Ухвала суду № 2129509, 06.08.2008, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2008
Номер справи
22-а-8037/2008
Номер документу
2129509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий Білак С.В.

Головуючий в 1 інстанції Галатіна О.О.

Донецький апеляційний адміністративний суд

У Х В А Л А

Іменем України

6 серпня 2008 року справа № 22-а-8037/08

приміщення суду за адресою: м.Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:

головуючого Білак С.В. суддів

при секретарі

з участю сторін:

представників позивача

представника відповідачаМ.Г.Сухарьок, Гаврищук Т.Г.

Безрукової В.М.

Медведєвої Л.А., Каштанова Д.А.

Полторацької Т.В.розглянувши у відкритому

апеляційну скаргу

відповідача

судовому засіданні

Слов»янської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного судувід 12.05.2008 року по справі№ 2а-1144/08 /суддя Галатіна О.О./за позовомкомунального підприємства «Святогірське багатогалузеве об»єднання комунального господарства»доСлов»янської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької областіпровизнання недійсним податкового повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних /фінансових/ санкцій

ВСТАНОВИВ:

Позивач комунальне підприємство «Святогірське багатогалузеве об»єднання комунального господарства» звернувся в суд з позовом до Слов»янської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних /фінансових/ санкцій. Просив визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Слов»янської ОДПІ від 20.06.2007р. № 0000662341/2 про визначення податкового зобов»язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища та рішення Слов»янської ОДПІ про застосування штрафних /фінансових/ санкцій від 21.03.2007р. № 0000502343/1201 за порушення норм обігу готівки.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2008р. позовні вимоги комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве об»єднання комунального господарства» були задоволені частково. Визнано частково недійсним рішення № 0000502343/1201 від 21.03.2007р., прийняте Слов»янською ОДПІ Донецької області про порушення норм обігу готівки на суму 64247 грн. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

09.06.2008 р. Слов»янською об»єднанню державною податковою інспекцією у Донецької області на зазначене судове рішення подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Апеляційну скаргу мотивує тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права.

В обґрунтування апеляційної скарги вказав, що суд першої інстанції не врахував п.п.2.8, 5.1, 5.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004р. № 637. Позивачем перевищено ліміт готівки в касі у сумі 32123.98 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.

Представники позивача заперечували проти доводів апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Судом першої і апеляційної інстанції встановлено, що у період з 07.02.2007р. по 23.02.2007р. відповідачем проводилася виїзна планова перевірка КП „Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2005р. по 30.09.2006р., за результатами якої складено акт № 1172/23-3-02002019 від 01.03.2007р. (а.с. 7-26). Зазначеним актом перевірки встановлено порушення позивачем п.п. 2, 4, 8 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303 у вигляді заниження податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища за розміщення відходів у сумі 47564,29 грн., у тому числі 4 кв. 2005р. - 6289,38 грн., 1 кв. 2006р. - 4352,98 грн., 2 кв. 2006р. -10364,55 грн., 3 кв. 2006р. - 26557,38 грн.; порушення п. 2.8 гл. 2, п. 3.1 гл. 3, п. 5.1 гл. 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.01.2005р. № 40/10320, у вигляді перевищення встановленого ліміту каси на загальну суму 32123,98 грн. за період з 01.10.2005р. по 31.12.2005р., проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 435,88 грн. (п.п. 6, 8, 9 висновків акту).

21.03.2007р. Слов'янською ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000662341/0, яким позивачу на підставі вищезазначеного акту перевірки та відповідно до п.п. 4.2.2 „б" п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 60871,00 грн., у тому числі за основним платежем 47564,29 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 13306,71 грн. (а.с. 36).

21.03.2007р. відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000502343/1201, яким до позивача на підставі вищевказаного акту перевірки та згідно з абз. 2, 6 ст. 1 Указу Президента України № 436/95 „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.05.1995р. застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 64683,84 грн. (а.с. 37).

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення № 0000662341/2 від 20.06.2007р. зазначено порушення позивачем п.п. 4, 8 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303. Цим податковим повідомленням-рішенням позивачу донараховано податкове зобов'язання загальною сумою 47564,29 грн. Позивачем оскаржувалася сума 35615,24 грн. - збір за забруднення навколишнього природного середовища за розміщення відходів.

У відповідності до п. 2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303, збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється, у тому числі за розміщення відходів.

Відповідно до п. 4 цього Порядку суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.

Єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору встановлені Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999р. № 162/379. У відповідності до п. 6.4 цієї Інструкції суми збору, який справляється за розміщення відходів, обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.4, 2.5 додатка 2 до Порядку.

Як вбачається з таблиці 2.4, наведеної у Додатку 2 до Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303, у разі розміщення відходів в адміністративних межах населених пунктів або на відстані менше 3 км. від них застосовується коригуючий коефіцієнт 3; у разі розміщення відходів за межами населених пунктів (на відстані більше 3 км від їх меж) - коригуючий коефіцієнт 1.

Відповідно до п. 8 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303, за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі. У разі відсутності у платників збору затверджених в установленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір справляється як за понадлімітні скиди та розміщення відходів відповідно до їх обсягів.

Позивач у податкових розрахунках по збору за забруднення навколишнього природного середовища за IVквартал 2005р., І, II, IIIквартали 2006р. використовував коригуючий коефіцієнт 1.

Згідно довідки Долинської сільської ради від 27.02.2007р. на території ради розташована свалка КП „Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства", яка знаходиться в 0,65 км від с. Богородичне, тобто позивач розміщував відходи на відстані менше 3 км. від населеного пункту (а.с. 48). Таким чином, у даному випадку позивач при розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища мав застосовувати коригуючий коефіцієнт 3. Позивач застосовував коригуючий коефіцієнт 1, тобто занизив податкове зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за розміщення відходів у сумі 35615,24 грн. (у тому числі по періодах: за IVквартал 2005р. - 5880,76 грн., І квартал 2006 року - 4352,98 грн., IIквартал 2006 року - 5866,76 грн., IIIквартал 2006р. -19514,74 грн.).

Таким чином, суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000662341/2 від 20.06.2007р. прийняте відповідачем обґрунтовано та законно, тобто на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підставою для прийняття відповідачем рішення про застосування штрафних /фінансових/ санкцій № 0000502343/1201 від 21.03.2007р. є порушення позивачем п. 2.8 гл. 2, п. 3.1 гл. 3, п. 5.1 гл. 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зроблено розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі 12 квітня 2005 року (а.с. 57) та наказом від 18 травня 2005 року затверджено ліміт каси на 2005 рік у розмірі 2500 грн. згідно розрахунку.

Відповідач у акті перевірки та у судовому засіданні не довів неправильність визначення позивачем ліміту в сумі 2500 грн. Правильність здійснення розрахунку встановлення ліміту каси не було предметом перевірки.

Суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що відповідачем не вірно під час перевірки застосовано визначення ліміту каси у розмірі 880 грн.

Згідно додаткової угоди до договору банківського рахунку від 04 травня 2005 року, укладеного між Краматорською філією Приват Банку та позивачем, встановлено строк здавання готівки у касі один раз на 5 днів, що відповідає п. 5.1 „в" гл. 5 вищевказаного Положення. Посилання відповідача на те, що у населеному пункті, де розташоване підприємство, знаходиться філія Слов'янського відділення № 2868 ВАТ „Державний ощадний" банк України" суд першої інстанції не прийняв, оскільки договір банківського рахунку із цією філією позивачем не укладався.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно застосував до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення ним п. 3.1 гл. 3 зазначеного Положення, так як відповідно до акту перевірки позивачем подавалися авансові звіти № 277 від 31.10.2005р., № 297 від 01.12.2005р., № 321 від 30.12.2005р., № 19 від 06.02.2006р., № 37 від 02.03.2006р., № 52 від 31.03.2006р., № 71 від 28.04.2006р., № 91 від 31.05.2006р., № 113 від 30.06.2006р., № 168 від 31.08.2006р., № 205 від 29.09.2006р. без відповідних проїзних квитків на суму 435,88 грн.

Суд першої інстанції вірно визнав частково .недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 64247,96 грн.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Слов»янської об»єднаної Державної податкової інспекції у Донецькії області залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2008р. по справі № 2а-83/08 за позовом комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве об»єднання комунального господарства» до Слов»янської об»єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних /фінансових/ санкцій залишити без змін.

Вступна та резолютивна частина ухвали проголошена 6 серпня 2008 року, в повному обсязі ухвала складена 11 серпня 2008 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.

Головуючий суддя С.В.Білак

Судді Т.Г.Гаврищук

М.Г.Сухарьок

\