Постанова № 21417776, 18.01.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2012
Номер справи
2а-11823/11/1270
Номер документу
21417776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 січня 2012 року Справа № 2а-11823/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Каюди А.М.

при секретарі: Єгоровій О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Стахановської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до комунального підприємства «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна у сумі 63392,80 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

19 грудня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Стахановської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до комунального підприємства «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна у сумі 63392,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що комунальне підприємство «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» зареєстроване рішенням виконавчого комітету Стахановської міської ради народних депутатів від 16.06.2005 року №1392120 0000 000280. Відповідачем не сплачено до бюджету узгоджену суму податкового боргу в розмірі 63392,80грн. (51327,10грн. штрафні санкції та пені 12065,70грн.) Сума штрафних санкцій нарахована згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.01.2011 року №0000012308, прийнятого на підставі акту перевірки КРВ у м.Стаханові від 24.12.2010 року №241-21/001. Зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій було вручено особисто головному бухгалтеру підприємства. Визначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.01.2011 року не було оскаржено підприємством ні в адміністративному ні в судовому порядку. Сума пені за несвоєчасне перерахування податку з доходів найманих працівників нараховано згідно акту перевірки від 11.02.2011 року №59/17-0118/03328014. Сума податкового боргу в розмірі 63392,80грн. була підтверджена постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2011 року по справі №2а-3427/11/1270 яка набрала законної сили. Відповідачу було направлено податкову вимогу №27 від 03.02.2011 року яка вручена поштою 10.02.2011 року. На підставі постанови Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2011 року по справі №2а-3427/11/1270 було надіслано платіжні вимоги до банків, що обслуговують підприємство. Зазначені платіжні вимоги були повернуті банками без виконання у звязку з відсутністю грошових коштів. Зазначає, що в звязку з вищезазначеним не можливо виконати вимогу. Враховуючи вищевикладене просив надати дозвіл на погашення податкового боргу в розмірі 63392,80грн. за рахунок майна визначеного актом опису майна.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному в адміністративному позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не зявився про час, місце та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців до реєстру 16.06.2005 року були включені відомості про юридичну особу за реєстраційним номером 1392120 0000 000280 (а.с.6-9).

В якості платника податків відповідач перебуває на обліку в Стахановської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Податковий кодекс України який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: 54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; 54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; 54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; 54.3.4. рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків; 54.3.5. дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; 54.3.6. результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Згідно п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Поняття податкової застави та порядок її реєстрації в державному реєстрі обтяжень рухомого майна регулюється ст. 89 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.89.3 ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави оформлюється актом опису.

Відповідно до п.89.8 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобовязаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Луганського окружного адміністративного суду по справі №2а-3427/11/1270 з Комунального підприємства «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» було стягнуто податковий борг у розмірі 63392,80грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують. Рішення набрало законної сили. (а.с.18-20)

23 березня 2011 року позивачем було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу КП «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» (а.с.16) Зазначене рішення отримано представником відповідача 18.04.2011 року.

25 липня 2011 року податковим органом було проведено опис майна КП «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» у податкову заставу, що підтверджується актом опису майна №8561/10/24 (а.с.17)

Активи КП «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» було передано у податкову заставу що підтверджується витягом №32442869 від 04.08.2011 року з Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а.с.13).

Стахановською обєднаною державною податковою інспекцією в Луганській області з метою погашення податкового боргу було винесено податкову вимогу від 03 лютого 2011 року №27, яка була надіслана на адресу відповідача та отримана уповноваженою особою 10 лютого 2011 року (а.с.5)

Платіжна вимога №230 на загальну суму 51327,10грн. та платіжна вимога №231 на суму 12065,70грн. щодо стягнення Стахановською ОДПІ податкового боргу згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду по справі №2а-3427/11/1270, були повернуті банком на адресу стягувача без виконання в звязку з відсутністю грошових коштів на рахунках платника (а.с.28-29)

Отже, суд вважає, що позивачем належним чином здійснені всі необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

З огляду на вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Стахановської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до комунального підприємства «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна у сумі 63392,80 грн. задовольнити повністю.

<Текст >

Надати дозвіл Стахановській обєднаній державній податковій інспекції Луганської області на погашення суми податкового боргу, а саме у сумі 63392,80 грн. (шістдесят три тисячі триста девяносто дві гривні 80коп.) за рахунок майна комунального підприємства «Стахановське трамвайно-тролейбусне управління» (94013, Луганська область, м.Стаханов,пр..Леніна, 13, код 03328014), за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 23.01.2012

<Текст >

СуддяА.М. Каюда