Постанова № 21492802, 28.03.2011, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2011
Номер справи
9492/10/1070
Номер документу
21492802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2011 року справа № 2а-9492/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н. Д., при секретарі судового засідання Малихіні Д.Ю., за участю представників сторін:

від позивача:-Горбик С.В.,

від відповідача:-Воєводін Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Фозі-Фуд»

доДержавної податкової інспекції у Києво - Святошинському районі Київської області

проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фозі-Фуд»(надалі - позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво - Святошинському районі Київської області (надалі відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.06.2010 № 002742302, яким позивачеві донараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 7820, 00 грн.

Згідно з вказаним рішенням, податковим органом до позивача застосовано фінансові санкції за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 №265/95-ВР (надалі - Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»), що виявилось у не забезпеченні зберігання в книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) 4-х фіскальних звітних чеків та щоденного друку на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків (всього 19 випадків ).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він вважає рішення податкового органу незаконним і безпідставним, оскільки в ті дні, в які встановлено факти невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків, окремі реєстратори розрахункових операцій не використовувались, що підтверджується відповідними наказами по підприємству позивача. У звязку з чим, друк фіскальних звітних чеків на таких реєстраторах розрахункових операцій не здійснювався.

Щодо незабезпечення зберігання фіскальних звітних чеків у книзі обліку розрахункових операцій позивач зазначив, що оскільки вказана книга знаходилась на перереєстрації, то позивач з обєктивних та незалежних від його волевиявлення причин був позбавлений можливості її використовувати.

У звязку з цим позивач вважає, що штрафні (фінансові) санкції до нього застосовані безпідставно, оскільки відсутній факт правопорушення.

У судовому засіданні 28.03.2011 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, заперечення надав суду у письмовій формі та просив суд у його задоволені відмовити. В обґрунтування заперечень вказав, що оскаржувані рішення прийняті ним з урахуванням вимог чинного законодавства, оскільки відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Тому, до позивача правомірно було застосовано штрафні санкції за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Представник відповідача у судовому засіданні 28.03.2011 заперечував з мотивів, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю «Фозі-Фуд»(код 32294926), як юридична особа зареєстроване Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 02.12.2002 за № 1339120 0000 000782. Як платник податків позивач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Києво Святошинському районі Київської області.

1 червня 2010 року посадовими особами Державної податкової адміністрації в Київській області з метою контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій була проведена перевірка господарської одиниці Товариства з обмеженою відповідальністю «Фозі-Фуд», яка розташована за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Гординського, 2.

За результатами перевірки складений акт від 01.06.2010 № 00248/101323/32294926 (надалі Акт перевірки) у якому зафіксовані порушення відповідачем пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягали у тому, що позивачем не забезпечено зберігання в книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) № 1013003481 4-х фіскальних звітних чеків (№01157, №01158, №01159, №01160) та не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків (Z-звітів) на чотирьох реєстраторах розрахункових операцій, що використовуються позивачем у торгівельному залі, у такі дні:

реєстратор розрахункових операцій (фіскальний №1013003479) не роздрукований Z-звіт за 16.12.2009, 20.12.2009, 27.12.2009, 29.12.2009, 30.12.2009, 01.01.2010;

реєстратор розрахункових операцій (фіскальний №1013004157) не роздруковані Z-звіти за 27.08.2009, 02.10.2009, 14.10.2009, 25.10.2009, 28.10.2009, 29.12.2009, 30.12.2009;

реєстратор розрахункових операцій (фіскальний №1013004158) не роздруковані Z-звіти за 03.04.2010, 11.05.2010, 14.05.2010, 27.05.2010;

реєстратор розрахункових операцій (фіскальний №1013003467) не роздруковані Z-звіти за 11.05.2010, 27.05.2010.

Разом, на чотрирьох реєстраторах розрахункових операцій виявлено 19 фактів нероздрукування Z-звітів.

На підставі Акта перевірки, враховуючи приписи пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», до позивача застосована фінансова санкція у розмірі 7820, 00 грн. (23 х 340,00 грн.) про що прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.06.2010 № 002742302.

Позивач, не погоджуючись з рішенням про застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, оскаржив його в адміністративному порядку до вищестоящих податкових органів, однак, за результатами розгляду його скарг рішення було залишено без змін, а скарги без задоволення.

Під час судового розгляду представник позивача пояснив, що у звязку з недостатністю працівників-касирів деякі з реєстраторів розрахункових операцій, що знаходяться у торговельному залі, в певні дні не використовувались. На підтвердження своїх слів надав суду письмові докази - накази директора ТОВ «Фоззі-Фуд»«Про графік роботи реєстраторів розрахункових операцій та облікову політику підприємства», відповідно до яких реєстратори розрахункових операцій фіскальні №№1013003479,1013004157,1013004158,1013003467 не використовувались (не працювали) на підставі наказів директора ТОВ «Фоззі-Фуд»від 25.05.2010 № 51/10, від 12.05.2010 № 47/10, від 10.05.2010 № 41/10, від 02.04.2010 № 31/10, від 30.12.2009 № 85/09, від 29.12.2009 № 81/09, від 27.12.2009 № 79/09, від 25.12.2009 № 72/09, від 18.12.2009 № 69/09, від 14.12.2009 № 63/09, від 27.10.2009 № 53/09, 23.10.2009 № 47/09, 12.10.2009 № 39/09, 01.10.2009 № 32/09, від 25.08.2009 № 15/09.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

В силу положень пункту 9 статті 3 вказаного Закону України, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Пунктом 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, невиконання субєктом підприємницької діяльності щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій утворює правопорушення, за яке законом передбачено відповідальність шляхом застосування фінансових санкцій.

Позивачем не заперечувалась та обставина, що чотири фіскальних звітних чека (№01157, №01158, №01159, №01160) дійсно на момент перевірки не зберігалися у книзі обліку розрахункових операцій № 1013003481, оскільки на момент перевірки така книга знаходилась на перереєстрації у податковому органі.

В судовому засіданні було оглянуто зазначену книгу та встановлено, що дата її реєстрації 27.05.2010, дата початку її використання 28.05.2010, дата закінчення - 15.09.2010 (а.с. 71).

Жодного належного та допустимого доказу того, що вказана книга з обєктивних та не залежних від волевиявлення позивача причин була відсутня у нього на дату проведення перевірки (01.06.2010) суду не надано, а відтак твердження позивача про те, що на дату проведення перевірки вказана книга знаходилась на реєстрації є такими, що не відповідають фактичним обставинам та спростовуються наявними в справі доказами.

А відтак, з огляду на приписи пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд дійшов висновку, що за вказане правопорушення до позивача було правомірно застосовано фінансові санкції у розмірі 1360, 00 грн. (4 х 340 грн.).

Що стосується порушення з боку позивача, яке полягало у незабезпеченні щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено вище, відповідно до положень статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки.

Нормами зазначеного Закону України не передбачено випадків звільнення суб'єктів господарювання від невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків на реєстраторі розрахункових операцій.

Поряд з цим, як виняток, Державною податковою адміністрацією України у листах, зокрема, від 07.11.2002 № 7501/6/23-2119, від 24.12.2009 № 13432/6/23-7015/1445, надано розяснення, що у разі коли підприємство не здійснює діяльність у конкретні дні (вихідні, святкові), що підтверджується відповідним наказом по підприємству, реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, то, відповідно, і фіскальні звітні чеки не друкуються. У робочі дні підприємства реєстратор розрахункових операцій повинен бути в увімкненому стані, і роздрукування фіскального звітного чека є обов'язковим.

Таким чином, у робочі дні підприємства, незалежно від того, буде рух коштів у той день чи ні на окремих реєстраторах розрахункових операцій, підприємство зобовязане у такі дні забезпечити друк фіскального звітного чека.

Поряд з цим, матеріали справи містять письмові пояснення старшого касира ОСОБА_3, з яких вбачається, що фіскальні звітні чеки щоденно не друкувались тому що «інколи забували, або були проблеми з реєстраторами».

Проте, суду не надано документального підтвердження того, що реєстратори розрахункових операцій вийшли з ладу, здійснювалось їх сервісне обслуговування за межами підприємства або відбулося відключення підприємства від електричної енергії; доказу того, що позивач був обєктивно позбавлений можливості забезпечити щоденне друкування фіскальних звітних чеків на реєстраторах розрахункових операцій де були відсутні касири в робочі дні підприємства (шифрування касового апарату для його включення, тощо).

А відтак, з огляду на приписи пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд дійшов висновку, що за вказане правопорушення до позивача було правомірно застосовано фінансові санкції у розмірі 6460, 00 грн. (19 х 340 грн.).

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач, як субєкт владних повноважень довів правомірність прийнятого ним рішення на підставі наявних у нього на дату його прийняття документів та пояснень, щодо яких у нього не виникало сумнівів стосовно їх достовірності.

Водночас, докази подані позивачем, не підтверджують обставини, на які позивач посилається в обґрунтування позовних вимог та були спростовані доводами відповідача.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача не є обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки, спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності його витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з позивача не підлягають.

Зважаючи на викладене та керуючись статтями 69, 71, 94, 97, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову, - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні,- протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панченко Н.Д.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 01 квітня 2011 року.