КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
12 жовтня 2011 року Справа № 1170/2а-2603/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді МогиланС.В., розглянувши у судовому засіданні о 15-40 год. адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача-1: Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області
відповідача-2: Головного Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області
про стягнення коштів,
за участю:
секретаря судового засідання Канюки І.І.,
позивача не зявився,
представників:
відповідача не зявився,
третьої особи не зявився
У відповідності до ч.1 ст.41 КАСУ фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді Кіровоградської області, зазначивши третьою особою Головне Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді через Головне управління Державного казначейства України в Кіровоградській області на користь позивача 3038,51 грн. сплаченого збору.
Ухвалою від 18.08.2011 року до участі в справі залучено другого відповідача Головне Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області (а.с.55).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 25.06.2011 р. при реєстрації в органах ДАІ автомобіля, придбаного ним 23.06.2011 року, він був змушений сплатити 3% від вартості автомобіля збору до Пенсійного фонду у розмірі 3038,51 грн.
Позивач вказує, що відповідно до п.7 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, тоді як він придбавав автомобіль, а не відчужував його, а тому ОСОБА_1 вважає, що в даному випадку він не є платником збору.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій»№1740 від 03.11.1998 року платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій; міни; дарування; успадкування; з інших підстав, передбачених законодавством. Вказаний збір сплачується у розмірі 3% вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість. Органи ДАІ здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору. Також відповідач повідомив, що суми збору по додатковим ставкам не акумулюються на рахунках управління.
В судове засідання позивач не зявився, до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі (а.с.77).
Представники відповідачів в судове засідання не зявилися, до суду від Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області надійшла заява про розгляд справи без участі його представника (а.с.76).
Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
23 червня 2011 року ОСОБА_1 придбав через ТОВ «Автоцентр «Крим»автомобіль TOYOTA CAMRY вартістю 101273,89 грн. (а.с.15).
В судовому засіданні встановлено, що 25.06.2011 р. при реєстрації придбаного автомобіля в органах ДАІ позивач сплатив 3% збору до пенсійного фонду в сумі 3038,51 грн., що підтверджується квитанцією 980684.1371.6 від 25.06.2011 р. та відповіддю на запит суду Кіровоградського РЕВ ДАІ УМВС України в Кіровоградській області від 27.09.2011 р. №10/9153 (а.с.5, 75).
Зі змісту п.7 ст.1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997р. №400/97-ВР вбачається, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є, зокрема, юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Відповідно до Правил митного оформлення транспортних засобів, номерних вузлів та агрегатів, що переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 25.06.1999 р. №393, відчуження продаж, дарування, міна.
Відповідно до п.15 Порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03.11.1998 року (далі Порядок), суми збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачуються платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.
У даному випадку ОСОБА_1 не відчужував автомобіль, а навпаки придбавав його у власність.
Як встановлено в судовому засіданні, Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»передбачена сплата збору лише при відчуженні автомобіля, а не при його купівлі (придбанні), а тому позивач не є платником зазначеного збору.
Відповідно до п. 12 Порядку платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом:
- купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством);
- міни;
- дарування (безоплатної передачі);
- успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом);
- з інших підстав, передбачених законодавством.
З аналізу зазначених правових норм, вбачається суперечність між законом і підзаконним нормативним актом, які по-різному врегульовують одне й те саме питання.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З огляду на принцип законності, суд до зазначених правовідносин застосовує норми Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого у позивача не виникає обовязку зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду при придбанні автомобіля.
Згідно ч.3 ст.3 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування»платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, а тому даний збір підлягає стягнення зі спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути зі спеціального фонду Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ід. номер НОМЕР_1, 25000, АДРЕСА_1) 3038,51 грн. (три тисячі тридцять вісім грн. 51 коп.) сплаченого збору на обовязкове пенсійне страхування при реєстрації права власності на легковий автомобіль.
Присудити ОСОБА_1, (ід. номер НОМЕР_1, 25000, АДРЕСА_1 з Державного бюджету України (рахунок №31118095600002, УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) судовий збір в сумі 30,39грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного судуС.В. Могилан