Постанова № 21404015, 14.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.03.2011
Номер справи
2а-5387/10/7/0170
Номер документу
21404015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

14 березня 2011 р. 14:40 Справа №2а-5387/10/7/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Силантьєвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК <Список ><Позивач в особі >

до Закритого акціонерного товариства "Керченський скляний комбінат" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >

про стягнення заборгованості у сумі 1555267,70грн.,

за участю:

позивач не зявився

відповідач не зявився

Суть спору: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті недоїмки із страхових внесків та заборгованості зі сплати фінансових санкцій, пені та заборгованості з відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з доставкою та виплатою пільгових пенсій на загальну суму 1555267,70грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у добровільному порядку не сплачена сума заборгованості відповідно до вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка підлягає стягненню на користь позивача.

Позивач надіслав суду клопотання про розгляд справи у відсутність його представника, в якому вказав, що підтримує позовні вимоги.

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, причини неявки не повідомив. У судових засіданнях, що відбулися раніше, представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову. Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.190-192, а.с.208-210).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач зареєстрований як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим.

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон України №1058).

Суд застосовує положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що була чинна на час виникнення публічно правового спору.

Згідно ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.

Стаття 3 Закону України №1058 визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону України №1058 виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до п.4, 6 ч. 2 ст. 17 Закону України №1058 страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Страхувальник зобовязаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі оплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом (ч. 6 ст. 20 Закону).

Відповідно до п.2 ч.9 ст. 106 Закону України №1058 (в редакції, що діяла на час прийняття рішення про застосування штрафних санкцій), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач нарахував та надавав позивачу розрахунки сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підтверджується розрахунками сум страхових внесків за грудень 2005 по жовтень 2009р. (а.с.14-112).

Позивач вказує, що в звязку з несвоєчасною сплатою страхових внесків у відповідача перед позивачем утворилася недоїмка зі сплати страхових внесків.

За несвоєчасну сплату сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, позивачем було прийняте рішення від 21.10.2005р. №251 (а.с.113) про застосування до відповідача фінансових санкцій на суму 137315,15грн. та пені на суму 12447,64.

Рішення про застосування штрафних санкцій було отримано відповідачем, про що свідчить відмітка у повідомлення про вручення поштового відправлення (оборот а.с.113).

Частиною 3 ст. 106 Закону №1058 встановлено що протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкції. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Відповідно до абз. 8 ч.3 ст. 106 Закону України №1058 у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.

Відповідно до абзацу 3 ч.14 Закону України №1058 суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про застосування позивачем фінансових санкцій, відповідачем було отримано але у встановленому законом порядку не було оскаржено, фінансові санкції та пеня у добровільному порядку відповідачем не сплачені.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Пенсійний фонд України призначає пенсії за віком на пільгових умовах. Стаття 8 зазначеного Закону передбачає, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій.

Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій призначених згідно з пунктами «а», «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списком №1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36.

Розрахунки суми відшкодування розраховуються відповідно до підпункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (далі - Інструкція).

Пунктом 6.4 зазначеної Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

На адресу відповідача, відповідно до п.6 Інструкції, позивачем були направлені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (а.с.118-180): від 20.03.2006р. №1870/03-5, від 12.05.2006р. №3116/03-5, від 19.11.2007р. №10093/03-5, від 17.12.2007р. №11480/03-5, від 18.01.2008р. №552/03-5, від 19.03.2008р. №2682/03-5, від 17.04.2008р. №3872/03о, від 19.05.2008р. №4957/03-5, від 18.08.2008р. №8167/03-5, від 10.09.2008р. №8894/03-5, від 07.10.2008р. №10037/03-5, від 12.11.2008р. №11269/03-5, від 15.01.2009р. №500, від 16.02.2009р. №1598/04-22, від 16.02.2009р. №3970, від 18.05.2009р. №4818, від 22.04.2009р. №3970/04-22, від 06.07.2009р. №7153, від 12.08.2009р. №8904, від 08.09.2009р. №10229, від 12.11.2009р. №13816, від 15.12.2009р. №15481. Про отримання яких свідчать відмітки на повідомленнях про вручення поштових відправлень.

Відповідно до матеріалів справи, а саме з урахуванням наданих позивачем розрахунків заборгованості відповідача, розрахунків сум страхових внесків, рішення про застосування штрафних санкцій, акту звірки розрахунків платежів з УПФУ станом на 01.01.06р., розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, направлених відповідачу, вбачається, що заборгованість відповідача перед позивачем по страховим внескам по сплаті штрафних санкцій та пені та по відшкодуванню витрат по сплаті та доставці пільгових пенсій станом на 01.01.10р.становить 1555267,70грн.

Вказана заборгованість, в силу викладених вище норм, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Суд вважає неспроможними доводи відповідача, по яких він просить відмовити у задоволенні позовних вимог в звязку з наступним.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Посилання відповідача на те, що частина суми боргу у розмірі 260296,60грн. вже була стягнута за рішенням Господарського суду АР Крим від 15.12.05р. по справі №2-23/13926-2005р судом оцінюється критично, оскільки до матеріалів залучений акт звірки заборгованості №332, складений 26.04.2006р., за яким, заборгованість за відповідачем станом на 01.01.06р. становить 836113,92грн.

Даний акт складений за участю позивача та відповідача, містить підписи посадових осіб сторін та відбитки печатки і приймається судом до уваги в якості доказу наявності заборгованості.

Відповідачем, в силу ч. 1 ст. 71 КАС України не надано належних доказів (первинних бухгалтерських документів або інших належних доказів), які б вказували на те, що заявлена до стягнення сума вже була стягнута позивачем з відповідача.

Крім того суд вказує, що ухвалою суду від 17.06.10р. по справі, за клопотанням відповідача було призначено судову економічну експертизу, проведення якої доручено Кримському науково дослідному інституту судових експертиз.

На вирішення експерта були поставлені питання: підтверджується чи ні первинними бухгалтерськими документами позивача, документами відповідача та іншими документами наявність заборгованості по сплаті сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ЗАТ «Керченський скляний завод» перед Управлінням Пенсійного Фонду України в м.Керч АР Крим у сумі 1555267,70грн., якщо підтверджується, то у якій сумі.

Повідомленням про неможливість дачі висновку, експерт вказаної експертної установи повідомив про неможливість дачі висновку, яке мотивоване тим, що експерту не були надані необхідні матеріали.

В ході розгляду справи судом було встановлено, що відповідачем не були надані експерту необхідні документи для проведення експертизи, про це він також повідомив у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.210).

Таки обставини свідчать про ненадання позивачем належних доказів в обґрунтування своєї позиції.

Як було вказано вище, відповідачем було отримано рішення відповідача про нарахування штрафних санкцій та пені №351 від 01.10.05р. Відповідачем не надано суду доказів його оскарження та скасування. За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачу було відомо про існування такого рішення і він мав можливість оскаржити його у встановленому законом порядку, але доказів такого оскарження ним суду не надано. Таким чином суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про безпідставність стягнення штрафних санкцій та пені за рішенням відповідача.

Також слід вказати, що є безпідставними доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду про стягнення вказаної заборгованості, оскільки в силу ч. 15 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 18.03.2011 р.

Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Керченський скляний комбінат»

(98305, АР Крим, м. Керч, вул. Індустріальне шосе, 11) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим (м. Керч, 98329, шосе Г. Сталінграду, 60/1, р/р 2560670445612, КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 324805, ЄДРПОУ 22300406) заборгованість у сумі 1555267,70грн.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

<Текст >

Суддя <підпис >Маргарітов М.В.

<Текст >