Постанова № 21495371, 12.01.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2012
Номер справи
2-а/1970/3623/11
Номер документу
21495371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3623/11

"12" січня 2012 р., Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої Подлісної І.М.

секретаря Подорожної І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор - Центр Галичина»до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мотор - Центр Галичина»звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії.

Представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор - Центр Галичина»в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити, визнати незаконним дії посадових осіб Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції, щодо нарахування пені за наслідками податкової перевірки та скасувати нараховану пеню у розмірі 3050, 98 грн.

Представник відповідача Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з мотивів викладених у запереченні на адміністративним позов.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, вважає що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

У відповідності до пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Органи державної податкової інспекції мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському обліку і повязані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. (згідно пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).

Так, працівниками Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції на підставі направлень від 11.01.2011 року № 000019 та № 000081 від 02.02.2011 року було проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор - Центр Галичина»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.09.2010 року. Також слід зауважити, що на підставі наказу Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції від 09.02.2011 року №381 термін проведення перевірки продовжувався з 09.02.2011 року по 16.02.2011 року. За результатами проведеної перевірки, працівниками Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції було складено акт від 28 лютого 2011 року № 692/23-420/32933955, яким встановлення порушення позивачем Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94 ВР від 28.12.1994 року, що призвело до заниження податку на прибуток.

У відповідності до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (далі по тексту ПК України) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Статтею 58 ПК України визначено, що у разі, коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Крім вищевказаного, нововведенням ПК України є передбачене підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 нарахування пені на суми виявленого заниження податків і зборів.

Нарахування такої пені здійснюється за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) у день настання строку погашення податкового зобов'язання нарахованого контролюючим органом (тобто у день узгодження).

Таким чином податковим органом за період з 19.10.2011 року по 30.11.2011 року була нарахована пеня з податку на прибуток в розмірі 3050, 98 грн. по терміну сплати 01.11.2011 року (довідка Тернопільської ОДПІ від 01.12.11 року № 52057/7/10-15).

Враховуючи вищенаведене, при складанні актів перевірок суми пені не нараховуються і не зазначаються. Про обов'язок сплати платником податків сум пені зазначено у відповідних формах податкових повідомлень-рішень, які вручаються платнику під розписку, (зокрема у абзаці 4 текстової частини податкового повідомлення - рішення від 14.03.2011 року № 0000052304 зазначено: у разі виявлення органом державної податкової служби заниження податкового зобов'язання, на суму такого заниження, нарахованого у цьому податковому повідомленні-рішенні, та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) у день настання строку погашення цього податкового зобов'язання буде здійснено нарахування пені.

У відповідності до п. 131.1 ст. 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Передбачається нарахування зазначеної пені в автоматичному режимі та на підставі розрахунку податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до п. 5.3 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 року № 953 за бажанням платника податків органами державної податкової служби проводиться звірення нарахованих та погашених сум пені.

Отже, розрахунок пені по податкових зобов'язаннях з податку на прибуток, визначених Тернопільською обєднаною державною податковою інспекцією згідно податкового повідомлення - рішення від 14.03.2011 року № 0000052304 проведено у відповідності з чинним законодавством.

Ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що Тернопільською обєднаною державною податковою інспекцією позовні вимоги були належним чином заперечені, нарахування пені здійснювалося у відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому заявлені Товариством з обмеженою відповідальністю «Мотор - Центр Галичина»позовні вимоги до задоволення не підлягають

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 163 КАС України, Законом України «Про державну податкову службу в Україні»№509-ХІІ від 04.12.1990 року, Податковим кодексом України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор Центр Галичина»до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій щодо нарахування пені неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо скасування нарахованої Товариству з обмеженою відповідальністю «Мотор Центр Галичина»пені в розмірі 3050 грн. 98 коп. відмовити.

Постанова суду набирає законної сили закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяПодлісна І.М.

копія вірна

СуддяПодлісна І.М.