Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2011 року <год:хв >Справа № 2а/0370/2455/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Василюка Ю.В.,
представників відповідачів Ярошика Т.В., Харка Д.М,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Селянсько-фермерського господарства «Чебені-Плюс» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
Селянсько-фермерське господарство «Чебені-Плюс» (далі СФГ «Чебені-Плюс») звернулось з позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (далі Луцька ОДПІ), Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (далі ГУ ДКУ у Волинській області), у якому просить стягнути на його користь з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі ПДВ) за серпень 2008 року у розмірі 283122,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за серпень 2008 року ним задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 283122,00 грн. Відповідно до поданої СФГ «Чебені-Плюс» заяви на бюджетне відшкодування Луцькою ОДПІ були проведені виїзні позапланові перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку за серпень 2008 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалась в липні 2008 року. За наслідками перевірок податковим органом складено акт №1789/23-4-31487178 від 12.12.2008 року та довідка №4664/23-3/31487178 від 14.06.2011 року, у висновках яких податковий орган зазначив, що перевіркою буде підтверджено заявлену СФГ «Чебені-Плюс» у декларації за серпень 2008 року суму бюджетного відшкодування після отримання результатів зустрічних перевірок від основних постачальників по ланцюгу до виробника за серпень 2008 року - 283122,00 грн.
Відшкодування ПДВ з бюджету по декларації за серпень 2008 року в розмірі 283122,00 грн. не було проведено, оскільки Луцькою ОДПІ не надано висновку до органу державного казначейства із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, з огляду на що позивач просить стягнути вказану суму з держбюджету в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Відповідач Луцька ОДПІ в своїх запереченнях адміністративний позов не визнав з тих підстав, що в ході проведення перевірок щодо правомірності нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування ПДВ податковим органом проводяться зустрічні перевірки основних постачальників підприємця. У звязку із ненадходженням відповідей по даних перевірках неможливо підтвердити заявлену позивачем до відшкодування суму ПДВ. Вважає, що Луцькою ОДПІ не було допущено бездіяльності, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
У судовому засіданні представник Луцької ОДПІ підтримав вказані заперечення на адміністративний позов в повному обсязі. Додатково суду пояснив, що заявлена товариством до відшкодування сума ПДВ підтверджена податковим органом, однак не включена ДПА України в реєстр на відшкодування сум з держбюджету, що подається до Держказначейства України.
Відповідач ГУ ДКУ у Волинській області у своїх запереченнях зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відшкодування ПДВ з державного бюджету здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків податкового органу або за рішенням суду. Оскільки висновок Луцької ОДПІ про суму відшкодування ПДВ по декларації за серпень 2008 року СФГ «Чебені-Плюс» в розмірі 283122,00 грн. до відповідача не надходив, правових підстав для такого відшкодування немає.
В судовому засіданні представник ГУ ДКУ у Волинській області підтримав вказані заперечення на адміністративний позов в повному обсязі.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що згідно поданої позивачем до Луцької ОДПІ податкової декларації з податку на додану вартість СФГ «Чебені-Плюс» відображено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, за серпень 2008 року 432946 грн. Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок, який був поданий позивачем до Луцької ОДПІ 21.04.2011 року, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку за серпень 2008 року, становить 283122,00 грн.
Згідно акту за №1789/23-4-31487178 від 12.12.2008 року та довідки №4664/23-3/31487178 від 14.06.2011 року про результати виїзної позапланової перевірки СФГ «Чебені-Плюс» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2008 року, проведеної Луцькою ОДПІ, перевіркою встановлено, що перевіркою буде підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування за серпень 2008 року в розмірі 283122,00 грн. після надходження відповідей на зустрічні перевірки по ланцюгу постачання до виробника.
Таким чином, судом встановлено, що на момент розгляду справи із заявленої і фактично підтвердженої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за серпень 2008 року в розмірі 283122,00 грн. бюджетне відшкодування не проведено, оскільки податковим органом не надано висновку до органу держказначейства для проведення такого відшкодування.
Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Згідно із підпунктом “а” підпункту 7.7.2 п.7.7 ст.7 цього Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Відповідно до пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Підпунктом 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства у відповідності до п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 зазначеного Закону надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Отже, згідно вищевказаних норм Закону України «Про податок на додану вартість» вбачається, що право у платника податку на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом.
Всупереч наведених вимог Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягала відшкодуванню з бюджету за серпень 2008 року в розмірі 283122,00 грн.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведені норми Закону України «Про податок на додану вартість», суд не приймає до уваги доводи Луцької ОДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ, оскільки Закон України «Про податок на додану вартість» не ставить у залежність право платника податку на відшкодування відємного значення сум ПДВ від отримання відповідей на запити щодо сплати ПДВ контрагентами по ланцюгу до виробника, а передбачає обовязок (частина 2 підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість») податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації.
Оскільки Луцькою ОДПІ фактично підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми ПДВ за серпень 2008 року в розмірі 283122,00 грн., доказів про невідповідність заявлених до відшкодування сум відповідачем не подано, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2008 року в розмірі 283122,00 грн. підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України судові витрати в загальній сумі 1700,00 грн., сплачених товариством згідно платіжного доручення №678 від 01.09.2011 року.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Селянсько-фермерського господарства «Чебені-Плюс» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2008 року в розмірі 283122,00 грн. (двісті вісімдесят три тисячі сто двадцять дві грн. 00 коп.).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Селянсько-фермерського господарства «Чебені-Плюс» судові витрати по справі в сумі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 19 вересня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій