Постанова № 21415204, 30.01.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2012
Номер справи
2а/0470/13121/11
Номер документу
21415204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

30.01.12 <копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/13121/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПавловського Д.П.

при секретаріБесчасові Д.В.

за участі представника позивачаСамойленко О.А.

представників відповідачаБойко О.П., Кривоніс І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Ліго»до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська про визнання протиправними дій,-

в с т а н о в и в :

18 жовтня 2011р. до суду надійшов даний адміністративний позов, у якому позивач просить визнати протиправними дії Лівобережної МДПІ в м. Дніпропетровськ щодо викладення в акті від 28.07.2011 року № 3036/23-3/19305995 «Про результати документальної невиїзної перевірки ТОВ фірма «Ліго»(ЄДРПОУ 19305995) з питання правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за квітень 2011р.»висновку про порушення ТОВ фірма «Ліго»частини 1 статті 203, частин 1, 2 статті 215, частини 1 статті 216, статті 228, статті 629, статті 650, статті 655, статті 658, статті 662 Цивільного кодексу України в частині недодержання в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними (пункт 5 статті 203 Цивільного кодексу України) по правочинах ТОВ фірма «Ліго»; зобов'язати Лівобережну міжрайонну державну податкову інспекцію в м.Дніпропетровську відновити в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року, подані ТОВ фірма «Ліго»(код ЄДРПОУ 19305995).

Позовні вимоги обґрунтовано адміністративним позовом від 18.10.2011р.

Представник позивача у судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача просили відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на заперечення на позовну заяву від 07.12.2011р., наявне у матеріалах справи, яким обґрунтована така позиція.

Також, у судовому засіданні були досліджені письмові докази, а саме: копії акту від 28.07.2011 року № 3036/23-3/19305995 «Про результати документальної невиїзної перевірки ТОВ фірма «ЛІГО»(ЄДРПОУ 19305995) з питання правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за квітень 2011р., податкової декларації з ПДВ за квітень 2011 року, договору оренди, дві фотографії, листа Дніпропетровської дирекції Поштамт від 06.12.11р. № 01-163, договору купівлі - продажу № 704-11 від 01.04.2011 р. з додатками, договору про надання послуг № 104-11 від 01.04.2011р. з додатками, договору транспортного експедирування № 424-11 від 01.04.2011р. з додатками, договору про надання послуг № 1174 від 01.04.2011р. з додатками, акту приймання - передачі векселя від 18.04.2011р. та копія векселя, акту приймання - передачі векселя від 20.04.2011р. та копія векселя, акту приймання - передачі векселя від 30.04.2011р. та копія векселя, акту приймання - передачі векселя від 12.05.2011р. та копія векселя.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представників сторін, суд встановив наступні обставини.

Так, співробітниками Лівобережної МДПІ М.Дніпропетровська на підставі наказу №940 від 18.07.2011 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ фірма «Ліго» з питань правомірності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за квітень 2011 року.

За результатами перевірки складено Акт №3036/23-3/19305995 від 28.07.2011 року яким встановлено ознаки нікчемності правочинів, укладених ТОВ фірма «Ліго» у квітні 2011 року з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями, чим порушено ч.1 ст.203, ст.ст.215, 228, 662, 656 Цивільного кодексу України.

Отже, на адресу ТОВ фірма «Ліго» Лівобережною МДПІ М.Дніпропетровська засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення направлено лист №19127/10/23-3-2-48р від 17.06.2011 року щодо надання пояснень та документів, підтверджуючих правомірність декларування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, вказаних в декларації за квітень 2011 року. Проте, означений лист повернуто до податкового органу з зазначенням пошти „не зареєстровано".

З метою вручення листа працівниками управління податкового контролю юридичних осіб здійснено вихід за місцезнаходженням підприємства ТОВ фірма «Ліго». За результатами перевірки встановлено, що підприємство за адресою 49000 м. Дніпропетровськ, вул. Батумська, буд. 11 не знаходиться. На момент направлення запиту на адресу підприємства, згідно бази даних АІС «РПП»підприємство ТОВ фірма «Ліго» мало обліковий стан „З" - „Прийнято рішення про припинення (ліквідацію, закриття)".

Перевірка проведена 28.07.2011р на підставі даних облікової справи, матеріалів отриманих від підрозділів податкової міліції, АІС „Аудит", Бест Звіт, АІС „Перелік платників податків за результатами автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", без документів та без присутності директора, в результаті якої зроблено висновок, що ТОВ фірма «Ліго» порушено ч.1 ст.203, 215, 228, 662, 655, 656 ЦК України, в частині недодержання в момент вчинення правочину вимог, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними (п. 5 ст.203 ЦК України) по правочинах, здійснених ТОВ фірма «Ліго»у квітні 2011 року з контрагентами-постачальниками, перелік яких зазначений в акті перевірки позивача.

Відповідно до ст. 41 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

З огляду на вищезазначене, у відповідності до п.79.2 ст.79 Податкового кодексу Українита з урахуванням обставин, визначених пп.78.1.1. п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України складено наказ №940 від 18.07.2011 року та повідомлення про дату та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ фірма «Ліго» року з питання правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за квітень 2011 року. Наказ та повідомлення направлені на адресу підприємства поштою з повідомленням про вручення, однак означені документи повернуто поштою на адресу Лівобережної МДПІ М.Дніпропетровська з відміткою „за закінченням терміну зберігання".

За результатами перевірки встановлено, що згідно з поданою ТОВ фірма «Ліго» до Лівобережної МДПІ М.Дніпропетровська податковою декларацією з ПДВ за квітень 2011р. різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (р.9 - р.17 декларації) має позитивне значення та становить 86 463, 00 грн.

За квітень 2011 року ТОВ фірма «Ліго» задекларовано податкові зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 1 441 044, 00 грн. (рядок 1 декларації).

Під час перевірки достовірності та правомірності віднесення сум податку на додану вартість ТОВ фірма «Ліго» за результатами даних додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за квітень 2011 року встановлено задекларовані підприємством податкові зобов'язання у квітні 2011 року з контрагентами-покупцями, що зазначені на сторінці 6-7 акту перевірки.

Враховуючи те, що на момент проведення перевірки первинні та інші документи по взаємовідносинам ТОВ фірма «Ліго» з контрагентами-покупцями не надані, перевірку проведено за результатами даних АІС „Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України" по деклараціям з податку на додану вартість за квітень 2011 року, згідно якої встановлено декларування ТОВ фірма «Ліго» податкових зобов'язань в розмірі 1 441 044, 00 грн. При цьому, відхилення по задекларованим сумам зобов'язань з ПДВ по підприємствам зазначеним на сторінці 7 -9 акту перевірки складає 135 265, 77 грн. Також за квітень 2011 року ТОВ фірма «Ліго» задекларовано податковий кредит по податку на додану вартість у сумі 1 354 581, 00 грн. (рядок 10 декларації).

Враховуючи те, що на момент проведення перевірки первинні та інші документи по взаємовідносинам ТОВ фірма «Ліго» з контрагентами-постачальниками не надані, перевірку проведено за результатами даних АІС „Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України" по декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року, згідно якої встановлено декларування ТОВ фірма «Ліго» податкового кредиту в розмірі 2 540 252, 80 грн. При цьому, відхилення по задекларованим сумам податкового кредиту складало 2 522 007, 80 грн.

Відповідно бази даних "Картка платника податків", а саме "Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" за квітень 2011 року встановлено, що контрагент, які приймав участь у формуванні валових витрат та податкового кредиту ТОВ фірма «Ліго» має стан, відмінний від нульового, а саме ПП „МОЙ ДО ДИР" (податковий номер 35661534).

Від ДПІ в м. Керчі Лівобережною МДПІ М.Дніпропетровська отримано акт документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «МОЙ ДО ДИР», з питань підтвердження показників податкової декларації з податку на додану вартість за квітень, травень 2011р. та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2011р. (акт перевірки №558/23-1/35661534 від 13.07.2011р.)

ДПІ в м.Керчі за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ між ПП «МОЙ ДО ДИР»та ТОВ фірма «Ліго» встановлено розбіжності за квітень 2011 року в сумі 2 540 252, 80 грн. Крім того, проведеною ДПІ в м.Керчі перевіркою встановлено відсутність поставок товарів та укладення угод з метою настання реальних наслідків, в зв'язку з тим, що у ПП «МОЙ ДО ДИР»відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби, підприємство не знаходиться за юридичною адресою, отже згідно до вимог ч,1, 5 ст. 203, п.1, 2 ст.215, ст. 228 Цивільного кодексу України, укладені підприємством угоди мають ознаки нікчемності.

Відповідно до ст.3 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" №509 (зі змінами та доповненнями) органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Як визначено пп. 20.1.1 п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до пп.20.1.8. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України, під час проведення перевірок органи державної податкової служби мають право вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 86.2. ст.86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до п. 86.8. ст.86 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Так, відповідач склав акт перевірки, який є лише засобом документування дій контролюючого органу та не є актом індивідуальної дії у розумінні частини першої статті 17 КАС (у редакції, чинній на момент розгляду справи судом), а тому не може бути предметом оскарження в суді. Предметом оскарження в адміністративному суді є юридичні наслідки, що безпосередньо випливають з результатів перевірки, тобто оскарженню підлягають вимоги щодо усунення виявлених порушень, а саме в даному випадку - податкові повідомлення-рішення які приймаються керівником податкового органу.

Таким чином, відповідачем порушена процедура проведення та належного оформлення перевірки, як наслідок фіксування встановлення порушень з боку платника податків, а саме, без подальшого винесення податкового повідомлення-рішення відповідно встановленого порядку, відповідач виклав у акті перевірки обставини які впливають на права та інтереси відповідача, що є неприпустимо.

Крім того, на підтвердження своїх пояснень, щодо здійснення виходу за місцезнаходженням підприємства ТОВ фірма «Ліго» за адресою 49000 м. Дніпропетровськ, вул. Батумська, буд. 11 та встановлення, що позивач за вказаною адресою не знаходиться, тобто підтверджуючих відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, належних письмових доказів відповідачем суду не надано. Тобто, фактично відповідач безпідставно позбавив позивача права надати документи для перевірки відповідно до вимого Податкового кодексу України.

Отже, за вищевикладених підстав, суд доходить висновку щодо протиправності дій Лівобережної МДПІ в м. Дніпропетровськ щодо викладення в акті від 28.07.2011 року № 3036/23-3/19305995 «Про результати документальної невиїзної перевірки ТОВ фірма «Ліго»(ЄДРПОУ 19305995) з питання правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за квітень 2011р.».

Що ж стосується другого пункту позовних вимог, то вони витікають із першого та відсутні будь-які документальні підтвердження, які б доводили, що дані відомості взагалі наявні у електронній автоматизованій системі.

Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, у частині визнання протиправності дій Лівобережної МДПІ.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції в м.Дніпропетровську щодо викладення в акті від 28.07.2011 року № 3036/23-3/19305995 «Про результати документальної невиїзної перевірки ТОВ фірма «Ліго» (ЄДРПОУ 19305995) з питання правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за квітень 2011р.» без винесення відповідного рішення.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині відмовити.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Ліго» документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України у сумі 3 (три) грн. 40коп.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 27.12.2011р.

Суддя <(підпис) >

<Список >

<Список >

<Список >Д.П. Павловський

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >