ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
23 січня 2012 р. 16:48 Справа №2а-9894/09/12/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі : Головуючого судді Котаревої Г.М., при секретарі судового засідання Лиган М.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом Державної фінансової інспекції в АР Крим <Список ><Позивач в особі >
до Підприємства заснованого на власності об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Афаліна" <Список ><Відповідач в особі >
третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача - Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів
про спонукання до виконання певних дій,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 довіреність № 1 від 07.12.11р.;
представників відповідача ОСОБА_2, довіреність № 13-37/1/43 від 04.10.11,
ОСОБА_3, довіреність № 13-14/607вн від 01.11.11.
Суть спору: Контрольно-ревізійне управління в АР Крим (далі позивач, КРУ в АР Крим) звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Підприємства, основаного на власності об'єднання громадян(релігійної організації, профспілки) «Афаліна» (далі відповідач), відповідно до якого просило зобов'язати відповідача виконати п. 1 вимог про усунення встановлених порушень Контроль-ревізійного управління АР Крим № 04-14/4174 від 19.06.2009 року та перерахувати до Кримського республіканського відділення Фонду соціальної захисту інвалідів штрафні санкції в сумі 16524,14 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.08.2009р. відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.10.2009 року до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача Кримське республіканська відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у позові.
Представник позивача пояснив, що під час проведення перевірки позивача було встановлено, що при виконанні договору № 2 від 23.05.2008 року (а.с.12), укладеного між позивачем та Фондом соціального захисту інвалідів було встановлено порушення умов договору в частині не використання у місячний термін бюджетних коштів, причини пропуску зазначеного строку визнані неповажними. Відповідач зазначає, що предметом договору є використання коштів Державного бюджету, у зв'язку з чим його виконання стосується безпосередньо інтересів держави у сфері використання та збереження фінансових ресурсів. За таких обставин відповідач вважає, що на підставі п.2.5. зазначеного договору, позивач повинен перерахувати до КРО ФСЗІ фінансові санкції в розмірі двох облікових ставок НБУ за весь період користування коштами.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, наведених у письмових запереченнях від 18.10.2010 (а.с.67), надав пояснення по суті спору. На думку відповідача посадовими особами відповідача встановлене порушення, про усунення якого вимагається, без врахування всіх обставин, а прийняте рішення необґрунтовано та нерозсудливо, вважає, що у відповідача відсутній обовязок виконувати п.1 вимог про усунення встановлених порушень Контроль-ревізійного управління АР Крим № 04-14/4174 від 19.06.2009 року.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився про час та місце судового розгляду сповіщений належним чином, про поважність причин неявки суду не повідомив.
Не погодившись з направленими вимогами відповідач оскаржив їх у судовому порядку
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.02.2010 було зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішення по справі № 2а-1320/10/12/0170 за позовом Підприємства, заснованого на власності об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Афаліна» до КРУ в АР Крим.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.11.2011 провадження по справі було поновлено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.01.2011 було замінено первісного позивача на правонаступника Державну фінансову інспекцію в АР Крим.
Протягом судового розгляду сторони наполягали на своїх доводах та запереченнях.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вирішуючи справу суд керувався нормативно-правовими актами, в редакцій, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України “Про державну контрольноревізійну службу в Україні”(далі Закон) від 26.01.1993 №2939-XII, зі змінами та доповненнями.
Відповідно до ст. 2 Закону головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Згідно зі ст. 1 Закону державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.
Відповідно до Указу Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 09.12.2010 № 1085/2010 було утворено Державну фінансову інспекцію України, реорганізувавши Головне контрольно-ревізійне управління України.
Відповідно до п.5 вказаного Указу встановлено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.
Указом Президента України від 23.04.2011 № 499/2011 визнано таким, що втратило чинність Указ Президента України від 28.11.2000 № 1265 «Про положення про Головне контрольно-ревізійне управління України» та затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію України, яка згідно з п.1 Положення є центральним органом виконавчої влади , що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 765 утворено територіальні органи Державної фінансової інспекції шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління, в тому числі й Державну фінансову інспекцію в АР Крим, та встановлено, що вони набувають повноважень територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління.
Таким чином, Державна фінансова інспекція в АР Крим є правонаступником Контрольно-ревізійного управління в АР Крим.
Таким чином, позивач, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є субєктом владних повноважень.
Відповідно до ст. 2 Закону України “ Про державну контрольно-ревізійну службу України ” від 26.01.93 №2939-ХІІ, КРС України є органом державної влади, що складається з структури підпорядкованих управлінь на місцях, на які покладені завдання здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреб в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використання коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів які використовують державне чи комунальне підприємство, виконання місцевих бюджетів та інше. Державний фінансовий контроль реалізується органами КРС України через проведення аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізій та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізій викладаються у акті.
Згідно ст. 15 Закону службові особи державної контрольно-ревізійної служби є представниками органів державної виконавчої влади.
Законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Працівник державної контрольно-ревізійної служби при виконанні покладених на нього обов'язків керується чинним законодавством і виконує вказівки своїх керівників. Ніхто інший, за винятком передбачених законодавством випадків, не вправі втручатися в діяльність службової особи державної контрольно-ревізійної служби.
Втручання в діяльність працівника державної контрольно-ревізійної служби тягне за собою відповідальність, передбачену законодавчими актами.
Згідно з п. 7, 8 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Судом встановлено, що відповідач є юридичною особою з ідентифікаційним кодом 32168056, зареєстрованою виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК 30.08.2002 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи А00 № 635360 від 30.08.2002 року (а.с. 111), організаційно-правова форма юридичної особи підприємство об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки). До основних видів діяльності за КВЕД є виробництво робочого одягу, виробництво спіднього одягу , виробництво рибних продуктів, будівництво будівель, тощо. (а.с.121).
23.05.2008 року між відповідачем та Кримським республіканським відділенням фонду соціального захисту інвалідів (далі КРВ ФСЗІ) укладено договір № 2 щодо фінансування витрат на здійснення заходів по соціальній, трудовій, фізкультурно-спортивній, професійній реабілітації непрацюючих інвалідів відповідно до Наказу Мінпраці та соціальної політики України № 257 від 17.09.2003 року (далі договір)(а.с.59). Зазначений договір укладено, відповідно до Порядку використання сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 31 січня 2007 р. № 70.
Джерелом фінансування відповідача за означеним договором є кошти державного бюджету України відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Відповідно до Абз. 5 частини 6 ст. 20 21.03.1991875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" Суми адміністративно-господарських санкцій і пені, що надійшли до державного бюджету, використовуються Фондом соціального захисту інвалідів на:
надання фінансової допомоги на здійснення заходів соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної (за поданням Національного комітету спорту інвалідів України) та професійної реабілітації інвалідів (відновлення працездатності шляхом забезпечення інваліда технічними реабілітаційними засобами, створення умов для занять фізичною культурою і спортом, оплата навчання та перекваліфікації, створення на робочому місці інваліда належних санітарно-гігієнічних, виробничих і технічних умов згідно з індивідуальною програмою реабілітації інваліда, випуск для інвалідів спеціальної літератури та аудіозаписів для їх професійної підготовки), працевлаштування інвалідів шляхом створення робочих місць, у тому числі спеціальних робочих місць, а також надання фінансової допомоги на технічне оснащення діючих робочих місць для працевлаштування на них інвалідів та на технічне переоснащення виробництва підприємств, організацій громадських організацій інвалідів з метою створення додаткових робочих місць і працевлаштування на них інвалідів. Фінансова допомога надається лише за наявності відповідного рішення Комісії;
надання підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, дотацій на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні або такі, що шукають роботу. Дотації надаються лише за наявності відповідного рішення Комісії.
Таким чином відповідач відноситься до підприємств і організацій, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач відноситься до підконтрольних відповідачу установ, у зв'язку з чим, спір, що виник між сторонами має ознаки публічно-правового спору та відноситься до справи адміністративної юрисдикції.
Згідно з ст. 9, п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону однією з функцій контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) у районах, містах і районах у містах є проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України “ Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні ” від 26.01.1993 року № 2939-XII плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України “ Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні ” від 26.01.1993 року № 2939-XII планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.
Судом встановлено, що 03.06.2009 року посадовими особами КРУ в АР Крим на підставі доручення Головного Контрольно-ревізійного управління України від 11.02.2009 року № 04/18/155, п.1.1.2.2 Плану роботи КРУ в АР Крим на 1-й квартал 2009 року, завдання ГУ СБУ в АР Крим на підставі направлень на проведення ревізії від 26.02.2009 року № 233 та 234, від 15.05.2009 р. № 500, проведено ревізію використання коштів державного бюджету за цільовим призначенням, а також дотримання існуючого законодавства про здійснення операцій з бюджетними коштами у Відповідача за період з 01.01.2007 р. по 01.01.2009 р. , за результатами якої складено акт № 04-30/64 (а.с.21).
За результатами ревізії КРУ в АР Крим зафіксовано, крім інших, порушення умов п.2.3. Договору, яким передбачено використати виділені кошти за цільовим призначенням протягом одного місяця з дня надходження їх на розрахунковий рахунок Підприємства.
Так, відповідачем в акті ревізії зазначено та підтверджується матеріалами справи, що кошти відповідно Договору у сумі 2099500,00 грн. надійшли на рахунок відповідача 21.05.2008 року. (а.с.53-54).
На виконання умов договору Відповідачем з ПП «Квест» було укладено договір на поставку лінії для виробництва сінтепону (надалі товар) від 11.06.2008 р. № 04, а також додаткову угоду .
На підставі рахунку-фактури № К-00000002 від 02.07.2008 р., проведена передплата ПП «Квест» за лінію для виробництва сінтепону тільки 07.07.2008 року, чим на думку КРУ в АР Крим порушено п.2.3. Договору.
Строк виконання умов договору щодо використання бюджетних коштів було встановлено -1 місяць, тобто 23.06.2008 року.
У зв'язку з чим, КРУ в АР Крим зробило висновок щодо не використання фінансових коштів у вказаний термін без поважних причин, що відповідно до пункту 2.5. Договору породжує обовязок Відповідача сплатити штраф у розмірі у розмірі двох облікових ставок НБУ за весь період користування коштами і забезпечує повернення коштів (фінансові кошти + штраф) на розрахунковий рахунок КРВ ФСЗІ.
При цьому, перевіряючі не прийняли в якості поважних причин порушення Відповідачем строків розрахунків, передбачених Договором, лист Підприємства від 19.06.2008 р. № 16 до КРВ ФСЗІ з викладенням причин можливості невикористання коштів у відповідності з умовами п. 2.3. договору від 23.05.2008 р., у зв'язку з тим, що вказані причини не відповідають вимогам п.2.3. Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 р. № 136, зі змінами, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 серпня 2004 р. за № 1068/9667, відповідно до якого органи Державного казначейства України звіряють поданий розпорядником Реєстр та підтвердні документи на предмет відповідності даних, уключених до Реєстру.
Підтвердні документи, надані розпорядником бюджетних коштів, опрацьовуються органом Державного казначейства України: за захищеними статтями, які не потребують проведення процедур закупівель, - протягом 1 операційного дня; за захищеними статтями, які потребують проведення процедур закупівель (крім капітальних видатків), - до 3 операційних днів; за іншими поточними видатками, крім захищених, - до 3 операційних днів; за капітальними видатками - до 5 операційних днів.
Судом встановлено, що дата прийняття документів від позивача 04.07.2008 р., а дата взяття на облік та перерахування грошей постачальнику обладнання - 07.07.2008 р.
Відповідно до п.2.5. Договору відповідачем проведено розрахунок штрафних санкцій за період невикористання коштів, які склали 16524,14 грн. (210000,00Х0.032786%)(річна облікова ставка НБУ 12%) Х 12 днів (з 25.06.2008 року по 06.07.2008 р.) Х 2), та зазначено, що вони не повернута КРВ ФСЗІ.
19.06.2009 р. за вих. № 04-14/4174 на адресу відповідача було направлено вимоги про усунення виявлених порушень, відповідно до п. 1 яких КРУ в АР Крим вимагало перерахувати до Кримського Республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції у сумі 16524,14 грн. (а.с.5).
КРВ ФСЗІ обставини,що спричинили невикористання коштів за Договором позивачем у встановлені строки, було визнано КРВ ФСЗІ поважними причинами, про що було накладено резолюцію на листі відповідача від 19.06.2008року № 16 (а.с.43) - такими причинами є проведення тендерної процедури відповідно до законодавства про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти.
Не погодившись з вимогами КРУ в АР Крим відповідач звернувся до суду з адміністративним позовом про їх оскарження.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.06.2010 по справі №2а-1320/10/12/0170, залишеною в силі Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2011 позов відповідача було задоволено, визнано протиправним та скасовано п.1 Письмових вимог КРУ в АР Крим від 19.06.2009 № 04-14/4174(а.с.208).
Проте, Постановою Вищого адміністративного суду України від 08.12.2011(а.с.215) касаційну скаргу КРУ в АР Крим було задоволено, Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.06.2010 та Ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2011 по справі скасовано,та в задоволені позову Підприємству, заснованому на власності об'єднання громадян(релігійної організації, профспілки) «Афаліна» відмовлено.
Ухвалюючи рішення Вищий адміністративний суд виходив з того, що причини пропуску строку виконання умов договору, викладені в листі відповідача від 19.06.2008 № 16, не є поважними, КРУ в АР Крим вірно зробило висновок про порушення відповідачем умов п.2.3 Договору та наявність підстав для застосування штрафних санкцій відповідно до п.2.5. Договору.
Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно ч.5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Таким чином, враховуючи наявність Постанови Вищого адміністративного суду України від 08.12.2011, правомірність п.1 Письмових вимог КРУ в АР Крим від 19.06.2009 № 04-14/4174 не можуть бути оскаржено у даній справі.
Отже, вказана вимога є обґрунтованою та підлягає виконанню відповідачем.
Матеріалами справи не підтверджується виконання п.1 Письмових вимог КРУ в АР Крим від 19.06.2009 № 04-14/4174, у зв'язку з чим, позов підлягає задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 23.01.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст.ст.160, 163 КАСУ постанову складено 30.01.2012 р.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Підприємство засноване на власності об'єднання громадян "Афаліна" (95044, м. Сімферополь, вул. Гавена, 101, ідентифікаційний код 32168056) виконати п. 1 Письмових вимог Контрольно-ревізійного управління АР Крим № 04-14/4174 від 19.06.2009 р. та перерахувати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції у сумі 16524,14 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя <підпис >Котарева Г.М.
<Текст >