ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2012 року справа № 5020-1951/2011 Господарський суд міста Севастополя у складі судді Янюк О.С.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_1 (довіреність від 10.08.2011 №07/3);
ОСОБА_2 (довіреність від 24.01.2012 № 07/1)
відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовомСевастопольського міського відділення
Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
(99001, м. Севастополь, вул. Дзержинського, 53)
до Комунального закладу «Міська лікарня № 2»
(99007, м. Севастополь, вул. Супруна, 19)
про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 24897,87 грн,
ВСТАНОВИВ:
13.12.2011 Севастопольське міське відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі позивач) звернувся до господарського суду міста Севастополя (далі суд) до Комунального закладу «Міська лікарня № 2»(далі відповідач) про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 24897,87 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує ст.ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України та мотивовані тим, що під час проведення спеціалістами Севастопольського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності перевірки Комунального закладу «Севастопольська міська лікарня № 7»на предмет обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. Під час перевірки були виявлені випадки необґрунтованого продовження листків непрацездатності, які видавались при виписці хворих та у відсутність в первинній медичній документації відомостей про внесення відміток про порушення режиму в листки непрацездатності.
Ухвалою суду від 13.12.2011 порушено провадження у справі та у порядку ст.65 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) зобовязано сторін надати суду документи, необхідні для вирішення спору. Розгляд справи призначений на 11.01.2012. Ухвалою від 11.01.2012 розгляд справи відкладений на 25.01.2012.
У судовому засіданні представники позивача підтримали вимоги позовної заяви та надали пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, про причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно і належним чином.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку незявлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п.2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2010 №01-08/140 «Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві»). За таких обставин, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи.
Крім того, ст.22 ГПК України зобовязує сторони добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін це право, а не обовязок, справа може розглядатись без їх участі, якщо незявлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом, передбаченим ст.59 ГПК України, та відзиву на позов не надав.
З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними у справі матеріалами.
На підставі ст.85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників позивача, судом встановлені наступні обставини.
Листом Управління охорони здоровя Севастопольської міської державної адміністрації від 02.08.2010 № 01-10/1591 (а.с. 114) на адресу Севастопольського міського відділення Фонду соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності було повідомлено по реорганізацію комунального закладу «Севастопольська міська лікарня № 7» та комунального закладу «Дитяча поліклиника №1»шляхом їх злиття у комунальний заклад «Міська лікарня № 2», у звязку з чим приписано здійснити перевірку вищевказаних медичних установ.
На підставі вказаного листа спеціалістами відділу з питань тимчасової непрацездатності виконавчої дирекції Севастопольського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у період з 01.10.2009 по 30.09.2010 проведена перевірка Комунального закладу «Севастопольська міська лікарня №7»на предмет обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, за результатами якої було складено довідку «Про результати планової перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності лікарями стаціонарних відділень Комунального закладу «Севастопольська міська лікарня № 7»(далі Довідка) (а.с.13-25).
За результатами перевірки встановлені порушення вимог Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерством охорони здоровя України (далі МОЗ України) від 09.04.2008 №189, Інструкції про порядок видачі документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян (наказ МОЗ України від 13.11.2001 № 455) та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності (наказ МОЗ України від 03.11.2004 № 532) у наступних листках непрацездатності:
№954054 на імя ОСОБА_3, на підставі якого сплачено допомоги з тимчасової непрацездатності (далі допомога) у розмірі 634,80 грн (а.с 100-101),
№ 392709 на імя ОСОБА_4 (сплачено допомоги у розмірі 1237,63 грн, а.с. 98-99),
№ 392743 на імя ОСОБА_5 (сплачено допомоги у розмірі 1075,51 грн, а.с. 96-97),
№ 954046 на імя ОСОБА_6 (сплачено допомоги у розмірі 305,20 грн, а.с. 57-58),
№ 954046 на ім'я ОСОБА_7 (сплачено допомоги у розмірі 1104,15 грн, а.с. 95),
№ 954012 на ім'я ОСОБА_8 (сплачено допомоги у розмірі 364,63 грн, а.с. 93-94),
№ 392718 на ім'я ОСОБА_9 (сплачено допомоги у розмірі 1096,41 грн, а.с. 92),
№ 954039 на ім'я ОСОБА_10 (сплачено допомоги у розмірі 296,76 грн, а.с. 90-91),
№ 392736 на ім'я ОСОБА_11 (сплачено допомоги у розмірі 616,58 грн, а.с. 89),
№ 392710 на ім'я ОСОБА_12 (сплачено допомоги у розмірі 217,42 грн, а.с. 88),
№ 392711 на ім'я ОСОБА_13 (сплачено допомоги у розмірі 664,20 грн, а.с. 87),
№ 954060 на ім'я ОСОБА_14 (сплачено допомоги у розмірі 1352,01 грн, а.с. 86),
№ 392775 на ім'я ОСОБА_15 (сплачено допомоги у розмірі 920,86 грн, а.с. 84-85),
№ 392712 на ім'я ОСОБА_16 (сплачено допомоги у розмірі 579,33 грн, а.с. 82-83),
№ 392717 на ім'я ОСОБА_17 (сплачено допомоги у розмірі 662,87 грн, а.с. 80-81),
№ 392619 на ім'я ОСОБА_18 (сплачено допомоги у розмірі 1765,59 грн, а.с. 78-79),
№ 392497 на імя ОСОБА_19 (сплачено допомоги у розмірі 1600,80 грн, а.с. 84-85),
№ 392408 на ім'я ОСОБА_20 (сплачено допомоги у розмірі 945,78 грн, а.с. 76-77),
№ 392476 на ім'я ОСОБА_21 (сплачено допомоги у розмірі 1912,70 грн, а.с. 73-75),
№ 392494 на ім'я ОСОБА_22 (сплачено допомоги у розмірі 1328,32 грн, а.с. 71-72),
№ 392616 на ім'я ОСОБА_23 (сплачено допомоги у розмірі 305,41 грн, а.с. 69-70),
№ 392272 на ім'я ОСОБА_24 (сплачено допомоги у розмірі 849,73 грн, а.с. 68),
№ 392644 на ім'я ОСОБА_25 (сплачено допомоги у розмірі 1015,65 грн, а.с. 67),
№ 392281 на ім'я ОСОБА_26 (сплачено допомоги у розмірі 930,93 грн, а.с.64-66),
№ 392480 на ім'я ОСОБА_27 (сплачено допомоги у розмірі 305,51 грн. а.с.59-60),
№ 392291 на ім'я ОСОБА_28 (сплачено допомоги у розмірі 727,20 грн, а.с. 63),
№ 392649 на ім'я ОСОБА_29 (сплачено допомоги у розмірі 209,37 грн, а.с. 61-62),
№392466 на ім'я ОСОБА_30 (сплачено допомоги у розмірі 322,07 грн, а.с. 111),
№ 392676 на ім'я ОСОБА_31 (сплачено допомоги у розмірі 377,60 грн, а.с. 102-105),
№ 392421 на ім'я ОСОБА_32 (сплачено допомоги у розмірі 566,40 грн, а.с. 106-109),
№ 392521 на ім'я ОСОБА_33 (сплачено допомоги у розмірі 606,45 грн, а.с. 110).
Вказані листки непрацездатності сплачені за місцем роботи застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що спричинило останньому збитки на загальну суму 24897,87 грн.
Оскільки виплати допомоги з тимчасової непрацездатності знаходяться у безпосередньому причинному звязку з діями відповідача, то витрачені позивачем грошові кошти останній вважає матеріальною шкодою у контексті ст. 1166 Цивільного кодексу України. Наведене стало підставою для звернення позивача із даним позовом до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18.01.2001 № 2240 (далі Закон № 2240), Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону № 2240, Управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду.
Пунктом 1 ст. 34 Закону № 2240 передбачено, що за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надається, зокрема, такий вид матеріального забезпечення та соціальної послуг, як допомога по тимчасовій непрацездатності.
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування»від 11.01.2001 №2213-III (чинного, на час вчинення порушення) встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачується застрахованим інвалідам, які працюють на підприємствах та в організаціях товариств УТОГ і УТОС, Фондом соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності починаючи з першого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Судом встановлено, що відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону №2240, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
При цьому, порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян регулюється відповідною Інструкцією, затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року № 455, п.8.1 якого встановлено, що контроль за виконанням цієї Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання.
Пунктом 1 ст. 28 Закону №2240 передбачено, що страховик, яким виступає Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, має повноваження здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам.
Із змісту Довідки вбачається факт виявлення випадків необґрунтованого продовження листків непрацездатності, які видавались при виписці хворих та відсутність в первинній медичній документації відомостей про внесення відміток про порушення режиму в листки непрацездатності.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з ч. 1 ст. 1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджується, що листки непрацездатності №№ 954054, 392709, 392743, 954046, 954046, 954012, 392718, 954039, 392736, 392710, 392711, 954060, 392775, 392712, 392717, 392619, 392497, 392408, 392476, 392494, 392616, 392272, 392644, 392281, 392480, 392291, 392649, 392466, 392676, 392421 були виписані (продовжені) лікарями Комунального закладу “Севастопольська міська лікарня № 7” з порушенням чинного законодавства, а також те, що вказані листки непрацездатності були оплачені за місцем роботи застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що потягло за собою спричинення шкоди бюджету Фонду в розмірі 24987,87 грн. Доказів протилежного або доказів відшкодування матеріальної шкоди у вказаному розмірі відповідачем суду надано не було, в той час як відповідно до ст.ст. 33-34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Сума шкоди визначена позивачем відповідно до розрахунків суми матеріальної шкоди по кожному листку непрацездатності (а.с. 26 -56). Дослідивши надані розрахунки, суд вважає їх вірними та такими, що відповідають вимогам Закону №2240, Порядку нарахування середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266.
На підставі викладеного, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України, державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Керуючись ст.ст.49, 82-85, 116, 117 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Комунального закладу «Міська лікарня № 2»(ідентифікаційний код 37335013; 99007, м. Севастополь, вул. Супруна, 19, з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення) на користь Севастопольського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ідентифікаційний код 26359566; 99001, м. Севастополь, вул. Дзержинського, 53; п/р25604003336001 у відділенні № 10 ПАТ КБ «Надра», МФО 384823) 24897,87 грн (двадцять чотири тисячі вісімсот девяносто сім грн 87 коп.).
3.Стягнути з Комунального закладу «Міська лікарня № 2»(ідентифікаційний код 37335013; 99007, м. Севастополь, вул. Супруна, 19, з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення) в доход державного бюджету (р/р 31210206700001, одержувач: Державний бюджет міста Севастополя, банк отримувача: ГУ ДКСУ в місті Севастополі, МФО 824509, код 38022717) судовий збір у розмірі 1411,50 грн (одна тисяча чотириста одинадцять грн 50 коп.).
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя підпис О.С. Янюк
Рішення оформлено відповідно
до вимог статті 84 ГПК України
і підписано 31.01.2012.