахункового інженерно-наукового центру Українського товариства інформатики та обчислювальної техніки, що був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 03.12.1992 року, ідентифікаційний код 14182016 (а.с. 165).

Відповідач зареєстрований, згідно поданої ним заяви від 14.12.2001року, як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним номером 710020000968, про що свідчить довідка № 557/02-1-36 від 12.08.2008 року (а.с. - 15).

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ, (далі - Закон України № 2240-ІІІ), фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Згідно частини пятої статті 10 вказаного Закону робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.

Пунктом 4 частини першої статті 13 Закону України № 2240-ІІІ визначено, що виконавча дирекція Фонду здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Відповідно до пунктів 2 та 5 частини другої статті 27 Закону України № 2240-ІІІ страхувальники зобовязані нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески; допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності обчислення та сплати страхових внесків, використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок.

Аналізуючи зазначені положення Закону України № 2240-ІІІ, суд приходить до висновку про те, що належним отримувачем страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності є саме Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а Черкаська організація «Солідарні профспілки Черкащини»в свою чергу не належить до робочих органів Фонду, а отже не має права на проведення збору страхових внесків.

Частиною першою статті 30 Закону України № 2240-ІІІ визначено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

Пунктами 4.1. та 4.4. Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 року № 16 визначено, що страхувальники, зазначені в пунктах 2.1 та 2.2 цієї Інструкції, щомісячно нараховують страхові внески в розмірах, встановлених чинним законодавством. При цьому не мають значення джерела фінансування витрат на оплату праці. Нарахування здійснюються без зменшення заробітної плати на суму податків та обов'язкових платежів. Перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків.

Судом встановлено, що відповідачем, починаючи з жовтня 2002 року по 2007 рік страхові внески не сплачувались, звітність не подавалася.

Згідно з пунктами 2, 3, 4 частини першої статті 28 Закону України № 2240-ІІІ страховик має право: одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, щодо сплати страхових внесків та використання страхових коштів; здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок.

У звязку з неподанням відповідачем звітності та несплатою страхових внесків Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неодноразово зверталося з листами про сплату страхових внесків, зокрема листами № 467/02-1-08 від 15.09.2005 року; № 490/01-1-29 від 14.07.2009 року. При цьому позивачем наголошувалось на необхідності відновлення сплати страхових внесків та протиправності сплати страхових внесків до Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини».

У червні позивачем було ініційовано питання щодо проведення перевірки Черкаського госпрозрахункового інженерно-наукового центру Українського товариства інформатики та обчислювальної техніки щодо правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів. Проте, керівництвом відповідача листом від 30.06.2004 року було відмовлено у наданні відповідних документів. Згідно з даними Акта від 01.07.2004 року позивачу було відмовлено в допуску до проведення перевірки Черкаського госпрозрахункового інженерно-наукового центру.

Для визначення фонду оплати праці відповідача, виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено звірку з Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань стосовно субєктів підприємницької діяльності, які сплачують внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, з порушенням чинного законодавства до профспілкових організацій, за наслідками якої фонд оплати праці Черкаського госпрозрахункового інженерно-наукового центру Українського товариства інформатики та обчислювальної техніки за 2002 рік 9 місяців 2007 року склав: у 2002 році 77874 грн. 09 коп.; у 2003 році 118460 грн. 09 коп.; у 2004 році 153343 грн. 26 коп.; у 2005 році 205039 грн. 74 коп.; у 2006 році 256493 грн.91 коп.; за 9 місяців 2007 року 234754 грн. 95 коп.

На підставі даних вказаної звірки позивачем було здійснено розрахунок суми заборгованості відповідача по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, яка становить 30733 грн.

Ухвалою суду від 14.12.2011 року провадження у справі було зупинено до 12 січня 2012 року на підставі заявленого сторонами клопотання про надання їм часу для примирення та враховуючи пояснення представника позивача про те, що вирішити питання про примирення можливо шляхом проведення позивачем позапланової перевірки, яка, відповідно до вимог пп. є) п. 3.6 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедур оскарження, затвердженою Постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року № 29, може бути проведена за рішенням суду, зобовязано позивача провести перевірку з метою зясування питання про наявність та розмір суми заборгованості відповідача по страховим внескам за спірний період, що заявлений в позові.

12 січня 2012 року представники сторін в судовому засіданні надали пояснення, з яких вбачається, що сторони примирення не досягли, оскільки за результатами проведення перевірки позивач визначив суму заборгованості відповідача в сумі 25315 грн. 52 коп., в звязку з чим позивач заявою від 12.01.2012 року зменшив позовні вимоги, а відповідач, в свою чергу, із визначеною сумою частково не погодився, наполягаючи на тому, що позивач неправомірно не зараховує у відшкодування понесені відповідачем за спірний період витрати на оплату лікарняних листів та витрат на санаторно-курортне лікування.

З наданого позивачем акту позапланової перевірки відповідача за період з 01 жовтня 2002 року по 01 жовтня 2007 року № 856 від 23.12.2011 року вбачається, що при перевірці, згідно наданих бухгалтерських документів (розрахункових відомостей по зарплаті) було визначено суму страхових внесків, нараховану на фонд оплати праці відповідачем як роботодавцем, а також суму утримань із заробітної плати найманих працівників відповідно до розмірів, встановлених Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування». За період з 1 жовтня 2002 року по 30 вересня 2007 року нарахована сума страхових внесків становить 34492 грн. 52 коп., з них: за 4-й квартал 2002 року 947 грн. 33 коп.; за 2003 рік 4019 грн. 47 коп.; за 2004 рік 5722 грн. 25 коп.; за 2005 рік 7944 грн. 83 коп.; за 2006 рік 10022 грн. 13 коп.; за 9 місяців 2007 року 5836 грн. 51 коп.

Також посадовими особами позивача встановлено, що за період з 1 жовтня 2002 року по 1 жовтня 2007 року відповідачем проведені витрати на виплату: допомогипо тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах на суму 1768 грн. 66 коп.; допомоги при народженні дитини на суму 9177 грн. 60 коп.; витрати на санаторно-курортне лікування та оздоровлення на суму 12026 грн., а всього на загальну суму 22972 грн. 26 коп.

З висновків акту перевірки вбачається, що відповідачем частина витрат проведена з порушенням вимог Закону України № 2240, а саме витрати на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності на суму 1768 грн. 66 коп. та витрати на санаторно-курортне лікування та оздоровлення на суму 12026 грн.

Суд погоджується з такими висновками позивача з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 27 Закону України Закону України № 2240 страхувальник зобовязаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

Статтею 47 Закону України № 2240 визначено, що для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Обсяг коштів для забезпечення оздоровчих заходів визначається бюджетом Фонду.

Згідно діючих у спірний період Інструкції про порядок планування, обліку, видачі путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, придбаних за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 24.12.2001 року № 51 (втратила чинність 02.06.2005 року) та Інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 24.12.2001 року № 55, дані інструкції визначають порядок закупівлі за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності, планування та розподілу, обліку, видачі путівок на санаторно-курортне лікування застрахованих осіб і членів їх сімей, звітності по путівках.

Закупівля путівок до санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду здійснюється в межах асигнувань, передбачених бюджетом Фонду по статті «Оздоровчі заходи»за кошторисами регіональних програм відділень Фонду щодо відновлення здоровя застрахованих осіб. При цьому закупівля путівок до санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду здійснюється на підставі тендеру проведеного Виконавчою дирекцією Фонду відповідно до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».

Придбання путівок здійснюється Виконавчою дирекцією Фонду у переможців тендеру згідно плану розподілу путівок, затвердженого наказом директора Виконавчої дирекції Фонду. В подальшому путівки направляються виконавчим дирекціям відділень Фонду, які розподіляють їх згідно плану між районними, міжрайоними виконавчими дирекціями, а ті в свою чергу видають їх страхувальникам згідно наданих ними заявок для видачі застрахованим особам.

Згідно підпункту 2.1 пункту 2 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 року № 12, при плануванні враховуються пропозиції виконавчих дирекцій відділень Фонду щодо необхідної кількості путівок відповідного профілю в розрізі курортів і санаторно-курортних закладів. Пропозиції виконавчих дирекцій відділень Фонду формуються згідно з узагальненими пропозиціями районних, міжрайонних, міських виконавчих дирекцій відділень Фонду з урахуванням заявок страхувальників та застрахованих осіб, а також заявок лікувально-профілактичних закладів про виділення путівок.

Як вбачається з пояснень представників відповідача заявок на отримання путівок в санаторно-курортні заклади відповідач у спірний період не подавав, придбання путівок, наданих відповідачем застрахованим особам, здійснювалось не за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а тому суд приходить до висновку, що позивачем правомірно не приймаються до відшкодування понесені відповідачем витрати на санаторно-курортне лікування в сумі 12026 грн.

Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України № 2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.

Частиною 3 статті 50 зазначеного Закону визначено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Під час проведення перевірки відповідачем листка непрацездатності та протоколу комісії по соціальному страхуванню про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності надано не було.

Таких обовязкових документів для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності не надано відповідачем і під час розгляду справи, натомість надано виписки з історії хвороби та ксерокопію титульної сторінки медичної картки стаціонарного хворого.

Згідно Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 року № 455, дана Інструкція розроблена відповідно до статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.

Відповідно до підпункту 1.1 даної Інструкції тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності, а згідно підпункту 1.2 видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених п. 1.14, 2.7, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 3.4, 3.16, 6.6.

З аналізу зазначених пунктів Інструкції суд вбачає, що надані відповідачем документи в підтвердження призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, а саме: виписка з історії хвороби та ксерокопія титульної сторінки медичної картки стаціонарного хворого, не є тими документами в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, що можуть слугувати підставою для засвідчення тимчасової непрацездатності працівника та призначення йому відповідної допомоги, в звязку з чим витрати відповідача проведені на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності правомірно не зараховані позивачем в рахунок страхових внесків під час проведення перевірки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 25315 грн. 52 коп. (34492 грн. 52 коп. нараховані страхові внески 9177 грн. правомірно проведені витрати за рахунок коштів Фонду.

Керуючись статтями 11, 70,72, 86, 94, 160-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаський Інженерно-Науковий центр»(18036, м. Черкаси, вул. Сурікова, 12 А, ідентифікаційний код 14182016) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (18016, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 18, ідентифікаційний код 21355026) заборгованість в сумі 25315 (двадцять пять тисяч триста п'ятнадцять) грн. 52 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.С. Чала

Повний текст постанови виготовлений 27.01.2012 року.