536/54/2012
2-а/536/14/2012
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2012 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Пархоменко О. Ф.
при секретарі Комаровій Т.Ю.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
12.01.2012 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії, вказуючи на те, що вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Новогродівка та отримує пенсію за віком з 2005 року, але продовжує працювати. При проведенні перерахунку пенсії у 2010 році було застосовано показник заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, а не показник заробітної плати в галузях економіки за 2009 рік, про що вона дізналася з листа відповідача від 05.12.2011 року. Вважає, що діями відповідача порушені її права, передбачені Конституцією України та Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”. Частиною 4 ст.42 Закону встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із зарплати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок проводиться із зарплати за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої зарплати працівника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Просить визнати дії УПФУ неправомірними щодо застосування при перерахунку пенсії у 2010 році показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії. Зобов’язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.10.2010 року відповідно до ст.ст.40, 42 ч.4 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ” в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік.
В судовому засіданні позивач підтримала свої вимоги у повному обсязі.
УПФУ в м. Новогродівці, згідно наданої заяви, просять розглядати справу без їх участі, з урахуванням наданого заперечення, в якому вони позов не визнають, вказуючи на те, що ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”(зміни, які внесені Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін в деякі законодавчі акти України) були передбачені перерахунки пенсій з урахуванням страхового стажу, після призначенні (перерахунку) пенсій та із урахуванням показника зарплати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які відповідно до цього Закону враховуються для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, відповідно ст.40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”. Рішенням КСУ від 22.05.2008 року зміни, які були внесені до ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”, показник середньої зарплати та порядок проведення перерахунку пенсій був визнаний неконституційним, а рішення по відновленню дій вказаних норм в попередній редакцій не приймалося. На підставі цього, перерахунок пенсії проводиться згідно п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ”. Законодавче не врегульоване питання визнання показника зарплати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, тому перерахунки пенсій в 2009 та 2010 роках, згідно ПКМУ №530 від 28.05.2008 року проводяться з урахуванням показника зарплати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, згідно Закону, враховується для нарахування пенсії. На підставі звернення позивача до УПФУ в м. Новогродівка було проведено перерахунок пенсії по стажу з 01.01.2010 року. Пенсія позивачу виплачується, згідно з діючим пенсійним законодавством. Просять у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає адміністративний позов ОСОБА_1 не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Позивач дійсно перебуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за віком з 2005 року, що підтверджується пенсійним посвідченням, та працювала по 31.05.2011 року, що підтверджується копією трудової книжки і не оспорюється відповідачем. На позивача поширюються вимоги Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”.
Судом встановлено, що позивач 11.10.2010 року заповнила бланк заяви до УПФУ в м. Новогродівці про перерахунок пенсії, який йому був зроблено відповідачем, при цьому був застосований показник середньої плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп. А 01.12.2011 року звернулася до відповідача з письмовою заявою про незгоду з проведеним перерахунком її пенсії, так як з урахуванням збільшення страхового стажу та показника середньої заробітної плати за попередній зверненню рік, тобто за 2009 рік, нарахована пенсія повинна бути більшою.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.06.2011 року №4 Про аналіз практики застосування адміністративними судами ст. 40, 42 Закону України «Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування» судами надані рекомендації щодо розгляду справ пов»язаних з проведенням перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру.
Законом України «Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування» регулюються відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування» №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати(доходу), з якої булла обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-б і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначається, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не може застосовуватися до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Суд зазначає, що правове розуміння понять «середньої заробітної лати працівників, зайнятих у галузях економіки України» та «показник середньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії» є різними категоріями в основі цієї наявності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності,в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці зайнятості не передбачається можливим, таке ототожнення є помилковим, неправомірним, безпідставним.
Суд зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття,вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи. З огляду на зазначене жодних підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає.
З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України відсутні.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.28, 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст.9, 11, 12, 86,99, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В позовних вимогах за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії, –відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя: