ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" січня 2012 р.
Справа № 5024/2331/2011
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Т.А Величко,
суддів: Бойко Л. І., Таран С. В.
при секретарі Павлюк О. М.
за участю представників сторін:
від позивача – не з'явився;
від відповідачів – Анісімов В.В.;
від прокуратури – Лянна О.А.;
розглянувши апеляційну скаргу Прокурора м. Херсона
на рішення господарського суду Херсонської області від 13.12.2011 р.
у справі № 5024/2331/2011
за позовом Прокурора м. Херсона в інтересах держави в особі Управління Держкомзему у м. Херсоні
до 1) Херсонської міської ради
2) Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Херсона в інтересах держави в особі Управління Держкомзему у м. Херсоні звернувся до господарського суду Херсонської області з позовними вимогами до Херсонської міської Ради, ВАТ „ЕК „Херсонобленерго” про визнання незаконним та скасування п.п.1.3 п.1 рішення Херсонської міської Ради від 29.01.2010р. №1391 про затвердження ВАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,0176 га за адресою: м. Херсон, в районі скверу ім. Шмідта під будівництво розподільчого пункту; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 0,0176 га за адресою: м. Херсон, в районі скверу ім. Шмідта під будівництво розподільчого пункту, укладеного між Херсонською міською Радою та ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" 10.03.2010 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відведення в оренду земельної ділянки ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" пл. 0,0176 га за вказаною адресою під розташування РП 2x1000 кВа проведено з порушенням вимог ст. 39 ЗК України, ст. ст. 1, 12 ЗУ „Про планування та забудову території”, ст. ст. 13, 14 „Про благоустрій населених пунктів”, п. 2.1, 3.1, 4.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах. Згідно Генерального плану м. Херсона територія скверу ім. Шмідта є територією (зоною) зелених насаджень загального користування. Також прокурор просив на підставі ст. 66 ГПК України заборонити ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" проводити будівництво РП 2Х1000 к Ва на спірній земельній ділянці.
Херсонська міська Рада позовні вимоги не визнала, посилаючись на їх безпідставність і необґрунтованість, а саме:
- прокурором не дотримано вимог ст. 21 ЗУ „Про прокуратуру” щодо оскарження актів органу місцевого самоврядування;
- Управління Держкомзему України на теперішній час знаходиться в процесі ліквідації;
- спірна земельна ділянка до передачі її в оренду відповідачу-2 призначалася для будівництва житлових та громадських об’єктів, після зміни її категорії передана в оренду для здійснення діяльності, пов’язаної з реалізацією статутних ціляй ВАТ "ЕК "Херсонобленерго";
- прокурором не доведено порушення інтересів держави;
- позовні вимоги обґрунтовані нормою закону ст. 39 ЗК України –яка спірні відносини не регулює;
- зміна цільового призначення земельної ділянки прокурором не оскаржується.
ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" також позовні вимоги не визнало, посилаючись на їх необґрунтованість, а саме: позовна заява не містить посилання на норми законодавства в обґрунтування порушення інтересів держави, не обґрунтовано поважності підстав для представництва інтересів Держкомзему. Оскаржуване рішення міської Ради прийняте у відповідності до вимог законодавства України; будівництва РП має суто соціальний характер і здійснюється з метою підвищення надійності електропостачання існуючих споживачів центральної частини м. Херсона. Щодо визнання незаконним та скасування рішень органу місцевого самоврядування, пов’язаних із земельними питаннями, то такі справи слід розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Договір оренди земельної ділянки від 10.03.2010р. є таким, що відповідає вимогам законодавства України та укладений з дотриманням вимог ст. 203 ЦКУ, а отже, будь-яких правових підстав для визнання договору недійсним не має.
Також відповідач-2 вважає, що відсутні підстави для задоволення заяви про забезпечення позову шляхом заборони проводити будівництво РП 2x1000 кВа на вказаній земельній ділянці.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 13.12.2011р. (суддя Клепай З. В.) в задоволені позову відмовлено.
Судове рішення мотивовано таким:
- клопотання прокурора про вжиття заходів забезпечення позову задоволенню не підлягає, оскільки прокурор не обґрунтував його належними доказами;
- справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватно –правового характеру за відповідності складу сторін ст. 1 ГПК України, підвідомчі господарським судам;
- прокурор не обґрунтував незаконність передачі відповідачу-2 земельної ділянки в оренду, а ст. 39 ЗК України спірні відносини не регулює, позовна заява не містить жодного обґрунтування порушення міською Радою норм чинного законодавства в частині переведення спірної земельної ділянки із категорією земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони;
- проект відведення земельної ділянки відповідачу-2 узгоджений з усіма компетентними органами, в т. ч. і з позивачем, якими надано позитивні висновки про погодження місця розташування об'єкту.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, прокурор м. Херсона просить скасувати повністю рішення господарського суду від 13.12.2011р. та прийняти нове рішення, яким задовольнити повністю позовні вимоги.
Доводи скаржника ґрунтуються на допущених судом порушеннях норм матеріального та процесуального права, а саме:
- розміщення розподільчого РП 2x1000 кВа не відповідає Генеральному плану м. Херсона та надання земельної ділянки зеленої зони в оренду ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" під будівництво розподільчого пункту та зміна в зв’язку з цим цільового призначення земельної ділянки здійснено з порушенням вимог ст. 39 ЗК України, ст. ст. 1, 11, 12 ЗК України „Про планування та забудову території”, ДБН 360-92 „Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень”;
- порушення вимог земельного та містобудівельного законодавства, яким регульовано правовий режим використання земель житлової та громадської забудови, правовий режим використання зони земельних ділянок відбулося саме під час прийняття рішення міською Радою;
- прокурор не заперечує проти будівництва розподільчого пункту взагалі, але місце розташування цього пункту в даному випадку обрано неправильно, з порушенням Генерального плану м. Херсона, містобудівельного та земельного законодавства;
- Херсонська міська Рада несе безпосередньо відповідальність за додержання вимог земельного та екологічного законодавства при розпорядженні землями територіальної громади;
- якщо рішення щодо відведення земельної ділянки в оренду прийнято з порушенням вимог земельного законодавства, то відповідно договір оренди, укладений на підставі цього рішення, є таким, що не відповідає закону та укладений з порушенням закону.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Як свідчать матеріали справи, рішенням ХХІ сесії Херсонської міської Ради V скликання від 12.05.2008р. № 797 „Про надання дозволу на збір матеріалів погодження місця розташування об’єктів та продовження строку дії п. 1.9 рішення міської Ради від 06.07.2007р. № 495”, (п. 1.2) надано дозвіл ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" на збір матеріалів погодження місця розташування об’єктів –земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0176 га в районі скверу ім. Шмідта під розміщення РП 2x1000 кВа.
ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" на виконання цього рішення отримано позитивні висновки про погодження місця розташування об’єкту від:
- Обласної інспекції по охороні пам’яток історії та культури (від 11.06.2008р. № 708-М);
- Управління екології та природних ресурсів (від 19.06.2008р. № 22/127);
- Управління земельних ресурсів у м. Херсоні (від 27.06.2008р. №8-13762-13);
- Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області (від 29.07.2008р. № 07-14/9-5639);
- Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства (від 06.08.2008р. № 01-05/317);
- Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області (від 28.09.2009р. № 07-14/9-6336).
Рішенням ХХХІV сесії міської Ради V скликання від 29.01.2010р. № 1391 (п. 1.3) переведено земельну ділянку пл. 0,0171 га за адресою: м. Херсон в районі скверу ім. Шмідта із категорії земель житлової та громадської забудови до земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення та передано її в оренду строком на 2 року ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" під будівництво РП 2x1000 кВа; зобов’язано товариство у місячний термін подати до управління з питань регулювання земельних відносин міської Ради документи для укладення договору оренди (п. 6.1).
10.03.2010р. між Херсонською міською Радою та ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" укладено договір оренди земельної ділянки зі строком дії –до 29.01.2012р., за яким міська Рада на підставі рішення від 29.01.2010р. № 1391 передала ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення під будівництво розподільчого пункту РП 2x1000 кВа, яка знаходиться в районі скверу ім. Шмідта із земель запасу.
16.03.2010р. за № 157 виконавчий комітет Херсонської міської Ради прийняв рішення „Про погодження ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" будівництва розподільчого пункту РП 2x1000 кВа в районі скверу ім. Шмідта”.
14.06.2010р. Управлінням містобудування та архітектури міської Ради затверджено „Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки № 248” –будівництво розподільчого пункту РП 2x1000 кВа.
27.10.2010р. відповідачем –2 отримано Висновок-№02-04/17-21 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову від Херсонської міської санітарно-епідемічної станції.
03.02.2011р. за № 05.03.02-7/8328 отримано позитивний Висновок державної санітарно-епідемічної експертизи по робочому проекту „Будівництво розподільчого пункту РП 2x1000 кВа ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" в районі скверу ім. Шмідта в м. Херсоні”, протокол експертизи проекту будівництва (реконструкції) від 03.02.2011р. № 21/3/1765.
09.06.2011р. отримано позитивний висновок комплексної державної експертизи № 22-00502-2010 щодо робочого проекту „Будівництво розподільчого пункту РП 2x1000 кВа ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" в районі скверу ім. Шмідта в м. Херсоні”.
20.09.2011р. Інспекція ДВБК у Херсонській області зареєструвала Декларацію про початок виконання будівельних робіт від 20.09.2011р. будівництва розподільчого пункту РП 2x1000 кВа ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" в районі скверу ім. Шмідта в м. Херсоні.
Нова редакція Статуту відповідача-2 з 04.04.2011р. (п. 1.1) визначає, що ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" є правонаступником ВАТ "ЕК "Херсонобленерго".
Таким чином, господарським судом зроблено правильний висновок про те, що при прийнятті оспорюваного рішення і укладенні договору оренди не були допущені вимоги чинного законодавства, проект відведення земельної ділянки узгоджений з усіма компетентними органами.
Відповідно до ст. 20 ЗУ „Про прокуратуру” при виявленні порушень закону прокурор або його заступник в межах своєї компетенції мають право, в т. ч., вносити подання або протест на рішення місцевих Рад залежно від характеру порушень (п.2), звертатися до суду з заявами про захист прав та законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших осіб.
Ст. 21 вказаного закону передбачає, що протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу.
У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.
В даному випадку ця процедура не дотримана.
Визначення позивачем в справі, як органу, уповноваженого державою здійснити відповідні функції у спірних відносинах, Управління Держкомзему в м. Херсоні, прокурором не обґрунтовано належним чином, не доведено, які саме права позивача порушені оскаржуваними актами, тоді як саме Управлінням земельних ресурсів в м. Херсоні 27.06.2008р. за вих. № 8-13762-73 видано „Висновок щодо погодження місця розташування об’єкта”, яким погоджено ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" місце розташування РП 2x1000 кВа у м. Херсоні (як об’єкта соціального призначення згідно з внесеними змінами до ст. 124 ЗК України від 03.06.2008р.) в районі скверу ім. Шмідта із земель Херсонської міської Ради, не наданих у власність та користування.
За таких обставин, рішення господарського суду відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству, а мотиви з яких подана апеляційна скарга не можуть бути підставою для зміни чи скасування рішення господарського суду, оскільки спростовуються вищевикладеним.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
колегія суддів постановила:
Рішення господарського суду Херсонської області від 13.12.2011р. у справі № 5024/2331/2011 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Т.А. Величко
судді : Л.І. Бойко
С.В. Таран
Повний текст складено та підписано 31.01.2012р.