Постанова № 21350183, 31.01.2012, Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
31.01.2012
Номер справи
2-а-5/2012
Номер документу
21350183
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-5/2012 р.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2012 року Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючої, судді Капацин Л.В.

при секретарі Політанській Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Могилеві-Подільському в приміщенні міськрайонного суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Вінницяобленерго»в особі структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі»до управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради про відшкодування вартості електроенергії в сумі 20653,71 грн., -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про відшкодування вартості електроенергії в сумі 20653,71 грн., мотивуючи тим, що з 22 травня 2008 року ПАТ «Вінницяобленерго», як енергопостачальна організація, зобовязана надавати електроенергію по пільговому тарифу, зокрема 50% знижку по оплаті спожитої електроенергії на весь її обсяг. Структурна одиниця «Могилів-Подільські електричні мережі» ПАТ «Вінницяобленерго» 24 листопада 2011 року звернулася до управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради з метою врегулювання спірного питання, яке стосується відшкодування відповідачем витрат, повязаних із наданням пільг по оплаті електроенергії. Відповідачем було відмовлено у відшкодуванні витрат, повязаних із наданням пільг з оплати електроенергії без норм споживання особам, на яких поширюється дія закону України «Про міліцію», посилаючись на те що показники Державного бюджету України в частині виплат, які встановлені ст. 22 Закону України «Про міліцію», розраховані, виходячи з положень постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадян, які мають пільги щодо їх сплати»від 01.08.1996 року № 879, тобто в межах норм і не передбачають призначень для взяття зобовязань щодо перерахунку. Крім того, відповідач посилається на те, що немає визначених чинним законодавством підстав та необхідних обсягів фінансових ресурсів для проведення відшкодування пільг громадянам, які ними користуються відповідно до Закону України «Про міліцію». Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року № 879 було встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату послуг за рахунок коштів державного бюджету. Зазначена постанова не передбачає виключень, тому визначені цією главою норми поширюються на осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про міліцію». Позивач просить визнати протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вінницької області щодо відшкодування пільг громадянам, які мають право на пільги згідно Закону України «Про міліцію»за червень-жовтень 2011 року, зобовязати відповідача вчинити дії з відшкодування шкоди, завданої його неправомірними діями в розмірі 20653,71 грн. та стягнути з Державного бюджету України на його користь судові витрати понесені по справі.

В судовому засіданні представники позивача Первак О.В. та Бурлака Т.А. підтримали свої позовні вимоги, суду пояснили, що 22 травня 2008 року рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 року зміни, внесенні підпунктом «а» підпункту 1 пункту 68 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107-УІ, в межах норм встановлених законодавством визнано такими , що не відповідають Конституції України. Тому з 22 травня 2008 року ПАТ «Вінницяобленерго», як енергопостачальна організація, зобовязана надавати електроенергію по пільговому тарифу, зокрема 50% знижку по оплаті спожитої електроенергії на весь її обсяг. 24 листопада 2011 року структурна одиниця «Могилів-Подільські електричні мережі»ПАТ «Вінницяобленерго» звернулася з листом до управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради з метою відшкодування відповідачем витрат, повязаних із наданням пільг по оплаті електроенергії окремим пільговим категоріям. Проте відповідачем було відмовлено в усній формі у відшкодуванні витрат, повязаних із наданням пільг з оплати електроенергії без норм споживання особам, на яких поширюється дія Закону України «Про міліцію». Відповідно до ст. 39 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»надання пільг таких категорій споживачів здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом. Згідно з п.3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету , затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 року № 256, - головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих адміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення. Представники позивача просять позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, стягнути з управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вінницької області на користь ПАТ «Вінницяобленерго»в особі структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі»шкоду, завдану внаслідок вчинення протиправних дій, в розмірі 20653,71 грн. та стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати понесені по справі. Також представники позивача зазначили, що шкода, завдана позивачу внаслідок відшкодування пільг громадянам, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про міліцію», за червень-жовтень 2011 року складає 11297,24 грн.

Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вандьо Т.П. позов не визнала, суду пояснила, що постановою Кабінету Міністрів від 01.08.1996 року № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати»із змінами і доповненнями, визначено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбаченні чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі освітлення помешкань. Зазначена постанова не передбачає виключень, на сьогоднішній день є чинною, тому визначені нею норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про міліцію». Проте, проведення перерахунку наданих пільг в оплаті за спожиту електроенергію без урахувань норм пільгового споживання потребує додаткових бюджетних коштів, які не передбачені в Державному бюджеті на 2010-2011 роки. Відповідно до ст.95 Конституції України встановлено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки на загально - суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Також у разі, якщо застосування пільг для певних категорій громадян потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-якими іншими законами, крім Закону про Державний бюджет України. Разом з тим, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Витрати Державного бюджету на покриття таких зобовязань здійснюватися не можуть. Посилаючись на рішення Конституційного суду України від 25 січня 2012 року у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України, представник відповідача зазначила, що однією з ознак України, як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобовязана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами. Надання пільговикам даної категорії пільг на освітлення помешкань приведе до обмеження в пільгах інших категорій громадян. Представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до листа структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі»ПАТ «Вінницяобленерго» від 24.11.2011 року, позивач просить управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради погодити розмір коштів для відшкодування збитків від надання пільг працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років, надавши акт звірки розрахунків по категорії пільговиків, в якому сальдо по категорії «пенсіонери міліції»станом на 01.11.2011 року становить 11297,24 грн. (а.с. 7, 8-146, 147-148).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року № 879 було встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги по оплаті комунальних послуг за рахунок коштів державного бюджету.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІП.

Відповідно до статті 9 вказаного Закону, державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій :щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло. До їх числа, серед іншого, належать нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо яких держава надає пільги.

Положенням статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено, що виключно законами України визначаються пільги, зокрема, щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності.

Згідно із ст. 21 вказаного Закону, окремо визначаються нормативи коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, що спрямовуються на покриття витрат підприємств, установ і організацій соціально-культурного, житлово-комунального та побутового обслуговування, які не покриваються виплатами населення.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію», працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством.

Згідно з ч.6 ст. 22 Закону України «Про міліцію», за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом, за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно із змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у 2008 році 50 % знижка з оплати комунальних послуг та палива працівникам міліції та членам їх сімей надавалась в межах норм, встановлених законодавством.

Проте, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "а" підпункту 1 пункту 68 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-УІ:, "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано такими що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Як вбачається з тексту вказаного рішення КСУ, неконституційним визнано положення щодо обмеження пільг «в межах норм, встановлених законодавством», працівникам міліції та членам їх сімей у вигляді 50% знижки з оплати комунальних послуг та палива, передбаченої ч.4 ст.22 Закону України «Про міліцію».

Таким чином, після 22.05.2008 року обсяг пільгового споживання електроенергії для працівників міліції та пенсіонерів МВС не обмежується нормами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.96 № 879.

Проте, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, в сумі 11297 грн. 24 коп., оскільки під час судового засідання з пояснень представників сторін та наданих письмових доказів встановлено, що саме у такому розмірі на протязі червня-жовтня 2011 року позивачем були надані пільги громадянам, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про міліцію».

Також суд вважає необхідним визнати протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вінницької області у відшкодуванні ПАТ «Вінницяобленерго»в особі структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі»наданих ним пільг громадянам, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про міліцію», за червень-жовтень 2011 року.

На підставі ст. 22 Закону України «Про міліцію», керуючись ст.ст.86, 99, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вінницької області у відшкодуванні публічному акціонерному товариству «Вінницяобленерго»в особі структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі»наданих ним пільг громадянам, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про міліцію», за червень-жовтень 2011 року .

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вінницької області на користь публічного акціонерного товариства «Вінницяобленерго»в особі структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі»(п\р № 260323012858 в ОПЕРВ філії Вінницького управління ВАТ «Ощадбанк», МФО 302247, код 25510334) шкоду, завдану внаслідок вчинення протиправних дій, в розмірі 11297 (одинадцять тисяч двісті девяносто сім ) грн. 24 коп.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Вінницяобленерго»в особі структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі»(п\р № 260323012858 в ОПЕРВ філії Вінницького управління ВАТ «Ощадбанк», МФО 302247, код 25510334) судовий збір в сумі 112 (сто дванадцять) грн. 97 коп. шляхом їх безспірного списання управлінням Державної казначейської служби України у Могилів-Подільському районі та м. Могилів-Подільському Вінницької області із рахунку управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вінницької області.

На постанову може бути подана апеляція до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений 06.02. 2012 року.

Суддя