Рішення № 21346545, 09.02.2012, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
09.02.2012
Номер справи
5010/648/2011-14/30-22/93
Номер документу
21346545
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2012 р. справа № 5010/648/2011-14/30-22/93

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О.В. при секретарі судового засідання Костюк І. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1,

до відповідача: виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000,

про визнання недійсним договору №96 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 08.10.08р.,

за участю представників сторін:

від позивача: представник ОСОБА_2, довіреність від 20.01.12р.,

від відповідача: представник ОСОБА_3, довіреність №183/01-17/64в від 01.11.10р.,

ВСТАНОВИВ:

Підприємцем ОСОБА_1 заявлено позов до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання недійсним договору №96 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 08.10.08р.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що умови договору щодо визначення попереднього розміру пайового внеску в сумі 877 247,11грн. (п.3.2. та додаток до договору) не відповідають п.5.5. Положення про цільовий фонд соціально-економічного розвитку міста, п.4.3.1 та п.4.3.2 Положення про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста, в яких передбачено, що в разі спорудження об'єктів на місці об'єктів нерухомого майна, що підлягають знесенню, пайовий внесок зменшується на суму, що розраховується шляхом множення прощі знесених будівель на опосередковану вартість спорудження 1кв.м житла в Івано-Франківській області, встановлену Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України на день отримання дозволу на проектно-пошукові роботи. Вказує на те, що спорудження вказаного об'єкту здійснюється на місці автомийки та станції по ремонту та балансування коліс загальною площею 162,9кв.м; вартість об"єкта становить 164 529,00грн., який придбаний позивачем згідно договору купівлі-продажу від 23.02.06. Враховуючи опосерковану вартість спорудження 1кв.м житла в Івано-Франківській області в розмірі 1947,00грн., яка встановлена наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №7/8-412від 13.05.06, вважає, що розмір пайового внеску в оскаржуваному договорі не був зменшений на 481 695,30грн. Вказане порушення розцінює як невідповідність змісту договору актам цивільного законодавства, що є підставою для визнання його недійсним згідно ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України.

Відповідач заявлений позов не визнав і вказав, що положення п.4.3.1.,4.3.2,4.3.3. Положення про пайову участь передбачали, що пайовий внесок зменшується на суму, що розраховується шляхом множення площі знесених будівель на опосерковану вартість спорудження 1кв.м житла в Івано-Франківській області, що означає наявість факту знесення будівель, який підтверджується доказами. Посилається на рішення Івано-Франківської міської ради від 30.01.2007р., яким було внесені зміни до рішення від 29.08.2006р., і встановлено, що замовник будівництва для розрахунку попереднього розміру пайового внеску та укладення договору подає виконавцю інформацію з ОБТІ про площу знесених будівель. Зазначає, що позивач таку довідку не подавав, а тому підстави для зменшення розміру пайового внеску були відсутні. Відмічає, що згідно п.6.2. договору сторони не позбавлені можливості внести зміни в договір. Вважає, що умови оскаржуваного договору відповідають вимогам чинного законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши інші зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст.43 ГПК України, суд встановив наступне.

Рішенням виконкому Івано-Франківської міської ради №356 від 25.10.05 позивачу дозволено проведення проектно-пошукових робіт для будівництва багатоквартирного житлового будинку з адміністративно-торговими приміщеннями на орендованій земельній ділянці на вул.Стуса, навпроти будинку №7, зі знесенням існуючої мийки автомобілів при умові укладення угоди з виконавчим комітетом міської ради про участь у соціально-економічному розвитку міста та при умові переоформлення через міське управління земельних ресурсів зміни цільового використання земельної ділянки.

На виконання даного рішення, між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір №96 від 08.10.08 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста (надалі "договір").

Згідно п.1 договору замовник, що здійснює будівництво багатоквартирного житлового будинку з адміністративно-торговими приміщеннями на орендованій земельній ділянці на вул. Стуса, 7 зі знесенням існуючої мийки автомобілів, в порядку та на умовах, визначених договором, бере участь у розвитку соціальної інфраструктури м.Івано-Франківська.

Відповідно до п.2.1. договору замовник взяв на себе зобов'язання сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені договором.

В п.п.3.1.,3.2.,3.3. договору передбачено, що розрахунок попереднього розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 1 до договору; попередній розмір пайового внеску складає 877247,11грн. Замовник сплачує не менше 20 відсотків попереднього пайового внеску протягом сорока банківських днів від дати, зазначеної на витягу з рішення виконкому протокольною частиною; розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 2 до договору, який оформляється після затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорту об'єкта. Несплачену суму попереднього розміру пайового внеску та суму остаточного розміру пайового внеску замовник сплачує до моменту подання акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на підпис голові державної приймальної комісії (п.3.4. договору).

В договорі вказано, що він укладений відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради від 07.12.2006р., тлумачення термінів договору здійснюється згідно з п.1.3. Положення про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста.

Договір містить додаток, в якому здійснено розрахунок розміру пайового внеску (попереднього) і визначено його в сумі 877 247,11грн. Дані про зменешення розміру пайового внеску відсутні.

Вказане будівництво позивач здійснює на земельній ділянці, площею 0,1392га, наданій в користування згідно договору оренди землі від 19.09.08р. Даний договір укладений на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який містить договір купівлі-продажу нежитлового приміщення від 03.02.2006р., згідно якого позивач придбав у власність автомийку та станцію по ремонту та балансуванню коліс в м.Івано-Франківьску по вул.В.Стуса,5а. В даному договорі вказано загальну площу автомийки 162,9 кв.м.

При вирішенні даного спору суд виходить з того, що згідно ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.2 ст.628 ЦК України). Відповідно до ст.648 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Рішенням Івано-Франківської міської ради від 29.08.2006р. було затверджено Положення про цільовий фонд соціально-економічного розвитку міста, одним із джерел формування якого визначено пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста. В п.5.5. цього Положення, в редакції, чинній на час укладення оскаржуваного договору (з урахуванням змін, внесених рішенням Івано-Франківської міської ради від 30.01.2007р.), було передбачено, що розмір пайової участі зменшується для замовників будівництва за об'єктами будівництва, які споруджуються на місці об'єктів нерухомого майна, що підлягають знесенню, а також для замовників будівництва за об'єктами будівництва, що споруджуються на власних земельних ділянках.

Відповідно до вказаного рішення Івано-Франківською міською радою 07.12.2006р. затверджено Положення про участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста, в яке були внесені зміни рішеннями Івано-Франківської міської ради від 30.01.2007р. та від 15.03.2007р. В п.4 даного Положення визначено методику розрахунку розміру пайових внесків, зокрема, у випадку спорудження об'єктів на місці об'єктів нерухомого майна, що підлягають знесенню (п.4.3.). Згідно п.4.3.3. пайовий внесок зменшується на суму, що розраховується шляхом множення прощі знесених будівель на опосередковану вартість спорудження 1 м.кв. житла в Івано-Франківській області, встановлену Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства на день отримання дозволу на проектно-пошукові роботи.

Як вбачається із додатку до договору, при визначені розміру пайового внеску наведені вимоги вказаних Положень враховані не були. Пайовий внесок підлягав зменшенню на суму 1251482,40грн., розраховану, виходячи із площі будівель, що підлягають знесенню - 498,4кв.м (диспетчерська, площею 67 кв.м, майстерня, площею 367,1 кв.м, заправочна, площею 64,3 кв.м), та опосеркованої вартості спорудження 1 кв.м житла в Івано-Франківській області в розмірі 2511грн., яка була визначена на день отримання відповідачем дозволу на проектно-пошукові роботи (рішення виконкому№136 від 14.03.2006р.) наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №24 від 27.12.2005р.

При цьому суд погоджується із доводами представника прокуратури про те, що навіси не відносять до будівель, оскільки будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устатковання, тварин, рослин, а також предметів (п.1 Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000). В п.4.3.3. Положення про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста визначено, що врахувуються площі будівель, що підлягають знесенню.

Заперечення виконкому про те, що зменшення розміру попереднього пайового внеску може мати місце за умови, коли на час укладення договору будівлі вже знесені, і що замовник зобов'язаний в цьому випадку подати інформацію з ОБТІ про площу знесених будівель, не можуть бути взяті до уваги, оскільки в п. 5.5. Положення про цільовий фонд соціально-економічного розвитку міста передбачено зменшення розміру пайової участі для замовників будівництва за об'єктами будівництва, які споруджуються на місці об'єктів нерухомого майна, що підлягають знесенню. У вищевказаних документах, на підставі яких здійснюється спорудження об'єкта будівництва, міститься вказівка на знесення будівель і споруд до початку будівництва. При цьому договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста укладається після розробки проектної документації, її погодження та затвердження в установленому порядку (п.5.2. Положення про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста). Крім того, пунктом 3.2. даного Положення передбачено подання замовником будівництва виконавцю “інформації з ОБТІ про площу знесених будівель (за наявності)”.

Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203цього Кодексу.

Згідно рішення Івано-Франківської міської ради від 29.08.2006р. затверджено Положення про цільовий фонд соціально-економічного розвитку міста, одним із джерел формування якого визначено пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста. В п.5.5. цього Положення, в редакції, чинній на час укладення оскаржуваного договору (з урахуванням змін, внесених рішенням Івано-Франківської міської ради від 30.01.2007р.), передбачено, що розмір пайової участі зменшується для замовників будівництва за об'єктами будівництва, які споруджуються на місці об'єктів нерухомого майна, що підлгяають знесенню, а також для замовників будівництва за об'єктами будівництва, що споруджуються на власних земельних ділянках.

Відповідно до вказаного рішення Івано-Франківською міською радою 07.12.2006р. затверджено Положення про участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста, в яке були внесені зміни рішеннями Івано-Франківської міської ради від 30.01.2007р. та від 15.03.2007р. В п.4 даного Положення визначено методику розрахунку розміру пайових внесків, зокрема, у випадку спорудження об'єктів на місці об'єктів нерухомого майна, що підлягають знесенню (п.4.3.). Згідно п.4.3.3. пайовий внесок зменшується на суму, що розраховується шляхом множення прощі знесених будівель на опосередковану вартість спорудження 1 м.кв. житла в Івано-Франківській області, встановлену Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства на день отримання дозволу на проектно-пошукові роботи.

Як вбачається із додатку до договору, при здійсненні розрахунку розміру пайового внеску (попереднього) наведені вимоги вказаних Положень враховані не були і розмір пайового внеску (попереднього) не було зменшено.

Заперечення відповідача про те, що зменшення розміру попереднього пайового внеску може мати місце за умови, коли на час укладення договору будівлі вже знесені, і що замовник зобов'язаний в цьому випадку подати інформацію з ОБТІ про площу знесених будівель, не можуть бути взяті до уваги, оскільки в п. 5.5. Положення про цільовий фонд соціально-економічного розвитку міста передбачено зменшення розміру пайової участі для замовників будівництва за об'єктами будівництва, які споруджуються на місці об'єктів нерухомого майна, що підлягають знесенню. У вищевказаних документах, на підставі яких здійснюється спорудження об'єкта будівництва, чітко вказано на можливість здійснення будівництва при умові знесення існуючих будівель і споруд. Крім того, пунктом 3.2. даного Положення передбачено подання замовником будівництва виконавцю “інформації з ОБТІ про площу знесених будівель (за наявності)”. Тобто подання вказаної інформаціє не визначено як обов'язок замовника будівництва, від виконання якого залежить зменшення розміру пайового внеску. Не стосується вирішення спору і посилання відповідача на можливість внесення змін до договору за згодою сторін.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.

Згідно ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.8,124 Конституції України, ст.ст.43,49, ст. ст. 82 ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання недійсним договору №96 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 08.10.08р.

Визнати недійсним договір №96 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 08.10.08р., укладений між підприємцем ОСОБА_1 та виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради.

Стягнути з виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (вул.Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000, код 02314062) в користь підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 85 (вісімдесять п'ять) грн. сплаченого державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати стягувачеві після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Малєєва О. В.

Повне рішення складено 10.02.12

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

______ Малєєва О. В. 10.02.12