Категорія статобліку - 41
Справа № 2-а-3512/08
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
за результатами розгляду справи в судовому засіданні
10 вересня 2008 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Захарчук Н.В.
при секретарі – Михалевич І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» до Західно-Донбаської об’єднаної державної податкової інспекції м.Павлоград про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 12.01.2008 року №0049261542/0, від 28.03.2008 р. № 0049261542/1,
В С Т А Н О В И В :
Комунальне підприємство «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства»звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Західно-Донбаської ОДПІм.Павлоград 12.01.2008 року №0049261542/0, від 28.03.2008 р. № 0049261542/1, якими визначено штраф за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість в сумі 9568,86грн. та 332707,37грн.
Представник Позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просить суд задовольнити їх повністю, визнавши недійсними зазначені вище податкові повідомлення-рішення.
Відповідач проти позову заперечує, вказує, що позивачем порушений строк та порядок сплати податкових зобов’язань з податку на додану вартість перед бюджетом, передбачений Законами України «Про систему оподаткування», «Про податок на додану вартість», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у зв’язку з чим податковими повідомленнями-рішенями від 12.01.2008 року №0049261542/0 та від 28.03.2008 р. № 0049261542/1 його зобов’язано сплатити штрафні санкції.
Крім того, у бюджету відсутні непогашені зустрічні зобов'язання перед Позивачем. Твердження Позивача, що від’ємне значення ПДВ є непогашеним зустрічним зобов’язанням бюджету перед ним, не відповідає положенням чинного законодавства.
Отже, посилання позивача на абзац 2 п.п.7.1.1 п.п.7.1 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не є обґрунтуванням позовних вимог.
Таким чином, суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності вважає за необхідне відмовити у позовних вимогах повністю з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію від 27.09.1999 року, Комунальне підприємство «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» зареєстроване виконкомом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області як юридична особа, про що зроблено запис за № 12321200000000009.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Комунальне підприємство «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» є платником податків, зборів (обов‘язкових платежів) і перебуває на податковому обліку в Західно-Донбаській ОДПІ, включене до ЄДРПОУ - ідентифікаційний код 03341345, свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 03461133 від 29.09.1997 р.
У грудні 2007 року Західно-Донбаською ОДПІ була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати Позивачем узгоджених сум податкових зобов'язань по податку на додану вартість за період жовтень-листопад 2006 року та січень-червень 2007 року. В ході перевірки було встановлено порушення п.10.2. ст.10 Закону України від 03.04.97р № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (зі змінами та доповненнями) та п.п.5.3.1, п.5.3. ст.5 Закону України від 21.12.00р № 2181 "Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Вказане порушення виникло в зв'язку з тим, що підприємство несвоєчасно сплатило узгоджені податкові зобов'язання по податку на додану вартість. За результатами перевірки складено Акт від 20.12.2007р № 366/15-213-03341345. На підставі зазначеного Акту, згідно з п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.00р № 2181 "Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" прийняті податкові повідомлення-рішення від 12.01.2008 року № 0049271542/0 та від 12.01.2008 року № 0049261542/0, якими визначено штраф за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 9568,86 грн. та 332707,37 грн.
Позивач не погоджуючись з повідомленням-рішенням Західно-Донбаської ОДПІ від 12.01.2008 року № 0049261542/0, оскаржив його в адміністративному порядку шляхом подання скарги № 253 від 30.01.08р до Відповідача. За результатами розгляду-скарги 28.03.2008 р. прийнято Рішення № 6887/10/25-008, яким податкове повідомлення-рішення від 12.01.2008 року № 0049261542/0 залишено без змін, а скаргу без задоволення та прийнято податкове повідомлення-рішення № 0049261542/1 від 28.03.2008р.
Однак, позивач заперечує проти зазначених повідомлень-рішень. Заперечення обґрунтовує тим, що протягом періоду, що перевірявся підприємство не здійснювало сплату узгоджених сум податкових зобов'язань по податку на додану вартість. Теж зазначено і в Акті перевірки від 20.12.2007 р., а саме, в таблиці у стовпці «дата сплати та № документа, на підставі якої здійснено сплату податкового зобов'язання» наведено уточнюючий розрахунок від 26.11.2007 р. № 59206. Зазначеним розрахунком підприємство скоригувало податкові зобов'язанні податку на додану вартість за липень 2006 року, які раніше були уточнені розрахунком від 08.11.2007р № 55372. Позивач посилається на абз.2 п.5.1. ст.5 Закону України від 21.12.00 р., відповідно до якої платник податків має право надати уточнюючий розрахунок, якщо у майбутніх податкових періодах самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації.
Отже, Позивач вказує, що податкове зобов'язання за липень 2006 рік не було змінене залишилося в розмірі зазначеному в податковій декларації № 38157 від 18.08.2006р в сумі 31332,0 грн. Фактично за липень 2006р булозадекларовано збільшення податкових зобов'язань з ПДВ. Збільшення податкових зобов'язань веде до збільшення податкового боргу, а не до його погашення. Отже, якщо податковий борг не погашено (не зменшено, не сплачено) відсутні підстави нараховувати штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань.
Також Позивач вказує, що не міг надати документально підтверджених доказів в обгрунтування аргументації щодо неправомірності висновків матеріалів перевірки, оскільки перевірка, на яку посилається Відповідач, була невиїзною та проводилась в приміщенні Західно-Донбаської ОДПІ. За таких обставин, вважає, що Західно-Донбаська ОДПІ безпідставно застосувала штрафні санкцій за порушення граничного строку сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, оскільки сам факт зменшення чи сплати податкових зобов'язань відсутній.
Відповідач обґрунтовує заперечення проти позовних вимог тим, що відповідно до п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України від 25.06.1991р. № 1251-XII "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно із п.п. 1.5 ст. 1 Закону України від 03.04. 1997 р. N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (надалі - Закон "Про ПДВ") звітний (податковий) період - період, за який платник податку зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету.
Підпунктом 7.8.1. п. 7.8 ст. 7 вказаного вище Закону встановлено, що податковим періодом (для декларування та сплати ПДВ) є один календарний місяць.
Строки сплати зазначеного податку регламентуються Законом України від 21.12.2000р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон № 2181).
Так, відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вказаного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно із п.п. 4.1.4. п.4.1 ст. 4 Закону № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю - протягом20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Протягом 2006-2007р.р. позивачем подано на адресу Західно-Донбаської ОДПІ податкові декларації з ПДВ за звітні періоди: жовтень, листопад 2006р., січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2007р., в який зазначено загальну суму податкових зобов'язань – 713259,00 грн.
З урахуванням наведеного, граничними строками сплати податкових зобов'язань позивача з ПДВ ( з урахуванням святкових та вихідних днів) є наступні дати:
- за жовтень 2006р. -30.11.2006р. (сума податку - 67349,00 грн.);
- за листопад 2006р. - 04.01.2007р.( сума податку -137401,00 грн.);
- за січень 2007р. - 02.03.2007р. (сума податку - 101805,00 грн.);
- за лютий 2007р. - 30.03.2007р. (сума податку - 95157,00 грн.);
- за березень 2007р. - 03.05.2007р. (сума податку - 155368,00 грн.);
- за квітень 2007р. - 30.05.2007р. (сума податку - 49683,00 грн.);
- за травень 2007р. - 02.07.2007р. (сума податку - 31888,00 грн.);
- за червень 2007р. - 30.07.2007р. (сума податку - 74608,00 грн.).
У встановлені законодавством строки позивач зазначені вище суми податкових зобов’язань з ПДВ не сплатив (за винятком часткової сплати податкового зобов’язання за жовтень 2006р. в сумі 47844,29 грн., в результаті чого податковий борг із сплати ПДВ за вказаною декларацією за станом на 26.11.2007р. становив 19504,71 грн.)
Відповідно до п.5.1ст.5 Закону України від 20.12.2000 №2181-III „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон 2181) якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до вказаної норми 08.11.2007р. за № 55372 КП "Павлоградське ВУВКГ" подано до Західно-Донбаської ОДПІ уточнюючий розрахунок з ПДВ за липень 2006р., в якому позивачем збільшено суму податкового зобов'язання липня на 713460,00 гри.
26.11.2007р. за № 59206 позивачем подано до Західно-Донбаської ОДПІ уточнюючий розрахунок з ПДВ за липень 2006р., яким він збільшив від’ємне значення суми ПДВ. Від’ємне значення ПДВ утворилося внаслідок розрахування суми ПДВ відповідно до ч.1 п.п.7.7.1 п.п.7.1 ст.7 Закону "Про ПДВ" (Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду).
Відповідно до ч.3 п.п.7.7.1. п.7.7. ст.7 Закону "Про ПДВ" при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно із п.п. 7.7 ст. 7 Закону 2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами, обов'язковими платежами - у рівних пропорціях.
Оскільки уточнюючим розрахунком 26.11.2007р. позивач зазначив від’ємне значення ПДВ у сумі 713460,00 грн., то в силу п.п. 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 Закону "Про ПДВ" вказана сума була врахована в погашення суми податкового боргу з ПДВ, який виник у попередні податкові періоди: жовтень, листопад 2006р., січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2007р.
Отже, податковий борг вказаних податкових періодів був погашений наступним чином.
Згідно декларацій з податку на додану вартість від 20.11.2006. № 56197 за жовтень 2006 р.т підприємством узгоджені податкові зобов'язання у сумі 67349,0грн. з граничним термінам сплати 30.11.2006р. Переплата на платіжну дату 30.01.2006р. відсутня. З урахуванням часткового погашення податкових зобов'язань податковою декларацією від 22.01.2007р. в сумі 47844,29 гри., сума боргу за станом на 26.11.2007р. складала 19504,71 грн. Фактично вказана сума податкових зобов'язань сплачена уточнюючим розрахунком від 26.11.2007р. №59206 з податку на додану вартість в сумі 19504,71 грн. (Кількість днів затримки сплати податкового зобов'язання складає 361 день).
Згідно декларацій з податку на додану вартість від 20.12.2006. № 60134 за листопад 2006 p.. підприємством узгоджені податкові зобов'язання у сумі 137401,0 грн. з граничним терміном сплати 04.01.2007р. Фактично податкові зобов'язання сплачені уточнюючим розрахунком від 26.11.2007р. №59206 з податку на додану вартість в сумі 137401,00 грн. ( дні затримки - 326).
Згідно декларацій з податку на додану вартість від 20.02.2007р. № 3990 за січень 2007 p.. підприємством узгоджені податкові зобов'язання у сумі 101805,00 грн. з граничним терміном сплати 02.03.2007р. Фактично податкові зобов'язання сплачені уточнюючим розрахунком від 26.11.2007р. №59206 з податку на додану вартість в сумі 101805,00 грн. (дні затримки - 269);
Згідно декларацій з податку на додану вартість від 19.03.2007р. № 62634 за лютий 2007 p.. підприємством узгоджені податкові зобов'язання у сумі 95157.00 грн. з граничним терміном сплати 30.03.2007р. Фактично податкові зобов’язання сплачені уточнюючим розрахунком від 26.11.2007р. №59206 з податку на додану вартість в сумі 95157,00 грн. (дні затримки -241).
Згідно декларацій з податку на додану вартість від 20.04.2007р. № 13710 за березень 2007 p.. підприємством узгоджені податкові зобов'язання у сумі 155368,00 грн. з граничним терміном сплати 03.05.2007р. Фактично податкові зобов’зання сплачені уточнюючим розрахунком від 26.11.2007р. №59206 з податку на додану вартість в сумі 155368,00 гри. (дні затримки - 207).
Згідно декларацій з податку на додану вартість від 18.05.2007. № 21462 за. квітень 2007 p.. підприємством узгоджені податкові зобов’язання у сумі 49683,00 грн. з граничним термінам сплати 30.05.2007р. Фактично податкові зобов'язання сплачені уточнюючим розрахунком від 26.11.2007р. №59206 з податку на додану вартість в сумі 49683,00 грн. (дні затримки - 180).
Згідно декларацій з податку на додану вартість від 15.062007р. № 23260 за травень 2007 р., підприємством узгоджені податкові зобов'язання у сумі 31888,00 грн. з граничним термінам сплати 02.07.2007р. Фактично податкові зобов'язання сплачені уточнюючим розрахунком від 26.11.2007р. №59206 з податку на додану вартість в сумі 31888,00 грн. (дні затримки -147).
Згідно декларацій з податку на додану вартість від 20.07.2007р. № 32436 за червень 2007 р. підприємством узгоджені податкові зобов'язання у сумі 74608,0 грн. з граничним термінам сплати 30.07.2007р. Фактично податкові зобов'язання сплачені уточнюючим розрахунком від 26.11.2007р. №59206 з податку на додану вартість в сумі 74608,00 грн. (дні затримки -119).
Тобто, зазначені вище суми податкових зобов’язань були погашені із порушенням граничних строків сплати, встановлених законодавством.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі вказаної норми податковим повідомленням-рішенням Західно-Донбаської ОДПІ від 12.01.2008 № 0049261542/0 до позивача було застосовано штрафні санкції на загальну суму 332707,37 грн.:
332707,37 = (19504,71 грн. + 78384,29 грн. + 59016,71 грн. + 101805,00 грн. + 95157,00 грн. + 155368,00 грн. + 49683,00 грн. + 31888,00 грн. + 74608,00 грн.) х 50%
Крім того, у судовому засіданні 23.05.2008р. позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на абз. 2 п.п. 7.1.1 п.п. 7.1 ст. 7 Закону України від 21.12.2000р. № 2181 111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон № 2181).
Однак, вказана норма не регулює спірні відносини з огляду на таке.
Абзац 2 п.п. 7.1.1 п.п. 7.1 ст. 7 Закону № 2181 встановлює процедуру погашення додаткових зобов’язань або податкового боргу платника податків шляхом проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних вимог відповідного бюджету перед таким платником податків, які виникли згідно із нормами законодавства або цивільно-правових угод, строк погашення яких наступив до момент) виникнення податкових зобов'язань платника податків.
Таким чином, для застосування вказаної норми необхідні такі умови:
1. Наявність непогашених зустрічних зобов'язань відповідного бюджету перед платником податків;
2. Такі непогашені зустрічні зобов'язання повинні виникати згідно із нормами податкового або бюджетного законодавства або цивільно-правових угод;
3. Строк погашення таких зустрічних зобов'язань повинен наступити до моменту виникнення податкових зобов'язань платника податків.
В даному випадку у бюджету відсутні непогашені зустрічні зобов'язань перед Позивачем.
Твердження Позивача, що від'ємне значення ПДВ є непогашеним зустрічним зобов’язання бюджету перед ним не відповідає положенням чинного законодавства.
Так, поняття від'ємного значення ПДВ чинним законодавством не передбачено, однак воно витікає із п.п. 7.7.1 п.п. 7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" (надалі - Закон "Про ПДВ") і може бути сформульоване як від'ємне значення, тобто певна сума коштів ( менше 0 грн.), яке дорівнює різниці суми податкового зобов'язання звітного податкового періоду та суми податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Відповідно до ч.3 зазначеної вище норми при від'ємному значенні суми,розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно із п.п. 7.7.2. п. 7.2 ст. 7 Закону "Про ПДВ" якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. З огляду на викладене вище, непогашене грошове зобов'язання бюджету перед платником податку може виникати лише у вигляді непогашеного бюджетного відшкодування і лише за умови додержання платником податків вимог п.п. 7.7.1 - 7.7.2 п.п. 7.7. ст. 7 Закону "Про ПДВ". а саме: відсутність податкового боргу з ПДВ; наявність від'ємного значення ПДВ протягом двох податкових періодів; сплата рівнозначної суми податку в минулому податковому періоді. Таким чином, лише саме від'ємне значення ПДВ не створює обов'язку держави держави щодо відшкодування коштів бюджету на користь платника податків, а тому не може вважатися зустрічним зобов'язання бюджету перед таким платником податків. Право ж на бюджетне відшкодування за листопад 2007р. у Позивача відсутнє. Окрім того, необхідно зазначити, що якщо від'ємне значення ПДВ було б зустрічною вимогою бюджету перед платником податків, то і в такому випадку вказана норма застосуванню не підлягає, оскільки не виконується третя умова: Передування строку погашення такої зустрічної вимоги моменту виникнення податкових зобов'язань Позивача. Так, від'ємне значення ПДВ у сумі 713460 грн., на яке посилається Позивач, виникло після подачі останнім уточнюючого розрахунку з ПДВ, тобто 26.11.2007р. А податковий борг з ПДВ виник в період з жовтня-листопада 2006р. по січень-червень 2007р., тобто строк погашення такої зустрічної вимоги наступив після моменту виникнення податкових зобов’язань платника податків. Таким чином, посилання Позивача на необхідність застосування до спірних відносин абз. 2 п.п. 7.1.1 п.п. 7.1 ст. 7 Закону № 2181 є безпідставним та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
В той же час, необхідно зазначити, що п.п. 7.3 ст. 7 Закону № 2181 закріплено перелік засобів, які не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків за його самостійним рішенням або за рішенням органу стягнення. Цей перелік є вичерпним до нього сума від'ємного значення ПДВ не входить.
Отже, дії Відповідача щодо врахування від'ємного значення ПДВ в рахунок погашення податкового боргу Позивача не суперечать вимогам Закону №2181.
Крім того, Закон № 2181 є нормативно-правовим актом, що містить загальні норми права, а Закон "Про ПДВ" - спеціальні, тобто норми, які регулюють спеціальні правовідносини у сфері адміністрування певного, особливого виду податку - податку на Додану вартість. Тому відповідно до теорії права Закон "Про ПДВ" має пріоритет над іншими нормативно-правовими актами.
Також, необхідно звернути увагу на той факт, що Законом № 2181 не врегульоване поняття "погашення податкового боргу". Тому вказане поняття було закріплено Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року N 276 та зареєстрованою в Мінюсті України 02.08.2005р. за № 843/11123 (надалі - Інструкція).
Згідно із п.п. 11.4. п. 11 вказаної Інструкції під погашенням податкового боргу за певним видом платежу слід розуміти зменшення абсолютного значення від’ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом та пені, підтверджене відповідним документом.
Також відповідно до повноважень, передбачених п.п. 2.1.4 п.п. 2.1 ст. 2, п.п. 4.4.2 п.п. 4.4. ст. 4 Закону № 2181, Державна податкова адміністрація України як центральний контролюючий орган надала Узагальнююче податкове роз'яснення положень Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в частині визначення терміну "погашення податкового боргу", затверджене наказом від 16 липня 2003 року N 354 ( надалі - Роз'яснення), в якому зазначила наступне.
"З метою практичного впровадження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.2003 N 290 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за N 522/7843, інших нормативно-правових актів, які стосуються питання виникнення та погашення податкового боргу платників податків, термін "погашення податкового боргу" за певним видом платежу до бюджету слід розуміти як зменшення абсолютного значення від'ємного сальдо розрахунків платника податків з бюджетом, підтверджене відповідним документом.
Таким чином, оскільки відповідно до вимог п.п. 7.7.1 п.п. 7.7. ст. 7 Закону "Про ПДВ" від'ємне значення ПДВ Позивача у сумі 713460,00 грн. враховано у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, то в силу зазначених вище Інструкції та Роз’яснення, таке зменшення вважається погашенням податкового боргу позивача.
Враховуючи, що зазначене погашення було здійснено із порушенням визначених законодавством граничних термінів сплати податкових зобов’язань (із затримкою більше 90 календарних днів), Відповідач відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону № 2181 застосував до Позивача штрафні санкції в розмірі 50% погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи надані сторонами у судовому засіданні пояснення, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, а позовні вимоги Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» не обґрунтовані та не підтверджені належними доказами, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» до Західно-Донбаської об’єднаної державної податкової інспекції м.Павлоград про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 12.01.2008 року №0049261542/0, від 28.03.2008 р. № 0049261542/1 - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 15.09.2008 р.
Суддя Н.В. Захарчук