Постанова № 21404147, 07.12.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.12.2010
Номер справи
2а-6562/09/7/0170
Номер документу
21404147
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

07 грудня 2010 р. 14:52 Справа №2а-6562/09/7/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Силантьєвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Білогірське кар'єроуправління" <Список ><Позивач в особі >

до Державної податкової інспекції в Білогірському районі АР Крим <Список ><Відповідач в особі ><Текст >

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,

за участю:

від позивача представник за довіреністю ОСОБА_1,

відповідач не зявився,

Обставини справи: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та, з урахуванням уточнень позовних вимог (а.с.127, 208), просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення:

- №0000742301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 15659,00грн. і штрафних санкцій в сумі 101631,80грн.

- №0000752301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання з податку на додану вартість в сумі 189696,0грн. та штрафних санкцій в сумі 94863,0грн.

- №0000762301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання із збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 6612,19грн. і штрафних санкцій в сумі 1949,85грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проведенні перевірки, на підставі якої прийняті оскаржувані податкові повідомлення рішення, відповідач дійшов неправильних та необґрунтованих висновків щодо порушення позивачем норм податкового законодавства, що призвело до заниження податкових зобовязань з податку на додану вартість, податку на прибуток та заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища, що свідчить про протиправність прийнятих рішень.

Позивач надав додаткові письмові пояснення (а.с.60-63, 150).

Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином. У судових засіданнях, що відбулися раніше представники відповідача проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування правової позиції відповідач надав письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.112-121), в яких викладена правова позиція відповідача. Відповідач вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні, оскільки оскаржувані рішення прийняті ним на підставі встановлених перевіркою порушень з боку позивача норм діючого законодавства України, обґрунтовано та з додержанням вимог чинного законодавства.

По справі була призначена судова економічна експертиза, висновки якої залучені до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією в Білогірському районі АР Крим була здійснена виїзна перевірка ТОВ «Білогірське карєроуправління» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.08р. по 31.12.2008р.

За результатами перевірки був складений акт перевірки №1480/23-02/03379655 від 28.04.2009 (а.с.9-34) (далі - акт перевірки), відповідно до висновків якого встановлено порушення позивачем, зокрема (а.с.33):

- п. 1.28. ст.1; п.п. 1.31. ст.1; п.п.4.1.1 ст.4; п.п. 11.3.1 п.11.3 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР, в результаті чого занижено податок за 4 квартал 2008 року (податковий період рік) у сумі 15659,0 грн.

- п.п. 7.4.1 п.7.4 ст. 7; п.п. 7.2.3. п.7.2. ст. 7 п.6.1. ст. 6; п.п.7.4.1 ст. 7 Закону України від 03.04.97г. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено нарахування податку на додану вартість за період з 01.01.08р. по 31.12.2008р., всього у сумі 191534,0грн., у тому числі за липень 2008р. у сумі 310,0грн., за жовтень 2008р. у сумі 191120,0грн., за грудень 2008 року 104,0 грн.

- Пп. 2,3,4;5.3,6,7,9 "Інструкції про порядок обчислення та справляння збору за забруднення навколишнього природного середовища", уведеною Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99р. № 303, затвердженої спільним Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України, ДПА України 19.07.99р. №162/319. Заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 6612,19грн., у тому числі: за І кв.2008 р. на суму 127,49 грн., за II кв. 2008 р. на суму 2582,85 грн., за III кв.2008 р. на суму 725,82 грн., за IV кв.2008 р. на суму 3176,03 грн.

- ст. 17 п.п.17.1.3. п. 17.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», в звязку з чим до ТОВ «Білогірське карєроуправління» застосовані штрафні санкції за несвоєчасне нарахування податкового зобовязання.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення рішення:

- №0000742301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 15659,00грн. і штрафних санкцій в сумі 101631,80грн. (а.с.37).

- №0000752301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання з податку на додану вартість в сумі 191534,0грн. та штрафних санкцій в сумі 95900,0грн. (а.с.38).

- №0000762301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання із збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 6612,19грн. і штрафних санкцій в сумі 1949,85грн. (а.с.36).

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

У розділі 3.1.4. акту перевірки «Висновок щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на прибуток» відповідачем вказано, що перевіркою повноти визначення податку на прибуток за період з 01.01.2008р. по 31.12.08р. встановлено його заниження всього у сумі 15659,25грн. в результаті допущених порушень податкового законодавства, які відображені в п. 3.1.1. акту.

В акті вказано, що в порушення п. 3.1 ст. З Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22.05.1997 р. зі змінами та доповненнями, згідно якого: «об'єктом оподаткування є прибуток, встановлений як зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, встановленого згідно п. 4.3 дійсного Закону, на суму валових витрат, визначених ст.5 дійсного Закону та суму амортизаційних відрахувань визначених ст.8 і 9 дійсного Закону та в порушення ст. 1.28, ст. 1.31, ст.1 п.п. 4.1.1., п. 4.1 ст. 4, п.п. 11.3.1 п.11.3 ст. 11 дійсного Закону платником податку занижено об'єкт оподаткування податком на прибуток у 2008р. у розмірі 62635грн. У результаті до бюджету платником не донараховано та не сплачено податку на прибуток у 2008р. у сумі 15659 грн.

З п. 3.1.1. акту перевірки вбачається, що відповідач дійшов до висновку про допушені позивачем порушення внаслідок встановленя факту заниження валового доходу у 4 кв. 2008р. на суму 62637грн. у результаті не включення в його склад вартості запасів, переданих як внесок у статутний фонд ТОВ «Некрасівський карєр» у порушеня п.п. 4.1.1 п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Таким чином по рядку 01.1 декларації за рік занижено валові доходи на 62637грн.

Такого висновку відповідач, згідно акту перевірки, дійшов з того, що в ході перевірки ним було встановлено, що відповідно до протоколу №11 від 09.07.08р. зборів учасників ТОВ «БКУ» вирішено:

1.а) Створити шляхом виділення з ТОВ «БКУ» Товариство з обмеженою відповідальністю «Некрасівський кар'єр» з місцем знаходження м. Білогірськ, вул. Індустріальна, 19.

в)Комісії по виділенню визначити майно, права і обов'язки, які передаються ТОВ «Некрасівський кар'єр», скласти та підписати розподільний баланс.

2.Затвердити статутний фонд (статутний капітал) ТОВ «Некрасівський кар'єр» - 948 478,93 грн.

3.На момент створення засновник - ТОВ «БКУ» вносить до статутного фонду (статутний капітал) ТОВ «Некрасівський кар'єр» матеріальні цінності:

Некрасівське родовище, рухоме і нерухоме майно, яке знаходиться на Некрасівському кар'єрі і необхідно для розробки Некрасівського родовища, а також нерухоме майно, розташоване в м. Білогірськ по вул. Індустріальна, 19 з обладнанням і механізмами у ньому, загальною вартістю 948478,93 гривень - 100% статутного фонду (статутного капіталу).

Згідно акту від 01.10.08р. приймання - передачі майна, ТОВ «Некрасівський кар'єр», в особі директора Пуховського Валерія Володимировича приймає майно загальною вартістю 948478,93 грн. (в т.ч. основні засоби 885842,66 грн., запаси - 62636,27 грн.), вказане в акті оцінки рухомого і нерухомого від 01.1-.08р., як внесок до статутного фонду Товариства засновника ТОВ «Белогірськоє карєроуправління», в особі генерального директора Космарова Ігоря Олексійовича, який складає 100% Статутного капіталу товариства і відповідає, - 100% голосів.

Статут ООО «Некрасівський кар'єр» зареєстрований 01.10.08р. (рег.№11241360000000506). У відповідності до статуту:

- п.1.1 Товариство створене шляхом реорганізації ТОВ «Белогірське карєроуправління» в результаті виділення з нього Некрасівського кар'єру.

-п.1.2 Засновником товариства з обмеженою відповідальністю «Некрасівський кар'єр» є: ТОВ «Білогірське карєроуправління», розташоване за адресою: Україна, АР Крим, 97600, м. Білогірськ, вул. Індустріальна б,19. Код ЕГРПОУ 03379655.

-п.2.1 Товариство є правонаступником майнових прав і обовязків ТОВ «Білогірське карєроуправління» по добичі надр на Некрасівському родовищі у відповідних частинах згідно передавального балансу.

-п.6.3. Для забезпечення діяльності Товариства за рахунок внесків учасників у вигляді майна, необхідного для користування надрами згідно з дозволом, утворюється Статутний капітал у розмірі 948478,93 грн. Внесками учасників є майно (рухоме і нерухоме), яке розташоване на кар'єрі Некрасівський (цех №1) та майно (рухоме і нерухоме), яке розташоване в м. Білогірськ по вул. Індустріальна, 19 (цех №3 - адміністративний корпус і цех нумулітової плитки).

На момент реєстрації цього Статуту Товариства учасники внесли свої внески в повному об'ємі у вигляді нерухомого і рухомого майна.

Щодо передачі ТМЦ (запасів) до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю «Некрасівський кар'єр», відповідачем в акті вказано, що згідно до п.п. 1.28.2. п.1.28 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №283/97-ВР від 22.05.97р. під фінансовою інвестицією слід розуміти господарську операцію, яка передбачає придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів і інших фінансових інструментів. Фінансові інвестиції розділяються на прямі і портфельні.

Пряма інвестиція - господарська операція, яка передбачає внесення засобів або майна до статутного фонду юридичної особи до обміну на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою.

Відповідач посилається на п.п. 1.31.ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №283/97-ВР від 22.05.97р. в частині визначення поняття продажу товарів.

В акті перевірки відповідач зазначає, що внесення майна до статутного фонду юридичної особи пов'язане з переходом до цієї юридичної особи права власності на таке майно. Замість цього інвестор отримує корпоративні права. Отже, для цілей оподаткування передача ТМЦ до статутного фонду іншого підприємства для інвестора відповідає визначенню продажу товару, а тому зумовлює необхідність відображення щодо такої передачі валових доходів. Тобто, операція по внесенню до статутного фонду ТМЦ підпадає під дію п.1.31. ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №283/97-ВР від 22.05.97р.

Оцінюючи правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення рішення з підстав встановлених проведеною перевіркою, суд зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, ТОВ «Білогірське карєроуправління» за 2008 рік задекларовано валових доходів в сумі 19832490 грн., валових витрат в сумі 16238988 грн., сума амортизаційних відрахувань склала 1193439 грн., об'єкт оподаткування в сумі 2400063 грн., сума податку на прибуток склала 600016 грн.

Як вказано відповідачем в акті перевірки, та про що не заперечує позивач, протоколом №11 від 09.07.08р. зборів учасників ТОВ «Білогірське карєроуправління», учасниками було розглянуто і вирішено наступне:

- Створити шляхом виділення з ТОВ «Білогірське карєроуправління» Товариство з обмеженою відповідальністю «Некрасівський кар'єр» з місцем знаходження м. Білогірськ, вул. Індустріальна, 19.

- Затвердити статутний фонд (статутний капітал) ТОВ «Некрасівський кар'єр» - 948478,93 грн.

- На момент створення засновник ТОВ «Білогірське карєроуправління» вносить до статутного фонду (статутний капітал) ТОВ «Некрасівський кар'єр» матеріальні цінності: Некрасівське родовище, рухоме і нерухоме майно, яке знаходиться на Некрасівському кар'єрі і необхідно для розробки Некрасівського родовища, а також нерухоме майно, розташоване в м. Білогірськ по вул. Індустріальна, 19 з устаткуванням і механізмами в нім, загальною вартістю 948478,93 грн. 100% статутного фонду (статутного капіталу).

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 2.1, 6.3 статуту ТОВ «Некрасівський кар'єр», який зареєстрований 01.10.08р. (рег.№11241360000000506) (а.с.128-142), Товариство створене шляхом реорганізації ТОВ «Білогірське карєроуправління» в результаті виділу з нього Некрасівського кар'єру. Засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Некрасівський кар'єр» є Товариство з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроуправління». Товариство є правонаступником майнових прав і обовязків ТОВ «Білогірське карєроуправління» з видобутку надр на Некрасівському родовищі у відповідних частинах згідно передавального балансу. Для забезпечення діяльності Товариства за рахунок внеску учасників у вигляді майна, необхідного для користування надрами згідно дозволом, утворюється Статутний капітал у розмірі 948478,93 грн.

Матеріали справи свідчать, що згідно до акту прийому - передачі майна від 01.10.08р. встановлено, що ТОВ «Некрасівський кар'єр», в особі директора приймає майно загальною вартістю 948478,93 грн., вказані в акті оцінки рухомого і нерухомого майна від 01.10.08р., як внесок до статутного фонду Товариства засновника ТОВ «Білогірське карєроуправління», в особі генерального директора, який складає 100% Статутного капіталу Товариства і відповідає, - 100% голосів.

Згідно до акту від 01.10.08р. (а.с.67-75) оцінки основних засобів і необоротних активів, що знаходяться на балансі ООО «Білогірське карєроуправління» станом на 01.10.2008р. за залишковою вартістю вартість основних засобів складають 885842,66 грн., запасів - 62636,27 грн. Всього на суму 948478,93 грн.

Відповідно до розподільного балансу ТОВ «Білогірське карєроуправління», яке реорганізується шляхом виділення ТОВ «Некрасівський кар'єр», станом на 01.10.2008 р., основні засоби склали в сумі 885,8 тис. грн. за первинною вартістю, 885,8 тис. грн. за залишковою вартістю; виробничі запаси склали 62,7 тис. грн.; статутний капітал склав 948,5 тис. грн. (а.с.64).

Відповідно до положень п.п. 4.1.1. п. 4.1. ст. 4 Закону України від 28.12.1994 № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», до складу валового доходу включаються загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за винятком операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом відповідно до закону).

Відповідно до пп. 1.31. ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.97р. визначений продаж товарів як операції по цивільний правовим договорам. Так, дана норма встановлює, що продаж товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Відповідно до частин 1,2 ст.67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України (ЦК України), договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частиною 1 ст.2 ЦК України встановлено, що учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи.

Відповідно до положень частин 1,2 ст. 19 Закону України «Про господарські товариства», припинення діяльності товариства відбувається шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Реорганізація товариства відбувається за рішенням вищого органу товариства. Реорганізація товариства, що зловживає своїм монопольним становищем на ринку, може здійснюватися також шляхом його примусового поділу в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 58 вказаного Закону, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Статтею 109 ЦК України встановлено, що виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.

З аналізу викладених норм, суд робить висновок, що при виділенні суб'єкта господарювання до нього переходять по розподільному балансу майнові права і обов'язки реорганізованого підприємства. Виділення це один з видів реорганізації, при якому реорганізована особа не припиняє своєї діяльності, реорганізовані і знов створені особи шляхом виділення будують свої взаємини не на підставі договорів, в яких вони виступають учасниками цивільних правовідносин і домовляються про будь які сумісні дії, а на підставі рішення збору учасників товариства, що реорганізується.

Таке рішення, виходячи з приписів цивільного законодавства не можна розуміти, як договір.

Поряд з цим, під операціями з продажу товарів, за змістом норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», необхідно розуміти операції по цивільно правовим договорам.

При реорганізації не відбувається передачі майна згідно договорам купівлі-продажу, обміну, постачання, і іншим цивільно-правовим договорам, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію відповідно, оскільки відбувається створення нової юридичної особи за рішенням загальних зборів засновників шляхом виділення з товариства.

Таким чином, передача активів знов створеному підприємству при виділенні не є об'єктом оподаткування податком на прибуток.

За таких підстав, суд робить висновок про необґрунтованість висновків відповідача про заниження валового доходу на суму 62635 грн. з підстав виділення активів при реорганізації товариства з обмеженою відповідальністю, оскільки таки дії не є операцією з продажу товарів, робіт, послуг і вартість майна, що виділяється, не може включатися до складу валового доходу.

Вказане свідчить про необґрунтованість та протиправність прийнятого відповідачем податкового повідомлення рішення, яким позивачу нараховане податкове зобовязання з податку на прибуток у розмірі 15659грн.

У ході перевірки також було встановлено, що згідно банківських документів на рахунок ТОВ «Білогірське карєроуправління» з інвестиційного рахунку Компанії «Каспер Пропертіз Б.В» надійшли грошові кошти для поповнення статутного капіталу ТОВ «Білогірське карєроуправління» (рішення протоколу №10 від 24.03.08р.) у сумі 985000грн. без ПДВ (а.с.15).

В акті вказано, що згідно зареєстрованих змін до статуту нової редакції ТОВ «Білогірське карєроуправління» від 31.07.08р. (№11241050010000087 державний реєстратор Білогірської районної державної адміністрації АР Крим Севідов Олександр Миколайович) та 14.08.08р. (№11241050012000087 державний реєстратор Білогірської районної державної адміністрації АР Крим Османова Зарема Бахшиівна) статутний фонд склав - 100% - 4570000грн.у т.ч.: 4520000грн. - Компанія «Каспер Пропертіз Б.В» (Нідерланди) та ТОВ «Геліос» 50000грн. На підставі зазначеного відповідач вказав, що статутний фонд збільшується в процесі діяльності товариства.

Відповідач в акті вказав, що рішення протоколу № 10 від 24.03.08 товариства про зміни розміру статутного фонду набирає чинності з дня внесення змін про збільшення або зменшення статутного фонду у державному реєстрі (ст. 87 Господарського Кодексу, ст. 144 Цивільного Кодексу, а також аналогічні за своїм змістом положення ст. 16 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-ХИ, зі змінами та доповненнями). Зокрема, стосовно грошових коштів та майна, отриманих як внесок до статутного фонду до реєстрації таким одержувачем відповідних змін у власному установчому документі (статуті або засновницькому договорі), цим одержувачем не може бути застосовано пільгу згідно з пп. 4.2.5 Закону про податок на прибуток про не включення до складу валового доходу суми коштів або вартості майна, що надходить у вигляді прямих інвестицій).

В акті відповідач зробив висновок, якщо реєстрація збільшення статутного фонду не виникає, тобто сума коштів, що на момент надходження платнику податків не є зареєстрованою інвестицією, то такий платник податків повинен включити до валового доходу, суму коштів, що надійшла від нерезидента у тому звітному періоді в якому вони одержані. Якщо у наступному звітному періоді відбувається реєстрація змін до статуту, тобто підтверджується, що дане надходження є інвестицією, то за результатами цього періоду здійснюється коригування валового доходу, раніш відображеного у декларації про оподаткування прибутку підприємств, затвердженої Наказом ДПАУ від 29.03.03 №143.

На підставі вищенаведеного випливає, що грошові кошти, які надішли від Компанії «Каспер Пропертіз Б.В» (Нідерланди) до ТОВ «Білогірське карєроуправління» до реєстрації збільшення статутного фонду необхідно включити до валового доходу, а після внесення зареєстрованих змін відкоригувати (зменшити) валові доходи.

З протоколу №10 від 24.03.08р. зборів учасників ТОВ «Білогірське карєроуправління» вбачається, що присутніми учасниками було розглянуте і вирішене наступне.

Порядок денний: Про збільшення Статутного (сформованого) капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроуправління».

1.За рахунок додаткового внеску Компанії «Каспер Пропертіз Б.В.» у розмірі 985000,00 грн., що еквівалентно 195050,00 доларам США, по курсу НБУ 5,05 грн. за 1 долар США, збільшити розмір Статутного (сформованого) капіталу ТОВ «Білогірське карєроуправління» у зв'язку із збільшенням об'ємів господарської діяльності ТОВ «Білогірське карєроуправління» до 4570000,00 грн., що еквівалентно 904950,99 доларам США, по курсу НБУ 5,05 грн. за 1 долар США на день оплати, в т.ч.:

- Компанія «Каспер Пропертіз Б.В.» 4520000,00 грн. (895050,00 доларів США по курсу НБУ 5,05 грн. за 1 долар США на день оплати) 98,91% Статутного (сформованого) капіталу;

- ТОВ «Геліос» 50000,00 грн. (9900,99 доларів США по курсу НБУ 5,05 грн. за 1 долар США на день оплати) 1,09% Статутного (сформованого) капіталу.

Вирішили: за рахунок додаткового внеску Компанії «Каспер Пропертіз Б.В.» у розмірі 985000,00 грн. (195050,00 доларів США по курсу НБУ 5,05 грн. за 1 долар США), збільшити розмір Статутного (сформованого) капіталу ТОВ «Белогорськоє карьероуправление» до 4570000,00 грн. що еквівалентно 904950,99 доларам США, по курсу НБУ 5,05 грн. за 1 долар США на день оплати, в т.ч.:

- Компанія «Каспер Пропертіз Б.В.» 4520000,00 грн. (895050,00 доларів США по курсу НБУ 5,05 грн. за 1 долар США на день оплати) 98,91% Статутного (сформованого) капіталу;

- ТОВ «Геліос» 50000,00 грн. (9900,99 доларів США по курсу НБУ 5,05 грн. за 1 долар США на день оплати) 1,09% Статутного (сформованого) капіталу.

Статутом (нова редакція) ТОВ «Білогірське карєроуправління» встановлено (пункт 1.2. статуту), що засновниками ТОВ «Білогірське карєроуправління» є:

-Компанія «Каспер Пропертіз Б.В.»;

-ТОВ «Геліос»;

Пунктом 2.1. статуту встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю визнається Товариство, яке має Статутний (складений) капітал, розділений на долі, розмір яких визначається засновницькими документами.

ТОВ «Білогірське карєроуправління» створено відповідно до Господарського, Цивільного кодексів України, закону України: «Про господарські товариства», шляхом реорганізації колективного підприємства «Білогірське карєроуправління» в товариство з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроуправління».

Пунктом 6.3. статуту визначено, що для забезпечення діяльності Товариства за рахунок грошових внесків учасників створений Статутний (складений) капітал у розмірі 4570000,00 грн., що еквівалентно 904950,99 доларам США по курсу НБУ, 1 долар США 5,05 грн.

Долі учасників в Статутному (сформованому) капіталі Товариства складають: Компанія «Каспер Пропертіз Б.В.», розмір частки у гривнях 4250000,00, розмір частки - 988,91%; ТОВ «Геліос» - розмір частки - 50000,00грн., розмір частки - 1,09%.

Учасники зобов'язуються внести свої долі в повному об'ємі у вигляді грошових внесків, протягом року з дня реєстрації цього Статуту.

З виписки з банку від 02.04.08 р.(а.с.143), вбачається, що на розрахунковий рахунок ТОВ «Білогірське карєроуправління» від Компанії «Каспер Пропертіз Б.В.» надійшло 985000 грн. з призначенням платежу «Перераховано для збільшення статутного капіталу ТОВ «Білогірське карєроуправління». с\но протоколу № 10 від 24.03.08р».

Як було встановлено експертом при проведенні судової економічної експертизи (висновок№94 від 10.10.2010р. (а.с.171-187)) при співставленні записів в головній книзі з випискою банку встановлено, що відповідно до Наказу Мінфіну України від 30.11.1999 № 291 «Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій» вказана сума відбита в бухгалтерському обліку підприємства в квітні 2008 року в кореспонденції:

ДТ 31 «Розрахунковий рахунок» - КД 46 «Неоплачений капітал» 985000грн., на якому збирається інформація про зміни у складі неоплаченого капіталу.

У серпні 2008 року відбита проводка по формуванню статутного капіталу після реєстрації змін в Статут:

ДТ 46-КД 40 «Статутний капітал» - 985000грн.

Законом України «Про господарські товариства» визначений порядок формування і збільшення статутного капіталу.

Так, відповідно до положень ст. 52 зазначеного Закону, у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний (складений) капітал, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної одній мінімальній заробітній платі, діючій на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю.

До моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю кожен з учасників зобов'язаний внести до статутного (складеного) капіталу не менше 50 відсотків вказаного в установчих документах вкладу. Внесення до статутного (складеного) капіталу грошей підтверджується документами, виданими банківською установою.

Частина статутного капіталу, що залишилася несплаченою, підлягає сплаті протягом першого року діяльності товариства. Якщо учасники протягом першого року діяльності товариства не сплатили повністю суму своїх вкладів, товариство повинне оголосити про зменшення свого статутного капіталу і зареєструвати відповідні зміни до статуту в установленому порядку або прийняти рішення про ліквідацію товариства.

Учаснику товариства з обмеженою відповідальністю, який повністю вніс свій вклад, видається свідоцтво товариства.

Зменшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю допускається після повідомлення про це в порядку, встановленому статутом, усіх його кредиторів. У цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов'язань товариства та відшкодування їм збитків.

Збільшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю допускається після внесення усіма його учасниками вкладів у повному обсязі.

Закон України від 28.12.1994 № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», визначає поняття корпоративних прав як право власності на статутний капітал і визначає, відповідно до п.п. 4.2.5 п. 4.2. ст. 4 Закону, що інвестиції в корпоративні права не включаються до складу валового доходу.

Так, відповідно до положень даної норми, не включаються до складу валового доходу суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи.

Згідно до п. 1.8. ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», корпоративні права - право власності на статутний капітал юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.

З аналізу зазначених норм вбачається, що Законом не встановлено, що звільнення від включення до складу валового доходу сум внеску в статутний капітал відбувається тільки у момент реєстрації збільшення статутного капіталу (реєстрації змін до статуту).

Слід відзначити, що положеннями Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» також не встановлена можливість платника податків після реєстрації змін в статуті проводити коректування раніше віднесених до валових доходів сум внеску в статутний капітал.

Також суд вказує, що згідно до положень п. 1.22 ст. 1 та п.п. 1.22.1, 1.22.2 п.1.22 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» Фінансова допомога - безповоротна фінансова допомога або поворотна фінансова допомога.

Безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод;

сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після її списання, якщо така безнадійна заборгованість була попередньо включена до складу валових витрат кредитора;

сума заборгованості платника податку перед іншою юридичною чи фізичною особою, що залишилася нестягнутою після закінчення строку позовної давності;

основна сума кредиту або депозиту, наданих платнику податку без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних);

сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.

Поворотна фінансова допомога - це сума коштів, передана платнику податку у користування на визначений строк відповідно до договорів, які не передбачають нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами.

Виходячи з положень даних норм, сума грошових коштів, що внесена в корпоративні права (внесок до статутного капіталу) не підпадає під визначення поворотної або безповоротної допомоги та не відноситься до складу валового доходу при отриманні та валових витрат при поверненні.

Таких висновки також підтверджуються висновком судової економічної експертизи.

За таких підстав, суд робить висновок, що висновки відповідача про необхідність включення до валового доходу сум грошових коштів, які надійшли від Компанії «Каспер Пропертіз Б.В.», а після внесення зареєстрованих змін відкоректувати валові доходи, зроблені відповідачем не на підставі норм закону, а тому є необґрунтованими та протиправними.

Викладене свідчить про необґрунтованість та протиправність донарахування відповідачем фінансових санкцій за невчасне нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток.

З акту перевірки вбачається, що відповідачем було встановлено, що у період з 01.01.08р. по 31.12.08р. ТОВ «Білогірське карєроуправління» задекларувало податкових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 3825961,0 грн.

Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.01.08р. по 31.12.08 р. встановлено їх заниження всього в сумі 189696,0 грн., в т.ч. по періодах: жовтень 2008 р. в сумі 189969,0 грн. (а.с.20).

У 4 кварталі 2008 року відповідно до наданих до перевірки документів відбулося вибуття основних засобів, як внесок до статутного фонду ТОВ «Некрасівський кар'єр в загальній сумі 885842,66 грн.

В акті перевірки відповідач посилається на положення п.п.3.2.8 п.3.2 ст.3, абзацу третього п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» і робить висновок про те, що при переведенні основних фондів до складу невиробничих у зв'язку з передачею до статутного фонду (статутного капіталу ТОВ «Некрасівський кар'єр») і матеріальних цінностей з товариством з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроуправління» товариству з обмеженою відповідальністю «Некрасівський кар'єр» вважається продажем (постачанням) за їх звичайною ціною в податковому періоді, на який припадає їх переведення (передача), але не нижче за ціни їх придбання. Відповідно до акту прийому - передачі вартість переданого майна (основних фондів, запасів) складає 948478,93 грн., що підлягає оподаткуванню ПДВ по ставці 20% (згідно п.6.1 ст. 6 і п.п.7.4.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

На підставі вищевикладеного відповідач вказує, що позивачем занижено податкове зобов'язання у зв'язку з переведенням до невиробничих фондів, що з метою оподаткування є продажем (постачанням) основних фондів і запасів в жовтні 2008 р. і складає 189 695,79 грн.

Як було вказано вище, відповідно протоколу № 11 від 09.07.08р. зборів учасників ТОВ «Білогірське карєроуправління» було вирішено створити шляхом виділення з ТОВ «Білогірське карєроуправління» ТОВ «Некрасівський кар'єр», затверджено статутний фонд (статутний капітал) ТОВ «Некрасівський кар'єр» у розмірі 948478,93 грн. Та визначено, що на момент створення засновник ТОВ «Білогірське карєроуправління» вносить до статутного фонду (статутний капітал) ТОВ «Некрасівський кар'єр» матеріальні цінності: Некрасівське родовище, рухоме і нерухоме майно, яке знаходиться на Некрасівському кар'єрі і необхідно для розробки Некрасівського родовища, а також нерухоме майно, розташоване в м. Білогірськ по вул. Індустріальна, 19 з устаткуванням і механізмами в ньому, загальною вартістю 948478,93 грн. 100% статутного фонду (статутного капіталу). Відповідно до статуту ТОВ «Некрасівський кар'єр», товариство створене шляхом реорганізації ТОВ «Білогірське карєроуправління» в результаті виділу з нього Некрасівського кар'єру. Засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Некрасівський кар'єр» є Товариство з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроуправління». Товариство є правонаступником майнових прав і обовязків ТОВ «Білогірське карєроуправління» по добичі надр на Некрасівському родовищі у відповідних частинах згідно передавального балансу. Для забезпечення діяльності Товариства за рахунок внеску учасників у вигляді майна, необхідного для користування надрами згідно дозволом, утворюється Статутний капітал у розмірі 948478,93 грн. Долі учасника в статутному капіталі товариства складає ТОВ «Білогірське карєроуправління» 948478,93, що відповідає розміру частки у 100,0%. На момент реєстрації статуту товариства учасники внесли свої внески в повному об'ємі у вигляді нерухомого і рухомого майна.

Матеріали справи свідчать, що згідно до акту прийому - передачі майна від 01.10.08р. ТОВ «Некрасівський кар'єр», в особі директора приймає майно загальною вартістю 948478,93 грн. (в т.ч. основні засоби 885842,66 грн., запаси - 62636,27 грн.), вказані в акті оцінки рухомого і нерухомого майна від 01.10.08р., як внесок до статутного фонду Товариства засновника ТОВ «Білогірське карєроуправління», в особі генерального директора, який складає 100% Статутного капіталу Товариства і відповідає, - 100% голосів.

Згідно до акту від 01.10.08р. (а.с.67-75) оцінки основних засобів і необоротних активів, що знаходяться на балансі ООО «Білогірське карєроуправління» станом на 01.10.2008р. за залишковою вартістю вартість основних засобів складає 885842,66 грн., запасів - 62636,27 грн. Всього на суму 948478,93 грн.

Відповідно до розподільного балансу ТОВ «Білогірське карєроуправління», яке реорганізується шляхом виділення ТОВ «Некрасівський кар'єр», станом на 01.10.2008 р., основні засоби склали в сумі 885,8 тис. грн. за первинною вартістю, 885,8 тис. грн. за залишковою вартістю; виробничі запаси склали 62,7 тис. грн.; статутний капітал склав 948,5 тис. грн. (а.с.64).

З викладеного вище вбачається, що судом за наслідком аналізу норм ст.ст. 59, 67 Господарського кодексу України, 109 Цивільного кодексу України, положень ст.. 19 , 58 Закону України «Про господарські товариства», під час оцінки правомірності нарахування позивачу податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 15659грн. внаслідок заниження валового доходу на суму 62635 грн., з підстав виділення активів при реорганізації товариства з обмеженою відповідальністю, було встановлено, що при виділенні суб'єкта господарювання до нього переходять по розподільному балансу майнові права і обов'язки реорганізованого підприємства. Виділення це один з видів реорганізації, при якому реорганізована особа не припиняє своєї діяльності, реорганізовані і знов створені особи шляхом виділення будують свої взаємини не на підставі договорів, в яких вони виступають учасниками цивільних правовідносин і домовляються про будь які сумісні дії, а на підставі рішення збору учасників товариства, що реорганізується.

Таке рішення, виходячи з приписів цивільного законодавства не можна розуміти, як договір.

При реорганізації не відбувається передачі майна згідно договорам купівлі-продажу, обміну, постачання, і іншим цивільно-правовим договорам, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію відповідно, оскільки відбувається створення нової юридичної особи за рішенням загальних зборів засновників шляхом виділення з товариства.

Відповідно до положень пп.3.2.8 п.3.2 ст.3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. №138/97-ВР, не є обєктом оподаткування операції з поставки за компенсацією сукупних валових активів платника податку (з урахуванням вартості гудвілу) іншому платнику податку.

Під поставкою сукупних валових активів слід розуміти поставку підприємства як окремого об'єкта підприємництва або включення валових активів підприємства чи його частини до складу активів іншого підприємства. При цьому підприємство-покупець набуває прав і обов'язків (є правонаступником) підприємства, що продає такі активи.

З вищенаведеного вбачається, що придбання підприємства здійснюється підприємством покупцем. Відповідно до статті 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Отже відповідно до даної норми, покупцем є сторона договору.

Згідно пп.7.4.1 пункту 7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду, якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).

Закон України «Про податок на додану вартість» визначає постачання товарів як операцію по договорах.

Так, згідно п. 1.4. ст. 1 даного Закону, поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.

При реорганізації позивача не відбувається передачі майна згідно договорам купівлі-продажу, обміну, постачання, і іншим цивільно-правовим договорам, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію відповідно.

Отже, передача активів знов створеному підприємству, відповідно до положень Закону України «Про податок на додану вартість», не може бути обєктом оподаткування податком на додану вартість. Переведення основних фондів в невиробничі при виділенні підприємства не передбачений п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».

За таких підстав, суд робить висновок, що висновки відповідача про заниження позивачем податкового зобов'язання з ПДВ в сумі 189696 грн. є необґрунтованими, а прийняте на підставі таких висновків податкове повідомлення рішення є протиправним та підлягає скасуванню частині нарахування податкового зобовязання з ПДВ в сумі 189696грн. та штрафних санкцій у сумі 94863грн.

Відповідачем під час перевірки встановлено, що за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. ТОВ «Білогірське карєроуправління» задекларовало збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 8647,53 грн.

Перевіркою встановлено, що підприємство має стаціонарні, пересувні джерела забруднення, розміщує відходи і здійснює викиди забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище.

Основним видом діяльності ООО «Білогірське карєроуправління» є виробництво по здобичі і переробці мармурових вапняків.

За період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. видобуток корисних копалин здійснювався з кар'єрів «Ульянівський» і «Некрасовський».

По кар'єру «Некрасівський» розміщення відходів кам'яного пилу здійснюється на виробленому, згідно проекту розробки, просторому кар'єрі, в межах гірського відведення.

По кар'єру «Ульянівський» розміщення відходів (відсівши кам'яний) здійснюється на спеціально відведеній території в межах гірського відведення. Відвал відходів кам'яного пилу розташований в 5 км. на південний схід від м. Білогірська і в 1,5 км. південно-західно с. Кирпичне Белогірського району.

Перевіркою повноти визначення збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. встановлено його заниження на суму 6612,19 грн.

З акту перевірки вбачається, що відповідно до державної статистичної звітності форми № 2-ТП (повітря - річна) «Звіт про охорону атмосферного повітря», позивач в 2008 році здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення: пил - 17,704 тонн; азоту оксид, аерозоль, - 2,74 тонн.

У річному розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища в розділі «Стаціонарні джерела забруднення» пил розрахований в кількості 0,231 тонн замість 17,704 тонн, азоту оксид, аерозоль аналогічно розраховані в кількості 1,85929 тонн замість 2,74 тонн.

На підставі наданих перевірці первинних документів (державна статистична звітність форми № 4-мтп, форми № 14-мтп, оборотно-сальдові відомості по рахунку 201) підприємством здійснювалося списання, і зберігання відходів IV класу небезпеки: перероблене масло -9,7тон, відходи чорних металів - 12,0тон, відходи гірничо - рудної промисловості - 27873,33тон

У розрахунках збору за забруднення навколишнього природного середовища, в період з 01.01.08р. по 31.12.08р., в розділі 4. «Розміщень відходів» відходи чорних металів, перероблене масло не включені і не розраховані.

У цьому ж розділі до відходів гірничо-рудної промисловості підприємством застосований корегуючий коефіцієнт, який встановлюється залежно від місця (зони) розміщення відходів в навколишньому природному середовищі, - 1, як за межами населених пунктів (на відстані більше 3 км. від їх меж) замість - 3. Коефіцієнт - 3 встановлюється в адміністративних межах населених пунктів або на відстані менше 3 км. від них. Згідно акту про надання гірничого відводу №3 від 21.07.2006г. по кар'єру «Ульянівський» гірничий відвід знаходиться в 5 км. на південно - східніше від м. Білогірська, північного західніше: в 1,0 км. від с.Ульяновка і в 1,5 км. с.Кирпичне Білогірського району АР Крим та вказаний на копії топографічного плану.

Керуючись нормами Закону України «Про відходи» відповідач вказує, що за понадлімітне розміщення відходів плата стягується в збільшеному розмірі. Ліміти на освіту і розміщення відходів встановлюються строком на один рік і доводяться до власників відходів до 1 жовтня поточного року органами Мінекобезпеки на місцях.

Відповідно акту перевірки, в лімітах на утворення і зберігання відходів на 2008 рік, які отримав позивач відходи IV класу небезпеки перероблене масло, відходи чорних металів відсутні.

В акті зазначено, що таким чином, позивачем порушене пп.2,3,4;5.3,6,7,9 «Інструкції про порядок обчислення і здійснення збору за забруднення навколишнього природного середовища» затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.09 р. № 303, затвердженої спільним Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.99 р. №162/319.

Проведеною перевіркою встановлено заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 6612,19 грн., в т.ч.: за I квартал 2008 р. на суму 127,49 грн., за II квартал 2008 р. на суму 2582,85 грн., за III квартал 2008 р. на суму 725,82 грн., за IV квартал 2008 р. на суму 3176,03 грн.

Згідно до положень ст.1 Закону України «Про відходи» (у редакції станом на період діяльності позивача, що перевірявся відповідачем), відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до п. 2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (далі - Поярдок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. №303 (у редакції станом на період діяльності позивача, що перевірявся відповідачем), встановлено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір) справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі - скиди); розміщення відходів.

Територіальні органи Мінприроди подають до органів державної податкової служби перелік підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що нормативи збору за викиди стаціонарними джерелами забруднення та скиди, а також нормативи збору за розміщення відходів встановлюються відповідно до виду забруднюючих речовин та класу небезпеки відходів, наведених у таблицях 1.1, 1.7 і 1.9 додатка 1.

Враховуючи місцеві умови, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради за поданням територіальних органів Мінприроди можуть збільшувати перелік видів забруднюючих речовин, на які встановлюється збір за викиди і скиди. Нормативи збору за викиди і скиди цих забруднюючих речовин встановлюються за критеріями та відповідно до ставок, наведених у таблицях 1.2, 1.3, 1.8 додатка 1.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерелкоригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.

Суми збору, який справляється за викиди пересувними джерелами забруднення, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі нормативів збору за ці викиди виходячи з кількості фактично використаного пального та його виду відповідно до таблиць 1.4 - 1.6 додатка 1 і визначених за місцем перебування платників збору на податковому обліку коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.1, 2.2 додатка 2.

Згідно до п. 6 Порядку, ліміти скидів у водні об'єкти державного значення для первинних водокористувачів визначаються у дозволах на спеціальне водокористування, які видають територіальні органи Мінприроди.

Ліміти скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти місцевого значення для первинних водокористувачів визначаються у дозволах на спеціальне водокористування, які видаються місцевими державними адміністраціями, а в містах обласного значення - виконавчими органами рад за поданням територіальних органів Мінприроди.

Ліміти розміщення відходів визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 Порядку визначено, що обсяги скидів, пов'язаних з проведенням планового ремонту каналізаційних мереж і споруд, включаються до загального ліміту скидів. Обсяги та умови проведення таких скидів погоджуються з територіальними органами Мінприроди. Збір, який справляється за ці скиди, нараховується як за скиди, що проводяться в межах установлених лімітів.

У разі перевищення погодженого обсягу скидів та порушення умов їх проведення, пов'язаних з плановим ремонтом каналізаційних мереж і споруд, плата обчислюється як за понадлімітні скиди, а збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу, відшкодовуються в установленому законодавством порядку.

Відповідно до положень статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.

Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця.

Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні.

Відповідно до п. 2.1. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 р. за N 168/704) первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Пунктом 2.4. вказаного положення встановлено, що первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Відповідно до п. 2.7. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Документування господарських операцій може здійснюватись з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обов'язково містити реквізити типових або спеціалізованих форм.

З висновку експерта від 10.10.2010р. №94 (а.с.171 - 187) та додатку до висновку відомості дослідження та співставлення накладних з реалізації та карток рахунку 26 «Готова продукція» за номенклатурою «відсів» (а.с.188-195) вбачається, що експертом були досліджені первинні бухгалтерські документи, зведені бухгалтерські регістри картки рахунку 26 «Готова продукція» по номенклатурі «Відсів» з накладними на відвантаження за 2008рік та було встановлено, що всього прихід відсіву склав за 2008р. 20503,045 тон, продаж здійснено в сумі 20503,045грн.

Також експертом вказано, що у економічній практиці відходи класифікуються як поворотні, які відбиваються в бухгалтерському обліку як матеріали на рахунку 209 «Інших матеріалів» і безповоротні, які враховуються тільки в кількісному виразі.

Вказане свідчить про те, що експертом були досліджені первинні бухгалтерські документи позивача, які є підставою бухгалтерського обліку господарських операцій.

З урахуванням встановлення такого факту суд зазначає, що відсів кам'яний не є відходом в розумінні Закону України «Про відходи» оскільки матеріали справи свідчать, що впродовж всього періоду, що перевіряється, відбувалася реалізація даного виду продукції споживачеві по бухгалтерському рахунку 26 «Готова продукція», на якому відповідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої Наказом Мінфіну України від 30.11.1999 № 291 відбивається інформація про наявність і рух готової продукції.

За таких підстав, висновки відповідача в акті перевірки про заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 6612,19 грн. зроблені відповідачем без урахування факту продажу відсіву як готовій продукції. Вказане свідчить про необґрунтованість висновків відповідача та як наслідок про протиправність прийнятого повідомлення рішення.

Викладені судом факти підтверджуються висновком судової економічної експертизи №94 від 10.10.2010р. (а.с.171-187), який суд вважає повним та обґрунтованим і приймає в якості доказу по справі.

Відповідно до зазначеного висновку експерт дійшов висновку про те, що донарахування податку на прибуток за 4 кв. 2008 року по ТОВ «Білогірське карєроуправління» наданими на дослідження документами не підтверджується. Донарахування фінансових санкцій за невчасне нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток за період 2 квартал 2008 р. по ТОВ «Білогірське карєроуправління» наданими на дослідження документами і нормативно не підтверджується. Заниження ПДВ до сплати по ТОВ «Білогірське карєроуправління» за 2008 рік наданими на дослідження документами підтверджується в сумі 1838 грн. Заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища по ТОВ «Білогірське карєроуправління» за 2008 рік наданими на дослідження документами не підтверджуються.

На підставі викладеного суд критично оцінює доводи відповідача, по яких він просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Отже, судом встановлена необґрунтованість та протиправність висновків відповідача зроблених за наслідком проведення перевірки позивача, в звязку з чим, прийняті на підставі таких висновків податкові повідомлення рішення: №0000742301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 15659,00грн. і штрафних санкцій в сумі 101631,80грн. та №0000762301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання із збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 6612,19грн. і штрафних санкцій в сумі 1949,85грн. є протиправними та підлягають скасуванню. Податкове повідомлення рішення №0000752301/0 від 07.05.09р., яким позивачу нараховане податкове зобовязання з податку на додану вартість є протиправним та підлягає скасуванню в сумі 189696,0грн. та штрафних санкцій в сумі 94863,0грн.

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

В судовому засіданні оголошена вступна і резолютивна частина постанови, постанова складена в повному обсязі 13.12.2010р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення:

- №0000742301/0 від 07.05.09р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроуправління» нараховане податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 15659,00грн. за основним платежем і штрафні санкції в сумі 101631,80грн.

- №0000752301/0 від 07.05.09р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроуправління» нараховане податкове зобовязання з податку на додану вартість в сумі 189696,0грн. за основним платежем та штрафних санкції в сумі 94863,0грн.

- №0000762301/0 від 07.05.09р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроуправління» нараховане податкове зобовязання із збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 6612,19грн. за основним платежем і штрафні санкцій в сумі 1949,85грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Білогірське карєроупра

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя <підпис >Маргарітов М.В.

<Текст >