Постанова № 21416686, 17.01.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2012
Номер справи
2а-19162/10/0570
Номер документу
21416686
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2012 р. справа № 2а-19162/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретаріСкокіні О.Л.

за участю:

представника позивача Дурнєвої І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державного підприємства «Сніжнеантрацит» до Державної податкової інспекції у м. Сніжне про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення № 0000322342/0 від 19.07.2010 року, суд -

В С Т А Н О В И В:

До Донецького окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство «Сніжнеантрацит» з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сніжне про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення № 0000322342/0 від 19.07.2010 року.

В обґрунтування позову позивач вказав, що з 27.05.2010 року по 23.06.2010 р. Державною податковою інспекцією в місті Сніжне була проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства «Сніжнеантрацит» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. За результатами перевірки був складений акт № 522/23-31906124 від 15.07.2010 року та прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000322342/0 від 19.07.2010 року згідно якого позивачу було донараховано податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 492690,81 грн. та нарахований штраф у розмірі 246345,41 грн.

Перевіркою встановлено, що підприємство та підлеглі йому технічні одиниці утворили та зберігали без сплати збору за розміщення та за викиди пересуваними джерелами забруднення за період 2009 рік на загальну суму 492690,81 грн. ДП «Сніжнеантрацит» вважає, що зазначені висновки та податкове повідомлення-рішення були прийняті в протиріччі з чинним законодавством з наступних підстав.

Однак відповідач порушуючи діюче законодавство донарахував суму збору за забруднення навколишнього природного середовища на відходи що, не підлягали розміщенню, а відповідно до ліміту були або повторно використані, або знищені, або передані на знищення спеціалізованим підприємствам. Крім того відповідачем були допущені арифметичні помилки, яки призвели до надто високих показників відходів. Посилаючись на вказані обставини, просить суд визнати протиправним податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сніжне Донецької області № 0000322342/0 від 19.07.2010 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не зявився. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Про причини своєї неявки суд не повідомив. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними у справі доказами.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та наданих заперечень, враховуючи висновки судово-економічної експертизи встановив.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Позивач Державне підприємство «Сніжнеантрацит», є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради, ідентифікаційний код 31906124.

Позивач перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у місті Сніжне Донецької області, як платник збору за забруднення навколишнього природного середовища.

З 27.05.2010 року по 23.06.2010 р. Державною податковою інспекцією в місті Сніжне була проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства «Сніжнеантрацит» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. За результатами перевірки був складений акт № 522/23-31906124 від 15.07.2010 року.

Перевіркою встановлено заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік на загальну суму 492690,81 грн., в тому числі за 1 квартал 2009 року на суму 343594,39 грн., 1 півріччя 2009 року на суму 381507,09 грн., 3 квартал 2009 року на суму 413388,92 грн., чим порушено ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. «а», «б», «в», «г», «д», «з», «і», «н», «о», «с» ст. 17 Закону України «Про відходи», п. 4 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.199 року № 303 із змінами і доповненнями, п. 3.1 ст. 3, п. 6.4 ст. 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.199 року № 162/379, зареєстрованої Міністреством юстиції України 09.08.1999 року за № 544/3837 підприємством на підлеглих йому технічних одиницях «Ударник», «Заря», «Автобаза» були утворені та зберігались відходи без сплати за розміщення відходів та за викиди пересувними джерелами забруднення за період 2009 рік на загальну суму 492690,81 грн., в тому числі за 1 квартал 2009 року на суму 343594,39 грн., 1 півріччя 2009 року на суму 381507,09 грн., за 3 квартали 2009 року на суму 413388,92 грн.

За результатами перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000322342/0 від 19.07.2010 року згідно якого позивачу було донараховано податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 492690,81 грн. та нарахований штраф у розмірі 246345,41 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем частково доведена правомірність своїх дій, щодо винесення оспорюваного податкового повідомлення-рішення виходячи з наступного.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

28.09.2010 р. ухвалою Донецького окружного адміністративного суду було призначено судово економічну експертизу.

Ухвалою суду від 24.10.2011 року по справі було призначено додаткову судово-економічну експертизу. Судом бралися до уваги висновки обох експертиз при вирішенні спору.

Статтею 1 Закону України від 05.03.98р. №187/98-ВР «Про відходи» із змінами та доповненнями терміни вживаються в такому значенні:

відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;

зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення);

утилізація відходів - використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів;

спеціально відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.

Відповідно до ст. 17 Закону України від 05.03.98р. №187/98-ВР «Про відходи» передбачено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані:

а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;

б) забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію;

в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері поводження з відходами ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини;

г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку;

д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки;

з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах;

и) здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів;

і) своєчасно в установленому порядку вносити плату за розміщення відходів;

н) мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або на право провадження діяльності, пов'язаної із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини, і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів;

о) мати погоджений із спеціально уповноваженими органами виконавчої влади план дій на випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з поводженням з небезпечними відходами;

с) мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами.

Згідно 44 Закону України від 25.06.1991р. № 1264-XII «Про охорону навколишнього середовища» (із змінами і доповненнями): «збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі лімітів викидів і скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного та іншого виробництва».

Згідно п. 3.1 ст.3, п. 6.4 ст. 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999р. № 162/379, зареєстрованої Міністерством юстиції України 09.08.1999р. за № 544/3837:

-п.3.1. Об'єктами обчислення збору є:

для стаціонарних джерел забруднення - обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;

-п.6.4. Суми збору, який справляється за розміщення відходів (Прв), обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів коригуючих коефіцієнтів.

Відповідно до «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.1999 р. № 303 із змінами і доповненнями:

- п.4 Суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерелкоригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.

Судом встановлено, що ДП «Сніжнеантрацит» є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища у ДПІ у м. Сніжному та Шахтарської обєднаної ДПІ.

У податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища ДП «Сніжнеантрацит» за 1 квартал, 1 півріччя, 9 місяців 2009 р., 2009рік, наданих до ДПІ у м. Сніжному визначило за 1 квартал 2009 року - 59347,38 грн., за 1 півріччя 2009 року 106742,19 грн., за 9 місяців 2009 року 152124,58 грн.

У податкових розрахунках збору за забруднення навколишнього природного середовища ДП «Сніжнеантрацит» за 1 квартал, 1 півріччя, 9 місяців 2009 р., 2009рік, наданих до Шахтарської обєднаної ДПІ визначило за 9 місяців 2009 року - 471189,15 грн., усього за 2009 рік 652794,35 грн.

Стосовно викидів пересуваними джерелами забруднення, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно оборотних відомостей руху матеріалів на складах Шахти «Зоря», Шахти «Ударник», Автобази» за січень-грудень 2009 року по Шахті «Зоря» збільшення суми фактичного використаного бензину 0,02 тн., використаного дизпалива на 33,388 тн.; по Шахті «Ударник» до збільшення суми фактично використаного бензину - на 1,333 тн., використаного дизпалива на 0,096, тн.; по «Автобазі» до збільшення суми фактично використаного бензину на суму 3,064 тн., використаного дизпалива на 0,38 тн. Таким чином, з урахування загально задекларованих сум фактично використаного бензину та дизпалива, розбіжності даних дослідження з даними розрахунку збору за 2009 рік склали: до збільшення суми фактично використаного бензину на 3,381 тн. використаного дизпалива - на 33,864 тн. Виходячи з наведеного, підтверджується обліковими регістрами висновки Акту ДПІ, щодо заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за викиди пересувними джерелами забруднення за період 2009 року у сумі 791,46 грн. Розбіжності даних, щодо заниження збору на суму 50,60 грн. (791,46-842,06 грн.).

Стосовно відходів металобрухту, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно дозволу № 35.04. від 22.10.2008 року Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Автобаза» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу наведені ліміти на утворення та розміщення металобрухту за місцем розміщення ТОВ «УкрМет» у розмірі 10тн/рік.

За даними оборотних відомостей руху матеріалів ВП «Автобаза», актів приймання-передачі, карток складського обліку на підрозділі оприбутковано (утворено) 31,69 тн. металобрухту та зі складу у липні 2009 року, з урахуванням залишку на початок 2009 року 25,77 тн., відпущено 31,69 тн. за даними оборотних відомостей руху матеріалів, та у кількості 31,92 тн. за даними актів приймання-передачі.

Так, матеріалами справи та висновками експертизи підтверджується утворення у 2009 році та розміщення металобрухту 5,92 тн., в межах ліміту на розміщення, встановленого на 2009 рік.

Матеріалами справи не підтверджується передача накопиченого за попередні роки металобрухту у кількості 25,77 тн.

З урахуванням залишку невикористаного ліміту на розміщення відходів на 2009 рік 4,08 тн. у кількості розміщеного металобрухту шляхом передачі ТОВ «Макметснаб» без наявності дозволу складає 21,92 тн.

Отже, з урахуванням податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища ВП «Автобаза» «Сніжнеантрацит» за 2009 рік підтверджуються документально висновки акту ДПІ щодо тимчасового зберігання (розміщення) металобрухту без сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у 1-3 кварталі 2009 році на суму 320,36 грн.

Стосовно відходів фільтрів масляних, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно дозволу № 35.12 від 29.10.2008 року Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщенні відходів у 2009 році ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу надані ліміти на розміщення одягу зіпсованого, фільтрів, як відходів, які утилізовані власником на своїй території у кількості 0,1тн/рік. За даними інвентаризаційних відходів виробництва ТО «Шахта «Зоря» за 2009 рік фільтри масляні значаться.

За даними картки № 682 складського обліку матеріалів ТО «Шахта «Зоря» значиться оприбуткування 15.09.2009 року, 16.10.2009 року та передавання у виробництво відповідно одного та двох фільтрів масляних.

Згідно дозволу № 35.13 від 29.10.2008 року Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Ударник» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділ ліміти на розміщення фільтрів масляних не надавались. За даними інвентаризаційних відходів виробництва ТО «Шахта «Ударник» за 2009 рік фільтри масляні не значаться.

Виходячи з наданих первинних документів, не підтверджується документально заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік за розміщення відходів фільтрів масляних у сумі 91,21 грн.

Стосовно відходів резини, суд зазначає, що згідно дозволів № 35.13 та № 35.12 від 29.10.2008 року на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Ударник» та ВП «Шахта ДП «Сніжнеантрацит», підрозділам ліміти на розміщення відходів резини не надавались. За даними інвентаризацій відходів виробництва ТО «Шахта «Ударник», «Шахта «Зоря» за 2009 рік відходи резини не значаться.

У наданих матеріалах відсутні акти, щодо наявності та утилізації відходів резини. За даними карток складського обліку значиться оприбуткування та передача у виробництво гуми сирої та гумотехнічних виробів.

Виходячи наданих документів, не підтверджується документально заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік за розміщення відходів резини у кількості 2,551 тн. на суму 259,44 грн.

Стосовно відходів транспортерної стрічки, суд зазначає, що згідно дозволу Державного правління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу не надані ліміти на розміщення відходів транспортерної стрічки. За даними інвентаризації відходів виробництва ТО «Шахта «Зоря» за 2009 рік відходи транспортної стрічки не значиться утворено.

За даними картки № 319 складського обліку матеріалів ТО «Шахта «Зоря» значиться оприбутковано та передано на виробництво у січні 2009 році 82,4 м. транспортної стрічки, за актом встановлення обладнання транспортна стрічка ПВХ 800 значиться установленою на конвеєр у кількості 82,4 м. За даними оборотних відомостей руху матеріалів ТО «Шахта «Зоря» за січень-грудень 2009 рік відсутній облік руху відходів транспортерної стрічки.

З наданих матеріалів не вбачається заниження збору за забруднення навколишнього середовища за 2009 рік за розміщення відходів транспортерної стрічки по ДП «Сніжнеантрацит» у кількості 1,236 тн. на суму 125,70 грн.

Стосовно відходів ламп люмінесцентних та ламп ртутних, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно дозволу № 35.12 від 29.10.2008 року Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу не надані ліміти на розміщення відходів ламп люмінесцентних. За даними інвентаризації відходів виробництва ТО «Шахта «Зоря» за 2009 рік відходів ламп люмінесцентних не значиться утворено.

Згідно дозволу № 35.13 від 29.10.2008 року Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Ударник» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу надані ліміти на розміщення відходів ламп люмінесцентних, ламп ртутних за даними інвентаризації відходів виробництва ТО «Шахта «Ударник» за 2009 рік відходів ламп люмінесцентних, ламп ртутних не значиться.

За даними карток складського обліку матеріалів ТО «Шахта «Ударник» значиться:

-оприбутковано та передано на виробництво у 2009 році 134 шт. економ лампи;

-повернено з виробництва 350 шт. ламп люмінесцентних;

-передано 350 шт. ламп люмінесцентних КП «Алан».

Згідно договору від 16.03.2009 року та довідки КП «Алан» від 16.03.2009 року КП «Алан» прийняло від ДП «Сніжнеантрацит» на утилізацію 350 штук ламп, що містять ртуть.

Стосовно відходів золи, суд вважає за необхідне зазначити, що за даними податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік підрозділів ТО «Шахта «Ударник», ТО «Шахта «Зоря», ТО «Автобаза» значиться задекларовано золо шлаку по:

ТО «Шахта «Ударник» - 124,66 тон;

ТО «Шахта «Зоря» -50,84 тон;

ТО «Автобаза» -10,425тон.

Загальна сума золошлаку 185,925тн, що відповідає загальній сумі задекларованій ДП «Сніжнеантрацит» у податкових розрахунках збору за забруднення навколишнього природного середовища, що надані за місцем розташування джерела забруднення ДПІ в м.Сніжне та Шахтарській ОДПІ.

Згідно дозволу № 35.04 від 22.10.2008 року Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області надані ліміти розміщення відходів у 2009 році ВП «Автобаза» ДП «Сніжнеантрацит».

За даними інвентаризації відходів виробництва ТО «Автобаза» за 2009 рік значиться утворено відходів золошлаку у кількості 10,425тн, та значиться розміщено у місцях організованого складування -10,425тон.

Згідно дозволу № 35.12 від 29.10.2008року Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу не надані ліміти на розміщення золошлаку, як відходів, які розміщуються на території підприємства.

За даними інвентаризації відходів виробництва ТО «Шахта «Зоря» за 2009 рік значиться:

- утворено відходів золошлаку «Шахта «Зоря» - 264,74тн, передано для використання іншим підприємствам 213,9тн, розміщено на балансі підприємства 50,84тн;

- утворено відходів золошлаку «Шахта «Ударник» (передано ТО «Шахта «Зоря») -124,66тн, розміщено на балансі підприємства золошлаку 124,66тн.

Таким чином, обсяг використаного вугілля (за винятком квартирного вугілля) за 2009рік становить 834,95тн; обсяг золошлаків за 2009 рік, з урахуванням зольності використаного вугілля за даними хімічного аналізу при отриманні, - 267,19тн.

За матеріалами справи ТО «Шахта «Зоря» значиться передано для використання іншим підприємствам золошлак на підставі актів приймання-передачі у кількості - 213,9тн.

Згідно дозволу № 35.13 від 29.10.2008 року Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Ударник» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу не надані ліміти на розміщення золошлаку. За даними інвентаризації відходів виробництва ТО «Шахта «Ударник» за 2009 рік значиться:

-утворено відходів золошлаку -536,46тн.,

- передано для використання іншим підприємствам 388,8тн.,

- використано на підприємстві 23,0тн,

розміщено на балансі інших підприємств 124,66тн.

В результаті дослідження матеріалів справи встановлено:

-обсяг використаного вугілля (за винятком квартирного вугілля) за 2009рік 3256,37тн;

-обсяг використаного вугілля після ручного відбору породи за 2009рік 2938,63тн;

-обсяг золошлаків за 2009 рік, з урахуванням зольності використаного вугілля за даними ВТК після ручного відбору породи, - 540,88тн.

За матеріалами справи ТО «Шахта «Ударник» значиться передано для використання іншим підприємствам золошлак на підставі актів приймання-передачі у кількості 388,8тн(160,0+40,0+188,8), згідно довідки про використання золошлаку на власні потреби по ТО «Шахта «Ударник» в 1 кварталі 2009 року наведено використання 23тн золошлаку на утеплення водяної траси після ремонту.

За даними висновків експертиз, всього за підрозділами ДП «Сніжне-антрацит» за 2009 рік:

-обсяг використаного вугілля (за винятком квартирного вугілля) за 2009рік 4952,17 тн.;

-обсяг використаного вугілля з урахуванням ручного відбору породи за 2009рік 4634,43тн;

-обсяг золошлаків за 2009 рік, з урахуванням зольності використаного вугілля за даними ВТК після ручного відбору породи, - 888,89н.;

-передано (використано) та вивезено на міську свалку золошлаку за 2009 рік 688,43тн;

-залишок золошлаку, розміщений на підприємстві без ліміту, за 2009 рік 200,47грн., в т.ч. з урахуванням показників до зменшення по Профілакторію «Зоря», ТО «Автобаза»:

-по ТО «Ударник» у обсязі 123,68тн.;

-по Профілакторію «Ударник» у обсязі 24,14тн.;

-по ТО «Шахта «Зоря» у обсязі 53,29тн.

Розбіжності даних понадлімітних обсягів розміщення золошлаків з даними задекларованих показників наданих до Шахтарській ОДПІ - 175,5 тн., до збільшення на 24,97 тн., виникли внаслідок розбіжностей щодо обсягу фактичного використання вугілля, показників зольності вугілля.

Розбіжності даних дослідження обсягів розміщення золошлаків в межах ліміту з даними задекларованих показників до ДПІ в м. Сніжне 10,425 тн, до зменшення обсягів розміщення золошлаків на 0,015тн виникли за рахунок округлення.

Виходячи з наведеного, висновки Акту, щодо розміщення відходів - золошлаків по підрозділах ТО «Автобаза», ТО «Шахта «Зоря», ТО «Шахта «Ударник», профілакторіїв ДП «Сніжнеантрацит» у кількості 1779,62 тн. та заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 176921,60 грн. підтверджуються документально частково. А саме, підтверджуються документально понадлімітні обсяги розміщення золошлаків ДП «Сніжнеантрацит» у кількості 24,97тн., та заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 2539,45 грн.

Стосовно відходів деревини, суд зазначає, на тому, що згідно дозволу № 35.12 від 29.10.2008року Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу надані ліміти на розміщення відходів деревини, як відходів, які утилізовані власником на своїй території у кількості 190 тн/рік (повторне використання, спалювання).

За даними інвентаризації відходів виробництва ТО «Шахта «Зоря» за 2009 рік відходів деревини значиться утворено 196,5тн., використано на підприємстві 196,5тн.

В результаті дослідження оборотних відомостей руху матеріалів ТО «Шахта «Зоря» за січень-грудень 2009 рік, актів списання лісоматеріалів з підзвіту, карток складського обліку матеріалів, лімітних карток, судом встановлено, що:

- за 2009 рік ТО «Шахта «Зоря» утворено 347,37м3 відходів лісоматеріалів, в т.ч. відходи горбиля 130,21м3, опілки 217,16м3;

- за даними оборотних відомостей руху матеріалів, карток складського обліку, лімітних карток за січень-грудень 2009 рік відпущено (списано) відходів лісоматеріалів у кількості 347,37м3;

- за даними актів списання лісоматеріалів з підзвіту підтверджується спалювання у котельній 347,48м3.

Згідно довідки головного технолога з охорони природи ДП «Сніжне-антрацит» обємна вага деревини (сосни) складає - 0,70 (г/м3).

Отже, ТО «Шахта «Зоря» утворено та повторно використано (спалено) 347,37м3 відходів лісоматеріалів або 243,2тн. (347,37 х 0,7 г/м3).

Перевищення встановленого ліміту на утворення відходів деревини, як відходів, які утилізовані власником на своїй території, на 53,2 тн. не призвело до фактичного розміщення відходів на підприємстві через повторне використання відходів деревини у технологічному процесі (спалюванні).

Згідно дозволу № 35.13 від 29.10.2008 року Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на розміщення відходів у 2009 році ВП «Шахта «Ударник» ДП «Сніжнеантрацит», підрозділу ліміти на розміщення відходів деревини не надавались.

За даними інвентаризації відходів виробництва ТО «Шахта «Ударник» за 2009 рік відсутні.

За даними оборотних відомостей руху матеріалів ТО «Шахта «Ударник» за січень-грудень 2009 рік відсутній рух відходів деревини.

Таким чином, висновки податкового органу, щодо заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік за розміщення відходів деревини у кількості 781,4тн на суму 59331,78грн.є безпідставними.

Суд не бере до уваги посилання позивача, щодо неправомірності донарахування йому податковим органом збору за забруднення навколишнього природного середовища у перевіряємому періоді на суму 6214,87 грн. по таким видам відходів: автошини, відпрацьована олія, відпрацьовані акумулятори, фільтри масляні, відходи резини, ветош промислова, відходи спецодягу, шпали промислові, фільтри саморятівників, відпрацьовані електроди, лом кольорових металів, відходи респіраторів, відпрацьовані ПММ, оскільки до суду не було надано документів, щодо підтвердження правомірності визначення збору у податковій звітності за зазначеними видами відходів.

Отже, документально було підтверджено заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 3651,27 грн. Таким чином, податкове повідомлення-рішення на суму - 3651,27 грн. та на суму 6214,87 грн. (9866,14 грн.), суд залишає чинним.

Підпунктом 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181, встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Підпунктом 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Так, податковим повідомленням-рішення, що є предметом оскарження, до позивача було застосовано штраф у сумі 50 % від суми недоплати. Суд вважає за необхідне від суми на яку було підтверджено заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища (9866,14 грн.) вирахувати 50% (4933,07 грн.), та на вказану суму залишити податкове повідомлення-рішення без змін в частині застосування штрафу. В іншій частині застосування штрафу, суд скасовує податкове повідомлення-рішення.

Слід також зазначити, що на суму 482824,67 грн. документально не було підтверджено заниження позивачем збору за забруднення навколишнього природного середовища, а отже на вказану суму воно підлягає скасуванню.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача та визнає частково недійсним податкове повідомлення-рішення від 19.07.2010 року № 0000322342/0 на суму 482824,67 грн.

У порядку ст. 94 КАС України суд присуджує до стягнення з Державного бюджету на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 1,70 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державного підприємства «Сніжнеантрацит» до Державної податкової інспекції у м. Сніжне про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення № 0000322342/0 від 19.07.2010 року задовольнити частково.

Визнати частково недійсним податкове повідомлення рішення № 0000322342/0 від 19.07.2010 року на суму основного платежу - 482824,67 грн. та на суму штрафу 241 412,34 грн.

В решті частини позовних вимог позивачу відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Сніжнеантрацит» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1,70 грн.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 17 січня 2012 року.

Повний текст постанови виготовлений 22 січня 2012 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.

< Список >

Суддя Галатіна О.О.