Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2012 р. справа № 2-а-17225/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., при секретарі судового засідання Мартинчук С.М.,
за участі сторін:
представника позивача - Балабай С.С.,
представника відповідача - Шульга В.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідний завод ГНЦЛС" до Харківської обласної митниці про визнання наказу недійсним, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Дослідний завод ГНЦЛС", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської обласної митниці, в якому просить суд визнати наказ відповідача №1218 від 21.10.2011 року про проведення перевірки системи звітності та обліку товарів Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідний завод ГНЦЛС" недійсним. Посилаючись на факти викладені в позовній заяві, позивач просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, з підстав викладених в письмових запереченнях, які приєднані до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Дослідний завод ГНЦЛС" (код 33338513) зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Дніпропетровською міською радою 14.01.2005 року, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 №050491, дата зміни свідоцтва про державну реєстрацію 25.11.2008 року.
21.10.2011 року за №1218 Харківською обласною митницею винесено наказ про проведення планової виїзної перевірки, шляхом здійснення митного контролю товарів ввезених на митну територію України ТОВ "Дослідний завод ГНЦЛС" у формі перевірки системи звітності та обліку товарів цього підприємства, фінансово-господарської діяльності робочою групою Харківської обласної митниці з 31.10.2011 року за період 01.09.2008 року по 31.08.2011 року.
Перевіривши оскаржуваний наказ Харківської обласної митниці на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд встановив наступне.
Відповідно до пп.41.1.2 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України, митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію спеціальної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території спеціальної митної зони.
Згідно з п.41.3 ст.41 ПК України - порядок контролю митними органами за сплатою платниками податків податку на додану вартість, акцизного податку та екологічного податку встановлюється спільним рішенням центрального органу державної податкової служби та спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи.
Позивач не погоджується з винесеним наказом Харківської обласної митниці, вважає його протиправним та недійсним, посилаючись на відсутність порядку проведення перевірок митними органами щодо сплати митних платежів, які включають податок на додану вартість, внаслідок чого відповідач не має права проводити відповідну перевірку.
Суд зазначає, що пунктом 3.1 ст.3 ПК України встановлено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Пунктом 15 статті 1 Митного кодексу України визначено, що митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку
Згідно ч.1 ст.41 МК України - митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом: 1) перевірки документів та відомостей, необхідних для такого контролю; 2) митного огляду (огляду та переогляду товарів і транспортних засобів, особистого огляду громадян); 3) обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України; 4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств; 5) перевірки системи звітності та обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, які відповідно до законів справляються при переміщенні товарів через митний кордон України; 6) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи законом; 7) використання інших форм, передбачених цим Кодексом та іншими законами України з питань митної справи.
Відповідно до п.61.1 та п.61.2 ст.61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль у частині здійснення заходів, що вживаються митними органами з метою перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, є складовою частиною митного контролю. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Тобто, податковий контроль, як складова частина митного контролю, здійснюється митними органами на підставі та у спосіб, що встановлені Митним та Податковим кодексами України.
Згідно пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України - податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до ст.60 МК України, перевірка системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, - це проведення митними органами на підприємствах дій щодо встановлення відповідності документації про зазначені товари і транспортні засоби вимогам, встановленим цим Кодексом та іншими законами України.
Статтею 69 МК України визначено, що незалежно від закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску товарів і транспортних засобів митний контроль за ними може здійснюватися, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України чи міжнародного договору України, укладеного в установленому законом порядку, контроль за виконанням яких покладено законом на митні органи. Такий контроль здійснюється на підставі письмового розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує.
Згідно ч.2 ст.41 МК України - порядок здійснення митного контролю визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до норм цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року №1730 затверджено Порядок проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів i транспортних 3acoбів, що переміщуються через митний кордон України. Цей Порядок відповідно до статей 41, 60 i 69 Митного кодексу України визначає механізм проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, як у процесі митного оформлення товарів i транспортних засобів, так і після його закінчення, в частині дотримання ними вимог законодавства з питань митної справи.
Порядок оформлення результатів проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів i транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений наказом Держмитслужби України від 30.03.2006 року №254, який зареєстрований в міністерстві юстиції України 01.06.2006 року за №653/12527 розроблено відповідно до вимог статей 41, 60 i 69 Митного кодексу України, Порядку проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів i транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року №1730, для використання посадовими особами митних органів при оформленні результату перевірки системи звітності та обліку товарів i транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, у частині дотримання підприємствами вимог законодавства з питань митної справи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відсутність спільного рішення центрального органу державної податкової служби та спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи не може бути перешкодою в здійсненні Харківською обласною митницею функцій та завдань, покладених на неї Митним та Податковим кодексами України у тому числі й щодо проведення перевірок в порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року №1730, який є чинним.
Відповідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
За зазначених обставин, суд, вважає, що оскаржуваний наказ відповідає зазначеним вище критеріям, а тому не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідний завод ГНЦЛС" до Харківської обласної митниці про визнання наказу недійсним - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 30 січня 2012 року.
Суддя Котеньов О.Г.