ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 грудня 2011 р. Справа №2а-13344/11/0170/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В., за участю представника третьої особи Гетманчук І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Дружба", третя особа. що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача - Головне управління Державного казначейства України в АР Крим в особі управління Державного казначейства в Роздольненському районі ГУ ДКУ в АР Крим, про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з адміністративним позовом Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Дружба" про стягнення з відповідача простроченої заборгованості з фінансової допомоги, наданої за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету на зворотній основі у сумі 5000 грн. на користь державного бюджету Роздольненського району АР Крим.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АРК від 31.10.11 року відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалою Окружного адміністративного суду АРК від 31.10.11 року закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду та до участі по справі в якості третьої особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача було залучено Головне управління Державного казначейства України в АР Крим в особі управління Державного казначейства в Роздольненському районі ГУ ДКУ в АР Крим.
У судовому засіданні, представник позивача наполягав на задоволені позову в повному обсязі та пояснив, що до Красноперекопської ОДПІ надійшло подання від управління Державного казначейства в Роздольненському районі ГУ ДКУ в АР Крим про стягнення з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Дружба" простроченої заборгованості з фінансової допомоги, наданої за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету на зворотній основі у сумі 5000 грн.
Представник позивача зазначив, що така допомога була надана відповідачу в 1998 - 1999 роках, але на час розгляду справи не повернена. Оскільки діючим законодавством не передбачені строки звернення до суду з такими позовами, представник позивача вважає, що зазначені строки ним не пропущені, оскільки подання надійшло лише в 2011 році та позовні вимоги мають бути задоволені.
Представник відповідача в судові засіданні не зявився, повідомлений належним чином за адресою його державної реєстрації про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
В судовому засіданні представник третьої особи позовні вимоги також підтримав та надав суду докази, що станом на час розгляду справи заборгованість відповідачем не погашена.
Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, суд вважає можливим на підставі ст.. 128 КАС України розглянути справу за його відсутністю.
Вислухавши пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 41.1.1. п. 41.1. статті 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби - щодо податків,які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Красноперекопська ОДПІ в АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Судом встановлено, що Сільськогосподарський виробничий кооператив "Дружба" є юридичною особою, зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності Роздольненською районною державною адміністрацією АР Крим 27.12.2005 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи серії А00 № 516178, витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від станом на 20.09.2011, довідкою Головного управління статистики в АРК № АБ 0511163 від 27.12.2005 року.
Судом встановлено, що СВК "Дружба" перебуває на обліку в податковій службі як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 08.12.2008 року № 29-1-52/460.
Судом встановлено, що Сільськогосподарський виробничий кооператив "Дружба" є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства «Дружба», зареєстрованого 08.07.1997 року виконавчим комітетом Раздольненської районної ради згідно довідки про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України № 23/5-3684 від 18.07.1997 року.
Таким чином, судом встановлено, що СВК "Дружба"є суб'єктом господарювання, юридичною особою, платником податків зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Судом при розгляді матеріалів справи було встановлено наступне.
Колективне сільськогосподарське підприємство "Дружба" 18.07.1997 року було зареєстроване у якості юридичної особи з колективною формою власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1998 року № 220 "Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт у 1998 році" сільськогосподарських товаровиробникам у 1998 році на поворотній основі надавалася фінансова допомога за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.
21 травня 1998 року відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим з КСП "Дружба" та Республіканським підприємством матеріально-технічного обслуговування «Кримагроснаб» було укладено договір про надання фінансової допомоги для підготовки техніки на проведення комплексу весняно-польових робіт в 1998 році, згідно якого відділення Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим надало КСП "Дружба" фінансову допомогу для проведення робіт з підготовки сільськогосподарської техніки для проведення весняно-польових робіт у розмірі 2000 грн., а КСП "Дружба" зобов'язувалося використовувати надану фінансову допомогу згідно її цільового призначення та повернути надані грошові кошти не пізніше 01 жовтня 1998 року на рахунки відділення Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим.
Платіжним дорученням № 668 від 26.05.1998 року відділення Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим перерахувало Республіканському підприємству матеріально-технічного обслуговування «Кримагроснаб» кошти в розмірі 2000 гривень за КСП «Дружба» на підставі договору від 21.05.1998 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.1998 року № 220 "Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами у 1999 році" сільськогосподарським товаровиробникам у 1999 році на поворотній основі надавалася фінансова допомога за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. Пунктом 2 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України строк повернення бюджетної позички, наданої сільськогосподарським підприємствам на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1998 року № 220 "Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт у 1998 році", пролонгувався до 01.10.1999 року.
11 лютого 1999 року відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим з КСП "Дружба" та Республіканським підприємством матеріально-технічного обслуговування «Кримагроснаб» укладено договір про надання фінансової допомоги для підготовки техніки на проведення комплексу весняно-польових робіт в 1999 році, згідно якого відділення Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим надало КСП "Дружба" фінансову допомогу у розмірі 3000 грн. для оплати поданих рахунків на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств, а КСП "Дружба" зобов'язувалося використовувати надану фінансову допомогу згідно її цільового призначення та повернути надані грошові кошти не пізніше 01 жовтня 1999 року на рахунки відділення Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим.
Платіжним дорученням № 130 від 15.02.1999 року відділення Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим перерахувало Республіканському підприємству матеріально-технічного обслуговування «Кримагроснаб» кошти в розмірі 3000 гривень за КСП «Дружба» на підставі договору від 11.02.1999 року.
06 жовтня 1999 року за № 349/02 Відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим було складено акт інвентаризації заборгованості з фінансової допомоги сільгоспвиробникам Роздольненського району на 01.10.1999 року, згідно якого заборгованість КСП “Дружба” склала 2000 грн.
06 жовтня 1999 року за № 350/02 Відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим було складено акт інвентаризації заборгованості з фінансової допомоги сільгоспвиробникам Роздольненського району на 01.10.1999 року, згідно якого заборгованість КСП “Дружба” склала 3000 грн.
12 січня 2000 року між КСП "Дружба" та відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим було проведено звірку, про що складено акт, в якому зазначено, що станом на день складення акту у КСП "Дружба" наявний непогашений фінансовий борг у розмірі 5000 грн., який складається з сум у розмірі 2000 грн. (згідно Постанови Кабінету Міністрів від 26.02.1998 року № 220 "Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт у 1998 році" та договору від 21 травня 1998 року про надання фінансової допомоги для підготовки техніки на проведення комплексу весняно-польових робіт в 1998 році) та у розмірі 3000 грн. (згідно Постанови Кабінету Міністрів від 10.12.1998 року № 220 "Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами у 1999 році" та договору від 11 лютого 1999 року про надання фінансової допомоги для підготовки техніки на проведення комплексу весняно-польових робіт в 1999 році).
Листом від 16 лютого 2000 року № 51-02 відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим до Роздольненської міжрайонної державної податкової інспекції було направлено подання від 11 лютого 2000 року № 1 про стягнення заборгованості та фінансових санкцій з сільгоспвиробників, що отримали допомогу з резервного фонду Кабінету Міністрів України за 1997-1999 роки. У додатках, що були долучені до вказаного листа, зазначено й борг КСП “Дружба” у сумі 5000 грн.
Листом № 421 від 27.02.2001 року відділення Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим було повідомлено Роздольненською МДПІ про те, що вказаним сільгоспвиробникам, у тому числі й СПК “Дружба”, було виставлено інкасове доручення. СПК “Дружба” було виставлено до сплати суму разом з фінансовими санкціями у розмірі 6040 грн.
16 грудня 2000 року за № 02-14/242 відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим ліквідаційній комісії СПК “Дружба” був надісланий лист, в якому відділення Державного казначейства вказувало на наявність боргу у сумі 5000 грн. та необхідність його сплати.
Згідно вимоги про повернення бюджетних коштів № 38-13 контрольно-ревізійної групи в Роздольненському районі Західного контрольно-ревізійного відділу Державної контрольно-ревізійної служби в Україні СПК “Дружба” зобов'язувалося повернути фінансову допомогу, надану на зворотній основі, у сумі 5000 грн. вказана вимога була отримана уповноваженою особою СПК “Дружба”, а саме заступником головного бухгалтера 29.01.2001 року.
На підставі Указу Президента України від 27 серпня 2002 року N 774/2002 "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення" колективні сільськогосподарські підприємства були перетворені на інші організаційно-правові форми ведення господарської діяльності. КСП “Дружба” перетворилося на СПК “Дружба”.
13 вересня 2002 року голові СПК “Дружба” відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим було направлено лист № 180-02 про те, що у підприємства наявний борг, отриманий за бюджетною позичкою, наданою на поворотній основі, у сумі 5000 грн. Також відділенням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим було вказано, що у разі несплати до територіальних органів буде направлене звернення щодо подання позовної заяви до господарського суду.
У відповідь на лист № 180-02 від 13 вересня 2002 року головою СПК “Дружба” було направлено лист № 96 від 16.09.2002 року про те, що у зв'язку з ліквідацією підприємства та відсутністю наявних коштів для погашення боргу за бюджетною позичкою немає можливості сплатити вказаний борг у розмірі 5000 грн. Таким чином, голова підприємства просив вказану суму списати.
Листом від 06 листопада 2009 року № 12.3-12/377 управління Державного казначейства в Роздольненському районі АР Крим повідомляло СПК “Дружба” про те, що у підприємства наявний борг у розмірі 5000 грн. щодо повернення бюджетної позички, наданої на поворотній основі.
Листом від 20.11.2009 року СПК “Дружба” вказувало на те, що підприємство не має заборгованості у сумі 5000 грн. перед бюджетом України, оскільки ухвалою господарського суду АР Крим від 17.05.2006 року припинено справу про банкрутство СПК “Дружба”, складено реєстр кредиторів, з якими повністю проведено розрахунки, інші борги були списані.
Судом встановлено, що в результаті реорганізації податкових органів Роздольненська МДПІ була приєднана до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим.
Листом від 23.08.2011 № 12.3-07.1/318 Управлінням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим ГУ ДКУ в АР Крим було направлено супровідний лист до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим, в якому вказувалося, що Управління Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим ГУ ДКУ в АР Крим направляє договір від 21 травня 1998 року про надання фінансової допомоги у розмірі 2000 грн. (згідно Постанови Кабінету Міністрів від 26.02.1998 року № 220), договір від 11 лютого 1999 року про надання фінансової допомоги у розмірі 3000 грн. (згідно Постанови Кабінету Міністрів від 10.12.1998 року № 1953) та акт звірки від 12.01.2000 щодо заборгованості КСП "Дружба" з фінансової допомоги. Також у супровідному листі було вказано, що вказані матеріали вже направлялися до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим згідно супровідного листа від 08.11.2005 року № 02-19/457.
02 вересня 2011 року за вхідним № 11210/10/24-0 до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим надійшло подання Управління Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим ГУ ДКУ в АР Крим № 12 від 01 вересня 2011 року про те, що Управлінням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим ГУ ДКУ в АР Крим на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 174 вноситься подання щодо СВК "Дружба" для вжиття заходів для стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою, наданої на поворотній основі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998 року № 1953 у сумі 3000 грн.
02 вересня 2011 року за вхідним № 11209/10/24-0 до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим надійшло подання Управління Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим ГУ ДКУ в АР Крим № 12 від 01 вересня 2011 року про те, що Управлінням Державного казначейства у Роздольненському районі АР Крим ГУ ДКУ в АР Крим на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 174 вноситься подання щодо СВК "Дружба" для вжиття заходів для стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою, наданої на поворотній основі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1998 року № 220 у сумі 2000 грн.
Розглянувши матеріали, подані сторонами у судовому провадженні, вислухавши доводи сторін по справі, суд визначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 17 Бюджетного кодексу України (в редакції від 21 червня 2001 року) у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.
Статтею 20 Закону України “Про Державний бюджет України на 2000 рік” було встановлено, що в 2000 році для відшкодування витрат Державного бюджету України, які виникли внаслідок невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок з державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками, органи державної податкової служби України застосовують механізм безспірного стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законодавством для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.
Відповідно до статті 23 Закону України “Про Державний бюджет України на 2001 рік” було встановлено, що в 2001 році для відшкодування витрат Державного бюджету України, які виникли внаслідок невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками, органи державної податкової служби України застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення станом на момент повідомлення Роздольненської МДПІ про наявність у КСП “Дружба” боргу у розмірі 5000 грн. був Закон України “ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III.
Судом встановлено, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України та п. 20.1.28. статті 20 Кодексу передбачено також право органів податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно п. 1 підрозділу 10 Податкового Кодексу України встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 95.1 та 95.3 статті 95 глави 9 розділу II Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до статті 50 Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України № 2456-VI від 08.07.2010 року) у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом. З моменту надання кредитів з бюджету на суму отриманих з бюджету коштів права кредитора та право вимагати від позичальників повернення таких кредитів до бюджету у повному обсязі переходять до держави (Автономної Республіки Крим, територіальної громади).
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості не поширюється.
Органи державної податкової служби України визначаються органами стягнення простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, територіальною громадою) за кредитами з бюджету.
Пунктом 9 статті 17 Бюджетного кодексу України також передбачено, що прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості був визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 174 від 02.03.2011 року.
Згідно пункту 1 Постанови цей Порядок регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички/фінансову допомогу у 1993-1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою;
Пунктом 15 Порядку передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.
Таким чином, позивач має право звертатися до суду з позовами про стягнення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання за кредитом з бюджету, при цьому строки позовної давності на стягнення такої заборгованості не розповсюджуються.
Судом також перевірений факт стягнення з СВК «Дружба» заборгованості за кредитом в сумі 5000 гривень при розгляді Господарським судом АРК справи про банкрутство № 2-5/959-2005 (№ 2-5/2687-2006), яка витребовувалася судом та досліджувалася в судовому засіданні.
Судом встановлено, що ухвалою господарського суду АР Крим від 17 грудня 2006 року по справі № 2-5/2687-2006 (суддя Гаврилюк М.П.) за заявою кредитора Красноперекопської ОДПІ в АР Крим про порушення справи про банкрутство та визнання банкрутом СПК “Дружба” мирову угоду, укладену 17 квітня 2006 року, було затверджено, провадження по справі було припинено, оскільки всі вимоги мирової угоди були виконані.
Судом встановлено, що згідно заяви Красноперекопської ОДПІ про порушення справи про банкрутство від 12.10.2004 року, ухвали ГС АРК від 16.07.2005 про затвердження реєстру кредиторів, реєстру кредиторів, тексту мирової угоди від 07.04.2006 року до суми боргу, що була заявлена позивачем в розмірі 112618,99 гривень, не входила заборгованість за кредитами в розмірі 5000 гривень.
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи за СВК «Дружба» рахується заборгованість за фінансовою допомогою, наданою на зворотній основі з резервного фонду Державного бюджету у сумі 5000 гривень, що підтверджується довідкою управління Державного казначейства в Роздольненському районі ГУ ДКУ в АР Крим від 16.12.2011 року № 12.3-02.1/974.
Приймаючи до уваги, що заборгованість у розмірі 5000 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, суд відповідно до ст.. 95 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих СВК «Дружба» заборгованості у розмірі 5000 гривень.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, який ним не був сплачений при подачі адміністративного позову, суд н вирішує питання стосовно його повернення позивачу.
Під час судового засідання, яке відбулось 27.12.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 160, 163 КАСУ повний текст постанови складено 29.12.2011 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих сільськогосподарський виробничий кооператив "Дружба" (ідентифікаційний код 20687080), заборгованість з фінансової допомоги, наданої за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету на зворотній основі у сумі 5000 гривень на користь державного бюджету Роздольненського району АР Крим.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.