Постанова № 21492138, 16.01.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2012
Номер справи
2а/0370/3159/11
Номер документу
21492138
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2012 року <год:хв >Справа № 2а/0370/3159/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,

за участю представників позивача Денисенка Б. М., Олейник І. В., Середюк А. А., представника відповідача Вінцюк Ю. Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кромберг енд Шуберт Україна» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кромберг енд Шуберт Україна» у позовній заяві просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 31.08.2009 р. № 0001212399/0, від 04.11.2009 р. № 0001212399/1, від 11.12.2009 р. № 0001212399/2, від 01.03.2010 р. № 001212399/3 про визначення податкового зобовязання по податку на прибуток підприємств у розмірі 2674436,91 грн., в тому числі: 891478 грн. 97 коп. за основним платежем та 1782957 грн. 94 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на хибність висновків, викладених у акті перевірки, вважає, що ним правомірно сплачено проценти за користування кредитними коштами на виконання кредитних договорів, укладених протягом 2005-2006 років між позивачем - ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна» та «Kromberg & Schubert Holding GmbH» (Ungargasse 111, А-7350 Oberpullendorf, Austria), без сплати податку на прибуток підприємств, оскільки це не суперечить вимогам Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Австрія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і на майно від 16 жовтня 1997 року.

У судовому засіданні представники позивача заявлені вимоги підтримали із підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач Луцька ОДПІ у запереченні позовних вимог не визнає, посилаючись на правомірність висновків податкового органу, зроблених при проведенні перевірки, вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки стаття 11 Конвенції містить імперативні норми, які не передбачають можливості обрання певного способу оподаткування, тому оподаткування процентів повинно проводитись позивачем на підставі підпункту b пункту 2 статті 11 Конвенції та становити 5 % від валової суми процентів.

У судовому засіданні представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала з мотивів, викладених у письмовому запереченні проти позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.10.2011 року судові рішення місцевого та апеляційного судів у даній справі було скасовано, а справу направлено на новий розгляду до Волинського окружного адміністративного суду.

Заслухавши пояснення представників сторін дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити.

Судом встановлено наступне.

З 30 червня по 10 серпня 2009 року Луцькою ОДПІ проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складено акт від 17.08.2009 року № 305/2399/33537560.

Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 13.1 статті 13, пункту 18.1 статті 18 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та підпункту b пункту 2 статті 11 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Австрія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і на майно від 16 жовтня 1997 року, а саме: товариством не сплачено податок на доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, в сумі 891478 грн. 97 коп., а саме: за І квартал 2008 року 206845 грн. 55 коп., за ІІ квартал 2008 року 192017 грн. 72 коп., за ІV квартал 2008 року 243822 грн. 85 коп. та за І квартал 2009 року 248792 грн. 85 коп.

За наслідками перевірки Луцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 31.08.2009 року № 0001212399/0 про визначення позивачеві податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 2674436,91 грн., в тому числі: 891478 грн. 97 коп. за основним платежем та 1782957 грн. 94 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Внаслідок процедури адміністративного оскарження Луцькою ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 04.11.2009 р. № 0001212399/1, від 11.12.2009 р. № 0001212399/2, від 01.03.2010 р. № 001212399/3, згідно яких сума податкових зобовязань залишилась незмінною.

Як вбачається з акту перевірки, підтверджується поясненнями представників сторін у судовому засіданні протягом 2008 року - І кварталу 2009 року ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна» сплачено проценти по кредитних угодах № 1-14, укладених з фірмою «Kromberg & Schubert Holding GmbH» (Ungargasse 111, A-7350 Oberpullendorf, Austria) у 2005-2006 роках, на загальну суму 1805610,74 євро (17829579 грн. 46 коп.).

Згідно із пунктом 13.1 статті 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності оподатковуються у порядку та за ставками, визначеними цією статтею.

Відповідно до пункту 13.2 статті 13 цього Закону резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

Пунктом 18.1 статті 18 зазначеного Закону передбачено, що якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.

На момент укладення кредитних угод між позивачем та фірмою «Kromberg & Schubert Holding GmbH» (Ungargasse 111, A-7350 Oberpullendorf, Austria) та під час виплати процентів була чинною Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Австрія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і на майно, укладена 16 жовтня 1997 року і ратифікована Верховною Радою України Законом України «Про ратифікацію Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Австрія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і на майно» від 17 березня 1999 року №500-XIV.

Відповідно до пунктів 1-3 статті 2 Конвенції ця Конвенція застосовується до податків на доходи і на майно, що стягуються від імені Договірної Держави або її політико-адміністративних підрозділів, або місцевих органів влади, незалежно від способу їх стягнення. Податками на доходи і на майно вважаються всі податки, що справляються від загальної суми доходів, від загальної суми майна або з окремих елементів доходів і майна, включаючи податки на доходи від відчужування рухомого або нерухомого майна і податки на загальну суму заробітної плати або платні, сплачуваних підприємствами, так само як і податки, що справляються з доходів від приросту вартості майна. Існуючими податками, на які поширюється ця Конвенція, зокрема, є:

a) в Україні: (i) податок на прибуток підприємств;

b) в Австрії: (ii) корпоративний податок.

Згідно з пунктами 1, 2 статті 11 Конвенції проценти, що виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, будуть оподатковуватись у цій другій Державі. Однак такі проценти можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач є фактичним власником процентів, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати, зокрема, 5 відсотків від валової суми процентів в усіх інших випадках.

Усунення подвійного оподаткування врегульовано статтею 23 Конвенції, зокрема, підпунктом b пункту 1 передбачено, що якщо резидент Австрії одержує деякі види доходів, які згідно з положеннями статей 10, 11 і 12 можуть оподатковуватись в Україні, то Австрія дозволяє вирахування з податку на доход цього резидента суми, що дорівнює податку, сплаченому в Україні. Це вирахування, однак, не повинно перевищувати частину податку, підраховану до надання вирахування, яка відноситься до таких видів доходу, одержуваних в Україні.

Згідно із пунктом 1 статті 24 Конвенції національні особи однієї Договірної Держави не будуть підлягати у другій Договірній Державі будь-якому оподаткуванню або пов'язаному з ним зобов'язанню, яке є іншим або більш обтяжливим ніж оподаткування і пов'язане з ним зобов'язання, яким піддаються або можуть піддаватися національні особи цієї другої Держави за тих же обставин, зокрема з точки зору резиденції.

Відповідно до пункту 4 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2001 року N 470, підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором. Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію:

повну назву або прізвище нерезидента;

підтвердження, що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто відповідно до законодавства відповідної країни підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або на іншій підставі;

назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження;

дату видачі.

Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана.

Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку особа, яка виплачує доходи нерезидентові у звітному (податковому) році, у разі подання нерезидентом довідки з інформацією за попередній звітний податковий період (рік) може застосувати положення міжнародного договору, зокрема щодо звільнення (зменшення) від оподаткування, у звітному (податковому) році з отриманням довідки після закінчення звітного (податкового) року.

Виходячи із положень Конвенції, суд дійшов висновку, що податковим органом безпідставно зроблений висновок про імперативність норм пунктів 1, 2 статті 11 Конвенції, які не передбачають альтернативи оподаткування виплачених позивачем процентів.

Довідкою від 09 лютого 2009 року, виданою податковим органом м. Оберварт, стверджується що предявник цієї довідки - «Kromberg & Schubert Holding GmbH» (Ungargasse 111, A-7350 Oberpullendorf, Austria) дійсно є резидентом Австрії у розумінні договору про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Австрією. Копія даної довідки наявна в матеріалах справи (а. с. 77), за формою і змістом довідка відповідає вимогам пункту 4 (додаток 1) Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів нерезидентів в Україні згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування.

Таким чином, у позивача були всі підстави для застосування пункту 1 статті 11 Конвенції стосовно оподаткування процентів, виплачених нерезиденту - «Kromberg & Schubert Holding GmbH» (Ungargasse 111, A-7350 Oberpullendorf, Austria).

На виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду України від 25.10.2011 року судом встановлено, що «Kromberg & Schubert Holding GmbH» на підставі пункту 1 статті 11 Конвенції було включено до оподатковуваного доходу відсотки, отримані за договорами позик протягом 2008-2009 років, та оподатковано за ставкою 25% корпоративного податку, що підтверджується листом від 22 грудня 2011 року «Kromberg & Schubert Holding GmbH». Тобто, підставою оподаткування доходу нерезидента в Австрії є норми пункту 1 статті 11 Конвенції.

Також на підтвердження сплати «Kromberg & Schubert Holding GmbH» податку з відсотків, отриманих від позивача згідно кредитних угод, товариством надано суду лист від 04.12.2012 року аудиторської фірми Товариства з перевірки господарської діяльності та надання консультацій щодо сплати податків ПВК «PricewaterhouseCoopers» (Австрія), яким підтверджено, що відсотки, отримані згідно договорів позик, були оподатковані, шляхом включення до оподатковуваного доходу «Kromberg & Schubert Holding GmbH» в Австрії, де загальна ставка корпоративного податку становить 25 %.

Отже, наведені обставини підтверджують факт оподаткування відсотків «Kromberg & Schubert Holding GmbH» у Австрії, відтак оподаткування відсотків в Україні шляхом донарахування податкового зобовязання позивачу призвело до подвійного оподаткування доходу, нарахованого нерезиденту, що суперечить вимогам Конвенції.

Факт неподання позивачем до Луцької ОДПІ звітів про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року, не заперечується позивачем, однак дана обставина сама по собі не може бути підставою для нарахування податкового зобовязання по податку на прибуток нерезидента за умови підтвердження оподаткування даного доходу в Австрії згідно вимог п. 1. ст. 11 Конвенції.

Враховуючи вищезазначені докази, суд вважає, що визначення Луцькою ОДПІ ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна» податкового зобовязання зі сплати податку на прибуток в сумі 891478 грн. 97 коп. є протиправним, відповідно протиправним є і застосування штрафних санкцій в подвійному розмірі від суми оподаткування, передбачених підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому податкові повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 31.08.2009 р. № 0001212399/0, від 04.11.2009 р. № 0001212399/1, від 11.12.2009 р. № 0001212399/2, від 01.03.2010 р. № 001212399/3 підлягають скасуванню.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Конвенції між Урядом Республіки Австрія і Урядом України про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і на майно, Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 31.08.2009 р. № 0001212399/0, від 04.11.2009 р. № 0001212399/1, від 11.12.2009 р. № 0001212399/2, від 01.03.2010 р. № 001212399/3.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 23 січня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий - суддя О. О. Андрусенко