Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/11194/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-30 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмаковій Є.А.
за участю:
представника позивача Петрової А.М.,
представника відповідача Жолоб Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Добропільського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені, -
В С Т А Н О В И В:
Добропільський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач є платником страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття і зобовязаний своєчасно та в повному обсязі їх сплачувати. При проведенні 10.06.2011 року перевірки Державного підприємства «Добропіллявугілля» щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття Добропільським міським центром зайнятості встановлені порушення діючого законодавства, а саме п. 3 ст. 17, п. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме відповідач виплачував заробітну плату найманим працівникам, проте внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття своєчасно та в повному обсязі не сплачував. У звязку з чим недоїмка зі сплати страхових внесків склала 27774,25 грн. та нарахована пеня у розмірі 2800, 29 грн. Просив стягнути з відповідача зазначену суму заборгованості.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково у сумі недоїмки зі сплати страхових внесків 27774,25 грн., проти позовних вимог в частині стягнення пені у розмірі 2800, 29 грн. заперечив з підстав неправильного, на його думку, нарахування пені. Вказав, що згідно наданим позивачем розрахункам він здійснив нарахування пені на вже нараховану пеню, що не відповідає приписам законодавства. Представником відповідача надані письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову в частині стягнення пені.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Проте, за приписами ч. 2 ст. 59 КАС України представник, який бере участь в адміністративному процесі на основі договору, має право, зокрема, визнати адміністративний позов, досягнути примирення, якщо право на вчинення кожної із цих дій спеціально обумовлене у виданій йому довіреності. Оскільки довіреність представника відповідача не передбачає право визнання позову, суд розглядає справу на загальних підставах у повному обсязі.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 8 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом. Діяльність Фонду регулюється основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України "Про зайнятість населення", цим Законом та статутом Фонду, який затверджується правлінням Фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” на Фонд покладений обовязок забезпечувати збір страхових внесків.
Позивач Добропільський міський центр зайнятості зареєстрований Виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 15.10.1997 року (а.с.5), і діє на підставі Положення, затвердженого директором Донецького обласного центру зайнятості 02.11.2009 року (а.с.6-12).
Відповідно до вищезазначеного Положення Добропільський міський центр зайнятості є місцевим органом державної служби зайнятості юридичною особою, і виконує функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Центр зайнятості підпорядковується Донецькому обласному центру зайнятості. Центр зайнятості забезпечу реалізацію державної політики зайнятості населення, працевлаштування, професійну орієнтацію, підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації, соціальну підтримку тимчасово не працюючих громадян на території міста (району), а також забезпечує виконання рішень Правління Фонду.
Відповідач Державне підприємство «Добропіллявугілля» є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
У порушення зазначених вимог законодавства відповідач сплачував страхові внески несвоєчасно та не у повному обсязі.
10.06.2011 року при проведенні перевірки Державного підприємства «Добропіллявугілля» щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 01 жовтня 2009 року до 31 грудня 2010 року Добропільським міським центром зайнятості встановлені порушення діючого законодавства, а саме ч. 3 ст. 17, п. 2 ч.2 ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
За результатами перевірки Добропільським міським центром зайнятості був складений акт № 27 від 24.12.2010 року (а.с. 15-18).
За наслідками зазначеної перевірки центром зайнятості, на підставі п. 4 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», прийняте рішення від 20.06.2011 року № 10 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, а саме: прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) у розмірі 27774,25 грн. та пеню у розмірі 2800, 29 грн. (а.с.14).
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” відповідач зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду. Абзацом 1 ч. 3 ст. 17 вказаного Закону визначено, що перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг).
Статтею 38 зазначеного Закону передбачено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Сума заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 27774,25 грн. представником відповідача визнається, у звязку з чим суд відповідно до вимог ч. 3 ст. 72 КАС України вважає ці обставини доведеними, як такі, що визнаються сторонами.
Водночас, суд вважає необґрунтованими посилання представника відповідача на необґрунтованість нарахування пені за такими підставами.
Представником відповідача в якості прикладу неправомірного нарахування пені наводиться її розрахунок за 28.12.2010р. та 29.12.2010р. у додатку № 2 до акту перевірки від 10.06.2011р. (а.с.21-23), оскільки такі розрахунки на думку представника відповідача, позивач здійснив двічі щодо однієї і тієї ж суми, тобто нарахував пеню на суму пені, а кількість днів прострочення не відповідає фактичним обставинам. Проте, такі посилання суд вважає безпідставними, оскільки з вказаного розрахунку випливає, що кількість днів прострочення сплати внесків визначається датою їх сплати, яка вказана у наступному рядку, який у таблиці зазначений нижче. При цьому, сумою, з якої зроблений розрахунок, вказана фактична недоїмка зі сплати внесків, яка визначається як різниця між сумою нарахованих та сплачених внесків за кожну календарну дату, що вказані у розрахунку. Тому заперечення відповідача з цього приводу не ґрунтуються на обставинах справи.
Крім того, суд враховує, що розрахунок пені у додатку № 2 до акту перевірки від 10.06.2011р. підписаний без заперечень головним бухгалтером відповідача. Від пропозиції суду надати власний розрахунок пені представник відповідача ухилився.
Також, суд враховує, що відповідачем не оскаржене у встановлений законом строк рішення від 20.06.2011 року № 10 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, в тому числі пені у розмірі 2800, 29 грн.
За таких умов суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, такими що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись статтями ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Добропільського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» (код ЄДРПОУ) 32186934) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття через Добропільський міський центр зайнятості:
суму заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 27774 (двадцять сім тисяч сімсот сімдесят чотири) грн. 25 коп. на рахунок 37175301900035 код платежу 50040100 (страхові внески 1,6 %), на рахунок 37174302900035 код платежу 50040200 (страхові внески 0,6%) в ГУ ДКУ в Донецькій області МФО 834016, код ЄДРПОУ 231261132;
пеню в розмірі 2800 (дві тисячі вісімсот) грн. 29 коп. на рахунок 37171305900035 код платежу 50040500 в ГУ ДКУ в Донецькій області МФО 834016, код ЄДРПОУ 231261132.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 03 серпня 2011 року. Повний текст постанови складений 08 серпня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.