ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.01.12р.Справа № 5005/3042/2011 За позовомДніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків", м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору земельної ділянки від 08.11.2000 р. № 1302
Суддя: Рудовська І.А.
Представники:
Від прокуратури: Шрам Є.С. - посвідчення НОМЕР_1 від 18.05.2010р.
Від позивача: ОСОБА_1. - довіреність № 7/11-2521 від 23.12.11р.
Від відповідача: ОСОБА_2. - довіреність № 832/19 від 06.05.2011р.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради звернувся із позовом до Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків", в якому просить господарський суд змінити п. 3.1. Договору оренди земельної ділянки від 08.11.2000р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Дніпропетровський завод прокатних валків", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3., зареєстрованого в реєстрі за № 1302, державна реєстрація договору відбулася 08.11.2000р. за № 501, виклавши його в такій редакції: "п. 3.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.
Відповідач у відзиві на позовну заяву (вх. № 29728/11 від 28.04.2011р) просить суд відмовити Дніпропетровському міжрайонному природоохоронному прокурору в задоволені позовних вимог , посилаючись на наступні підстави: - зміна договору відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України неможлива, у зв'язку з відсутністю передбачених законом підстав для такої зміни;- в момент укладення договору Дніпропетровська міська рада мала б передбачити випадки підвищення орендної плати та можливість зміни умов договору у випадку підвищення, але позивач не скористався таким правом, що позбавляє його змінювати умови договору у судовому порядку;- підстава для зміни умов договору як зміни в законодавстві не передбачена ні договором оренди земельної ділянки від 08.11.2000р., ні нормами права.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.05.2011р. провадження у справі № 5005/3042/2011 було зупинено до вирішення спору у справі № 19/5005/6046/2011 набрання рішення законної сили.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 29.11.2011р. поновлено провадження у справі і розгляд справи було призначено у судове засідання на 15.12.2011р.
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор 13.12.11р. надав до суду уточнення до позовної заяви, в якій просить змінити п. 3.1. Договору оренди земельної ділянки від 08.11.2000р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Дніпропетровський завод прокатних валків", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3., зареєстрованого в реєстрі за № 1302, державна реєстрація договору відбулась 08.11.2000р. за № 501, виклавши його в такій редакції:
" 3.1. Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі (у гривнях). Розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України, і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства".
Розгляд справи був відкладений з 15.12.2011 року на 12.01.2012 року.
У судовому засіданні 12.01.2012р. оголошувалась перерва до 17.01.2012р.
Дніпропетровська міська рада позовні вимоги прокурора з врахуванням змінених уточнених позовних вимог підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач заперечує у повному обсязі.
У судовому засіданні 17.01.2012 року оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника прокурора, позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
На підставі рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 21.09.2000 року №2372 між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Дніпропетровський завод прокатних валків" (орендар) 08.11.2000 року був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 6, 6765 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, вул. Комінтерну, 2, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63636001 згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору 8662107,12 грн. (п.1.3 договору).
Цільове призначення земельної ділянки: фактичне розміщення заводу (п.4.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору земельна ділянка надається до 21.09.2015 року. Підписаний сторонами нотаріально засвідчений договір набуває чинності після державної реєстрації (п.2.2 договору). Для продовження дії цього договору, орендар зобов"язаний у місячний термін до закінчення строку оренди звернутися до орендодавця з відповідним клопотанням (п.2.3 Договору).
Зазначений договір підписаний сторонами, 08.11.2000 року посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3. та зареєстрований в реєстрі за № 1302.
Відповідно до п.3.1 договору орендна плата виплачується у грошовій формі в розмірі 86621, 07 грн./рік, що становить 7218, 42 грн./міс, і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту. Орендна плата сплачується щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року (п.3.2 договору).
Умови договору оренди щодо розміру орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Індексація суми орендної плати, у разі збільшення розміру земельного податку, проводиться прямо пропорційно, відповідно до законів України (п.3.3, п.3.4 договору).
Зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку (п.8.1, п.8.2 договору).
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.5.1).
Прокурор вважає, що орендна плата, передбачена умовами договору оренди земельної ділянки не відповідає вимогам Податкового кодексу України, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, що і є причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги прокурора господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Підстави для перегляду розміру орендної плати, у тому числі у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, викладені в пункті 13 Типової форми договору оренди землі, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (із змінами та доповненнями).
02.02.2011 року Дніпропетровська міська рада прийняла рішення №216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства", п.1 резолютивної частини якого визначає, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства").
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Зміна законодавства щодо розміру орендної плати є тією істотною обставиною, що зумовлює обовязкове внесення змін в договір оренди земельної ділянки. З огляду на наведене, Прокурор правомірно вимагає внесення змін в спірний договір відповідно до чинного законодавства.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З врахуванням встановлених обставин, уточнені позовні вимоги Прокурора суд вважає обґрунтованими, доведеними матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
За таких обставин, заперечення Відповідача відхиляються судом як необґрунтовані та такі, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача в такому розмірі: витрати по сплаті державного мита - 85 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу - 236 грн.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги прокурора задовольнити в повному обсязі.
Змінити п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 08.11.2000 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Дніпропетровський завод прокатних валків", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3., зареєстрованого в реєстрі за №1302, державна реєстрація договору відбулась 08.11.2000 року за №501, виклавши його в такій редакції:
"3.1. Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі (у гривнях). Розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України , і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства".
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків" (49023, м. Дніпропетровськ , вул. Комінтерну, 2 код ЄДРПОУ 00187375) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85 грн., про що видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків" (49023, м. Дніпропетровськ , вул. Комінтерну, 2 код ЄДРПОУ 00187375) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А.Рудовська
Рішення підписано 23.01.2012 р.