Єдиний державний реєстр судових рішень 19.09.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2011 р. Справа № 2а/0470/1768/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБондар М.В.,
при секретаріЛукашовій А.В.,
за участю:
представників позивачаСорокіної Л.М., Шаверіна Д.С.,
представника відповідачаПанчука О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»до Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за участі Нікопольського міжрайонного прокурора про скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат», яке 15.04.2011 року змінило найменування на Публічне акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (далі ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат», позивач) звернулося до суду з позовною заявою до Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (далі Нікопольська РДА, відповідач), у якій просить скасувати розпорядження голови Нікопольської РДА № 1074-р-10 від 30.12.2010 року про затвердження Акту комісії щодо визначення збитків, завданих ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» безоплатним користуванням земельною ділянкою 1,6343 га на території Покровської сільської ради.
За клопотанням Нікопольської РДА до участі у справі з метою захисту інтересів держави залучено Нікопольського міжрайонного прокурора. Прокурор в судове засіданні не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Неприбуття в судове засіданні прокурора не перешкоджає розгляду справи.
В обґрунтування позову зазначено, що винесене відповідачем розпорядження № 1074-р-10 від 30.12.2010 року є незаконним, оскільки прийнято на підставі необґрунтованого акту від 30.12.2010 року, відповідно до якого позивач, на думку Нікопольської РДА, безоплатно користувався земельною ділянкою 1,6343 га на території Покровської сільської ради у період з липня 2008 року по грудень 2010 року. Позивач стверджує, що за вказаний період сплачувався земельний податок за користування земельними ділянками загальною площею 15,3993 га (на яких знаходиться і база відпочинку Чкаловського карєру № 1) на території Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області. Крім того, позивач стверджує, що договір оренди даної земельної ділянки відсутній, проте позивач здійснює всі необхідні заходи для його укладання, при цьому відповідач ніяких дій щодо укладання договору оренди, з метою отримання коштів за таким договором оренди та уникнення збитків не вчиняє, а тому у відповідача не має підстав для визначення ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» збитків у вигляді орендної плати за безоплатне користування земельними ділянками. Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що до Нікопольської РДА надійшло подання Нікопольського міжрайонного прокурора про усунення порушень земельного законодавства від 28.05.2010 року № 1892/20 з вимогою вирішити питання про створення комісії щодо обстеження земель рекреаційного призначення та розрахунку збитків, завданих їх користуванням за відсутності правовстановлюючих документів. На виконання подання прокурора розпорядженням голови Нікопольської РДА створено комісію, на яку покладено обовязок провести роботу щодо визначення та відшкодування збитків, завданих наслідок незаконного використання земельних ділянок Покровської сільської ради. Розпорядженням № 1074-р-10 від 30.12.2010 року «Про затвердження акта визначення збитків, завданих ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат», затверджено акт комісії щодо визначення збитків від 30.12.2010 року, відповідно до якого сума збитків, завданих безоплатним використанням земельної ділянки загальною площею 1,6343 га на території Покровської сільської ради ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» з липня 2008 року по грудень 2010 року становить 71323,36 грн. З огляду на зазначені обставини, та зважаючи на те, що оскаржуване розпорядження прийняте у відповідності до ст. 6 та 41 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.1999 р. N 586-XIV (далі Закон №586) є законним та обґрунтованим, а тому скасуванню не підлягає.
Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (ідентифікаційний код 00190928) зареєстровано виконавчим комітетом Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області 15.12.1995 року.
Згідно протоколу загальних зборів № 1/2011 від 06.04.2011 р. та Свідоцтва про державну реєстрацію серії АОО №656389 ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат».
25.05.2010 року Нікопольський міжрайонний прокурор звернувся до голови Нікопольської районної державної адміністрації з поданням про усунення порушень земельного законодавства, в якому зобовязав вжити невідкладних заходів для усунення порушень законодавства, причин та умов, що сприяли їх вчиненню, провести інвентаризацію договорів оренди земель, укладених Нікопольською районною державною адміністрацією з субєктами господарювання; за наслідками інвентаризації вжити вичерпних заходів до приведення правовідносин з використання земельних ділянок до вимог чинного законодавства України, вирішити питання про створення комісії щодо обстеження земель рекреаційного призначення та здійснення розрахунку збитків завданих користуванням за відсутності правовстановчих документів.
На виконання подання прокурора 29.12.2010 року головою Нікопольської райдержадміністрації прийнято розпорядження «Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків» № 1067-р-10, за яким на створену комісію покладено обовязок провести роботу щодо визначення та відшкодування збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок на території Покровської та Шолоховської сільських рад вздовж прибережної смуги Олексіївського водосховища, ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат», загальна площа земельних ділянок 23,4586 га (15,3993 га на території Покровської сільської ради, 8,0593 га на території Шолоховської сільської ради).
30.12.2010 року розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації № 1074-р-10 був затверджений акт комісії від 30.12.2010 р. щодо визначення збитків, завданих ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" безоплатним користуванням земельною ділянкою площею 1,6343 га на території Покровської сільської ради за період з липня 2008 року по грудень 2010 року. Згідно зазначеного акту сума збитків за користування земельною ділянкою в цей період склала 71323,36 грн.
Земельні відносини щодо володіння, користування та розпорядження землею, здійсненням оплати за користування земельною ділянкою та відшкодування збитків чи шкоди внаслідок неправомірного використання земельних ділянок регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі ЗК України), чинними на час виникнення спірних правовідносин Законом України "Про плату за землю" від 03.07.1992 р. № 2535-XII (далі Закон №2535), Законом України „Про оренду землі” від 06.10.1998 р. № 161, Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" N 963-IV, від 19.06.2003 р. (далі Закон №963), а також прийнятими на їх виконання підзаконними нормативно-правовими актами.
Згідно ст.116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 ст.124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документу, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
У відповідності зі ст.126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Згідно ст.1 Закону №963 самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, відповідно до наведених вимог закону обовязковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у цієї особи таких документів є самовільним зайняттям вказаної земельної ділянки.
В судовому засіданні встановлено, що у позивача відсутній відповідний правовстановлюючий документ (договір оренди, державний акт на право власності або права постійного користування), що встановлює право користування або право володіння спірною земельною ділянкою. Проект відведення земельної ділянки та інші узгодження, не визначені законом як підстава набуття права на земельну ділянку і не є правовстановлюючими документами, спрямованими на набуття, зміну або припинення прав та обовязків сторін, а є лише однією з правових підстав для укладення договору оренди. Отже, до отримання передбаченого ст.ст.116, 126 ЗК України документу та його державної реєстрації позивач не вправі використовувати спірну земельну ділянку.
Посилання представників позивача на ту обставину, що ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" протягом значного терміну часу неодноразово зверталося до Нікопольської РДА із заявами про надання спірної земельної ділянки в оренду, але ці заяви залишилися без належного правового реагування зі сторони органу виконавчої влади, а рішення про відмову в наданні спірної земельної ділянки позивачу не приймалося не звільняють землекористувача від обовязку отримати відповідний правовстановлюючий документ.
Щодо обєктів нерухомості, які розташовані на земельній ділянці, то як встановлено матеріалами справи, ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" не має належних та допустимих доказів існування у нього права власності щодо обєктів нерухомості на спірній земельній ділянці. Представниками позивача в судовому засіданні зазначено, що позивачем лише здійснюються дії щодо належного оформлення права власності за позивачем на споруди, які розміщені на спірній земельній ділянці.
Статтею 182 Цивільного кодексу України та Законом України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” передбачено, що право власності на обєкти нерухомості виникає виключно після введення обєкту в експлуатацію та державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Таким чином, судом не приймаються до уваги посилання позивача про наявність споруд позивача на спірній земельній ділянці.
Твердження позивача, що плата за користування спірною земельною ділянкою повинна була сплачуватись ним в розмірі земельного податку, встановленого чинним законодавством, є хибними, оскільки за відсутності у позивача передбачених законом правовстановлюючих документів на землю (державного акту чи договору оренди землі) він зобовязаний відшкодовувати землевласнику саме збитки у вигляді неодержаних останнім доходів за термін тимчасового використання земельної ділянки, розмір яких був встановлений комісією у акті щодо визначення збитків, завданих безоплатним користуванням земельною ділянкою на підставі Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993 р.
Фактичне використання позивачем спірної земельної ділянки без укладання договору оренди обмежило право Нікопольської РДА на її використання за власним розсудом та призвело до неодержання доходів у звязку з тимчасовим невикористанням землі, що дають підстави для нарахування та стягнення з позивача збитків.
Правомірність визначення розміру завданих ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" збитків за користування спірною земельною ділянкою площею1,6343 га в сумі 71323,36 грн. та необхідність їх відшкодування на користь держави в особі Нікопольської РДА визнана постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20.06.2011 р. у справі №5005/1749/2011 за позовом Нікопольського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Нікопольської РДА до ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" про звільнення ділянки та стягнення 71323,36 грн. Постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20.06.2011 р. у справі №5005/1749/2011 на підставі ст.105 Господарського процесуального кодексу України набрала законної сили з дати її прийняття з 20.06.2011 р.
На підставі п.7 ч.1 ст. 13 Закон №586 місцевими державними адміністраціями вирішуються питання щодо використання землі.
Згідно ст.39 Закону № 586 Голови місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень.
Відповідно до ст. 6 Закону №586 розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для скасування розпорядження голови Нікопольської РДА №1074-р-10 від 30.12.2010 року.
Таким чином, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 29 липня 2011 року.
Суддя <(підпис) >
< Текст >
< Список >
< Список >
< Список >М.В. Бондар
<Текст >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >