Єдиний державний реєстр судових рішень 23.01.2012< копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 18 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/18004/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юркова Е.О.
при секретарі - Кисельові К.П.
за участю:представника позивача -Чемезова Н.В.
представника відповідача -Духневич Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юмін»до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Юмін» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська з вимогами: визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська № 0000882305 від 30.08.2011р. в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі: по податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2011р. у сумі 1 693 822,00 грн., по податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2011р. у сумі 3 184 499,00 грн., по податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2011 р. у сумі 1 099 284,00 грн., на загальну суму - 5 977 605,00 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що факт вчинення господарських операції, за наслідками яких Позивач у березні, квітні, травні 2011р. нарахував податкові зобов'язання з ПДВ та сформував суму податкового кредиту з ПДВ, підтверджений належним чином оформленими первинним документами, що відповідають вимогам ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.4 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.1995 р. № 88, які були надані в ході перевірки ДПІ у Жовтневому районі та підтверджено у Акті перевірки.
Таким чином, керуючись вказаними нормами чинного податкового законодавства України ТОВ «Юмін» вірно включило суму, що підлягає відшкодуванню на розрахунковий рахунок.
В акті перевірки Відповідачем не встановлено порушень, допущених Позивачем, а вказується лише на неможливість встановлення факту надмірної сплати податку до Державного бюджету по всьому ланцюгу придбання товару через відсутність матеріалів зустрічних звірок контрагентів постачальників-виробників товарів (робіт, послуг) ТОВ «Юмін».
Відсутність на дату складання акту перевірки та винесеного на підставі цього акту податкового повідомлення - рішення матеріалів зустрічної перевірки даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання постачальників другої ланки не є діями з порушення чинного податкового законодавства ТОВ «Юмін».
Таким чином, висновки ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, які викладені в акті перевірки щодо завищення сум бюджетного відшкодування по податковим деклараціям з ПДВ за квітень 2011р. у сумі 1 693 822,00 грн., за травень 2011р. у сумі 3 184 499,00 грн., за червень 2011р. у сумі 1 099 284,00 грн., зроблені при помилковому тлумаченні законодавства, без встановлення складу порушення, отже є необгрунтованими та такими, що суперечать нормам податкового законодавства України, а вимоги, викладені у податковому повідомленні-рішенні № 0000882305 від 30.08.2011р., прийняті на підставі таких висновків, є протиправним, незаконними та підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення на позов у яких зазначив, що актом перевірки від 30.08.11 №3941/23-5/34823177 встановлено, що в порушення підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14, пунктів 200.1, 200.4 статті 200 Податкового кодексу країни ТОВ «Юмін» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування по деклараціях з ПДВ за квітень 2011 року на суму 1 711 310,0 грн., за травень 2011 року на суму 3 184 499,0 грн. та за червень 2011 року на суму 1 099 284,0 грн., що пов'язано з відсутністю підтвердженого факту надмірної сплати податку на додану вартість до державного бюджету по всьому ланцюгу придбання товару, а саме по ланцюгу контрагентів позивача: ТОВ «Проско Ресурси», ТОВ з ІІ «Кольорові метали» та ТОВ «Сі Гейт Ейдженсі».
Фактично основними постачальниками ТОВ з II «Кольорові метали» та ТОВ «Проско сурси» є підприємства з негативною податковою історією, які не мають необхідних умов для здійснення господарської діяльності, не знаходяться за юридичною адресою, не звітують та/або не сплачують податки, здійснюють маніпулювання із звітністю, змінюють контрагентів, по яких сформовано податковий кредит.
Податковий кредит, сформований від таких постачальників має ознаки «сумнівності» в частині фактичного здійснення господарських операцій, товарності операцій та/або реальності надання послуг.
За рахунок «сумнівних» контрагентів ТОВ з II «Кольорові метали», ТОВ «Проско сурси» та ТОВ «Сі Гейт Ейдженсі»штучно збільшується податковий кредит, внаслідок чого належні суми податку на додану вартість до бюджету не сплачуються.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Юмін» зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 22.12.2006 року. Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 № 052754, код субєкта господарювання за ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер: 34823177).
Місцезнаходження субєкта господарювання відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: м. Дніпропетровськ, вул.. Дзержинського, буд.15, приміщення 1, ТОВ «Юмін» перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська та зареєстровано платником податку на додану вартість.
Судом встановлено, що фахівцем Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська у період з 15.03.2011 року по 21.03.2011 року, відповідно до затвердженого плану перевірки, на підставі направлення та копія наказу органу ДПС, відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст.78, п.п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України було проведено позапланову виїзну документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Юмін», код ЄДРПОУ 34823177, з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2011 року у розмірі 1711310грн., травень 2011 року у розмірі 3184499грн., червень 2011 року у розмірі 1099284грн., заявлених до відшкодування на розрахунковий рахунок.
За результатами перевірки був складений акт № 3941/23-5/34823177 від 30.08.2011р. «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Юмін» (код ЄДРПОУ 34823177) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за квітень, травень, червень 2011року».
В ході перевірки було встановлено порушення п.14.1.18 п.14.1 ст.14, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2756-VІ, завищена заявлена сума бюджетного відшкодування по декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року у сумі 1711310грн., травень 2011 року у сумі 3184499грн., червень 2011 року у сумі 1099284грн., що пов'язано з відсутністю підтвердженого факту надмірної сплати податку на додану вартість до Державного бюджету ТОВ «Юмін» по всьому ланцюгу придбання товару.
За результатами розгляду акту перевірки ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000882305 від 30.08.2011 року, відповідно до якого ТОВ «Юмін» було зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі: по податковій декларації з ПДВ за квітень 2011р. у сумі 1 711 310,00 грн.; по податковій декларації з ПДВ за травень 2011р. у сумі 3 184 499,00 грн.; по податковій декларації з ПДВ за червень 2011р. у сумі 1 099 284,00 грн., та нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмір 1,00 грн.
Не погодившись з висновками, викладеними в акті перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням ТОВ «Юмін» подало до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0000882305 від 30.08.2011 року вих. № 02/09-01 від 02 вересня 2011р. та повідомило про це ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська листом вих. № 02/09-1 від 02.09.2011р.
Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області своїм Рішенням про результати розгляду скарги від 03.11.2011р. № 32146/10/25-008, податкове повідомлення-рішення залишила без змін, а скаргу ТОВ «Юмін» - без задоволення.
Позивач частково визнав завищення заявленої сума бюджетного відшкодування по декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року у сумі 17488 грн., проте в іншій частині податкове повідомлення-рішення № 0000882305 від 30.08.2011 року ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, позивач вважає безпідставним, протиправним і прийнятим з порушенням чинного законодавства, а отже таким, що підлягає скасуванню.
З акту перевірки ТОВ «Юмін» вбачається, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення стало відсутність підтвердженого факту надмірної сплати податку на додану вартість до Державного бюджету, зазначених позивачем у податкових деклараціях по всьому ланцюгу придбання товару, а саме по ланцюгу контрагентів позивача: ТОВ «Проско Ресурси», ТОВ з ІІ «Кольорові метали» та ТОВ «Сі Гейт Ейдженсі», що було встановлено матеріалами перевірок ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ТОВ «Проско Ресурси», (акт перевірки № 1806/23-2/35202094 від 03.06.2011р.) та ТОВ з ІІ «Кольорові метали» (акт перевірки № 1970/232/32495368 від 09.06.2011р.), а також результати зустрічних звірок ТОВ «Проско Ресурси» та ТОВ з ІІ «Кольорові метали» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Юмін» їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2011р. по 30.06.2011р., оформленими довідками ДПІ від 23.08.2011р. за №2969/23-5/35202094 та № 2971/23-2/32495368.
Підпунктом 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V Податкового кодексу України.
Пункт 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу -зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України).
Пунктом 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України визначено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг.
Водночас відповідно до п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від. 16.07.1999р. № 996-XIV - підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні складатись під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
У відповідності до ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Судом встановлено, що факт вчинення господарських операції, за наслідками яких Позивач у березні, квітні, травні 2011р. нарахував податкові зобов'язання з ПДВ та сформував суму податкового кредиту з ПДВ, підтверджений належним чином оформленими первинним документами.
Так, у березні 2011p. ТОВ «Юмін» було включено до складу податкового кредиту з ПДВ суму в розмірі 1 693 822 грн. (рядок 17 Декларації з ПДВ за березень 2011p.), яка була сформована в результаті наступних господарських операцій на підставі первинних документів по основним постачальникам товару ТОВ «Юмін», а саме:
1.ТОВ «Проско Ресурси» - на суму ПДВ в розмірі 862579,92 грн., що підтверджується:
- договором поставки № 10ПР/2009 від 02.03.2009р.;
- видатковими накладними за березень 2011р. на загальну суму 4 773793,04 грн., у т.ч. ПДВ 795632,19 грн.;
- податковими накладними за березень 2011р. на загальну суму 3 241079,55 грн., у т.ч. ПДВ 540 179,92 грн.;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за березень 2011р.;
- банківськими виписками, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за березень 2011р. на суму 3 241079,55 грн., в т.ч. ПДВ 540 179,92 грн.
- договором поставки № 2903ПР від 29.03.2011р.;
- податковими накладними за березень 2011р. на загальну суму 1 934400,00 грн., у т.ч. ПДВ 322 400,00 грн.;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за березень 2011р.;
- банківськими виписками, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за березень 2011р. на суму 1 934400,00 грн., в т.ч. ПДВ 322 400,00 грн.
2. ТОВ з ІІ «Кольорові метали» - на суму ПДВ в розмірі 766518,93 грн., що підтверджується:
- договором купівлі-продажу № 1858 від 25.06.2009р.;
- видатковими накладними за період за березень 2011р. на загальну суму 4 265688,00 грн., у т.ч. ПДВ 710948,00 грн.;
- податковими накладними за березень 2011р. на загальну суму 4 570100,00 грн., у т.ч. ПДВ 761 683,33 грн.;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за березень 2011р.;
- банківськими виписками, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за березень 2011р. на загальну суму суму 4 570100,00 грн., у т.ч. ПДВ 761 683,33 грн.;
- договором купівлі-продажу № 45-В від 28.07.2010р.;
- видатковими накладними за період за березень 2011р. на загальну суму 120960,00 грн., в т.ч. ПДВ 20160,00 грн.;
- податковими накладними за березень 2011 р. на загальну суму 28713,60 грн., у т.ч. ПДВ 4 785,60 грн.;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за березень 2011р.;
- банківськими виписками, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за березень 2011р. на загальну суму 28713,60 грн., в т.ч. ПДВ 4 785,60 грн.;
- договором купівлі-продажу № 47 від 16.08.2010р.;
- видатковими накладними за березень 2011р. на загальну суму 300,00 грн., у т.ч. ПДВ 50,00 грн.;
- податковими накладними за березень 2011р. на загальну суму 300,00 грн., у т.ч. ПДВ 50,00 грн.;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за березень 2011р.;
- банківськими виписками, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за березень 2011р. на загальну суму суму 300,00 грн., в т.ч. ПДВ 50,00 грн.
3. ТОВ «Сі Гейт Ейдженсі» та інші постачальники товару, робіт/послуг на суму ПДВ
в розмірі 64722,67 грн., що підтверджується первинними документами за березень 2011р. (акти здачі-приймання робіт/послуг, податкові накладні, банківські виписки), що додані до матеріалів справи.
У квітні 2011p., ТОВ «Юмін» було включено до складу податкового кредиту з ПДВ суму в розмірі 3 184 499 грн. (рядок 17 Декларації з ПДВ за квітень 2011p.), яка була сформована в результаті наступних господарських операцій на підставі первинних документів по основним постачальникам товару ТОВ «Юмін», а саме:
1. ТОВ «Проско Ресурси» - на суму ПДВ в розмірі 2 641999,99 грн., що підтверджується:
- договором поставки № 10ПР/2009 від 02.03.2009р.;
- видатковими накладними за квітень 2011р. на загальну суму 6 492854,26 грн., у т.ч. ПДВ 1082142,38 грн.;
- податковими накладними за квітень 2011р. на загальну суму 15 852000,00 грн., у т.ч. ПДВ 2641999,99 грн.;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за квітень 2011р.;
- банківськими виписками, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за квітень 2011р. на суму 15 852000,00 грн., в т.ч. ПДВ 2 641999,99 грн.
2. ТОВ з ІІ «Кольорові метали» - на суму ПДВ в розмірі 504666,67 грн., що підтверджується:
- договором купівлі-продажу № 1858 від 25.06.2009р.;
- видатковими накладними за квітень 2011р. на загальну суму 3 587700,00 грн., у т.ч. ПДВ 597950,00 грн.;
- податковими накладними за квітень 2011р. на загальну суму 3 028000,00 грн., в т.ч. ПДВ 504 666,67 грн.;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за квітень 2011p.;
- банківськими випискаим, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за квітень 2011р. на загальну суму 3 028000,00 грн., в т.ч. ПДВ 504 666,67 грн.
3. Інші постачальники товару, робіт/послуг на суму ПДВ в розмірі 37 832,06 грн., що підтверджується первинними документами за квітень 2011р. (акти здачі-приймання робіт/послуг, податкові накладні, банківські виписки), що додані до матеріалів справи.
У травні 2011p., ТОВ «Юмін» було включено до складу податкового кредиту з ПДВ суму в розмірі 1 658 247 грн. (рядок 17 Декларації з ПДВ за травень 2011p.), яка була сформована в результаті наступних господарських операцій на підставі первинних документів по основним постачальникам товару ТОВ «Юмін», а саме:
1. ТОВ «Проско Ресурси» - на суму ПДВ в розмірі 1 055510,16 грн., що підтверджується:
- договором поставки № 10ПР/2009 від 02.03.2009р.;
- видатковими накладними за травень 2011р. на загальну суму 9 039 111,94 грн., у т.ч. ПДВ 1 289429,65 грн.;
- податковими накладними за травень 2011р. на загальну суму 7 635595,00 грн., у т.ч. ПДВ 1 241808,76 грн.;
- розрахунками коригувань кількісних і вартісних показників до податкових накладних за січень, лютий, березень, квітень 2011р. на загальну суму «-931493,00 грн.», у т.ч. ПДВ «-186298,60 грн.»;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за травень 2011р.;
- банківськими виписками, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за травень 2011р. на суму 7 635595,00 грн., у т.ч. ПДВ 1 241808,76 грн.
2. ТОВ з ІІ «Кольорові метали» - на суму ПДВ в розмірі 543305,48 грн., що підтверджується:
- договором купівлі-продажу № 1858 від 25.06.2009р.;
- видатковими накладними за травень 2011р. на загальну суму 3 234480,00 грн., у т.ч. ПДВ 539080,00 грн.;
- податковими накладними за травень 2011р. на загальну суму 3 259833,00 грн., у т.ч. ПДВ 543 305,50 грн.;
- реєстром отриманих та виданих податкових накладних за травень 2011p.;
- банківськими випискаим, що підтверджують проведені між сторонами розрахунки у грошових коштах за травень 2011р. на загальну суму 3 259833,00 грн., в т.ч. ПДВ 543 305,50 грн.
3. ТОВ «Сі Гейт Ейдженсі» та інші постачальники товару, робіт/послуг на суму ПДВ в розмірі 37 832,06 грн., що підтверджується первинними документами за травень 2011р. (акти здачі-приймання робіт/послуг, податкові накладні, банківські виписки), що додані до матеріалів справи.
Перелічені вище документи свідчать про товарний характер господарських відносин позивача з контрагентами за договорами купівлі-продажу.
Відповідно до п. 14.1.181 ст.14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Пункт 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України надає податнику платку право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пункт 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату
товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою
накладною.
Згідно п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 Податкового кодексу України, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у
тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що висновки викладені в акті перевірки № 3941/23-5/34823177 від 30.08.2011р. є передчасними та такими котрі суперечать чинному законодавству.
Так, відсутність на дату складання акту перевірки та винесеного на підставі цього акту оскаржуваного податкового повідомлення - рішення матеріалів зустрічної перевірки даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єктів господарювання постачальників другої ланки не є діями з порушенням чинного податкового законодавства ТОВ «Юмін».
В Акті перевірки Відповідачем не встановлено порушень, допущених Позивачем, а вказується лише на неможливість встановлення факту надмірної сплати податку до Державного бюджету по всьому ланцюгу придбання товару через відсутність матеріалів зустрічних звірок контрагентів постачальників-виробників товарів (робіт, послуг) ТОВ «Юмін».
Чинне законодавство України не ставить в залежність виникнення у платника ПДВ права на податковий кредит від дотримання вимог податкового законодавства іншим суб'єктом господарювання, зокрема, тим, який не був постачальником товарів (послуг), на вартість яких нарахований ПДВ, що включений платником податку до податкового кредиту.
Крім того, в акті перевірки ТОВ «Юмін», ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська: підтверджено правомірність визначення сум від'ємного значення різниці між сумами податкового зобов'язання та сумами податкового кредиту з ПДВ за відповідні періоди; не встановлено порушення порядку ведення податкового обліку; не встановлено взаємовідносини ТОВ «Юмін» з платниками, установчі документи, свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, первинні та інші документи які в судовому порядку визнані недійсними; не встановлено укладення ТОВ «Юмін» нікчемних (недійсних) правочинів.
Судом встановлено, що позивач не здійснював господарських операцій безпосередньо по ланцюгу з контрагентами: ТОВ «Проско Ресурси», ТОВ з ІІ «Кольорові метали» та ТОВ «Сі Гейт Ейдженсі», а саме з: ТОВ «Роял Транс», ТОВ «Дніпроспеціндустрія ЛТД», ТОВ «Скаре», ТОВ НТЦ «Куртаж», ТОВ «Ініціатива», ПП «Сталь», ППВКФ «Станкооснастка», ТОВ «Єврологистика Південь», ПП «Агроспектр-2006».
Будь-яких доказів щодо обізнаності позивача із станом податкового обліку цих підприємств, а саме про негативну податковою історією, які не мають необхідних умов для здійснення господарської діяльності, не знаходяться за юридичними адресами, не звітують та/або не сплачують податки, здійснюють маніпулювання із звітністю, змінюють контрагентів, по яких сформовано податковий кредит та виконання ними обов'язку щодо сплати податку до бюджету - відповідач не навів.
За таких обставин суд вважає, що відсутність підтвердження сплати податку на додану вартість попередніми постачальниками у ланцюгу постачання товару не впливає на віднесення позивачем до складу податкового кредиту сплаченого податку на додану вартість та не ставить формування податкового кредиту та визначення суми до бюджетного відшкодування в залежність від неналежного виконання постачальником своїх податкових зобов'язань та сплати ними сум до державного бюджету. Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи.
Крім того, відповідно до наданих довідок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 17.01.2012р., ТОВ «Проско Ресурси» та ТОВ з ІІ «Кольорові метали» є діючими підприємствами.
Таким чином, керуючись вказаними нормами чинного податкового законодавства України ТОВ «Юмін» вірно включило суму, що підлягає відшкодуванню на розрахунковий рахунок, в розмірі:
- 1 693 822,00 грн. (сума бюджетного відшкодування зазначена ТОВ «Юмін» у декларації в розмірі 1 711 310,00 грн. за вирахуванням суми ПДВ в розмірі 17 488,00 грн., на яку ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська правомірно зменшила суму бюджетного відшкодування згідно висновків Акту та ТОВ «Юмін» проти цього не заперечує) згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2011р.;
- 3 184 499,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за травень 2011р.;
- 1 099 284,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за червень 2011р.
Тому, оскаржуване податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська № 0000882305 від 30.08.2011р. є протиправним і підлягає в цій частині скасуванню.
Згідно з вимогами ч. 1 ст.67 та п.1 ч.2 статті 92 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
Згідно п.п. 21.1.1. п. 21.1. ст. 21 Податкового кодексу України - посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Відповідно до п.п. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами роз'яснення.
Пунктом 56.18 Кодексу передбачено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
У разі коли платником податків до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, строк звернення до суду продовжується на строк, що фактично пройшов з дати звернення платника податків із скаргою до контролюючого органу до дати отримання (включно) таким платником податків остаточного рішення контролюючого органу, прийнятого за результатами розгляду скарги.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. А згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням вищезазначеного, суд доходть висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Юмін» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська № 0000882305 від 30.08.2011р. в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі: по податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2011р. у сумі 1 693 822,00 грн., по податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2011р. у сумі 3 184 499,00 грн., по податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2011 р. у сумі 1 099 284,00 грн., на загальну суму - 5 977 605,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 23.01.2012 року.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >Е.О. Юрков
< Текст >