дата документу : Справа № 2-а-2018/2011
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2011 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль та Бориспільському районі Київської області про визнання неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, зобовязання перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності та щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, -
в с т а н о в и в:
18.11.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з вказаним адміністративним позовом, в якому просить поновити строки позовної давності до Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області з моменту виходу його на державну пенсію; визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області щодо перерахунку та виплати йому за період з моменту виходу Позивача на державну пенсію по теперішній час. згідно статі 51 Закону України «Простатус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№ 796-ІІ віл 28-02.1991 року) щомісячну додаткову пенсів) за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області призначити, нараховувати й в подальшому виплачувати йому з моменту виходу його на державну пенсію згідно статі 51 Закону України «Про сіатус і соціальний іахнст громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(№ 796-ХП вії 28.02.1991 року) щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком; зобов'язати Управління Пенсійною фонду України в м. Борисполі Київської області провести перерахунок та й виплату заборгованості за попередній період вищевказаних пенсій йому починаючи з моменту виходу його на державну пенсію згідно статі 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(№ 796-ХІІ віл 28.02.1991 року) щомісячігу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області згідно час піни 3 статі 67 Закону України «Про статус І соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(№ 796-ІІ від 28.02.1991 року) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму перерахунок пенсії здійснювати з дня встановлення нового розміру прожитковою мінімуму; звільнити його від сплати державною мита.
Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 2011 року № 803 "Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України" з 01.11.2011 року є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків двох управлінь в зв'язку з організацією та шляхом їх злиття управління Пенсійного фонду України у місті Борисполі Київської області та управління Пенсійного фонду України у Бориспільському районі Київської області.
Ухвалою судді Бориспільського міськрайонного суду 02.12.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог, заявлених ним до 18.05.2011 року, - залишено без розгляду.
Представник позивача просив проводити розгляд справи в скороченому провадженні. Відповідач в письмових запереченнях адміністративний позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні, його представник просив розглядати за відсутності останнього.
Перевіривши доводи позивача та представника відповідача, а також дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, суддя дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Позивач ОСОБА_1, є учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, працював у зоні відчуження, віднесеного до 2-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії А № НОМЕР_1 (а.с.20).
Суд не вбачає підстав для розгляду вимог за період до 18.05.2011 року, а тому згідно ухвали судді від 02.12.2011 року позовні вимоги за вказаний період залишено без розгляду.
За період з 18.05.2011 року позов підлягає задоволенню, оскільки позовні вимоги ґрунтуються на законі та знайшли своє підтвердження наявними у справі доказами.
Таким чином, судом встановлено, що позивач має право відповідно до ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Рішеннями Конституційного Суду України від 9.07.2007 року №6-рп/2007 та від 22.05.2008 року №10-рп/2008 визнано неконституційними положення Законів України «Про Державний бюджет на 2007 рік»та «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», на які посилається відповідач у запереченнях, як на підставі у відмові у задоволенні позову і якими обмежувалися права громадян, котрі постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, права на виплати, передбачені ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Положення Законів України, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обовязковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відтак, ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема положення ст. 51 цього Закону, є чинними і підлягають застосуванню в попередній редакції.
При розрахунку позивачу виплат, передбачених ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідачу слід виходити з положення ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, оскільки чинним законодавством не передбачено іншого, крім передбаченого ст.28 цього Закону, мінімального розміру пенсії за віком.
Позивач, як особа, віднесена до категорії 2, відповідно до ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком за період часу з 18.05.2011 року. Тому відмова відповідача позивачеві в нарахуванні і сплаті недоплаченої йому додаткової пенсії у розмірі, передбаченому ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(а.с.17), на його звернення є неправомірною.
Фінансування витрат, повязаних з реалізацією ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»здійснюється за рахунок державного бюджету (ст.63 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Статтею 10 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно абз.1 п.1 Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 р. №121/2001 , Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до п.15 Положення "Про Пенсійний фонд України", Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що кожен громадянин України має право на соціальний захист.
Згідно ст.1 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розвязання повязаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст.9 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до ст.49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
До категорії 2 належать особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обовязкового) відселення з моменту аварії і до прийняття постанови про відселення (ст.14 ч.1 п.2ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЗУ «Про прожитковий мінімум»прожитковий мінімум застосовується для встановлення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Безпідставними є доводи відповідача, викладенні в письмових запереченнях на позовну заяву, щодо правомірності нарахувань та виплати позивачеві виплат, як особі, що постраждала від Чорнобильської катастрофи, з посиланням на відсутність фінансування з бюджету для виплати додаткової пенсії в розмірах, вказаних позивачем, оскільки фінансування цих видатків не є предметом спору і питання надання бюджетних коштів УПФ для виконання покладених на нього обовязків у справах даної категорії виходять за межі заявлених вимог і не розглядаються.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем порушено право позивача отримувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, як особі, віднесеній до категорії 2 у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, визначеної у ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тому воно підлягає судовому захисту, а позов є частково обґрунтованим і підлягає частковому задоволенню.
В той же час, суд враховує шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом та положення п.7 Закону України від 14.06.2011 року №3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набула чинності з 23.07.2011 року.
Тому вимоги позивача підлягають задоволенню за період з 18.05.2011 року до 23.07.2011 року, а починаючи з 23.07.2011 року виплата додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 2 категорії, здійснюється у відповідності до розмірів, визначених указаною постановою Кабінету Міністрів України, що діють протягом 2011 року та в подальшому. Доказів невиконання указаних вимог постанови Кабінету Міністрів України з боку відповідача позивачем не надано.
З викладених підстав вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати за розгляд позовних вимог слід віднести на рахунок Державного бюджету України, оскільки позивач звільнений від їх оплати при зверненні до суду.
Щодо негайного виконання постанови суду, то застосуванню в даному випадку підлягає п.1 ч.1 ст. 256 КАС України, і постанова підлягає негайному виконанню в межах сум платежу за один місяць.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 8, 11, 17, 18, 70, 71, 86, 94, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Дії управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль та Бориспільському районі Київської області щодо нарахування в період з 18.05.2011 року по 23.07.2011 року ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до категорії 2, в розмірі, що не відповідає вимогам ст. 51 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - визнати неправомірними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області (м. Бориспіль Київської області, вул. Головатого, 4, ідентифікаційний код 19422956) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеній до категорії 2, , відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», починаючи з 18.05.2011 року по 23.07.2011 року, з урахуванням проведених йому раніше виплат за вказаний період.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду підлягає негайному виконанню згідно п.1 ч.1 ст. 256 КАС України в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду
Київської області С.М.Вознюк