Постанова № 21495578, 26.01.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2012
Номер справи
4495/11/2070
Номер документу
21495578
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

26 січня 2012 р. № 2-а- 4495/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Піскун В.О.

при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.

за участі:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача вартість матеріального забезпечення в сумі 2159 грн. 13 коп. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.12.2009 року ОСОБА_2 звернулась за сприянням працевлаштування до Харківського міського центру зайнятості, де і була зареєстрована з відкриттям персональної картки НОМЕР_2. За заявою відповідача 16.12.2009 року їй було надано статус безробітного і призначена виплата допомоги по безробіттю з 16.12.2009 року по 13.06.2010 року. За результатами розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення було встановлено, що ОСОБА_2. працювала за сумісництвом в Люботинському міському відділенні освіти в підрозділі з 02.10.2009 року по 31.05.2010 року керівником танцювального гуртка. Харківським міським центром зайнятості 04.03.2011 року було видано наказ «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2» №170 та направлено лист-претензію від 04.03.2011 року за №3536 щодо повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення з 16.12.2009 року по 13.06.2010 року у сумі 2159,13 грн. Але, кошти у сумі 2159,13 грн. відповідачем службі зайнятості відшкодовані не були. Позивач, посилаючись на факти, викладені в позовній заяві, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення з відміткою про вручення поштового відправлення. У відповідності до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Через канцелярію суду надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що не працював в Люботинському міському відділенні освіти в підрозділі (Люботинський дошкільний навчальний заклад (ясла садок №2), з заявою про працевлаштування в цей заклад не звертався, будь-якого трудового договору з цим закладом не заключав та не підписував документів на отримання заробітної плати.

Таким чином, суд вважає, за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

09.12.2009 року ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2 (а.с. 4).

16.12.2009 року відповідачем до Харківського міського центру зайнятості подана заява про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 10).

Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 16.12.2009 року № НТ091216 надано статус безробітного і відповідно до п. 4 ст. 32, п. 1 ст. 33 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п.п. 4.3., 4.4. “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності” призначена виплата допомоги по безробіттю у розмірі встановленому законодавством з 16.12.2009 року по 13.06.2010 року (а.с. 9).

З 24.06.2010 року ОСОБА_2 було знято з обліку в зв'язку з працевлаштуванням за направленням ДСЗ відповідно до абз.2 п.п.1 п. 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" (а.с. 9).

В ході судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_2 змінила своє прізвище у звязку з реєстрацією шлюбу та зміною прізвища на ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 31.07.2010 року серії НОМЕР_3 та паспортом громадянки України серії НОМЕР_4, виданим Ленінським РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області від 06.10.2010 року (а.с. 24-25).

Відповідно статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва. Громадяни України вільно обирають види діяльності, які не заборонені законодавством, у тому числі і не пов'язані з виконанням оплачуваної роботи, а також професію, місце роботи відповідно до своїх здібностей. Примушування до праці в будь-якій формі не допускається, за винятком випадків, передбачених законодавством України. Добровільна незайнятість громадян не є підставою для притягнення їх до адміністративної або кримінальної відповідальності. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу;е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій. Законодавством України можуть передбачатися й інші категорії зайнятого населення.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

У відповідності до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як правило, приносить доход, що, проте, не виключає протилежного. Тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 наказом №159-к від 02.10.2009 року була прийнята за сумісництвом керівником танцювального гуртка в Люботинське міське відділення освіти в підрозділ Люботинського дошкільного навчального закладу №2 з оплатою праці за фактично відпрацьований час.

Наказом №22 а-к від 31.05.2010 року ОСОБА_2 було звільнено з роботи за сумісництвом з 31.05.2010 року у звязку з закінченням строку трудового договору відповідно до п. 2 ст. 36 КЗпП України.

Матеріалами справи підтверджено, що між Люботинським дошкільним навчальним закладом №2 та ОСОБА_2 було укладено трудову угоду від 01.10.2009 року, відповідно до якої ОСОБА_2 була призначена керівником танцювального гуртка. Термін дії трудової угоди встановлено 1 рік - до 31.05.2010 року (а.с. 50).

Зазначена трудова угода належним чином підписана завідуючою Люботинського дошкільного навчального закладу №2 ОСОБА_4 та ОСОБА_2.

Матеріали справи містять відомості на виплату грошей №65, №20, №305, №41, №8, №88 та розрахункові листи за грудень 2009 року, за лютий червень 2010 року (а.с. 53-64). Відомості на виплату грошей містять підписи ОСОБА_2, що підтверджує отримання відповідачем заробітної плати.

Також, в матеріалах справи містяться розрахункові відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2009 рік, за півріччя 2010 року та розрахункові відомості про нарахування заробітної плати за 2009 рік, за лютий-червень 2010 року (а.с. 65-83), що підтверджують нарахування відповідачу заробітної плати та сплату страхових внесків з виплаченої відповідачу суми заробітної плати.

Оригінали вищезазначених документів були оглянуті судом у судовому засіданні, будь-яких розбіжностей з копіями цих документів судом не встановлено.

Щодо твердження ОСОБА_2 про те, що вона не підписувала документів на працевлаштування та на отримання заробітної плати, суд зазначає наступне.

Ухвалою суду від 31.10.2011 року провадження по справі було зупинено до одержання результатів почеркознавчого дослідження копії відомостей на виплату грошей та трудової угоди укладеної відповідачем.

Відповідно до листа Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №57/1-2524 від 30.12.2011 року в звязку з ненаданням на почеркознавче дослідження оригіналів документів, що підлягають дослідженню та додатково вільних зразків підпису відповідача матеріали щодо встановлення справжності підписів від імені ОСОБА_2. були відправлені ініціатору - Люботинському МВ ГУМВС України в Харківській області, без виконання (а.с. 124).

Інших доказів, що спростовують факт роботи ОСОБА_2 в підрозділі Люботинського дошкільного навчального закладу №2 за сумісництвом та отримання нею заробітної плати, відповідачем надано не було.

Крім того, як вбачається з постанови про відмову в порушенні кримінальної справи від 13.07.2011 року № 723, під час розгляду заяви ОСОБА_2, зареєстрованої за № 930 від 04.07.2011 року, встановлено, що ОСОБА_2 дійсно працювала в Люботинському дошкільному навчальному закладі №2, проводила заняття з дітьми, але в порушені кримінальної справи було відмовлено через відсутність достатніх доказів скоєння злочину передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України (а.с. 89-90).

Таким чином, твердження ОСОБА_2 про те, що вона не працювала в підрозділі Люботинського дошкільного навчального закладу №2 за сумісництвом та не отримувала заробітну плату, спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи та незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.

Судом встановлено, що за період з 16.12.2009 року по 13.06.2010 року відповідачу була нарахована та перерахована допомога по безробіттю у сумі 2159,13 грн.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено наступне: застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000р. № 1533-III функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Згідно з п. 2 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/627-1 розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Відповідно до п. 5 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

Згідно з п.п. 4.3 п. 3 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли: під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.

Відповідно до п. 6 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Згідно з п. 7 6 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Як вбачається з матеріалів справи, Люботинським міським центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідача, в результаті якого встановлено, що ОСОБА_2. дійсно працювала за сумісництвом в Люботинському міському відділенні освіти в підрозділі (Люботинський дошкільний навчальний заклад (ясла садок №2) з 02.10.2009 року (наказ про прийняття на роботу №159-к від 02.10.2009 року) по 31.05.2010 року (наказ про звільнення з роботи №22 а-к від 31.05.2010 року) керівником танцювального гуртка, про що складено акт № 07 від 14.02.2011 року (а.с. 11).

Харківським міським центром зайнятості 04.03.2011 року виданий наказ «Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_2» за №170, в якому зазначалась сума, яка підлягає поверненню, а саме 2159,13 грн. (а.с. 15). Відповідно до наказу від 04.03.2011 року №НТ110304 у відповідності з п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307 підлягають поверненню виплати за період з 16.12.2009 року по 13.06.2010 року (а.с. 9).

04.03.2011 року Харківським міським центром зайнятості було надіслано на адресу ОСОБА_2 лист-претензію за № 3536 щодо повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення з 16.12.2009 року по 13.06.2010 року у сумі 2159,13 грн., в якому пропонувалось повернути кошти добровільно (на звороті а.с. 15).

До теперішнього часу вищезазначені кошти відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.

Відповідно до п. 8 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/627-1 у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (адреса: АДРЕСА_1 61000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) вартість матеріального забезпечення в сумі 2159.13 грн. (дві тисячі сто п'ятдесят дев'ять гривень 13 копійок) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (адреса: вулиця Шевченко, 137А, місто Харків, 61013, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 30.01.2012 року.

Суддя Піскун В.О.