Рішення № 21322877, 11.01.2012, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
11.01.2012
Номер справи
5019/971/11
Номер документу
21322877
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" січня 2012 р. Справа № 5019/971/11

За позовом Корецька міська рада

до відповідача Корецька районна рада

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Корецька районна державна адміністрація

про визнання недійсними рішень Корецької районної ради

Суддя Крейбух О. Г.

Представники:

Від позивача : представник ОСОБА_1, довіреність № 2-18/25 від 11.01.2012р.

ОСОБА_2, довіреність № 2-18/24 від 11.01.2012р.

Від відповідача : представник не з'явився

Від третьої особи : представник не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Позивач Корецька міська рада у травні 2011 року звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача про визнання недійсним рішення Корецької районної ради № 64 від 22.02.2011р. в частині пункту 51 «Будинок школяра»розділу «Освіта», п.93 «Виробнича база комбінату комунальних послуг», п.95 «Корецькі ринки»розділу «Інші»додатку до вказаного рішення Корецької районної ради.

Ухвалою від 13.05.2011р. порушено провадження у справі № 5019/971/11 /т.1, а.с.1/.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 15.06.2011р. провадження у справі № 5019/971/11 припинено на підставі п.1 част.1 ст.80 ГПК України /т.1, а.с.46/.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.07.2011р. ухвалу господарського суду Рівненської області від 15.06.2011р. про припинення провадження у справі № 5019/971/11 скасовано, справу передано на розгляд до господарського суду Рівненської області /т.1, а.с.64-65/.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Рівненської області від 22.07.2011р. № 158/2011 призначено повторний автоматичний розподіл справи № 5019/971/11 /т.1, а.с.69/.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 25.07.2011р. справу № 5019/971/11 прийнято до розгляду у новому складі суду та призначено до розгляду в судовому засіданні 25.08.2011р. /т.1, а.с.70/.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 25.08.2011р. провадження у справі № 5019/971/11 зупинено до розгляду Вищим господарським судом України касаційної скарги на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.07.2011р. у справі № 5019/971/11 /т.1, а.с.109/.

Постановою Вищого господарського суду України від 28.09.2011р. постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.07.2011р. у справі № 5019/971/11 залишено без змін /т.1, а.с.104-107/.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 21.10.2011р. провадження у справі № 5019/971/11 поновлено, справу призначено до розгляду на 08.11.2011р. на 15:00 год. /т.1, а.с.110/.

Позивач Корецька міська рада у травні 2011 року звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача про визнання недійсним рішення Корецької районної ради № 510 від 23.09.2011р. в частині пункту 11 «Будинок школяра»розділу «Освіта», п.16 «Виробнича база комбінату комунальних послуг», п.18 «Корецькі ринки»розділу «Інші»додатку до вказаного рішення Корецької районної ради.

Ухвалою від 12.05.2011р. порушено провадження у справі № 5019/972/11 /т.2, а.с.1/.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 25.05.2011р. провадження у справі № 5019/972/11 припинено на підставі п.1 част.1 ст.80 ГПК України /т.2, а.с.35-36/.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 08.07.2011р. ухвалу господарського суду Рівненської області від 25.05.2011р. про припинення провадження у справі № 5019/972/11 скасовано, справу передано на розгляд до господарського суду Рівненської області /т.2, а.с.58-63/.

Постановою Вищого господарського суду України від 04.10.2011р. постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 08.07.2011р. у справі № 5019/972/11 залишено без змін /т.2, а.с.89-94/.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 21.10.2011р. справу № 5019/972/11 прийнято до розгляду у новому складі суду та призначено до розгляду в судовому засіданні 08.11.2011р. /т.2, а.с.96/.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 08.11.2011р. справи № 5019/971/11 та № 5019/972/11 обєднано в одне провадження під загальним номером № 5019/971/11 (справа № 5019/971/11 - 1т., справа № 5019/972/11 - 2т.). Формування документів по об'єднаному провадженню здійснюється в справі № 5019/971/11 /т.1, а.с.149/.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 08.11.2011р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Корецьку районну адміністрацію (площа Київська, буд.5, м.Корець, Рівненська область, 34700).

В судовому засіданні 08.11.2011р. оголошувалася перерва до 02.12.2011р. на 10:30 год. /т.1, а.с.148/.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання 02.12.2011р. не зявилися, подали клопотання про відкладення розгляду справи, яке судом задоволено. Ухвалою від 02.12.2011р. розгляд справи відкладено на 20.12.2011р. /т.3, а.с.10/.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання 20.12.2011р. не зявилися, відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи (телеграма), яке судом задоволено. Ухвалою від 20.12.2011р. розгляд справи відкладено на 11.01.2012р. /т.3, а.с.16/.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання 11.01.2011р. не зявилися, подали клопотання про відкладення розгляду справи, яке судом відхилено у звязку з закінченням двохмісячного строку розгляду спору, встановленого ст.69 ГПК України /т.3, а.с.25-28/.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Корецькою районною радою 22.02.2011 року прийнято рішення № 64 «Про затвердження переліку обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району». Корецькій міській раді в процесі підготовки позову про часткове оскарження зазначеного рішення стало відомо про існування рішення Корецької районної ради від 23.09.2010р. № 510, яке також порушує права територіальної громади м.Корець. При цьому рішення від 23.09.2010р. № 510 до відома Корецької міської ради не доводилося, в засобах масової інформації не публікувалося і будь-яких дій по його виконанню не проводилося. Так, зазначеними рішеннями Корецької районної ради до спільної власності територіальних громад Корецького району віднесено, зокрема, «Будинок школяра»розділу «Освіта», «Виробнича база комбінату комунальних підприємств»та «Корецькі ринки»розділу «Інші».

Однак, приміщення будинку школяра за адресою: м.Корець, вул.Київська, 71 на сьогоднішній день не існує, поскільки рішенням № 347 Корецької міської ради зазначене приміщення передано під влаштування гуртожитку для загальноосвітнього ліцею. Згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 15.08.2005р. право власності на дану будівлю зареєстровано за Корецькою міською радою.

Рішенням Корецької районної ради від 24.03.1994р. № 207 «Виробнича база комбінату комунальних послуг»передана в управління Корецькій міській раді. А тому на підставі п.10 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»зазначене майно є власністю територіальної громади м.Корець.

Комплекс «Корецькі ринки»знаходиться за адресою: вул.Київська, 78 та вул.Коновальця, 24 у м.Корець та складається із земельних ділянок та нерухомого майна (мясного та молочного павільйонів). Згідно свідоцтва про право власності від 25.02.2004р. мясний павільйон (вул.Коновальця, 24) належить Корецькій міській раді. Згідно свідоцтва про право власності від 25.04.2004р. Ѕ молочного павільйону (вул.Коновальця, 24) належить Корецькій міській раді, інша частина сільськогосподарському виробничому кооперативу «Головниця». Рішенням Корецької міської ради від 05.05.2011р. № 424 земельна ділянка по вул.Київська, буд.78 в м.Корець надана в постійне користування комунальному підприємству «Добробут»Корецької міської ради для обслуговування ринків, про видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ № 262685 від 28.12.2011р.

Таким чином, всі спірні обєкти є комунальною власністю територіальної громади м.Корець, а тому рішення Корецької районної ради від 23.09.2010р. № 510 та від 22.02.2011р. № 64 в частині віднесення спірних обєктів до спільної власності територіальних громад Корецького району є безпідставним. Позивач просить позов задоволити.

Відповідач Корецька районна рада позовні вимоги заперечує з підстав, вказаних у відзиві на позов від 07.11.2011р. № 01-10/620р /т.1, а.с.120-126/. Зокрема, зазначає, що до 04.11.1992р. всі спірні обєкти перебували у комунальній власності області. Рішенням Рівненської обласної ради від 04.11.1992р. № 176 дані обєкти передано до спільної власності територіальних громад Корецького району. У період з 04.11.1992р. будинок школяра і комбінат комунальних підприємств до міської комунальної власності не передавалися. «Корецькі ринки», розташовані по вул.Є.Коновальця, 24 та вул.Київській, 78 в м.Корець, до 21.02.1992р. перебували у власності Рівненського обласного обєднання колгоспних ринків, а після ліквідації якого передані Корецькій районній раді. Рішенням Корецької районної ради від 21.07.1992р. № 142 «Корецькі ринки»передано в управління Корецької районної державної адміністрації. Рішеннями Корецької районної ради від 30.03.1995р. № 52, від 26.06.2001р. № 144, від 17.04.2003р. № 89, від 22.03.2006р. № 277, від 23.09.2010р. № 510 та від 22.02.2011р. № 64 спірні обєкти затверджувалися у складі переліку обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району. Дані рішення на сьогоднішній день є чинними. При цьому оспорювані рішення Корецької районної ради приймалися відповідно до звернень Корецької РДА у відповідності зі ст.ст.13, 15, 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Просить в позові відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Корецька райдержадміністрація письмових пояснень, заперечень по суті позовних вимог до суду не подала, окрім клопотань про залучення до участі у справі в якості третьої особи.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.

Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

23 вересня 2010 року рішенням Корецької районної ради № 510 затверджено перелік обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району, до якого, зокрема, віднесено:

- п.11 «Будинок школяра»розділу «Освіта», що розташований по адресі: вул.Київська, 71, м.Корець;

- п.16 «Виробнича база комбінату комунальних підприємств»розділ «Інші», що розташована по адресі: вул.Радянська, 20, м.Корець;

- п.18 «Корецькі ринки»розділ «Інші», що розташовані по адресі: вул.Коновальця, 24 та вул.Київська, 20, м.Корець /т.2, а.с.10-11/.

22 лютого 2011 року рішенням Корецької районної ради № 64 затверджено перелік обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району, до якого, зокрема, віднесено:

- п.51 «Будинок школяра»розділу «Освіта», що розташований по адресі: вул.Київська, 71, м.Корець;

- п.96 «Виробнича база комбінату комунальних підприємств»розділ «Інші», що розташована по адресі: вул.Радянська, 20, м.Корець;

- п.95 «Корецькі ринки»розділ «Інші», що розташовані по адресі: вул.Коновальця, 24 та вул.Київська, 20, м.Корець /т.1, а.с.10-13/.

24 жовтня 2001 року Корецька міська рада, розглянувши лист-прохання батьківського, учнівського та педагогічного колективів загальноосвітнього ліцею, клопотань райдержадміністрації та начальника обласного управління освіти і науки, прийняла рішення № 347 про передачу Корецькому відділу освіти райдержадміністрації в оренду строком на 5 років приміщення, яке знаходиться за адресою м.Корець, вул.Київська, 71, під влаштування гуртожитку для учнів загальноосвітнього ліцею та частину приміщення дитячого садка «Ромашка»(корпус № 4 перший та другий поверхи) площею 601,3 кв.м під влаштування Будинку школяра /т.1, а.с.27/.

Відповідно до ст.35 ГПК України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Так, рішенням господарського суду Рівненської області від 27.01.2004р. у справі № 10/375 за позовом Корецької міської ради до Корецької районної ради про визнання недійсним рішення № 144 від 26.06.2001р. встановлено:

«Щодо факту перепрофілювання приміщення за адресою вул.Київська, 71 під гуртожиток, то він підтверджується технічним паспортом на громадський будинок, виданим Рівненським обласним бюро технічної інвентаризації 25 вересня 2003 року.

Будинок школярів розміщений в приміщенні дитячого садка «Ромашка»(частина першого та другого поверхів) за адресою м.Корець, вул.Київська, 58а.

Рішення Корецької міської ради № 347 від 24 жовтня 2001 року є на момент розгляду справи чинним, у встановленому порядку не оспорювалося».

Відтак, рішенням господарського суду Рівненської області від 27.01.2004р. у справі № 10/375 встановлено факт знаходження по вул.Київській, 71 в м.Корець гуртожитку для учнів загальноосвітнього ліцею.

Відповідачем не подано доказів перепрофілювання у період з січня 2004 року по теперішній час гуртожитку по вул.Київська, 71 в м.Корець на Будинок школяра.

Відповідно до п.1.7 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 р. № 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 р. N 6/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, реєстр прав власності на нерухоме майно (далі - Реєстр прав) є інформаційною системою, яка містить відомості про зареєстровані права власності, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, правовстановлювальні документи, на підставі яких здійснено реєстрацію прав власності.

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 01.06.2005р. серія ЯЯЯ № 018712 приміщення гуртожитку по вул.Київська, 71 в м.Корець належить на праві комунальної власності Корецькій міській раді на підставі рішення виконавчого комітету Корецької міської ради від 25.05.2005р. № 174 /т.1, а.с.25/.

Рішення виконавчого комітету Корецької міської ради від 25.05.2005р. № 174 на момент розгляду даної справи є чинним.

Відповідно до част.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.32 част.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

Таким чином, станом на день розгляду справи приміщення гуртожитку по вул.Київській, 71 в м.Корець є комунальною власністю територіальної громади м.Корець, а тому рішення Корецької районної ради від 23.09.2010р. № 510 та від 22.02.2011р. № 64 в частині віднесення «Будинок школяра»розділу «Освіта»до обєктів спільної власності територіальних громад слід визнати недійсним.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)»установлено, що:

- розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів;

- розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських Рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.

Рішенням Рівненської обласної ради народних депутатів від 04.11.1992р. № 176 запропоновано обласній державній адміністрації оформити передачу майна комунальної власності області у комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць, зокрема, по Корецькому району виробниче управління комунального господарства м.Корець. При цьому зазначеним рішенням ні «Будинок школяра», ні «Корецькі ринки»у комунальну власність Корецької районної ради не передавалися /т.1, а.с.128-132/.

Рішенням Корецької районної ради народних депутатів від 24.03.1994р. № 207 Корецьке виробниче управління комунального господарства передано в управління Корецькій міській раді /т.1, а.с.14/.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994р.), до державної власності в Україні належать загально-державна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).

Згідно з част.2 ст.32 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994р.), суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

У відповідності до част.1 ст.33 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994р.), управління державним майном від імені народу (населення адміністративно-територіальної одиниці) здійснює відповідно Верховна Рада України і місцеві Ради народних депутатів України, а також уповноважені ними державні органи.

Майно, що є державною власністю і закріплене за державною установою (організацією), яка перебуває на державному бюджеті, належить їй на праві оперативного управління (част.1 ст.39 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994р.).

Тобто ст.39 Закону України «Про власність» регламентувалося поняття «оперативного управління»майном державної установи.

Відповідно до част.1 ст.137 Господарського кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2004р., правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Враховуючи викладене, суд не приймає твердження відповідача Корецької районної ради про те, що рішенням ради від 24.03.1994р. № 207 Корецьке виробниче управління комунального господарства було передано Корецькій міській раді не у власність, а в оперативне управління, поскільки поняття «оперативного управління»законодавчо закріплено з 01.01.2004р., тобто з набранням чинності Господарським кодексом України.

Відповідно до п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21 травня 1997 року№ 280/97-ВР, який набрав чинності 12.06.1997р., з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст.

Поскільки Корецьке виробниче управління комунального господарства передано в управління Корецькій міській раді рішенням Корецької районної ради народних депутатів від 24.03.1994р. № 207, тобто до прийняття Конституції України 28 червня 1996 року, то на підставі п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виробнича база комбінату комунальних послуг є власністю Корецької міської ради. Відповідно рішення Корецької районної ради від 23.09.2010р. № 510 та від 22.02.2011р. № 64 в частині віднесення «Виробнича база комбінату комунальних послуг»розділу «Інші»до обєктів спільної власності територіальних громад слід визнати недійсним.

Сторонами визнається, що комплекс «Корецькі ринки»складається із двох ринків, що знаходяться за адресами: вул.Київська, 78 та вул.Є.Коновальця, 24 у м.Корець, та включає в себе земельні ділянки і нерухоме майно (мясний та молочний павільйони).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 19.02.2004р. серія САА № 243352 мясний павільйон по вул.Коновальця, 24 в м.Корець належить на праві комунальної власності Корецькій міській раді на підставі рішення виконавчого комітету Корецької міської ради від 24.12.2002р. № 270 /т.1, а.с.24/.

Рішення виконавчого комітету Корецької міської ради від 24.12.2002р. № 270 оскаржувалося Корецькою районною радою в судовому порядку - рішенням господарського суду Рівненської області від 15.10.2003р. у справі № 12/283 Корецькій районній раді відмовлено в задоволенні позову. Даний факт підтверджується рішенням господарського суду Рівненської області від 27.01.2004р. у справі № 10/375 /т.1, а.с.21/.

Корецькій міській раді на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Корецької міської ради 19.02.2004р., належало на праві спільної часткової власності 1/2 молочного павільйону, що знаходиться по вул.Коновальця, буд.24 у м.Корець.

Відповідно до витягу про реєстрацію права власності № 26974100 від 10.08.2010р. сільськогосподарському виробничому кооперативу «Головниця»належало на праві спільної часткової власності 1/2 молочного павільйону, що знаходиться по вул.Коновальця, буд.24 у м.Корець на підставі рішення господарського суду Рівненської області від 21.09.2007р. у справі № 5/53 /т.3, а.с.34-42/.

19 грудня 2010 року між Корецькою міською радою та сільськогосподарським виробничим кооперативом «Головниця»укладено договір про поділ нерухомого майна в натурі та припинення спільної часткової власності, згідно якого з метою припинення спільної часткової власності співвласники домовилися провести поділ нежитлового приміщення молочного павільйону в натурі, пропорційно належним їм часткам наступним чином:

- Корецька міська рада набуває право власності на окремий індивідуально визначений обєкт нерухомості нежиле приміщення молочний павільйон під літерою «Б-1», що в будинку № 24 по вулиці Коновальця в м.Корець, а саме: приміщення 2 торговий зал, загальною площею 60,5 кв.м, що складає 50/100 молочного павільйону;

- сільськогосподарський виробничий кооператив «Головниця»набуває право власності на окремий індивідуально визначений обєкт нерухомості нежиле приміщення молочний павільйон під літерою «Б-1», що в будинку № 24 по вулиці Коновальця в м.Корець, а саме: приміщення 1 торговий зал, загальною площею 60,4 кв.м, що складає 50/100 молочного павільйону.

Договір від 19.12.2010р. посвідчено приватним нотаріусом Корецького районного нотаріального округу Рівненської області ОСОБА_3 та зареєстровано в реєстрі за № 1300 /т.3, а.с.43-44/.

Рішенням Корецької міської ради від 10.08.2010р. № 2794 майно міських ринків по вул.Київська, 78, Коновальця, 24 передано комунальному підприємству «Добробут»згідно додатку /т.3, а.с.18-19/.

Рішенням Корецької міської ради від 05.05.2011р. № 384 закріплено за КП «Добробут»Корецької міської ради майно міських ринків по вул.Київська, 78, Коновальця, 24, передане на підставі рішення ради від 10.08.2010р. № 2794 на праві господарського відання згідно додатку /т.3, а.с.20-21/.

Відповідно до п.2 Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 р. № 868, під терміном "ринок" розуміється об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій даний об'єкт розташований, організовує та/або забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями (далі - суб'єкт господарювання).

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відноситься до повноважень міської ради.

Право постійного користування земельною ділянкою по вул.Київській, 78 у м.Корець, цільове призначення для обслуговування ринків, на підставі рішення Корецької міської ради від 05.05.2011р. № 424 надано комунальному підприємству «Добробут»Корецької міської ради, що підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ № 262685 від 28.12.2011р. /т.3, а.с.30/.

Окрім того, рішенням господарського суду Рівненської області від 27.01.1994р. у справі № 10/375 встановлено:

«21 лютого 2003 року за № 77 Корецькою міською радою прийнято рішення № 77 «Про затвердження переліку обєктів комунальної власності, що належить територіальній громаді м.Корець», де визначено, що мясний та молочний павільйони міського ринку по вул.Є.Коновальця, 24 являються комунальною власністю територіальної громади м.Корця. дане рішення прийнято у відповідності до статті 142 Конститутції України, в якій зазначено, що перелік обєктів правакомунальної власності територіальної громади визначає відповідна сільська, селищна, міська рада.

Зазначене рішення органу самоврядування не оспорене, не оскаржене та не визнане недійсним у встановленому порядку /т.1, а.с.21/».

Таким чином, з урахуванням вищезазначеного право власності на «Корецькі ринки», що знаходяться по вул.Київська, 78 та вул.Коновальця, 24 у м.Корець належить Корецькій міській раді.

Згідно з част.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до част.8 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Корецькою міською радою стверджується, що питання відчуження спірного майна (Будинок школяра, Виробнича база комбінату комунальних послуг, Корецькі ринки) на сесії міської ради, яка відповідно до чинного законодавства здійснює управління комунальним майном від імені територіальної громади, не розглядалося та рішення по даному питанню не приймалося.

Суд не приймає твердження відповідача про те, що Корецька райдержадміністрація є субєктом правовідносин по управлінню обєктами спільної власності територіальних громад Корецького району з огляду на таке.

За змістом част.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на нерухоме майно.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад (част.4 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ст.15 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999р. № 586-XIY, який набрав чинності 05.05.1999р., в управлінні відповідних місцевих державних адміністрацій перебувають об'єкти державної власності, передані їм в установленому законом порядку. У разі делегування місцевим державним адміністраціям районними чи обласними радами відповідних повноважень в їх управлінні перебувають також об'єкти спільної власності територіальних громад.

Згідно з п.27 част.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997р. № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання: прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень районних, обласних рад.

Статтею 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено виключний перелік повноважень, які районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям.

При цьому в даному переліку відсутні повноваження щодо управління обєктами спільної власності територіальних громад.

Відповідачем не надано доказів делегування Корецькій РДА повноважень по управлінню об'єкти спільної власності територіальних громад Корецького району після набрання чинності Законом України «Про місцеві державні адміністрації», тобто після 05.05.1999 року.

Відповідно до пп.3 п.21 розділу III Положення про місцеву державну адміністрацію, затвердженого Указом Президента України від 14.04.1992р. № 252, яке втратило чинність згідно з Указом Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99, районна державна адміністрація у галузі управління комунальною власністю у межах повноважень, наданих відповідною Радою народних депутатів, здійснює управління майном, що належить до комунальної власності відповідно області, міст Києва та Севастополя, району, району в містах Києві та Севастополі, зокрема, забезпечує підготовку на розгляд відповідної Ради необхідних матеріалів з питань управління комунальною власністю, подає на затвердження відповідній Раді пропозиції про перелік об'єктів комунальної власності адміністративно-територіальної одиниці та їх статус.

За наведеного, у період з 1992р. по 1999р. районна державна адміністрація мала повноваження на подання на затвердження районній раді переліків обєктів комунальної власності адміністративно-територіальної одиниці, а починаючи з травня 1999 року такі повноваження у райдержадміністрації відсутні.

Таким чином, Корецька районна адміністрація, звертаючись до Корецької районної ради з проханням внести на розгляд сесії ради питання «Про внесення змін до переліку обєктів спільної власності територіальних громад району»(п.12 листа від 09.02.2011р. № 01-46/498/11), діяла без відповідних повноважень /т.1, а.с.152-156/.

Відповідно до ст.ст.33, 34 ГПК України кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

За наведеного, позовні вимоги про визнання недійсними рішень Корецької районної ради від 23.09.2010р. № 510 та від 22.02.2011р. № 64 в частині віднесення «Будинку школяра»розділу «Освіта», «Виробнича база комбінату комунальних послуг»та «Корецькі ринки»розділу «Інші»до обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району є підставними та підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.49 ГПК України, судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Згідно з ст.5 Закону України «Про судовий збір»відповідач - Корецька районна рада від сплати судового збору не звільнений.

На підставі ст.49 ГПК України на відповідача покладається судовий збір у сумі 1 мінімального розміру заробітної плати 1073,00 грн.

Керуючись статтями 49, 81-1, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати недійсним рішення Корецької районної ради № 510 від 23.09.2011р. «Про затвердження переліку обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району»в частині пункту 11 «Будинок школяра»розділу «Освіта», п.16 «Виробнича база комбінату комунальних послуг», п.18 «Корецькі ринки»розділу «Інші»додатку до вказаного рішення Корецької районної ради.

Визнати недійсним рішення Корецької районної ради № 64 від 22.02.2011р. «Про затвердження переліку обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району»в частині пункту 51 «Будинок школяра»розділу «Освіта», п.93 «Виробнича база комбінату комунальних послуг», п.95 «Корецькі ринки»розділу «Інші»додатку до вказаного рішення Корецької районної ради.

Стягнути з Корецької районної ради (пл.Київська, буд.5, м.Корець, Рівненська область, 34700, іден.код 04057793) в доход спеціального фонду державного бюджету судовий збір у сумі 1073 грн. 00 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Крейбух О. Г.

повне рішення складено "24" січня 2012 року

помічник судді

Васильєва О.М.