Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.01.12 р. Справа № 36/220пн
Суддя господарського суду Донецької області Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Захаровій В.Б.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Амвросіївської міської ради, м. Амвросіївка
до товариства з обмеженою відповідальністю „Кондитерська фабрика „Прянична хатинка”, м. Сніжне
про внесення змін до договору оренди землі
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю б/н від 24.10.11р.
Від відповідача: ОСОБА_2 директор
Амвросіївська міська рада, м. Амвросіївка звернулася до господарського суду Донецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Кондитерська фабрика „Прянична хатинка”, м. Сніжне про внесення змін до договору оренди землі від 16.11.2007року в редакції додаткової угоди від 09.03.2011р., а саме: 1) п. 5 викласти в новій редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8 га по вул. Улянівська, 68 з урахуванням К 3,2 складає 271495,47 грн. (підстава рішення міської ради від 10.01.2011р. №6/3-67 «Про затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель м.Амвросіївка Донецької області»); 2) п. 9 викласти в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та становить 32579,46 грн. на рік».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ухилення відповідача від підписання додаткової угоди до договору оренди землі від 16.11.2007року шляхом викладення у новій редакції пунктів 5 та 9 договору. На підтвердження своєї позиції суду представлені в засвідчених копіях договір оренди землі від 16.11.2007року, додаткової угоди до договору від 06.05.2008р., додаткової угоди до договору від 09.03.2011р. за підписом Амвросіївської міської ради, рішення Амвросіївської міської ради №6/3-67 від 10.01.2011р. «Про затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель м.Амвросіївка Донецької області», рішення Амвросіївської міської ради від 04.03.2011р. №6/4-121 «Про зміну розміру орендної плати ТОВ „Прянична хатинка”, супровідного листа від 20.06.2011р. №19/01-357, поштової квитанції №8965 від 23.06.2011р., опису вкладення до цінного листа від 23.06.2011р. Нормативно позивач посилається на Закон України „Про оренду землі", Господарський кодекс України та Податковий кодекс України.
Ухвалою суду від 04.11.2011р. позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 36/220пн, сторони зобовязані надати документи та виконати певні дії.
Ухвалою від 21.12.2011р. за клопотанням позивача строк розгляду справи продовжено на 15 днів.
Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечував на підставі того, що перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпним і не містить у собі такої підстави для зміни розміру орендної плати як зміна встановлених ст. 21 Закону України «Про орендну плату» та ст. 288 Податкового кодексу України граничних розмірів орендної плати. Крім того, відповідач посилається на те, що правовідносини оренди виникли між орендарем та орендодавцем 06.05.2008р. (дата підписання додаткової угоди), тому до них не можливо розповсюджувати дію Податкового кодексу України, прийнятого у 2010 році, оскільки згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, за винятком, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Також відповідач вказує на те, що при здійсненні повноважень власника землі міська рада є не субєктом владних повноважень, а рівноправним субєктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею, на підставі чого вважає, що одноособове встановлення позивачем розміру ставки орендної плати 12 відсотків є неприпустимим для цивільних відносин.
Відповідно до ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України клопотання про технічну фіксацію судового процесу від сторін не надходило.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 18.01.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, господарський суд Донецької області, -
ВСТАНОВИВ:
Між Амвросіївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Кондитерська фабрика „Прянична хатинка” укладений договір оренди землі від 16.11.2007р., згідно якого орендодавець (позивач) надав, а орендар (відповідач) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,8 га за рахунок земель промисловості, не наданих у власність або користування, яка знаходиться у м. Амвросіївка по вул. Улянівська, 68. На земельній ділянці знаходяться обєкти нерухомого майна будівлі та споруди, а також інші обєкти інфраструктури проходи, проїзди, площадки та зелені насадження. Договір укладений на 49 років. Договір підписаний представниками обох сторін, зареєстрований 16.11.2007р. у Старобешевському районному відділі Донецької регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру” за № 040716800248.
Сторони дійшли згоди щодо істотних умов договору, зокрема, договором (з урахуванням додаткової угодуи від 06.05.2008р. до нього) встановлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки, обумовлений розмір орендної плати, порядок її обчислення та сплати.
Керуючись ст. 23 Закону України „Про оцінку земель” Амвросіївська міська рада рішенням від 10.01.2011р. №6/3-67 затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель в м. Амвросіївка Донецької області, проведеної з базовою вартістю 1 кв.м землі в сумі 62,08 грн., виконану АТЗТ територіальним проектним інститутом «Донбассгражданпроект» в 2010 році.
Рішенням Амвросіївської міської ради від 04.03.2011р. №6/4-121 встановлено товариству з обмеженою відповідальністю „Кондитерська фабрика „Прянична хатинка” орендну плату за земельну ділянку площею 0,8 га по вул. Улянівська, 68 в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У звязку з викладеним, 23.06.2011р. позивачем на адресу відповідача був направлений проект додаткової угоди від 09.03.2011р. до договору оренди землі від 16.11.2007р. Однак відповіді позивач у встановлений строк не отримав, що змусило орендодавця ініціювати внесення змін до договору у судовому порядку.
Дослідивши та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вирішив, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 21 цього ж Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Отже, правовідносини щодо оренди землі полягають у оплатному користуванні земельною ділянкою на умовах передбачених договором.
Пунктом 12 договору оренди від 16.11.2007р. передбачені підстави для перегляду розміру орендної плати у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів в тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. При цьому перелік підстав для зміни розміру орендної плати у п. 12 договору не є вичерпним.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель”).
Зазначеною нормою передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Стаття 20 Закону України „Про оцінку земель” передбачає, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка відповідно до ст. 21 цього закону підлягає державній експертизі.
Як вбачається з матеріалів справи, у 2010р. була проведена нормативна грошова оцінка земель міста Амвросіївка.
Відповідно до ст. 23 Закону України „Про оцінку земель” технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Так, рішенням Амвросіївської міської ради затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Амвросіївка Донецької області, проведеної в 2010 році АТЗТ територіальним проектним інститутом «Донбассгражданпроект», а також введена в дію базова вартість 1 кв.м землі в розмірі 62,08 грн. на території Амвросіївської міської ради.
Спірним договором оренди передбачені випадки, за наявності яких договір може бути змінений, так п. 12 договору встановлена можливість щорічного перегляду розміру орендної плати, зокрема, у разі підвищення цін і тарифів, визначених законодавством, у випадках, передбачених законом.
На момент розгляду судом даного спору питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється Податковим кодексом України, згідно зі ст. 288 якого розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу. Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю самостійно визначають суму податку щороку станом на 1 січня та до 1 лютого поточного року надають у відповідний орган державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. При поданні першої декларації разом з нею подається довідка про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. В разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базовою для оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобовязання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Згідно ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Рішення Амвросіївської міської ради стосовно затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель м.Амвросіївка Донецької області та зміни розміру орендної плати ТОВ „Прянична хатинка” в судовому порядку не оскаржувалися та станом на момент звернення з позовом до суду та розгляду спору по суті є дійсними.
В оренду надавалася земельна ділянка несільськогосподарського призначення із земель промисловості для обслуговування будівель та споруд кондитерської фабрики, тому суд дійшов висновку про те, що заявлені позивачем вимоги в частині зміни розміру орендної плати з 3 на 12 відсотків від нормативної грошової оцінки землі не суперечать чинному законодавству.
У п. 12 спірного договору сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається у разі підвищення цін і тарифів, визначених законодавством.
Зважаючи на положення вищевказаних правових норм, умов договору та положень Закону України "Про оцінку земель", суд дійшов висновку про наявність підстав для внесення до спірного договору змін щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зміненого в установленому законом порядку.
Доводи відповідача з цього приводу не відповідають умовам договору та вимогам чинного законодавства, оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, та сторонами в договорі оренди визначена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обов”язковості внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.
Відповідної правової позиції дотримується і Верховний Суд України в своїй постанові від 06.12.2010 року у справі № 2-1/10068-2008. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 12.10.2011р. по справі №12/127пд та від 19.01.2011р. по справі №41/153пд.
Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором; сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Відповідно до матеріалів справи пропозиція позивача у вигляді проекту додаткової угоди до спірного договору оренди була направлена на адресу відповідача листом №19/01-357 від 20.06.2011р., про що свідчить поштова квитанція №8965 від 23.06.2011р., опис вкладення до цінного листа від 23.06.2011р. Але, за змістом позову, відповідь від орендаря не надійшла по теперішній час. Докази, які б спростовували цей факт, суду не представлені. Відповідач факт отримання додаткової угоди до договору оренди землі за підписом позивача не заперечує.
Пунктом 32 спірного договору передбачено, що зміна умов договору оренди земельної ділянки здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі, спір вирішується в судовому порядку.
Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже, діючим законодавством України встановлений певний порядок внесення змін до діючих договорів, а саме, ініціювання внесення змін у судовому порядку може робити сторона за договором за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.
Згідно інформаційного листа Вищого господарського суду України від 24.11.2011р. №01-06/1642/2011 „Про доповнення інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2011р. №01-06/249 „Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів” законодавча зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Заперечення відповідача не приймаються судом до уваги, оскільки відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. При цьому, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин”.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині внесення змін до договору оренди землі стосовно розміру орендної плати у звязку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню.
21.12.2011 року від позивача надійшло клопотання про залучення Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача.
Згідно ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.
У своєму клопотанні позивач як на підставу залучення до участі у даній справі Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області посилається на вимогу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 06.10.2011р. №05-08-08-15/11892, в якій контрольно-ревізійне управління вимагало в предявлених до орендарів земельних ділянок, зокрема, товариства з обмеженою відповідальністю „Кондитерська фабрика „Прянична хатинка”, залучити Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача
Згідно діючого законодавства норми інституту третіх осіб покликані захистити права та охоронювані законом інтереси осіб, які не є учасниками спірних матеріальних правовідносин, але знаходяться із однією із сторін процесу у таких відносинах, які можуть змінитись у результаті винесеного рішення.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 того ж Кодексу господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Розглянувши вищевказане клопотання, суд дійшов висновку про його необґрунтованість, тому як будь-яке рішення суду по даній справі не може вплинути на виконання Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області покладених на нього державою повноважень. За таких обставин клопотання позивача про залучення Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області в якості третьої особи на стороні позивача задоволенню не підлягає.
Позовна заява була подана Амвросіївською міською радою до суду до вступу в законну силу Закону України «Про судовий збір», тому суд при вирішенні питання про розподіл судових витрат керується Господарським процесуальним кодексом України в редакції, яка діяла до 01.11.2011 р. Так, згідно ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 18, 20, 23 Закону України „Про оцінку земель”, ст. 188 ГК України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Амвросіївської міської ради, м.Амвросіївка до товариства з обмеженою відповідальністю „Кондитерська фабрика „Прянична хатинка”, м. Сніжне про внесення змін до договору оренди землі від 16.11.2007року, укладеного між Амвросіївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Кондитерська фабрика „Прянична хатинка”, зареєстрованого 16.11.2007р. у Старобешевському районному відділі Донецької регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” за №007416 040716800248, в редакції додаткової угоди від 09.03.2011р., а саме: 1) п. 5 викласти в новій редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8 га по вул. Улянівська, 68 з урахуванням К 3,2 складає 271495,47 грн. (підстава рішення міської ради від 10.01.2011р. №6/3-67 „Про затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель м.Амвросіївка Донецької області”); 2) п. 9 викласти в новій редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та становить 32579,46 грн. на рік” задовольнити.
Внести наступні зміни до договору оренди землі від 16.11.2007року:
Пункт 5 договору оренди землі від 16.11.2007року викласти в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8 га по вул. Улянівська, 68 з урахуванням К 3,2 складає 271495,47 грн. (підстава рішення міської ради від 10.01.2011р. №6/3-67 „Про затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель м.Амвросіївка Донецької області”)”;
Пункт 9 договору оренди землі від 16.11.2007року викласти в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та становить 32579,46 грн. на рік”.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Кондитерська фабрика „Прянична хатинка” (86500, Донецька область, м.Сніжне, вул. Гагаріна, буд. 47; код ЄДРПОУ 30379363) на користь Амвросіївської міської ради (87302, Донецька область, м.Амвросіївка, вул. Леніна, 24; код ЄДРПОУ 04053080) державне мито у сумі 85,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.М.Гриник
Повний текст рішення складено та підписано 23.01.2012р.
Суддя Гриник М.М.
< Список ><Довідник >
< Список ><Довідник >
< Текст >