Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2270/13910/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2012 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКасапа В.М.
при секретаріСвятецькому О.В.
за участі:пердставника позивача: Кершиса А.А.,
представників відповідача: Медведь Л.В., Федоришина Р.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" <3-тя особа >до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області <3-тя особа >про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" звернулося з позовом до Славутської ОДПІ Хмельницької області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000112303 та № 0000122303 від 25 червня 2011 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що працівниками Славутської ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень 2011 року, за результатами якої складений акт № 375/23/32285199 від 14.06.2011 року та винесено податкові повідомлення-рішення від 25 червня 2011 року № 0000112303 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 1 298 052 грн. та № 0000122303, яким зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ на 741 744 грн.
В результаті проведеної перевірки виявлено порушення п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п.п. "а" п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, які полягають у завищенні суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за березень 2011 року в розмірі 1 298 052 грн. та завищенні від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з ПДВ за березень 2011 року на суму 741 744 грн.
За результатами адміністративного оскарження, скарги позивача залишені без задоволення, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення - без змін.
З прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями не погоджується та вказує, що між ним та TOB "Бітімпекс - 2009" укладено договір № 0209/10 від 02.09.2010 року про постачання природного газу. Згідно умов договору TOB "Бітімпекс - 2009" (постачальник) зобов'язується передати ЗАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" (споживач) через систему газотранспортних підприємств ДК "Укртрансгаз" HAK "Нафтогаз України" природний газ в обсягах, за ціною та у порядку, узгоджених додатковими угодами. На виконання умов договору TOB "Бітімпекс - 2009" проводило постачання природного газу.
10.01.2011 року між позивачем та ТОВ "Бітімпекс - Енерджи - Груп" укладено договір № 1 про постачання природного газу. Згідно умов договору TOB "Бітімпекс - Енерджи - Груп" (постачальник) зобов'язується передати ЗАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" (споживач) через систему газотранспортних підприємств ДК "Укртрансгаз" HAK "Нафтогаз України" природний газ в обсягах, за ціною та у порядку, узгоджених додатковими угодами. На виконання умов договору TOB "Бітімпекс - Енерджи - Груп" проводило постачання природного газу.
Крім того, позивачем укладені відповідні договори на транспортування природного газу з ДК "Укртрансгаз" HAK "Нафтогаз України" від 31.12.2009 року № ПР/2010-Т/К/11.005 та ПАТ "Хмельницькгаз" від 29.12.2010 року № 2011-Р-(13)-(1).
Зазначає, що факт поставки природного газу та факт його оплати підтверджуються актами прийому-передачі природного газу, податковими накладними та відповідними довідками банку про проведення платежів.
Посилаючись на положення пункту 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України вважає, що відповідно до отриманих податкових накладних правомірно включив до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість, сплаченого у зв'язку із придбанням природного газу. Стосовно відсутності за юридичною адресою деяких з контрагентів TOB "Бітімпекс - 2009" зазначає, що відсутність за місцем реєстрації одного з контрагентів у ланцюгу постачальників не може бути підставою для застосування санкцій для платника податків, який формує податковий кредит, оскільки це не передбачено чинним законодавством.
Просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000112303 та № 0000122303 від 25 червня 2011 року.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, подали заперечення проти позову, в якому вказують, що при дослідженні взаємовідносин позивача з TOB "Бітімпекс - 2009" та ТОВ "Бітімпекс - Енерджи - Груп" встановлено порушення позивачем п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п.п. "а" п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2011 року в розмірі 1 298 052 грн. та завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з ПДВ за березень 2011 року на суму 741 744 грн. Обгрунтовуючи правомірність винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень зазначають, що контрагентами позивача - TOB "Бітімпекс - 2009" та ТОВ "Бітімпекс - Енерджи - Груп" не сплачено до бюджету суми ПДВ, які позивачем включено до складу податкового кредиту та, відповідно, заявлені до бюджетного відшкодування. При співставленні показників актів прийому-передачі газу та додаткових угод встановлено розбіжності в кількості та ціні природного газу. Вказує, що необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг з метою їх використання в господарській діяльності. Таким чином, податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків. За відсутності факту придбання товарів чи послуг або в разі, якщо придбані товари чи послуги не призначені для використання у господарській діяльності платника податку, відповідні суми не можуть включатися до податкового кредиту з податку на додану вартість навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів. При цьому, приймати на підтвердження даних податкового обліку можна лише достовірні первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Зазначає, що наявність укладеного між учасниками господарської операції цивільно-правового договору або відсутність визнання такого договору недійсним або нікчемним сама собою не свідчить про реальність вчинення відповідної операції. Встановлення факту недійсності, в тому числі нікчемності цивільно-правового правочину, який опосередковує відповідну господарську операцію, не є необхідною умовою для визначення контролюючим органом грошових зобов'язань платнику податків у разі, якщо буде встановлено відсутність реального вчинення цієї господарської операції або відсутність зв'язку між такою операцією та господарською діяльністю платника податків.
Таким чином, відповідачем зроблено висновок про те, що надані позивачем первинні документи не підтверджують факт придбання товарів (послуг) з метою їх використання в господарській діяльності, що є підставою для зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ та, відповідно, зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ.
Вважають прийняті податкові повідомлення-рішення правомірними та просять відмовити в задоволені позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що працівниками Славутської ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень 2011 року. В результаті проведеної перевірки виявлено порушення позивачем п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п.п. "а" п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, які полягають у завищенні суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за березень 2011 року в розмірі 1 298 052 грн. та завищенні від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з ПДВ за березень 2011 року на суму 741 744 грн.
На підставі виявлених порушень складено акт 375/23/32285199 від 14.06.2011 року та винесено податкові повідомлення-рішення від 25 червня 2011 року № 0000112303 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 1 298 052 грн. та № 0000122303, яким зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ на 741 744 грн. За результатами розгляду скарг позивача винесені податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги - без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем та TOB "Бітімпекс - 2009" укладено договір № 0209/10 від 02.09.2010 року про постачання природного газу. Згідно умов договору TOB "Бітімпекс - 2009" (постачальник) зобов'язується передати ЗАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" (споживач) через систему газотранспортних підприємств ДК "Укртрансгаз" HAK "Нафтогаз України" природний газ в обсягах, за ціною та у порядку, узгоджених додатковими угодами.
10.01.2011 року між позивачем та ТОВ "Бітімпекс - Енерджи - Груп" укладено договір № 1 про постачання природного газу. Згідно умов договору TOB "Бітімпекс - Енерджи - Груп" (постачальник) зобов'язується передати ЗАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" (споживач) через систему газотранспортних підприємств ДК "Укртрансгаз" HAK "Нафтогаз України" природний газ в обсягах, за ціною та у порядку, узгоджених додатковими угодами.
Відповідно до листа ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 18.05.2011 року та акту про неможливість проведення перевірки контрагента TOB "Бітімпекс - 2009" з питань підтвердження отриманих від ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" відомостей від 18.05.2011 року встановлено відсутність TOB "Бітімпекс - 2009" за місцезнаходженням, останнє не подає звітності до податкового органу з квітня 2010 року.
При опрацюванні даних системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів встановлено розбіжності між сумами податкових зобов'язань та податкового кредиту за листопад 2010 року, а також виявлено, що з вересня по грудень 2010 року позивачем сформовано податковий кредит з TOB "Бітімпекс - 2009", яким за вказаний період не задекларовано податкові зобов'язання.
Згідно довідки ПАТ "Хмельницькгаз" від 17.10.2011 року постачання природного газу в 2011 році до позивача здійснювалося ПАТ "Хмельницькгаз" та TOB "Бітімпекс - 2009", відомостей щодо постачання газу ТОВ "Бітімпекс - Енерджи - Груп" немає.
Як свідчать матеріали перевірки, при опрацюванні даних системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів встановлено, що TOB "Бітімпекс - 2009" та ТОВ "Бітімпекс - Енерджи - Груп" мають контрагентів із сумнівним податковим кредитом, а саме останні формують податковий кредит за рахунок податкових "ям", згідно поданих звітностей у них відсутні основні засоби та працівники, у переліку суб'єктів господарювання, які мають ліцензії на постачання природного газу, транспортування природного і нафтового газу розподільними трубами, транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними трубопроводами та зберігання природного газу - відсутні.
З наведеного вище вбачається, що взаємовідносини між вказаними контрагентами свідчать про наявність таких обставин, як неможливість реального здійснення контрагентами вказаних операцій з врахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для розподілення та постачання газу, виконання робіт (послуг); відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних фондів, коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів; здійснення операцій з товаром, що не поставлявся або не міг бути поставлений в номенклатурі та обсязі, зазначеному у документах обліку.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.п. 1.2 п.1, п.п. 2.1 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, згідно положень яких первинні документи - письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Згідно п. 2.4 Положення первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ; назва документа (форми); код форми; дата і місце складання; зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі); посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
Згідно п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку (п. 198.3 ст. 198).
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно п.п. "а" п. 200.4 ст. 200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.
Враховуючи наведені вище законодавчі норми, а також наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що укладення позивачем договорів постачання природного газу вчинені без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об'єкту оподаткування та несплати податків, що свідчить про безтоварність здійснених операцій, які були відображені лише шляхом проведення по регістрах бухгалтерського та податкового обліку.
Суд не приймає до уваги акти прийому-передачі природного газу та податкові накладні, оскільки їх наявність не є безумовною підставою для формування позивачем податкового кредиту з огляду на вищезазначені обставини справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що позивачем не доведено протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, висновки відповідача про порушення позивачем п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п.п. "а" п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, які полягають у завищенні суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за березень 2011 року в розмірі 1 298 052 грн. та завищенні від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з ПДВ за березень 2011 року на суму 741 744 грн. є обґрунтованими та такими, що підтверджуються матеріалами справи, а відтак прийняті з дотриманням норм чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ст.ст. 14, 198, 200 Податкового кодексу України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
в задоволенні позову публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000112303 та № 0000122303 від 25 червня 2011 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 06 лютого 2012 року
< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/< Суддя >
"Згідно з оригіналом" СуддяВ.М. Касап