Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" грудня 2011 р. м. КиївК-5888/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Голубєвої Г.К., Карася О.В., Рибченка А.О., Степашка О.І.
розглянула у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Джанкойської ОДПІ в Автономній Республіці Крим на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.03.2008 року по справі № 2-29/934-2008А за поданням Джанкойської ОДПІ в Автономній Республіці Крим до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія:
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 19.03.2008 року подання Джанкойської ОДПІ в Автономній Республіці Крим до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів задоволено. Продовжено повний адміністративний арешт активів Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» на строк до 7296 годин (304 дня).
Рішення суду мотивовано наявністю підстав вважати, що звільнення активів з під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненню або знищенню, оскільки адміністративний арешт було застосовано у звязку з недопущенням до проведення позапланової перевірки, підставою для якої слугували обставини кримінальної справи. Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.03.2008 року, постанова суду першої інстанції скасована та винесена нова про відмову в задоволені позову. При цьому, суд апеляційної інстанції виходив з того, що за результатом розгляду справи судом не встановлено обставин, з якими законодавець повязує продовження термінів застосування адміністративного арешту активів.
Не погоджуючись з останнім судовим рішенням, позивач 18.04.2008 року звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який своєю ухвалою від 23.03.2009 року прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі позивач просив скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.03.2008 року, залишити в силі постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 19.03.2008 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ч.2 ст.19, ст. 124 Конституції України, п.2 ч. 1 ст. 27, п. п. 1,2 ст. 9, п. 1, ч. 1 ст. 71, ст.72, п.2, п. 3 ст. 159 КАС України, преамбули, п.1 ч.1 ст. 11, частини 2 статті 11-1, частини другої ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Перевіривши матеріалами справи, наведені у скарзі доводи, колегія суддів, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що 26.12.2007 року Залізничним районним судом м. Сімферополя у справі №4431/07 було винесено постанову про проведення позапланової документальної перевірки сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний»строком 10 робочих днів з дати початку проведення перевірки та за період з 01 липня 2005 року по 01 грудня 2007 року. Проведення позапланової перевірки доручено ревізорам державної податкової адміністрації в АР Крим та іншим спеціалістам органів податкової служби.
На підставі вказаної постанови ДПА в АР Крим видано наказ № 9 від 22.01.2008 «Про направлення фахівців в ДПА в АР Крим дляпроведенняпозаплановоївиїзної перевірки сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний»та оформлення акту документальної перевірки»відповідно до п.1.1 якого проведення перевірки планується з 24.01.2008 по 12.02.2008.
Джанкойською обєднаною державною податковою інспекцією в АР Крим 24.01.2008 було складено акт відсутності посадових осіб сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» за юридичною адресою та акт №1/23-1/00233709 недопуску до перевірки, а 25.01.2008 винесено подання про застосування адміністративного арешту активів платника податків, на підставі якого було застосовано повний адміністративний арешт активів сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний».
Відповідно до підпункту 9.1.1 пункту 9.1 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі-Закон №2181-ІІІ) адміністративний арешт активів платника податків (арешт активів) є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
Арешт активів може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування (підпункт «г»підпункт 9.1.2 пункт 9.1 ст. 9 Закону №2181-ІІІ).
За результатом розгляду справи було встановлено, що причиною не проведення позапланової перевірки фактично слугувала неможливість надати документи для перевірки з причин їх відсутності у сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний»у звязку з їх вилученням підрозділом податкової міліції та не поверненням у встановленому порядку.
Отже, за встановлених обставин та враховуючи, що адміністративний арешт активів платників податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу, наявність якого матеріалами справи не підтверджена, висновок суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для продовження арешту активів є правомірним.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права при встановленні фактичних обставин справи.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 210, 2201, 223, 224, 230, 231, ч.5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Джанкойської ОДПІ в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення, постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.03.2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ____Г.К. Голубєва
____О.В. Карась
____ А.О. Рибченко
____ О.І. Степашко
Суддя Т.М. Шипуліна