Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2012 р. Справа № 5024/144/2012
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Шульженко Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської районної державної адміністрації
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову: Відділ Держкомзему у Генічеському районі Херсонської області
про скасування розпорядження, визнання недійсним договору, зобов'язання скасувати реєстрацію договору та зобов'язання повернути земельну ділянку
за участю прокурора Пагуби Т.В.:
представників сторін:
від позивача - начальник юр. відділу ОСОБА_2 дов. № 302/04-11/02/13
від відповідача - не прибув
від третьої особи - не прибув
Прокурор Генічеського району звернувся до суду з позовом, заявленим в інтересах держави в особі Генічеської райдержадміністрації в якому з урахуванням уточнень просив визнати недійсним розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 02.02.2011 № 61 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надання її в оренду та встановлення розміру орендної плати за користування нею"; визнати недійсним договір оренди від 03.03.2011р. укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,4 га для розміщення літнього майданчика і озеленення кафе "Джавахк" із земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Чонгарської сільської ради; зобов'язати відділ Держкомзему у Генічеському районі скасувати реєстрацію договору оренди землі від 03.03.2011р. укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,4 га для розміщення літнього майданчика і озеленення кафе "Джавахк" із земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Чонгарської сільської ради, який зареєстрований у відділі Держкомзему у Генічеському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.03.2011 за №652210004000065; зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 повернути земельну ділянку площею 0,4 га, розташовану за межами населеного пункту села Чонгар на території Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки № 6522188000:03:001:0008, до земель запасу Генічеської райдержадміністрації.
Прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Третя особа не направила свого представника в судове засідання та подала клопотання в якому позовні вимоги підтримала та просила розглянути справу без участі її представника.
Відповідач в судове засідання не з'явився, однак, направив клопотання про визнання позовних вимог у повному обсязі та розгляд справи без його присутності.
Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
Між Генічеською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 03.03.2011 р. укладено договір оренди строком на 49 років земельної ділянки площею 0,4 га для розміщення літнього майданчика і озеленення кафе "Джавахк" із земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Чонгарської сільської ради, розташованої за межами населеного пункту села Чонгар. Зазначений договір зареєстрований у Відділі Держкомзему у Генічеському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.03.2011 за №652210004000065.
Договір оренди укладений 03.03.2011 на підставі розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від. 02.02.2011р. № 61 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надання її в оренду та встановлення розміру орендної плати за користування нею".
Відповідно до Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" розглядаючи справи у спорах про визнання недійсними договорів оренди, суди повинні з'ясовувати питання чинності рішень (розпоряджень), на підставі яких було укладено такі договори.
Між тим, вказані розпорядження голови Генічеської районної державної та договір оренди землі укладено з порушенням Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства та відповідно є недійсним з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені частиною 1-3, 5 та 6 статті 203 ЦК України.
Згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України визначено загальні вимоги, додержання яких є необхідними для чинності правочину, серед яких визначено, що зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
При укладанні вищевказаного договору оренди землі допущено порушення норм земельного законодавства, а саме передано земельну ділянку без проведення земельних торгів (аукціону).
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу 3 п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Пункт 1 розділу X доповнено абзацом третім згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" № 509-VI від 16.09.2008 - діє протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом
Зазначений пункт закінчив свою дію 16 жовтня 2010 року. Не зважаючи на зазначене, Генічеською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження про передачу земельної ділянки в оренду, а також укладено з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 договір оренди строком на 49 років земельної ділянки площею 0,4 га для розміщення літнього майданчика і озеленення кафе " Джавахк" із земель запасу на території Чонгарської сільської ради, розташованої за межами населеного пункту села Чонгар без проведення земельних торгів.Відповідно до вимог ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Відповідно до ч. 3 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" однією з форм представництва є участь у розгляді судами справ.
Частиною 1 ст. 29 ГПК України встановлено, що прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційне, касаційне подання, подання про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовами інших осіб.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва прокуратурою інтересів держави у суді є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь - якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законодавством.
Офіційним тлумаченням Конституційного Суду України, наведеним в рішенні від 08.04.99, визначено, що під органами, уповноваженими державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Наведене доводить на наявність визначених ч. 2 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підстав для представництва прокурором у даній справі інтересів держави в особі Генічеської районної державної адміністрації.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що прокурором Генічеського району правомірно подано позов про усунення порушених прав позивача. В ході розгляду справи, суд дійшов до висновку, що прокурором доведено позовні вимоги в частині визнання недійним розпорядження голови Генічеської райдержадміністрації від 02.02.11 № 61 та в частині визнання недійсним договору оренди від 03.03.11. Зазначені позовні вимоги підлягають задоволенню. Також підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання відповідача повернути орендовану земельну ділянку за недійсним договором оренди від 03.03.11.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відділу Держкомзему у Генічеському районі скасувати державну реєстрацію договору оренди землі, то суд припиняє провадження в цій частині позовних вимог, оскільки вищезгаданий відділ не є відповідачем у справі, його залучено третьою особою без самостійних вимог на боці позивача. Крім того, прокурор не надав доказів наявності спору між позивачем та відділом Держкомзему у Генічеському районі.
Керуючись п.1 ст.80, ст.ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати недійсним розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 02.02.2011 № 61 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надання її в оренду та встановлення розміру орендної плати за користування нею".
3. Визнати недійсним договір оренди від 03.03.2011р. укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,4 га для розміщення літнього майданчика і озеленення кафе "Джавахк" із земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Чонгарської сільської ради.
4. Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) повернути земельну ділянку площею 0,4 га, розташовану за межами населеного пункту села Чонгар на території Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки № 6522188000:03:001:0008, до земель запасу Генічеської райдержадміністрації.
5. Припинити провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання відділу Держкомзему у Генічеському районі скасувати реєстрацію договору оренди землі від 03.03.2011р. укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,4 га для розміщення літнього майданчика і озеленення кафе "Джавахк" із земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Чонгарської сільської ради, який зареєстрований у відділі Держкомзему у Генічеському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.03.2011 за №652210004000065.
6. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави до Держбюджету на рахунок р/р 31210206700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м. Херсоні, 3219 грн. судового збору, у призначенні платежу Судовий збір, код 03500045 (пункт в таблиці ставок судового збору).
7. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.М. Немченко
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 20.02.2012р.