Рішення № 21434762, 31.01.2012, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
31.01.2012
Номер справи
5/216
Номер документу
21434762
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5/21631.01.12

За позовомУкраїнської спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації "Укрреставрація"

до1. Київської міської ради

2. Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру"

3. Головного управління Держкомзему у місті Києві

пропро внесення змін до договору та зобовязання вчинити дії

Суддя Ломака В.С.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю б/н від 01.07.2011 р.;

від відповідача-1: ОСОБА_2 за довіреністю № 225-КР-1942 від 24.11.2011 р.;

від відповідача-2: ОСОБА_3 за довіреністю № 1233 від 14.11.2011 р.;

від відповідача-3: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Українська спеціальна науково-реставраційна проектно-будівельно-виробнича корпорація "Укрреставрація" (далі позивач) звернулась до господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (далі відповідач-1) та Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі відповідач-2), яким просить внести зміни до Договору оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., укладеного між позивачем та відповідачем-1, та визнати укладеним пункт 4.2 Договору в запропонованій позивачем редакції: "4.2. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 1,5 відсотки від нормативної грошової оцінки, а з 19.03.2009 року - у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, зазначених законодавством", з моменту державної реєстрації зазначеного Договору, а також зобов'язати відповідача-2 внести зміни до земельно-кадастрової документації земельної ділянки по вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва за Договором оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., в частині віднесення її до земель промисловості.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що між позивачем та відповідачем-1 було укладено Договір оренди земельної ділянки від 20.11.2008 р., в пункті 4.2. якого при визначенні ставки орендної плати за земельну ділянку по вул. Промисловій, 5 у м. Києві помилково застосовано коефіцієнт 3,75, як за земельну ділянку історико-культурного призначення, що не відповідає вимогам законодавства.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 31.10.2011 р. порушено провадження у справі № 5/216, розгляд справи призначено на 17.11.2011 р.

У судовому засіданні 17.11.2011 р. представником відповідача-1 подано письмові заперечення на позовну заяву, відповідно до яких Київська міська рада просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві.

У судовому засіданні 17.11.2011 р. представником відповідача-2 подано клопотання про заміну Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" на належного відповідача-2 у справі № 5/216 Головне управління Держкомзему у місті Києві.

У судовому засіданні 17.11.2011 р. на підставі ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 13.12.2011 р.

У судовому засіданні 13.12.2011 р. представниками позивача та відповідача-1 заявлено усне клопотання про відкладення розгляду справи, для надання сторонам можливості подати додаткові докази та пояснення у справі.

Представник відповідача-2 в судове засідання 13.12.2011 р. не зявився, проте 13.12.2011 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва подав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову в частині вимог до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру".

Ухвалою господарського суду міста Києва від 13.12.2011 р. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладено на 22.12.2011 р.

21.12.2011 р. представником позивача через відділ діловодства господарського суду міста Києва подано письмові заперечення на клопотання відповідача-2 про заміну його на належного відповідача-2 у справі № 5/216 Головне управління Держкомзему у місті Києві.

Крім того, представником позивача через відділ діловодства господарського суду міста Києва подано клопотання про залучення до участі в справі № 5/216 в якості відповідача-3 Головного управління Держземагенства у місті Києві, та підтримано вказане клопотання в судовому засіданні 22.12.2011 р.

Розглянувши в судовому засіданні 22.12.2011 р. зазначене клопотання, суд його задовольнив та ухвалою господарського суду міста Києва від 22.12.2011 р. залучив до участі в справі № 5/216 в якості відповідача-3 Головне управління Держземагенства у місті Києві. При цьому, у звязку із залученням до участі у справі № 5/216 в якості співвідповідача-3 - Головне управління Держземагенства у місті Києві, суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача-2 про заміну Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" на належного відповідача-2 у справі № 5/216 Головне управління Держкомзему у місті Києві, що подане ним в судовому засіданні 17.11.2011 р. Розгляд справи відкладено на 17.01.2012 р.

10.01.2012 р. через відділ діловодства суду від Головного управління Держкомзему у місті Києві надійшли письмові пояснення, відповідно до яких стверджується, що станом на 10.01.2012 р. запис про державну реєстрацію припинення Головного управління Держкомзему у місті Києві та запис про проведення державної реєстрації Головного управління Держземагенства України у місті Києві до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців не внесені, у звязку з чим ГУ Держкомзему у м. Києві не припинене, а ГУ Держземагенства України у м. Києві не створене, а відповідно останнє не може взяти участь у справі № 5/216.

17.01.2012 р. до початку судового засідання через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, якою він, враховуючи залучення до участі у справі № 5/216 відповідача-3, просить внести зміни до Договору оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., укладеного між позивачем та відповідачем-1, та визнати укладеним пункт 4.2 Договору в запропонованій позивачем редакції: "4.2. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 1,5 відсотки від нормативної грошової оцінки, а з 19.03.2009 року - у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, зазначених законодавством", з моменту державної реєстрації зазначеного Договору, зобов'язати відповідача-2 внести зміни до поземельної книги в електронному вигляді на земельну ділянку по вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва за Договором оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., кадастровий номер 8000000000:90:116:0025 в частині визначення категорії земельної ділянки землі промисловості, а також зобовязати відповідача-3 внести зміни до поземельної книги в паперовому вигляді на земельну ділянку по вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва за Договором оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., кадастровий номер 8000000000:90:116:0025 в частині визначення категорії земельної ділянки землі промисловості.

Крім того, 17.01.2012 р. до початку судового засідання через відділ діловодства суду від позивача надійшли письмові пояснення у справі.

У судовому засіданні 17.01.2012 р. позивачем заявлено клопотання про заміну відповідача-3 на належного відповідача Головне управління Держкомзему у м. Києві, мотивоване тим, що станом на сьогоднішній день до ГУ Держземагенства України у м. Києві не перейшли повноваження ГУ Держкомзему у м. Києві.

Розглянувши вказане клопотання та дослідивши відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, суд встановив, що станом на 17.01.2012 р. до Єдиного державного реєстру не внесено запису про припинення Головного управління Держкомземку у м. Києві, яке підпорядковане Державному агентству земельних ресурсів України, як і не внесено запису про реєстрацію ГУ Держземагенства України у м. Києві.

З огляду на зазначене, суд ухвалою господарського суду міста Києва від 17.01.2012 р. в порядку ст. 24 ГПК України здійснив заміну неналежного відповідача-3 на Головне управління Держкомзему у м. Києві та відклав розгляд справи на 31.01.2012 р.

У судовому засіданні 31.01.2012 р. представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві з урахуванням заяви про зміну предмету позову та письмових пояснень, які подавались під час розгляду справи.

Представники відповідача-1 та відповідача-2 проти позову заперечили, просили його залишити без задоволення.

Представник відповідач-3 у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Так, згідно з п. 11 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/123 від 15.03.2007 р. "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/1228 від 02.06.2006 р. "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т.п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Слід зазначити, що законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, зясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно зі статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.

В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

При цьому, судом враховано, що відповідно до п. 3.9. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством звязку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Зважаючи на те, що неявка представника відповідача-3 не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

У судовому засіданні 31.01.2012 р. судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

27.12.2007 р. Київською міською радою прийнято рішення № 1538/4371 "Про передачу Українській спеціальній науково-реставраційній проектно-будівельно-виробничій корпорації земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази на вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва", та затверджено проект відведення зазначеної земельної ділянки.

На підставі вказаного рішення, між позивачем (орендар) та Київською міською радою (орендодавець) було укладено Договір оренди земельної ділянки від 20.11.2008 р., посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 20.11.2008 р. ОСОБА_4 та зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 28.11.2008 р. за № 79-6-00677 у книзі записів державної реєстрації договорів (далі Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради № 1538/4371 від 27.12.2007 р. та рішення Київської міської ради № 557/557 від 16.10.2008 р., за актом приймання-передачі передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену цим договором.

В п. 2.1 Договору зазначено, що обєктом оренди відповідно до цього договору є земельна ділянка з наступними характеристиками: місце розташування вул. Промислова, 5 у Голосіївському районі м. Києва, розмір земельної ділянки 2,0751 га, цільове призначення для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази, кадастровий номер 8000000000:90:116:0025.

Пунктом 2.3 Договору встановлено, що земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

Даний Договір укладено на 15 років (п.3.1 Договору).

Пунктом 4.2 Договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 11,25 відсотків від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Вважаючи, що при визначенні ставки орендної плати за земельну ділянку по вул. Промисловій, 5, помилково застосовано коефіцієнт 3,75, як за земельну ділянку історико-культурного призначення, проте як на думку позивача вона відноситься до земель промисловості, позивач 24.06.2010 р. звернувся до Київської міської ради з пропозицією привести умови Договору оренди земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства України, виклавши п. 4.2 Договору в наступній редакції: "4.2. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 1,5 (однієї цілої пяти десятих) відсотки від нормативної грошової оцінки, а з 19.03.2009 року - у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, зазначених законодавством".

Листом № 29/280-529 від 25.06.2010 Київська міська рада повідомила позивача про свою незгоду на внесення змін до Договору оренди земельної ділянки в частині зменшення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, та про те, що таке зменшення суперечитиме вимогам чинного законодавства України.

Враховуючи зазначене, позивач вирішив звернутись за захистом своїх прав та законних інтересів до суду.

При цьому, обґрунтовуючи позовні вимоги до відповідача-2 щодо зобовязання внести зміни до земельно-кадастрової документації земельної ділянки по вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва за Договором оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., в частині віднесення її до земель промисловості, він посилається на те, що земельна ділянка на вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва не відноситься до категорії земель історико-культурного призначення, що підтверджується листом Головного управлінця охорони культурної спадщини № 2639 від 13.04.2010 р., в якому зазначено: згідно з схемами зон охорони, затверджених рішенням виконкому Київської міської ради № 920 від 16.07.1979 р., розпорядження Київської міської державної адміністрації № 1714 від 25.12.2007 р., земельна ділянка на вул. Промисловій, 5 знаходиться поза їх межами, та не належить до земель історико-культурного призначення.

Крім того, позивач вказує на те, що підтвердженням того, що земельна ділянка на вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва не відноситься до категорії земель історико-культурного призначення є: Висновок Управління охорони навколишнього природного середовища № 071/04-4-17/1078 від 30.03.2006 р., Містобудівне обґрунтування "Будівництво промислової бази по вул. Промисловій, 5, Голосіївський район м. Києва", реєстраційний номер 817/05-02, погоджене першим заступником Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища 23.12.2005 року, Генеральний план розвитку міста, затверджений рішенням Київради № 370/1804 від 28.03.2002 р., та Лист Дочірнього підприємства "Інститут генерального плану міста Києва" № 67 від 16.04.2010 р.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обовязків (ст. 626 ЦК України).

За своєю правовою природою укладений між позивачем та відповідачем договір є договором оренди землі.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про плату за землю" визначено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті (ч. 5 ст. 7 Закону України "Про плату за землю").

Рішенням Київської міської ради № 118/1095 від 21.12.2000 р. "Про орендну плату за землю в м. Києві", яке було чинним станом на момент укладення Договору оренди між позивачем та Київською міською радою, остання визначила розмір річної орендної плати за земельні ділянки при укладанні договорів оренди залежно від її грошової оцінки.

Зокрема, за земельні ділянки для промислових підприємств: поліграфічна промисловість, виробництво будівельних матеріалів та виробів, продуктів харчування, інших промислових підприємств, крім тих, що здійснюють виробництво лікеро-горілчаних та тютюнових виробів, а також слабоалкогольних та прохолоджувальних напоїв, передбачався розмір орендної плати з розрахунку 1, 5 % від грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 7 рішення Київської міської ради "Про орендну плату за землю в м. Києві" № 118/1095 від 21.12.2000 р., Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації при підготовці проектів договорів оренди земельних ділянок зобов'язане передбачити умови згідно з цим рішенням.

Як зазначалось вище, цільове призначення земельної ділянки, переданої позивачу в оренду для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази.

Позивач використовує земельну ділянку по вул. Промисловій, 5, у власній виробничій діяльності як виробничу базу (виготовлення на замовлення реставраційних виробів, інша реставраційна діяльність, будівництво будівель).

При цьому, у відповідності до Генерального плану розвитку міста, затвердженого рішенням Київради № 370/1804 від 28.03.2002 р., територія за функціональним призначенням належить до комунально-складської території, що також підтверджується листом Дочірнього підприємства "Інститут генерального плану міста Києва" № 67 від 16.04.2010 р.

Згідно з ч. 1 ст. 648 ЦК України, зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 632 ЦК України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Виходячи з наведеного, слід дійти висновку, що відповідач-1 при укладенні спірного договору оренди мав встановити орендну плату у розмірі 1,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

На даний час, згідно з п. 36 (інші види економічної діяльності, які не увійшли до переліку) Додатку № 13 "Розміри орендної плати за земельні ділянки (у відсотках від нормативної грошової оцінки)" до рішення Київської міської ради № 124/1179 від 06.03.2009 р. в редакції згідно з рішенням Київської міської ради № 133/1189 від 19.03.2009 р.), розмір орендної плати становить 3 відсотки.

Отже, розмір орендної плати за земельну ділянку по вул. Промисловій, 5, повинен становити 1,5 відсотки від нормативної грошової оцінки за період з моменту укладення Договору оренди до 19.03.2009 р., і 3 відсотки від нормативної грошової оцінки за період з 19.03.2009 р.

Водночас, як вбачається з розрахунку розміру орендної плати до Договору, при визначенні розміру ставки орендної плати за земельну ділянку у розмірі 11,25 відсотків від нормативної грошової оцінки землі з розрахунку ставки земельного податку у розмірі 3, 75 (графа "Ставка земельного податку, встановленого Законом України "Про плату за землю"), Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації виходило з приписів абз. 1 ч. 9 ст. 7 Закону України "Про плату за землю.

Так, відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю" при визначенні розміру податку за земельні ділянки, зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими будівлями і спорудами, розташованими на територіях та об'єктах історико-культурного призначення, що не пов'язані з функціональним призначенням цих об'єктів, застосовуються такі коефіцієнти до відповідного земельного податку, встановленого частинами першою та другою цієї статті: міжнародного значення - 7,5; загальнодержавного значення - 3,75; місцевого значення - 1,5.

Однак, слід зазначити, що спірна земельна ділянка не відноситься до категорії земель історико-культурного призначення, що підтверджується листом Головного управління охорони культурної спадщини № 2639 від 13.04.2010 р., в якому зазначено: згідно з схемами зон охорони, затверджених рішенням виконкому Київської міської ради № 920 від 16.07.1979 р., розпорядження Київської міської державної адміністрації № 1714 від 25.12.2007 р., земельна ділянка на вул. Промисловій, 5 знаходиться поза їх межами, та не належить до земель історико-культурного призначення.

Також, підтвердженням того, що земельна ділянка на вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва не відноситься до категорії земель історико-культурного призначення є: Висновок Управління охорони навколишнього природного середовища № 071/04-4-17/1078 від 30.03.2006 р., Містобудівне обґрунтування "Будівництво промислової бази по вул. Промисловій, 5, Голосіївський район м. Києва", реєстраційний номер 817/05-02, погоджене першим заступником Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища 23.12.2005 року, Генеральний план розвитку міста, затверджений рішенням Київради № 370/1804 від 28.03.2002 р., та Лист Дочірнього підприємства "Інститут генерального плану міста Києва" № 67 від 16.04.2010 р., Лист Державної служби з питань національної культурної спадщини від 14.12.2011 р.

Відповідно до ст. 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Також, частиною четвертою ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 188 ГК України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Оскільки на момент укладення та державної реєстрації Договору спірний пункт вже суперечив нормам ст. 7 Закону України "Про плату - за землю", з метою приведення його умов у відповідність до чинного на момент укладення Договору законодавства, суд вважає за можливе визнати укладеним спірний пункт в редакції позивача з моменту державної реєстрації такого Договору.

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині внесення змін до Договору оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., укладеного між позивачем та відповідачем-1, та визнання укладеним пункту 4.2 Договору в запропонованій позивачем редакції: "4.2. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 1,5 відсотки від нормативної грошової оцінки, а з 19.03.2009 року - у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, зазначених законодавством", з моменту державної реєстрації зазначеного Договору.

Що стосується позовних вимог, заявлених до відповідача 2 та 3, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 12.01.1993 р. державний земельний кадастр ведеться Держкомземом та його територіальними органами, які здійснюють його формування, ведення, збереження і забезпечують доступ до відповідної інформації органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

При цьому, згідно зі ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей у складі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальних органів здійснюються державними кадастровими реєстраторами. Зокрема, державний кадастровий реєстратор формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг.

Поземельна книга поряд з індексними кадастровими картами (планами) України, Автономної Республіки Крим, областей, районів, сіл, селищ, міст та кадастровими картами (планами) Автономної Республіки Крим, областей, районів, сіл, селищ, міст, іншими тематичними картами (планами), перелік яких встановлюється Порядком ведення Державного земельного кадастру, є документом, що створюється під час ведення Державного земельного кадастру (ст. 18 Закону України "Про Державний земельний кадастр").

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр" поземельна книга містить такі відомості про земельну ділянку: кадастровий номер; площа; місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); склад угідь; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); нормативна грошова оцінка; відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки; дата державної реєстрації земельної ділянки; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; дані про бонітування ґрунтів.

Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі.

Згідно з приписами Постанови Кабінету Міністрів України № 1021 від 09.09.2009 р. поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку: у паперовому вигляді територіальними органами Держземагентства; в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру.

Враховуючи те, що, як стверджує позивач, та чого не спростовується відповідачем-2 та відповідачем-3 в Державному земельному кадастрі міститься недостовірна інформація щодо категорії спірної земельної ділянки, внаслідок чого і було невірно визначено ставку для розрахунку орендної плати за Договором оренди, а також зважаючи на встановлені судом обставини того, що земельна ділянка по вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва не відноситься до земель історико-культурного призначення, позов в частині зобовязання внести зміни до поземельної книги також підлягає задоволенню.

З урахуванням зазначеного, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідачів.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 8285 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Внести зміни до Договору оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., укладеного між Українською спеціальною науково-реставраційною проектно-будівельно-виробничою корпорацією "Укрреставрація" та Київською міською радою, та визнати укладеним пункт 4.2 Договору в запропонованій позивачем редакції: "4.2. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 1,5 (однієї цілої пяти десятих) відсотки від нормативної грошової оцінки, а з 19.03.2009 року - у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, зазначених законодавством", з моменту державної реєстрації зазначеного Договору.

3.Зобов'язати Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" внести зміни до поземельної книги в електронному вигляді на земельну ділянку по вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва за Договором оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., кадастровий номер 8000000000:90:116:0025 в частині визначення категорії земельної ділянки землі промисловості.

4.Зобовязати Головне управління Держкомзему у місті Києві внести зміни до поземельної книги в паперовому вигляді на земельну ділянку по вул. Промисловій, 5, у Голосіївському районі м. Києва за Договором оренди земельної ділянки № 79-6-00677 від 28.11.2008 р., кадастровий номер 8000000000:90:116:0025 в частині визначення категорії земельної ділянки землі промисловості.

5.Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, Шевченківський район, вулиця Хрещатик, будинок 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Української спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації "Укрреставрація" (04070, м. Київ, Подільський район, Контрактова площа, будинок 4, код ЄДРПОУ 14358969) 28 (двадцять вісім) грн. 33 коп. витрат по сплаті державного мита та 78 (сімдесят вісім) грн. 66 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

6.Стягнути з Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (03151, м. Київ, Солом'янський район, вулиця Народного ополчення, будинок 3, код ЄДРПОУ 21616582) на користь Української спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації "Укрреставрація" (04070, м. Київ, Подільський район, Контрактова площа, будинок 4, код ЄДРПОУ 14358969) 28 (двадцять вісім) грн. 33 коп. витрат по сплаті державного мита та 78 (сімдесят вісім) грн. 66 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

7.Стягнути з Головного управління Держкомзему у місті Києві (03113, м. Київ, Шевченківський район, вулиця Дегтярівська, будинок 51, код ЄДРПОУ 21571014) на користь Української спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації "Укрреставрація" (04070, м. Київ, Подільський район, Контрактова площа, будинок 4, код ЄДРПОУ 14358969) 28 (двадцять вісім) грн. 33 коп. витрат по сплаті державного мита та 78 (сімдесят вісім) грн. 66 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

8.Після вступу рішення в законну силу видати накази.

9.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.С. Ломака

Повне рішення складено 06.02.2012 р.