Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.01.12 р. Справа № 36/182
Господарський суд Донецької області у складі судді: Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Захаровій В.Б.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Донецької області, м. Донецьк
до державного підприємства „Донецька залізниця” в особі відокремленого підрозділу „Колійна машинна станція №9”, м.Донецьк
про стягнення шкоди, заподіяної в наслідок порушення вимог законодавства про охорону атмосферного повітря у розмірі 337715,82грн.
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю № 02-58 від 11.01.2011р.
Від відповідача: ОСОБА_2. за довіреністю від 29.11.2011р. № 674, ОСОБА_3 за довіреністю №Н-01/4042 від 21.12.2011р.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк (далі позивач) звернулась до господарського суду з позовом до державного підприємства „Донецька залізниця” в особі відокремленого підрозділу „Колійна машинна станція №9”, м.Донецьк (далі відповідач) про стягнення шкоди, заподіяної в наслідок порушення вимог законодавства про охорону атмосферного повітря у розмірі 337715,82грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що перевіркою державного підприємства „Донецька залізниця” в особі Відокремленого підрозділу „Колійна машинна станція №9” щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеною у період з 15.02.2010 року по 26.02.2010 року встановлено, що вказаним підприємством з 01.02.2009 року по 15.07.2009 року здійснював наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. За фактом порушення природоохоронного законодавства складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №28 від 15.02-26.02.2010р., видано обов'язковий для виконання припис №28 від 01.03.2010р.
Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за період з 01.02.2009 року по 15.07.2009 року, який склав 337715,82 грн.
Ухвалою суду від 21.10.2011р. позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 36/182, сторони зобовязані надати документи та виконати певні дії.
Ухвалою від 21.12.2011р. за клопотанням сторони строк розгляду справи продовжено на 15 днів.
В судових засіданнях оголошувалися перерви з 03.11.2011р. до 17.11.2011р., з 21.11.2011р. до 04.01.2011р.
Розпорядженням в.о. голови господарського суду Донецької області справа №36/182 передана на розгляд судді Сковородіній О.М.
Розпорядженням голови господарського суду Донецької області справа №36/182 передана на розгляд судді Гриник М.М.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав. Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позов та витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 24.01.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, присутній в судовому засіданні, господарський суд Донецької області, -
ВСТАНОВИВ:
У період з 15.02.2010 року по 26.02.2010 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області у присутності інженера технічного відділу Сахарової Т.Г. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря на колійній машинній станції №9 ДП „Донецька залізниця”, результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №28 від 15.02-26.02.2010р.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що підприємство здійснює господарську діяльність з будівництва, ремонту залізничної колії на території м.Дебальцеве Донецької області. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області згідно листа №13-3333 від 01.01.2002р. колійна машинна станція №9 ДП „Донецька залізниця” поставлено на державний облік як забруднювача атмосферного повітря за №140274. Кількість викиду забруднюючих речовин визначено згідно матеріалів інвентаризації джерел викиду та фактичного використання матеріалів. Збільшення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел у 2009 році пояснюється збільшенням використання палива на котельнях. Відповідач викидає забруднюючі речовини в атмосферне повітря з 29 стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин, з яких організованих 12, оснащених установками очистки газів 3. Згідно обґрунтованих показників КМС №9 ДП „Донецька залізниця” Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області надано дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів за №1410900000-19 від 16.07.2009р. терміном дії до 16.07.2014р. До дозволу наданий позитивний висновок Дебальцевської лінійної санітарно-епідеміологічної станції на Донецькій залізниці №2045-05/276 від 16.03.2009р. Колійній машинній станції №9 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області раніше надавався дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря за №1097510 від 05.09.2001р., термін дії якого продовжений згідно листа Держуправління №13-7869 від 19.12.2006р. до 01.01.2008р. Тобто, за період з 01.01.2008р. по 16.07.2009р. підприємство здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Крім того, факт здійснення відповідачем понаднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у вищевказаний період підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №34 від 12.02.2009р., в якому зафіксовано, що станом на день проведення перевірки дозвіл на викид забруднюючих речовин у відповідача відсутній.
Дані про види та масу забруднюючих речовин, викинутих відповідачем самовільно без дозволу у обліковий період, надані ним у листі №368 від 12.07.2010р. згідно матеріалів інвентаризації джерел викидів.
Акти перевірок з боку відповідача підписані відповідальною особою колійної машинної станції №9 ДП „Донецька залізниця” інженером технічного відділу Сахаровою Т.Г. без зауважень, що свідчать про фактичне визнання відповідачем обставин, викладених в актах. На підставі акту перевірки №28 від 15.02-26.02.2010р. складено припис про усунення встановлених порушень №28 від 01.03.2010р.
Головним спеціалістом відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря КМС №9 ДП „Донецька залізниця” за період з 01.02.2009 року по 15.07.2009 року, згідно якого сума збитку склала 337715,82 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоровя людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №34 від 12.02.2009р. та №28 від 15.02-26.02.2010 року, які були підписані інженером технічного відділу Сахаровою Т.Г. без будь-яких зауважень.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобовязання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у звязку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за №48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря КМС №9 ДП „Донецька залізниця” за період з 01.02.2009 року по 15.07.2009 року, згідно якого сума збитку склала 337715,82 грн.
Відповідно до п. 2.1.2. Методики викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, вважаються наднормативними.
Відповідно до п. 3.6 Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря).
Факт викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря підтверджується довідкою №368 від 12.07.2010р., наданою самим відповідачем згідно матеріалів інвентаризації джерел викидів та самостійно визначено в звітах державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря).
Сума збитків в розмірі 337715,82 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення. Вказану суму позивач просить стягнути до спеціального фонду місцевого бюджету Дебальцевської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Позовна заява була подана Державною екологічною інспекцією в Донецькій області до вступу в законну силу Закону України «Про судовий збір». Згідно Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» Державна екологічна інспекція в Донецькій області у встановленому законом порядку звільнена від оплати судових витрат. За вказаних обставин, суд при вирішенні питання про розподіл судових витрат керується Господарським процесуальним кодексом України в редакції, яка діяла до 01.11.2011 р.
Згідно ст. 49 ГПК України державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита. З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати державного мита, тому у зв”язку із задоволенням позову в повному обсязі судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40, 51, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 26, 32, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до державного підприємства „Донецька залізниця” в особі відокремленого підрозділу „Колійна машинна станція №9”, м.Донецьк про стягнення шкоди, заподіяної в наслідок порушення вимог законодавства про охорону атмосферного повітря у розмірі 337715,82грн. задовольнити.
Стягнути з державного підприємства „Донецька залізниця” в особі відокремленого підрозділу „Колійна машинна станція №9” (83000, м.Донецьк, вул.Артема, 68; код ЄДРПОУ 01074957) до спеціального фонду місцевого бюджету Дебальцевської міської ради (84700, Донецька область, м. Дебальцеве, вул. Радянська, 85; п/р 33110331700026 в УДК м. Дебальцеве, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686474, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 337715,82 грн.
Стягнути з державного підприємства „Донецька залізниця” в особі відокремленого підрозділу „Колійна машинна станція №9” (83000, м.Донецьк, вул.Артема, 68; код ЄДРПОУ 01074957) на користь Державного бюджету (ЄДРПОУ 34687001, отримувач УДК у Київському районі м. Донецька, р/р 31111095700006 у ГУ ДКУ Донецької області, код банку 834016) державне мито в сумі 3377,16 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Гриник М.М.
Повний текст рішення складено та підписано 30.01.2012р.