Ухвала суду № 21423766, 29.09.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2011
Номер справи
2а-1460/11/2070
Номер документу
21423766
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2011 р.Справа № 2а-1460/11/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді:

Суддів: Зеленського В.В. , Пянової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 09.06.2011р. по справі№2а-1460/11/2070

за позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атол"

третя особа Харківська міська рада в особі Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців

про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи,

ВСТАНОВИЛА:

Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова (далі по справі - позивач) звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атол" (далі по справі - відповідач), третя особа: Харківська міська рада в особі Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в якому просила суд:

- скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Атол" (код ЄДРПОУ 32947140) від 26.02.2010 року номер запису № 13341070007000897 щодо внесення даних про зміну юридичної адреси ТОВ "Атол" на "м. Харків, вул. Космічна, 21".

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2011 року відмовлено в задоволені позову .

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального права, позивач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2011 року скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів норм чинного законодавства.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 02.08.2005 року Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області було проведено державну реєстрацію ТОВ "Атол", про що зроблено запис №13341200000000897.

26.02.2010 року до Єдиного державного реєстру внесено зміни до відомостей про місцезнаходження ТОВ “Атол” та зазначено адресу: 61145, Харківська область, місто Харків, вул. Космічна, 21.

Відповідно до довідки ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова №3499/9/29-015 від 08.06.2011 року, ТОВ "Атол" перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 29.04.2004 року. Станом на 07.06.2011 року перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Вишгородському районі Київської області в стані переходу до іншої ДПІ. У ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ТОВ “Атол” обліковується в стані переходу з іншої ДПІ з 09.11.2010 року.

На підставі відомостей щодо зміни місцезнаходження ТОВ “Атол” працівниками ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було проведено перевірку щодо наявності вищезазначеного підприємства за адресою реєстрації: м.Харків, вул. Космічна, 21 та встановлено, що за даною адресою ТОВ "Атол" відсутнє.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.

На підставі відомостей щодо зміни місцезнаходження ТОВ «Атол»працівниками ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було проведено перевірку щодо наявності вищезазначеного підприємства за адресою реєстрації: м.Харків, вул. Космічна, 21 та встановлено, що за даною адресою ТОВ "Атол" відсутнє.

Згідно листа, наданого ВАТ "ХПРІВГ "Харківводпроект" за вказаною адресою договір оренди з ТОВ не укладався, що підтверджується актом про встановлення місцезнаходження підприємства за юридичною адресою №302/1501/32947140 від 10.02.2011 року та листом ВАТ "ХПРІВГ "Харківводпроект" від 04.11.2010 року.

Однак, з матеріалів справи не вбачається , що ВАТ "ХПРІВГ "Харківводпроект" є єдиним власником будівлі за адресою: 61145, Харківська область, місто Харків, вул. Космічна, 21.

Колегія суддів зазначає, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»від 15 травня 2003 року №755-IV (далі - Закон України №755-IV).

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Згідно з визначенням, наданим у ст.1 Закону України №755-IV, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч.3 ст.4 Закону України №755-IV).

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

У відповідності до ч.1 ст.6 Закону України №755-IV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб підприємців.

Згідно ч.3 ст.8 Закону України №755-IV установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів визначено у ст.29 Закону України №755-IV.

Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Однак, як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, запис №13341070007000897 від 26.02.2010 року щодо внесення даних про зміну юридичної адреси ТОВ "Атол" на "м. Харків, вул. Космічна, 21" визначений як внесення змін до відомостей про юридичну особі, що не повязані зі змінами в установчих документах.

Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Колегія суддів зазначає, що орган державної податкової служби України наділений повноваженням на звернення до суду з позовом саме стосовно скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно до ч.2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.

Статтями 87, 88 Цивільного кодексу України, якими визначено порядок складання і затвердження установчих документів та встановлені вимоги до змісту установчих документів, не передбачено внесення до статуту субєкта господарювання відомостей про місцезнаходження цього субєкта.

Також, стаття 57 Господарського кодексу України також не містить вимог про включення до змісту установчих документів відомостей про місцезнаходження субєкта господарювання.

Виходячи з наведених норм законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що зміна місцезнаходження відповідача не повязана із внесенням змін до установчих документів даної особи, що підтверджується також найменуванням спірного реєстраційного запису - "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані із змінами в установчих документах", який був вчинений державним реєстратором Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області 26.02.2010 року.

Крім того, колегія суддів зауважує, що повноваження контролю можуть бути реалізовані конкретним органом державної податкової служби України з урахуванням територіальної юрисдикції, тобто лише відносно того платника податків, який знаходиться на обліку в цьому податковому органі (ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", ст.ст.63, 64 Податкового кодексу України, Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом ДПА України від 22.12.2010 року №979 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.12.2010р. за №1439/18734).

Як встановлено колегією суддів, відповідач знаходиться на обліку як платник податків, зборів (обовязкових платежів) в Державній податковій інспекції у Вишгородському районі Київської області, тому що позивач не має повноважень на здійснення контролю за діяльністю ТОВ "Атол".

Отже, твердження позивача, що на момент звернення до Департаменту державної реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, ТОВ “Атол” (код ЄДРПОУ 32947140) було зазначено відомості про місцезнаходження, які не відповідають юридичній адресі підприємства та державним реєстратором внесені вищезазначені відомості до Єдиного державного реєстру з порушенням вимог Закону України №755-IV не знайшли свого підтвердження.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова залишити без задоволення.

Постанову Харківський окружний адміністративний суд від 09.06.2011р. по справі№2а-1460/11/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддяГуцал М.І.

Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.