Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.02.12р.Справа № 11/5005/557/2012 За позовом прокурора Самарського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю "Промбаза", м.Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Суддя Мельниченко І.Ф.
Представники:
Від прокуратури: Риженко О.В. - помічник прокурора, посвідчення № 114
Від позивача: ОСОБА_1. - довіреність № 7/11-2521 від 23.12.11р.
Від відповідача: ОСОБА_2. - довіреність від 02.09.10р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Самарського району м.Дніпропетровська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, у якому просить змінити п.4.1 договору оренди землі від 09.08.2005 року, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 16.11.2005 за № 040510401195, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ТОВ "Промбаза", виклавши його в такій редакції: "4.1. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється в мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України".
Обгрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на необхідність приведення договору оренди землі відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки з набранням чинності Податкового кодексу України, статтею 288 якого встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають в державній або комунальній власності, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом.
Таким чином, на думку прокурора, порушення інтересів держави полягає у тому, що власник землі - держава в особі Дніпропетровської міської ради, не отримала за 2008-2011 роки орендну плату у повному обсязі, що викликає необхідність приведення договору оренди земельної ділянки відповідно до вимог ччинного законодавства України (в частині визначення річної орендної плати за землю).
Відповідач письмовий відзив на позов не надав.
В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
09.08.2005р. між Дніпропетровською міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Промбаза" (Орендар) укладено договір оренди землі, згідно п.1.1 якого Орендодавець (позивач у даній справі) передає, а Орендар (відповідач) приймає у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул.Гаванська,4-Л (Самарський р-н) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:09:089:0047.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 13.07.05 № 405/29 (п..1.3.договору).
Відповідно до п.2.1. договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0611га.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 82 700,17 грн. (п.2.3.договору).
За умовами договору, п.3.1., договір укладено на п'ятнадцять років.
Відповідно до п.4.1. річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1(%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
В п.12.1 сторонами передбачено, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо умов договору, спір розвязується у судовому порядку (п.12.2).
Прокурор, звертаючись з даним позовом вважає, що умови спірного договору в частині визначення розміру річної орендної плати перестали відповідати вимогам діючого законодавства.
З метою приведення раніше укладених позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення 216/8 від 02.02.2011 р. "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства".
Пунктом 1 зазначеного рішення встановлено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.
Зазначене рішення є чинним, у встановленому порядку не скасоване та недійсним не визнавалося.
Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають в державній або комунальній власності, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом.
Частинами 1, 2, 3 статті 632 Цивільного кодексу України, встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачано, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового Кодексу України).
Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо внесення змін до п.4.1 спірного договору оренди землі.
Частиною 3 статті 653 встановлено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Керуючись ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 632, 651, 652, 653 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни до п.4.1 договору оренди землі 09.08.2005 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ТОВ "Промбаза", виклавши його в такій редакції: "4.1. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється в мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України".
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Промбаза", (49051, м.Дніпропетровськ, пр.Кірова,113А, код ЄДРПОУ 32515216) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 37989269, рахунок 31214206783005 в Відділенні банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22030001 )1073 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні) судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
СуддяІ.Ф. Мельниченко Повне рішення складено
21.02.12р.