ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" січня 2012 р. Справа № 50/15-б
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Полякова Б. М.,
суддів:Коваленка В. М., Короткевича О.Є.
розглянувши матеріали
касаційної скарги ДПІ у Солом'янському районі м. Києва
на постанову
та ухвалу Київського апеляційного господарського суду
від 25.10.2011 року
Господарського суду міста Києва від 10.08.2011 року
у справі№ 50/15-б
за заявою Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
доУкраїнської державної корпораці по транспортному будівництву "Укртрансбуд"
проБанкрутство
в судовому засіданні представники учасників судового провадження
Від скаржника: ОСОБА_1 до. від 07.04.2011 року
Від боржника: ОСОБА_2 дов. від 10.02.2011 року
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою господарського суду м. Києва від 10.08.2011 року (суддя: Головатюк Л. Д.) за результатами попереднього судового засідання затверджено реєстр вимог кредиторів боржника української державної корпорації по транспортному будівництву "Укртрансбуд" на загальну суму 48 869 619,21 грн.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 25.10.2011 року (головуючий суддя: Сотніков С. В., суддя: Дзюбко П. О., Сулім В. В.) ухвалу господарського суду м. Києва від 10.08.2011 року залишено без змін.
ДПІ у Солом'янському районі м. Києва не погодилось з рішенням судів попередніх інстанцій та звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та хвалу господарського суду першої інстанції в частині відмови у визнанні конкурсних кредиторських вимог ДПІ у Солом'янському районі м. Києва в сумі 535 050,68 грн., посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Вищого господарського суду від 22.12.2011 року прийнято касаційну скаргу ДПІ у Солом'янському районі м. Києва на постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.10.2011 року та ухвалу господарського суду м. Києва від 10.08.2011 року у справі №50/15-б до провадження та призначено скаргу до розгляду.
Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 4-1 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно зі ст.ст. 4, 43 ГПК України судове рішення є законним та обґрунтованим лише у випадку всебічного повного та обєктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності у відповідності з нормами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Ухвалою підготовчого засідання господарського суду м. Києва від 20.04.2011 року зобов'язано боржника в десятиденний строк з дня прийняття даної ухвали опублікувати в офіційному друкованому органі України газеті "Голос України" або "Урядовий кур'єр" оголошення про порушення справи про банкрутство .
05.05.2011 року в газеті "Урядовий курєр" № 80 було опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство Української державної корпорації по транспортному будівництву "Укртрансбуд".
За результатами попереднього судового засідання ухвалою господарського суду м. Києва від 10.08.2011 року затверджено реєстр вимог кредиторів Української державної корпорації по транспортному будівництву "Укртрансбуд" у справі №50/15-б, до якого включено Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України на суму 30 259 401,46 грн.; Голосіївську міжрайонну виконавчу дирекцію Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 13 940,62 грн.; Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Києві на суму 26 545,55 грн.; Київський міський центр зайнятості(код ЄДРПОУ 03491091) на суму 55 545,30 грн.; ВАТ "Інститут Дніпродіпротранс" на суму 237 522,80 грн.; ТОВ "Букрек-1" на суму 25 281,00 грн.; ПАТ "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" на суму 30 661,18 грн.; ПАТ "Мегабанк"в особі Київської філії ПАТ "Мегабанк" на суму 646 162,98 грн.; Управління пенсійного фонду України в Соломянському районі м. Києва на суму 890 798,97 грн.; ТОВ "УніКредит Лізинг" на суму 14 182 119,04 грн. та відмовлено у визнанні конкурсних кредиторських вимог до української державної корпорації по транспортному будівництву "Укртрансбуд" наступним кредиторам: ПАТ "Мегабанк" в особі Київської філії ПАТ "Мегабанк" на суму 351 320,11 грн.; Управлінню пенсійного фонду України в Соломянському районі м. Києва на суму 365 250,47 грн.; ТОВ "УніКредит Лізинг" на суму 3 694 979,31 грн.; Державній податковій інспекції в Соломянському районі м. Києва на суму 535 050,68 грн.; ТОВ "Олімп-Моторс" на суму 6763,30 грн.
ДПІ у Солом'янському районі м. Києва не погодилась з рішенням суду першої інстанції в частині відмовлені останній у визнанні конкурсних кредиторських вимог до української державної корпорації по транспортному будівництву "Укртрансбуд" на суму 535 050,68 грн.
Суд апеляційної інстанції вищезазначене рішення суду про затвердження реєстру вимог кредиторів боржника визнав законним та обґрунтованим.
У відповідності до ч. 6 ст.14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги кредиторів, визнані боржником або господарським судом, включаються розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів. Розпорядник майна зобов'язаний окремо внести до реєстру вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника згідно з їх заявами, а за їх відсутності, - згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з державним реєстром застав.
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону у попередньому засіданні господарський суд розглядає реєстр вимог кредиторів, вимоги кредиторів, щодо яких були заперечення боржника і які не були включені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів.
За результатами розгляду господарський суд виносить ухвалу, в якій зазначається розмір визнаних судом вимог кредиторів, які включаються розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, та призначається дата проведення зборів кредиторів. Реєстр вимог кредиторів повинен включати усі визнані судом вимоги кредиторів.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон) конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Як встановлено судами попередніх інстанцій ДПІ у Солом'янському районі м. Києва звернулось до суду з кредиторськими вимогами на суму 535 050,68 грн., які складаються із заборгованості по сплаті комунального податку у сумі 491,83 грн. та пені 4,39 грн. та заборгованість по сплаті пені за порушення розрахунків в сфері ЗЕД у загальній сумі - 534 554,46 грн. (у т.ч. сума заборгованості - 300 339,35 грн., пеня - 234215,11 грн.)
Судами попередніх інстанцій була встановлено,що податковим розрахунком комунального податку за III квартал 2010 року до оплати була нарахована сума в розмірі 744,60 грн., яка підтверджується розрахунком ДПІ у Солом'янському районі м. Києва.
Відповідно до деталізації бухгалтерського рахунку № 6416 станом на початок III кварталу боржник мав переплату у сумі 860,90 грн.
30.08.2010 року була проведена оплата в сумі 175,10 грн. (платіжне доручення № 158 додане боржником). Отже як встановлено судами попередніх інстанцій на кінець III кварталу боржник мав переплату по комунальному рахунку сумі 291,40 грн.
Стосовно вимог податкового органу по сплаті пені за порушення розрахунків в сфері ЗЕД, слід зазначити наступне на підставі акту документальної перевірки прийнято повідомлення - рішенням № 00000672306/3 від 17.01.2005 року на суму 424 793,46 грн. та нараховано пеню у сфері ЗЕД в сумі 1 333,49 грн.
ДПІ у Солом'янському районі м. Києва було звернулась з адміністративним позовом до української державної корпорації по транспортному будівництву "Укртрансбуд" про стягнення 424 147,36 грн. 02.12.20008 року Окружним адміністративним судом м. Києва у справі №9/524 податковому органу повністю відмовлено у задоволенні адміністративного позову на суму 424 147,36 грн., яке підтримане ухвалою Київський адміністративний апеляційного суду Києва від 18.05.2010 року.
Рішення адміністративного суду мотивоване, тим, що штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності не є податковим зобов'язанням або боргом платника податку, у звязку з чим не можуть погашатись в порядку встановленому Законом України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, як встановлено в рішенні суду від 02.12.2008 року. Окрім того, адміністративним судом встановлено, що стягнення штрафних санкцій не є можливе у звязку з пропуском встановленого законодавством строку для стягнення штрафних санкцій.
Таким чином судом першої інстанції, рішення якого було підтримано судом апеляційної інстанції, правомірно відмовлено в задоволенні конкурсних кредиторських вимог ДПІ у Солом'янському районі м. Києва до боржника в сумі 535 050,68 грн.
Однак колегія суддів вважає за необхідне змінити резолютивну частину постанови суду апеляційної інстанції, для запобігання порушення прав та законних інтересів інших сторін та учасників провадження у справі про банкрутство Державної корпорації по транспортному будівництву "Укртрансбуд", оскільки ДПІ у Солом'янському районі м. Києва звернулось до суду з апеляційною скаргою в частині відмови в задоволенні своїх кредиторських вимог, судом апеляційної інстанції було здійснено апеляційне провадження з перегляду ухвали попереднього судового засідання в частині кредиторських вимог саме податкового органу. В той час в резолютивній частині постанови суду апеляційної інстанції зазначено про залишення без змін ухвали господарського суду м. Києва від 10.08.2011 року у справі №50/15-б, прийнятої за результатами попереднього судового засідання.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
П О С Т А Н О В И В :
1.Касаційну скаргу ДПІ у Солом'янському районі м. Києва у справі № 50/15-б залишити без задоволення.
2.Постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.10.2011 року у справі № 50/15-б змінити. Викласти її резолютивну частину в наступній редакції:" Ухвалу господарського суду м. Києва від 10.08.2011 року у справі №50/15-б в частині відмови у визнанні конкурсних кредиторських вимог ДПІ у Солом'янському районі м. Києва в сумі 535 050,68 грн. залишити без змін."
Головуючий: Б. М. Поляков
Судді: В. М. Коваленко
О. Є. Короткевич