Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2012 р. справа № 2а/0570/22678/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14 год. 25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О.В.
при секретаріПроніні Д. С.
з участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Галімшиної Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання вимог протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання відмови у реєстрації на постійний облік автомобіля ОСОБА_3 та зобовязання здійснити реєстрацію на постійний облік автомобіля.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 07.03.2011 року згідно договору купівлі продажу № 352293-Y00362 він придбав автомобіль КIA SORENTO KU 814D, державний номер НОМЕР_1.
При зверненні позивача до органу ДАІ з метою зареєструвати автомобіль позивачеві було відмовлено, та в якості підстав відмови реєстрації на постійний облік автомобіля відповідач вказав, що позивач ОСОБА_3. зобов`язаний сплатити збір на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 3% від вартості автомобіля.
Позивач просив визнати відмову у реєстрації на постійний облік автомобіля КIA SORENTO KU 814D, державний номер НОМЕР_1 протиправною та зобовязати відповідача зареєструвати на постійний облік вищевказаний автомобіль.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання зявився, та надав заперечення проти позову в
яких вказав, що відмовляючи в реєстрації автомобіля він діяв на підставі постанови КМУ № 1740
від 03.11.1998 року, яким затверджено Порядок сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій відповідно до якого платниками збору на державне пенсійне страхування є фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі. Також, в своїх письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що відповідно до п.8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ № 1371 від 23.12.2009 року, Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів.
Заслухавши сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
Позивач ОСОБА_3 є фізична особа.
Відповідач - Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області є юридичною особою згідно з витягом з ЄДР, код ЕДРПРОУ 23312222.
Відповідно до Договору купівлі продажу автомобіля № 352293 Y00362 від 07.03.2011 року позивач ОСОБА_3 придбав у ТОВ «Алекс Схід» автомобіль КIA SORENTO KU 814D (а.с.7-10).
12.03.2011 року позивач поставив вказаний автомобіль на тимчасовий облік в ВРЕР № 2 м.Донецька та отримав свідоцтво про тимчасову реєстрацію від 12.03.2011 року (а.с.31)
По закінченню терміну дії свідоцтва про тимчасову реєстрацію, позивач звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію транспортного засобу на постійний облік.
28.06.2011 року відповідач листом № 9/2-2700 відмовив позивачу у реєстрації автомобіля КIA SORENTO KU 814D, державний номер НОМЕР_1, який належить позивачеві - ОСОБА_3, та в обґрунтування відмови відповідач зазначив, що відповідач повинен сплатити збір на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 3% від вартості автомобіля.
Відповідач вказує, що відповідно до п. 7 статті 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом (а.с.16).
Згідно п.п.1 п. 8 ст.15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та розмірах, визначених Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 7 статтею 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Отже, відповідно до цього Закону обовязок зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.
Відповідач посилається на п.12 Порядку, згідно з яким платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством);міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.
Суд приходить до висновку що вимоги вказаного Порядку суперечать Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», який є спеціальним законом щодо визначення порядку справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки встановлюють інший ніж передбачено Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» порядок справляння збору, а також визначають у якості платника збору особу, яка придбала автомобіль.
Таким чином, суд вважає відмову відповідача у реєстрації автомобілю протиправною тому, що порядок оплати збору врегульований Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ст. 1 даного Закону платниками збору є особи, які здійснюють відчуження автомобілів. Позивач придбав автомобіль, то не є платником збору.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Також, суд зазначає, що у розясненні Пленуму Верховного Суду України, яке міститься в постанові від 01 листопада 1996 року № 9 (пункт 5) зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Таким чином, особа, яка придбала автомобіль не є платником збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та відповідно не повинна надавати документ, що підтверджує його сплату, при реєстрації автомобіля.
Враховуючи викладене на підставі ст..34 Закону України «Про дорожній рух», ст..15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», п.7 ст.1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст. ст. 1-3, 7-12, 17, 69-72, 87-98, 122-163 Кодексу адміністративного судочинства, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання вимог протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати відмову ВРЕВ № 2 м.Донецька Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 28.06.2011 року № 9/2-2700 в реєстрації транспортного засобу автомобіля КIA SORENTO KU 814D, державний номер НОМЕР_1, протиправною.
Зобовязати Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ВРЕВ № 2 м.Донецька зареєструвати автомобіль КIA SORENTO KU 814D, державний номер НОМЕР_1 та видати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
Стягнути суму судового збору в розмірі 28 гривень 23 копійки з Державного бюджету на користь ОСОБА_3.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Хохленков О.В.