Постанова № 21413724, 10.01.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2012
Номер справи
2а/0470/14528/11
Номер документу
21413724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.01.2012< копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 30 листопада 2011 р. Справа № 2а/0470/14528/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВрони О. В. <Текст > при секретаріГудим І.В. за участю: представника позивача Павловського Р.В. представників відповідача Левашової О.Л. < ПІБ Представників ><Текст > розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" до Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області про визнання вимог недійсними ВСТАНОВИВ: Державне підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" звернулось до суду з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування п.6 обовязкових вимог контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області від 06.06.2011 р. № 04-05-05-15/6279 в частині повернення до державного бюджету України зайво отриманих бюджетних коштів - сумі податку на додану вартість в розмірі 6 360 809,12 грн. Позовна заява обгрунтована тим, що обовязкові вимоги від 06.06.2011р. в частині повернення до державного бюджету суми податку на додану вартість у загальному розмірі 6 360 809,12 грн. були прийняті відповідачем за висновками акту ревізії від 18.04.2011р., №05-21/25 які суперечать діючому законодавству і порушують законні права та інтереси ДП "Східний ГЗК". Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовної заяви, виклавши у письмовій формі свої заперечення відповідно до яких відповідач позовну заяву не визнає і вважає свої вимоги законними, оскільки в плані проведеної ревізії не ставилось питання та фактично, не проводилася перевірка правильності, достовірності нарахування і сплати податків позивача, у тому числі податку на додану вартість. В даному випадку мала місце ревізія правильності здійснення видатків на капітальне будівництво, а безпідставне нарахування ПДВ суттєво вплинуло на вартість виконаних будівельних робіт господарським способом. Як зазначено в п.1.3. Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 р. № 168/97-ВР платником податку є особа, яка зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем. За актами приймання виконаних робіт (ф. КБ-2в), як замовником, так і виконавцем всього обсягу робіт є ДП «СхідГЗК». Таким чином, згідно п.4.1 Закону України «Про податок на додану вартість», враховуючи те, що в даному випадку не мав місце факт поставки (дані роботи були вироблені позивачем, прийняті ним за актами КБ-2в і залишаються в його власності у формі господарського відання до теперішнього часу), виконані будівельні роботи господарським способом не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість. Оскільки в даному випадку факт поставки робіт відсутній, то в розумінні п. 3.1 ст. 3 ЗУ «Про податок на додану вартість» дана операція не є об'єктом оподаткування ПДВ.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Східний ГЗК" засноване на державній власності і підпорядковане Міністерству палива та енергетики України. Підприємство створене з метою забезпечення потреб атомної промисловості України в сировині октаоксидутриурану для виготовлення ядерного палива в необхідних для АЕС обсягах та віднесено до переліку підприємств, що мають стратегічне значення.

Судом встановлено, що на виконання вимог п.2.13 Плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України на І квартал 2011 року було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» за 2008-2010 роки.

За результатами проведеної ревізії Контрольно-ревізійним управлінням в Дніпропетровській області було складено акт про результати ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «СхідГЗК» від 18.04.2011р. № 05-21/25 в якому зазначено, що в результаті нарахування податку на додану вартість на вартість будівельно-монтажних робіт та на вартість нестандартного обладнання для власних потреб, виконаних господарським способом призвело до зайвого отримання бюджетних коштів за рахунок нарахованого ПДВ на суму 6360809,12 грн.

В акті ревізії відповідачем було встановлено наступне:

Стосовно ревізії правильності визначення за актами Ф.КБ-2в вартості будівельно-монтажних робіт та за актами на передачу обладнання в монтаж вартості виготовлення обладнання, то згідно п.3.1.22 Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом від 27.08.2000р. №174 Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України (ДБН Д.1.1-1-2000), до зведеного кошторису розрахунку вартості будівництва включаються встановлені чинним законодавством податки. Законом України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 р. № 168/97-ВР п.4.1. визначено - базою оподаткування є операції з поставки товарів (послуг).

Відповідно до п.1.4 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року №168/97-ВР поставкою товарів вважаються будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання. Тому не належать до поставки, операції з передачі товарів в межах договорів схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оперативної оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі. Відповідно до п.1.3.Законом України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997р. № 168/97-ВР платником податку є особа, яка зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем. Таким чином, згідно п.4.1 Закону України «Про податок на додану вартість», виконані будівельні роботи господарським способом не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

В результаті нарахування податку на додану вартість на вартість будівельно-монтажних робіт та на вартість нестандартного обладнання для власних потреб, виконаних господарським способом, в порушення п.3.1.22 Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом від 27.08.2000р. № 174 Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, позивачем завищено вартість виконаних робіт та виготовленого обладнання, що призвело до зайвого отримання бюджетних коштів за КПКВ 1101080 КЕКВ 2410 «Капітальні трансферти підприємствам» за рахунок нарахованого ПДВ на суму 6360 809,12 грн.

Відповідно до зазначених порушень на підставі акта ревізії 06.06.2011р. на адресу ДП „СхідГЗК" надійшли обов'язкові вимоги Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області №04-05-05-15/6279 про усунення порушень виявлених ревізією в тому числі в частині повернення до державного бюджету України зайво отриманих бюджетних коштів - сум податку на додану вартість в розмірі 6 360 809,12 грн.

Суд вважає, що обов'язкові вимоги Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області №04-05-05-15/6279 від 06.06.2011 р. в частині відшкодування до державного бюджету сум податку на додану вартість в розмірі 6 360 809,12 грн., винесені необґрунтовано всупереч норм чинного законодавства України з огляду на наступне.

Повноваження державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".

Відповідно до ст.2 цього Закону головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Згідно з ч. 3 ст. 4 вказаного Закону державна контрольно-ревізійна служба координує свою діяльність з місцевими Радами народних депутатів та органами виконавчої влади, фінансовими органами, державною податковою службою, іншими контролюючими органами, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки.

Як свідчать матеріали справи, висновок про порушення ДП "Східний ГЗК" у перевіряємому періоді порядку використання коштів Державного бюджету та Фонду ЯПЦ, спрямованих Міністерством палива та енергетики ДП "Східний ГЗК" було зроблено на підставі того, що при використанні коштів державного бюджету та Фонду ЯПЦ за ІІІ-IV квартал 2009, 2010 р.р. виділених на виконання Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні, завищено вартість виконаних робіт внаслідок оподаткування підприємством податком на додану вартість робіт з капітального ремонту власних обєктів виробничого призначення, виконаних господарським способом, на загальну суму 6 360 809,12 грн.

Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що завданням органів державної податкової служби, між іншим, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Зі змісту ст.10 зазначеного Закону вбачається, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, тощо.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181, ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів є податкові органи. Контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку на додану вартість до бюджету здійснюється відповідним податковим органом. Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Таким чином, контролюючими органами, які мають виключне право здійснювати контроль за нарахуванням і внесенням податку до бюджету, у тому числі під час проведення одноразового перерахунку, є податкові органи, а наведені норми Законів України є спеціальними нормами, які чітко визначають перелік повноважних контролюючих органів. Отже, Державна контрольно-ревізійна служба не наділена повноваженнями по перевірці дотримання підприємством правильності, достовірності нарахування і сплати податків, у тому числі податку на додану вартість.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Окрім цього, за результатами перевірок ДП «СхідГЗК», Жовтоводською об'єднаною державною податковою інспекцією з питань достовірності нарахування та сплати сум податку на додану вартість порушень з боку підприємства, відповідно до акту перевірки та висновком Державної податкової адміністрації в Дніпропетровській області від 13.01.2010р. № 2/23-14309787, в частині оподаткування коштів державного бюджету в сумі 6 360 809,12 грн. порушень не виявлено.

Також, правомірність нарахування позивачем ПДВ при виконанні робіт і виготовлення матеріальних активів власними силами за рахунок бюджетних коштів та коштів Фонду ЯПЦ підтверджується довідкою Спеціалізованою ДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м.Кривому Розі, щодо окремих питань оподаткування ПДВ ДП «Східний ГЗК» за період з 01.10.2009р. по 31.12.2010р., складеною на підставі направлення від 13.04.2011р. № 605-11 виданого КРУ в Дніпропетровській області.

Під час розгляду даної справи судом встановлено, що на виконання заходів Державної комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні позивачем як генеральною підрядною організацією власними силами (господарським способом) та підрядними способами, за рахунок коштів державного бюджету та Фонду ЯПЦ проводились окремі будівельно-ремонтні роботи, замовником яких є держава в особі виконавчого органу Міністерства палива та енергетики України і після виконання робіт за рахунок бюджетних та державних коштів ДП "Східний ГЗК" було складено звіт про виконання кошторису фінансування за рахунок ЯПЦ та бюджетних коштів, який затверджується Міністерством палива та енергетики України, та акт звірки отриманого фінансування, який підписується як з боку підприємства, так і з боку Міністерства.

Таким чином, враховуючи, що в подальшому результати проведених за рахунок бюджетних коштів будівельних робіт по закінчених обєктах будівництва затверджуються актом державної приймальної комісії з прийняття в експлуатацію обєктів будівництва та наказом Міністерства палива та енергетики України передається у власність у формі господарського відання на баланс ДП "Східний ГЗК", після чого основні фонди та матеріальні активи фактично вводяться в експлуатацію та враховуються в обліку позивача, під час проведення підприємством будівельних робіт по обєктах, які будуються за рахунок державних коштів, у ДП "Східний ГЗК" відсутнє право власності на ці обєкти.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги стосовно визнання недійсними обовязкових вимог КРУ в Дніпропетровській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області про визнання вимог недійсними задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати п.6 обовязкових вимог контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області від 06.06.2011 р. № 04-05-05-15/6279 в частині повернення до державного бюджету України зайво отриманих бюджетних коштів - сум податку на додану вартість в розмірі 6 360 809,12 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 186 України.

Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Повний текст постанови складено 05 грудня 2011 року.

Суддя <(підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О.В. Врона

< Текст >