Єдиний державний реєстр судових рішень 20.09.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2011 р. Справа № 2а/0470/7248/11
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Чабаненко С.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоспецстрой»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоспецстрой» з вимогами: стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоспецстрой» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 9800,00 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 144,06 грн.
В судове засідання позивач не прибув, проте надав заяву про розгляд справи за відсутності повноважного представника.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак на адресу суду було повернуто поштове відправлення, із зазначенням поштового відділення, що за вказаною адресою організація відсутня.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в порушення вимог ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідачем не виконаний норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за 2010 рік та за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда та не зайняте інвалідом, у встановлений Законом строк не сплачено відповідну суму, яка має визначатися в розмірі половини середньої річної заробітної плати на даному підприємстві.
На підставі вимог прокуратури Інгулецького району від 25.02.2011 року №423 вих.11 спеціалістом відділу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів проведено позапланову невиїзну документальну перевірку відповідно до якої встановлено порушення, а саме невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
На підставі зазначеної перевірки та Акту перевірки на відповідача накладено адміністративного господарські санкції та нарахована пеня.
Зазначені суми позивач просить стягнути на свою користь з відповідача у відповідності до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідачем до суду не надано заперечень на адміністративний позов, а тому суд розглядає справу на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.
Дослідивши матеріали справи, та надані письмові докази, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. на товариство з обмеженою відповідальністю «Енергоспецстрой» покладається обовязок щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів.
Відповідно до наданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік за формою 10-ПІ, останнім самостійно зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників складає 15 осіб, таким чином кількість штатних працівників, яким відповідно до Закону встановлено інвалідність повинна складати 1 особу, та відповідно до вищезазначеного звіту на підприємстві працю 1 особа зазначеної категорії.
Судом також встановлено, що на підставі вимоги прокуратури Інгулецького району від 25.02.2011 року №423 вих. 11 та п. 5 Положення про Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів та згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Постанови КМУ від 31 січня 2007 року №70 «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Постанови КМУ від 03.12.2009 року №1288, провідним спеціалістом відділу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Енергоспецстрой» стану виконання роботодавцем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2010 рік на підставі наданого звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів (форми 10-ПІ) за 2010 рік та на підставі даних прокуратури встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 15 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону 1 особа. Таким чином на підставі акту перевірки до підприємства застосовані адміністративно-господарські санкції та пеня за невиконання нормативу робочих місць.
Таким чином, за 1 робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідами, відповідач до 16.04.2011 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі 9800,00грн.
Дана сума підтверджується Актом перевірки №92 від 25.02.2011 року, а також розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.
У звязку з тим, що відповідач не сплатив зазначені штрафні санкції, на вищезазначену суму була нарахована пеня в розмірі 144,06 грн., що підтверджується розрахунком по сплаті адміністративно-господарських санкцій.
Отже, в результаті того, що ТОВ «Енергоспецстрой» вчасно не сплатило адміністративно-господарські санкції та пеню утворилась заборгованість на загальну суму 9944,06 грн.
Приймаючи рішення по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Згідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до п. 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314 - працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Пунктом 11, 12 Положення місцеві органи соціального захисту населення: виявляють інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації; щомісячно надсилають державній службі зайнятості списки інвалідів, які виявили бажання працювати, із зазначенням професій, спеціальностей; подають державній службі зайнятості заявки на професійне навчання інвалідів; ведуть інформаційний банк даних про інвалідів, які працюють і бажають працювати.
Державна служба зайнятості: веде облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; веде облік робочих місць підприємств, на які можуть бути працевлаштовані інваліди; сприяє працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з таким проханням, з урахуванням рекомендацій МСЕК; щоквартально подає місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів.
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин, стаття 218 Господарського кодексу України, є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відтак, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.
Так, згідно до статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гаранти, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.3 ст. 18 цього Закону, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Аналіз норм чинного законодавства України щодо соціальної захищеності інвалідів свідчить про те, що на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та повідомлення центру зайнятості про наявність вакантних робочих місць для інвалідів.
Вказаний обовязок підприємством відповідача не виконано, отже відповідач зобовязаний сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню у визначеному позивачем розмірі.
На підставі викладеного, керуючись статями 2, 9, 11, 18, 70-71, 86, 128, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоспецстрой» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Верхньодніпровський сирзавод» (ЄДРПОУ 30691700, 52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Радгоспна, 54, р/р 26003185243, МФО 380805, Райфайзен Банк АВАЛЬ м. Київ) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 25005978, р/р31211230700079 ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) адміністративно-господарські санкції у розмірі 9800,00 грн. (девять тисяч вісімсот) гривень 00 копійок, та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 144,06 грн. (сто сорок чотири) гривні 06 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >С.В. Чабаненко
< Текст >