Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" січня 2012 р. Справа № 5021/2232/2011
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Бондаренко В.П., суддя Ільїн О.В. , суддя Камишева Л.М.
за участю представників сторін:
позивача ОСОБА_1., за довіреністю № 01-12/1232 від 01 листопада 2011 року,
третьої особи ОСОБА_2., за довіреністю № 143/10/10-031 від 05 січня 2012 року,
відповідача ОСОБА_3, за довіреністю № 104 від 19 жовтня 2011 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 5474С/1-6) на рішення господарського суду Сумської області від 21 листопада 2011 року у справі № 5021/2232/2011
за позовом Охтирської міської ради, м. Охтирка Сумської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Охтирська міжрайонна державна податкова інспекція, м. Охтирка Сумської області
до ВАТ "Охтирський мясокомбінат", м. Охтирка Сумської області
про внесення змін до договору оренди землі,
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Сумської області від 21 листопада 2011 року у справі № 5021/2232/2011 (суддя Лугова Н.П.) позов задоволено.
Внесено зміни до договорів оренди землі:
- від 15.03.2005р. № 04056140019, укладеного між Охтирською міською радою та ВАТ “Охтирський мясокомбінат” в частині зміни нормативної грошової оцінки землі, а саме застосування чинної нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом викладення:
-п.5 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: “Нормативна грошова оцінка всієї земельної ділянки становить 3076718,80 грн.”;
-п. 9 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: “Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, у розмірі 3 (три) відсотки нормативної грошової оцінки землі, що складає 92 301,57 грн.”;
-п. 11 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: “Орендна плата вноситься: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати в сумі 7 691,80 грн. на р/р 33214812700006, код бюджету 23635347 ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код платежів, не пізніше 30 числа, наступного за останнім календарним днем звітного періоду;
- від 15.03.2005р. № 040561400020, укладеного між Охтирською міською радою та ВАТ “Охтирський мясокомбінат” в частині зміни нормативної грошової оцінки землі, а саме застосування чинної нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом викладення:
- п.5 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: “Нормативна грошова оцінка всієї земельної ділянки становить 1290732,80”;
- п.9 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 (три) відсотки нормативної грошової оцінки землі, що складає 38721,99 грн.;
- п. 11 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: “Орендна плата вноситься: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати в сумі 3226,84 грн. на р/р 33214812700006, код бюджету 23635347, ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код платежів, не пізніше 30 числа, наступного за останнім календарним днем звітного періоду;
- від 15.03.2005р. № 040561400021, укладеного між Охтирською міською радою та ВАТ “Охтирський мясокомбінат” в частині зміни нормативної грошової оцінки землі, а саме застосування чинної нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом викладення:
- п.5 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: “Нормативна грошова оцінка всієї земельної ділянки становить 9 718 грн.”;
- п.9 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 (три) відсотки нормативної грошової оцінки землі, що складає 291,54 грн.;
- п. 11 розділу “Обєкт оренди” в наступній редакції: “Орендна плата вноситься: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати в сумі 24,30 грн. на р/р 332148 12700006, код бюджету 23635347, ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код платежів, не пізніше 30 числа, наступного за останнім календарним днем звітного періоду.
Стягнуто з відповідача в доход державного бюджету 85 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального права, просить рішення господарського суду Сумської області від 21 листопада 2011 року у справі № 5021/2232/2011 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування доводів апеляційної скарги посилається, зокрема, на те, що позивач не звертався до відповідача з пропозицією укласти додаткові угоди на підставі рішення Охтирської міської ради від 30.06.2011 р. Вважає, що задовольнивши позов, місцевий господарський суд перевищив свою компетенцію та втрутився у господарську діяльність позивача та відповідача шляхом зобовязання внесення змін до договору. Судом порушені правові норми Закону України "Про оренду землі", оскільки розмір орендної плати за договором оренди є виключно договірною умовою, а не встановленим тарифом; норми закону не застосовуються до договорів, які було укладено до набрання ним чинності.
Позивач та третя особа відзиви на апеляційну скаргу не надали. Відповідно до частини другої статті 96 Господарського процесуального кодексу України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає розгляду апеляційної скарги.
Перевіривши повноту встановлення судом обставин справи та докази на їх підтвердження, їх юридичну оцінку та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 101 Господарського процесуального Кодексу України, вислухавши представників позивача, третьої особи та відповідача, колегія суддів встановила наступне.
Позивач звернувся до господарського суду Сумської області з позовом, в якому просить суд внести зміни до договорів оренди землі в запропонованій позивачем редакції.
Як убачається із матеріалів справи, 22 жовтня 2004 року між Охтирською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством “Охтирський мясокомбінат”(орендар) на підставі рішення 24-ї сесії 4 скликання Охтирської міської ради “Про надання в оренду та постійне користування земельних ділянок” були укладені наступні договори оренди земельної ділянки, якими позивачем було надано відповідачеві в строкове платне користування земельні ділянки ізземель промисловості, що знаходяться за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Грибоєдова, 27:
- земельна ділянка № 2, загальною площею 31931 кв. м, строком на 25 років зі сплатою орендарем орендної плати у грошовій формі в розмірі 1% від грошовоїоцінки земельноїділянки, що складає 9371,75 грн. за рік; договір зареєстрований в Охтирському міському відділі Сумської регіональної філії “Центр ДЗК” при Держкомземі України 15.03.2005р. за № 040561400019 (а.с.11-13);
- земельна ділянка № 1, загальною площею 24520 кв. м, строком на 25 років зі сплатою орендарем орендної плати у грошовій формі в розмірі 1 % від грошової оцінки земельної ділянки, що складає 3898,68 грн. за рік; договір зареєстрований в Охтирському міському відділі Сумської регіональної філії “Центр ДЗК” при Держкомземі України 15.03.2005р. за № 040561400020 (а.с.14-16);
- земельна ділянка № 3, загальною площею 100 кв. м зі строком на 25 років зі сплатою орендарем орендної плати у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки земельної ділянки, що складає 15,90 грн. за рік; договір зареєстрований в Охтирському міському відділі Сумської регіональної філії “Центр ДЗК” при Держкомземі України від 15.03.2005р. № 040561400021 (а.с.17-19).
Рішенням Охтирської міської ради пятого скликання сорок четвертої сесії від 25.12.2009р. № 905-МР “Про внесення змін до рішення Охтирської міської ради від 24.11.2009р. № 892-МР “Про нормативну грошову оцінку земель м. Охтирка” були внесені зміни до вказаного рішення органу місцевого самоврядування та затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Охтирка з базовою вартістю 1 кв. м в розмірі 94,73 грн. та введено їх у дію з 01.01.2011р.
В пункті 3 цього рішення визначено, що нарахування та сплату плати за землю орендарям та власникам земельних ділянок необхідно здійснювати відповідно до нормативної грошової оцінки земель міста, яка вводиться в дію з 1 січня 2011 року, в порядку, передбаченому законодавством.
На Охтирську міжрайонну державну податкову інспекцію покладено обовязок щодо забезпечення здійснення контролю за нарахуванням та справлянням плати за землю орендарями та власниками земельних ділянок відповідно до нормативної грошової оцінки землі (пункт 4 вказаного рішення).
Відповідно до Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сферігосподарськоїдіяльності”, Закону України “Проприскорений перегляд регуляторних актів прийнятих органами та посадовими особами місцевого самоврядування”, рішення Охтирської міської ради № 905- МР від 25.12.2009р. пройшло повторну процедуру регуляторногоакту та прийнято в новій редакції рішення від30.06.2011р. № 191-МР “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Охтирка”, згідно якого розмір нормативної грошової оцінки землі склав 94,73 грн.
Охтирська міжрайонна державна податкова інспекція листами від 16.03.2011 р. за № 4318/9/15-221 та від 04.04.2011 р. № 5328/9/15-221 повідомила Охтирську міську раду про те, що АТВТ “Охтирський мясокомбінат” самостійно обчислив суму податку, залишивши сплату на рівні 2010 року, внаслідок чого місцевий бюджет недоотримує кошти по платі за землю в 2011 році.
Листом повідомленням від 06.04.2011р. № 03-01/306 позивач запропонував відповідачеві при поданні податкової декларації та сплаті орендної плати за землю на 2011 рік керуватися новою нормативною грошовою оцінкою землі на поточний рік відповідно до рішення Охтирської міської ради від 25.12.2009р. № 905-МР (а. с. 27).
Із листа позивача за вих. № 01-09/700 від 05.07.2011р. свідчить, що Охтирська міська рада пропонувала відповідачу внести зміни до договорів оренди землі, направивши йому проекти додаткових угод до договорів оренди (а.с.20, 21,22,23).
З матеріалів справи вбачається, що ВАТ “Охтирський мясокомбінат”відмовився від укладення додаткових угод, про що зазначено в його листі-відповіді за вих. № 757 від 04.08.2011р. (а.с.24).
Згідно зі статтею 189 Господарського кодексу України та статтею 632 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Вказані правові норми узгоджуються з положеннями статті 15 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.
Статтею 21 Закону України “Про оренду землі” визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється відповідно до розділу 13 Податкового кодексу України.
Пунктом 288.1. статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Для визначення розміру податку та орендної плати, відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Прийнятим рішенням Охтирської міської ради № 905 від 25.12.2009 р. передбачено здійснення нарахування та сплату плати за землю відповідно до нормативної грошової оцінки земель міста, яка вводиться в дію з 01 січня 2011 року.
Відповідно до частини першої статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.
Згідно з частинами першою та третьою статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Законодавча зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Пунктом 9 спірних договорів визначено розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, що вираховується виходячи із нормативної грошової оцінки із зазначенням відсотка нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно пункту 12 цих договорів, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнту індексації, визначених законодавством.
В пункті 27 спірних договорів визначено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, збільшення розміру орендної плати у випадках зміни умов господарювання або цілі використання земельної ділянки, визначеної цим договором, підвищення цін, тарифів тощо, в т.ч. внаслідок інфляційних процесів, збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Як уже було зазначено, згідно статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
В пункті 33 спірних договорів передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни договорі спір розвязується у судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За таких обставин висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для внесення змін до спірних договорів оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати є обґрунтованими.
Доводи, викладені відповідачем в апеляційній скарзі, не спростовують висновків місцевого господарського суду.
Відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до початку розглядугосподарським судом справи по сутізмінити предметабо підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Враховуючи, що уточнена позовна заява Охтирської міської ради про зобовязання відповідача сплатити на користь місцевого бюджету м. Охтирка недоотриману суму орендної плати за землю, починаючи з 01 січня 2011 року по дату набрання чинності рішенням господарського суду Сумської області,з розрахунку розміру нормативної грошової оцінки 94,73 грн. за 1 кв. м, подана після розгляду справи судом по суті, тому суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у її задоволенні.
На підставі викладеного судова колегія дійшла висновку, що господарським судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, у звязку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Сумської області від 21 листопада 2011 року у справі № 5021/2232/2011 підлягає залишенню без змін.
Керуючись статтями 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
постановила:
Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Сумської області від 21 листопада 2011 року у справі № 5021/2232/2011 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя Бондаренко В.П.
Суддя Ільїн О.В.
Суддя Камишева Л.М.
Повний текст постанови підписаний 01 лютого 2012 року